reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

SSD SATA II, nebo PCIe?

febrik (17)|6.12.2010 09:10
Zdravím lidi, jsem před upgradem PC a jako systémový disk mám momentálně Velociraptora. Jsem s ním spokojený, jenže jsem si pořídil 150GB model a velikost mi nedostačuje (Win7, pár programů a hlavně složka Steamu velká aktuálně 130GB). Když už půjdu do upgradu, vymyslel jsem si SSD na 240GB a zaujaly mě modely od OCZ, jenže jsem se zasekl mezi dvěma typy:

http://www.alza.cz/ocz-vertex-2-series-240gb-d183669.htm - OCZ Vertex je klasika na SATA II, tam bych problém neviděl.

Jenže jsem narazil na http://www.alza.cz/ocz-revodrive-240gb-d187597.htm a ty rychlosti jsou tam zase o něco výš a komu by se nelíbily a přitom jsou cenově víceméně srovnatelný, tak kde je zakopanej Goro? U SSD do PCIe bych se radši poradil, jak to je se správou a hlavně instalací operačního systému, abych nepořídil něco, z čeho si vyškubu všechny vlasy.

Takže se ptám, máte někdo zkušenosti s tímhle typem disku, jste spokojení a který z těchto dvou modelů doporučujete? Předem díky za odpovědi :)
slate (86)|6.12.2010 11:04
Hlavní rozdíl bude nejspíš to, že OCZ Revo je raid dvou ssd a nepodporuje TRIM takže bude docházet k jeho zpomalování :thumbdown
Doctor01 (400)|6.12.2010 11:51
Ahoj

Ten druhy je lakavejsi, ale je otazka, jestli a jak rychle se muze zacit zpomalovat atd.
Samozrejme jej muzes (pokud si udelas image a zalohu steamu) jednou za cas
(3/6/.. mesicu) vzdy obnovit do puvodniho stavu za pomerne kratkou chvili.

Dalsi a ponekud levnejsi je moznost dokoupit jeste jeden raptor a dat je do raidu.
Budes mit vice mista i rychlejsi "disk" nez ted.
febrik (17)|6.12.2010 13:34
Absence TRIM jsem si všiml, jen jsem nevěděl, jestli je problém se zpomalováním disku stejný, jako u klasických SSD.

O RAID dvou Velociraptorů jsem už taky přemýšlel, jenže já tomu zrovna dvakrát nevěřím, sice bych si pomohl cenově, ale na druhou stranu vyznávám co nejjednodušší řešení, v tomhle případě to je pro mě jeden disk na systém, i když ty rychlosti jsou imponující.

Zatím to tedy vypadá na Vertex, upgradovat budu v lednu, možná se vyskytne něco zajímavějšího, každopádně díky moc za rady :)