reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

ASUS ARES- maximální výkon i maximální cena

flanker (1579)|6.12.2010 17:14
Jak jste si někteří všimli v jiném vlákně, poštěstilo se mi (vlastní iniciativou :-D ) a byla mi zapůjčena karta od společnosti ASUS. Předem jim za ochotu vyjít vstříc děkuji a slibuji, že ji moc neponičím :-D. Přeci jen 30 000Kč je 30 000Kč, tak ohledně OC k ní budu konzervativní.
K testování jsem se doposud nedostal, ale využil jsem mrazivého odpoledne a kartu alespoň vyfotil. Takže pro začátek si vystačíte s několika snímky.






















Karta na mě zapůsobila impozantním dojmem-a to nejen díky rozměrům karty, ale hlavně díky hmotnosti. Měděný chladič bere za své. Tato karta tedy je rozhodně nejtěžší standartně vyráběnou kartou a dle mého soudu drží i prim nejvýkonější grafické karty (GTX580 na ni výkonově nemá).
Balení karty v silně vyplostrovaném kufříku je takový malý bonus vzhledem k exkluzivitě výrobku. Kufřík je z plastu, balení obsahuje logo ROG, redukci napájení, crossfire můstek, redukci HDMI-DVI a slušnou herní myšku (odzkouším ji v Quakelive :-) )

A ještě pár fotek v interiéru teplého bytu :)






masivní...


A krásná


flanker (1579)|9.12.2010 14:40
Dnes se podíváme trochu pod pokličku ARESe :). Poté již přijde čas na testování a overclocking tohoto monstra.

Celkový pohled na obnaženou kartu:) Na obou jádrech můžete vidět zbytky teplovodivé pasty. Tu jsem poté nanesl nově.




karta vyžaduje monstrozní napájení, konektory 2x8+1x6


A jiný snímek z opačné a jiné boční strany






Vrchní černo-červený kryt, který tvoří design karty


Takto vypadá karta ještě s nasazenými měděnými bloky. Každé jádro má na pohled identický pasiv, jen heatpipes jsou po osazení vyvedeny na opačné boční strany (protisměrně)


Schválně, který je který?:)






žebra jsou od sebe odhadem možná i více než 1.5mm vzdálena


A zase pěkně vše společně. Spodní černý chladící kryt PCB (a tedy i vrchní) jsem však nesundával
flanker (1579)|10.12.2010 13:27
tak mám tu výčet benchamrků, které budu testovat:
- 3D Mark99 :!:
- 3D Mark 01
- 3D Mark 03
- 3D Mark 05
- 3D Mark 06
- 3D Mark Vantage
- 3D Mark 11
- Aquamark (pokud se povede ho rozjet pod 64-bit)
- ComputeMark
- Stone Giant
- Unigine Heaven
- Unigine Tropics
- Unigine Sanctuary
- Aliens vs Predator benchmark
- Call of Juarez benchmark
- Devil May Cry benchmark
- DIRT II benchmark
- HAWX II benchmark
- Far Cry II benchmark
- Final Fantasy XIV benchmark
- Lost Planet II benchmark
- Mafia II benchmark
- Resident Evil benchmark
- Stalker COP benchmark

Stay tuned :up:
johny__g (6387)|10.12.2010 15:18
Pod jakým systémem pojede ten 3D Mark99?
hawkeye9898 (818)|10.12.2010 18:34
akurat za tu foto na tom snehu kde je karta polozena by som ti ju hned zobral :D
flanker (1579)|16.12.2010 20:55
první zahřívací testy...vše však sepíšu hromadně, nyní jen spíš pro zajímavost výsledek 3D 06 na stock nastavení Karty: 30 192b
flanker (1579)|13.1.2011 12:57
snad se k tomu o víkendu dostanu to vše sesumarizovat :)
flanker (1579)|1.3.2011 15:48
Konečně jste se dočkali! ANo, po více než měsíci odkladů jsem se hodlal dopracovat sumarizaci grafické karty ASUS ARES. Stále nejvýkonější kartu, kterou si můžeme pořídit. Nestačí na ní výkonem jak GTX580, tak ani klasická HD5970.
Fotografie balení a příslušenství jsem vám již také ukázal v zimních měsících (o pár postů výše).
Obsah balení:
redukce HDMI - DVI
3x redukce napájení
Myš MX800
Ovladače a utility na CD, které však v mém balení již nebylo :-D
CrossFire můstek

O této kartě toho bylo již z teoretického hlediska napovídáno dost, takže pouze ve stručnosti.Jedná se o nejvýkonnější, nejtěžší a při maximálních otáčkách i nejhlučnější kartu :).Naštěstí k maximálním otáčkám dojde pouze při výpadku softwaru ASUSSmartDoctor, kdy karta řve jak o život a je nutno v softwaru posuvníky přenastavit.Karta je také velmi, velmi těžká, dle výrobce 2.2 kg. Nutno říci, že subjektivně se mi karta zdála snad ještě těžší a deska ASUS Rampage III Extreme se při přenosu na benchtable pod ní skoro prohýbala :). Většinu hmotnosti mají na svědomí mohutné měděné pasivy-viz předchozí mé posty.


Jak se tato karta odlišuje od standartní nabídky grafických karet na trhu? První věcí jsou použitá jádra.Karta má dvě 40nm plnohodnotná jádra HD5870 a tedy specifikacemi i výkonem poté přesahuje referenční HD5970. Obsahuje monstrózní 4 GB paměti GDDR5. Frekvence jádra je standartně už celkem slušných 850 MHz a pro paměti je to 4800 MHz efektivně.Počet texturovacích jednotek a stream procesorů je dvojnásobný oproti HD5870, to je 160 resp. 3200.

Nyní se podíváme již na testovací sestavu a testované benchmarky.
procesor:Intel core i7 980x@4400 MHz
základní deska: ASUS Rampage III Extreme
chlazení: CM V6GT
RAM: 3x 2GB Corsair Dominator GT 2000 MHz cl8
zdroj: Corsair AX1200 1200W
benchtable by Liguidtech
windows 7 ulitmate 64-bit



Testované benchmarky:
- 3D Mark 01
- 3D Mark 03
- 3D Mark 05
- 3D Mark 06
- 3D Mark Vantage
- 3D Mark 11 performance/extreme
- Stone Giant
- Unigine Heaven
- Unigine Tropics
- Unigine Sanctuary
- Aliens vs Predator benchmark
- Call of Juarez benchmark
- Crysis benchmark
- Devil May Cry benchmark
- DIRT II benchmark
- HAWX II benchmark
- Far Cry II benchmark
- Final Fantasy XIV benchmark
- Lost Planet II benchmark
- Resident Evil benchmark
- Stalker COP benchmark

Metodika-popis:
Některé benchmarky jsem vynechal, jelikož rozjet takový 3D99 pod windows 7 64-bit by byl oříšek.Konkrétní nastavení benchmarků představím níže, ve výsledné tabulce však je také poté zahrnuto. Z teoretických benchmarků jsem zahrnul většinu 3D Marků, u posledního z nich také jeho Extreme nastavení, zbylé byly nastaveny na default.
Unigine benchmarky-Sanctuary, Tropics a nejznámější z nich Heaven. Na jejich nastavení se podívejte níže (obecně DX11, 1920x1080, antialiasing 8x a anisotropní filtrování na 16:


Stone Giant


Aliens vs Predator- zde jsem projel dvě nastavení, jedno v 1920x1080 a druhé v oblíbeném 1680x1020 s tesalací.


Benchmark Devil May Cry v dx10 režimu a pouze v rozlišení 1280x720


Od stejné společnosti benchmark Resident Evil, DX10 1680x1050, antialiasing 4x.


Benchmark Far Cry jsem projel ve dvou nastaveních run1 na 2 loopy- 1680x1050 a 1920x1080 v DX10 režimu, detaily níže na obrázcích.


Lost planet II obsahuje dva integrované benchmarky, oba dva jsem odzkoušel jak v dx9, tak dx11 režimu pouze v rozlišení 1920x1080.


Call of Juarez je již starší hra, má však stále co říci a grafiku umí docela slušně zatížit.Obsahuje benchmark, který jsem otestoval v rozlišení 1680x1050 a znovu 1920x1080 v DX10 režimu.


Nemohl chybět rozsáhlý benchmark Stalker-Call of Pripyat. Ten jsem testoval se středními detaily a poté ještě s ultra high detaily-více na obrázcích. Výsledky jsem potom roztřídil samostatně dle počasí.


Final Fantasy proběhl v high nastavení na rozlišení 1920x1080.


Pak stále vizuálně pěkný Crysis benchmark, nejprve v 1680x1050 v high nastavení a poté 1920x1080 na very high rozlišení, celkem 3 loopy, DX10 mód.



Také hra DIRT2 má svůj integrovaný benchmark, ten proběhl v rozlišení 1920x1080 s high nastavením detailů v DX11 režimu.


A nakonec antiRadeonovský HAWX2,nejprve v dx9 a poté v dx11 režimu při rozlišení 1920x1080.



Jak dopadlo tedy měření?
Na něj se můžete podívat níže v tabulce




Samostatnou část tvoří overclocking.
Z počátku se zdálo vše snadné, ale jak jsem se blížil k vysněným 1 GHz, bylo to těžší a těžší...Musel jsem nakonec navýšit napětí jádra až na poměrně vysokých 1.35V, což je i pro takto kvalitní vzduchové chlazení skoro hraniční(karta vám může klidně i odejít do křemíkového nebe).Doporučené je použít max. 1.27V pro běžný provoz.
Nakonec se má snaha zastavila na frekvenci jádra 1010 MHz a pro paměti byla konečná 1307 MHz (5228 MHz). K taktování jsem použil přiložený software od ASUS-SmartDoctor. Ten sleduje mimo jiné i teploty jader a nastavuje otáčky. Karta i přes tento overclock nebyla výrazně hlučná-větrák se naštěstí na maximum nemusel točit. Každopádně pro mnoho z vás by to již hluk byl-přeci jen, jsem zvyklý na silnější ventilátory a střední hluk, který mi připadá stále snesitelný :). Kartu jsem otetsoval pouze ve všech benchmarcích, zdála se tedy stabilní, alespoň pro hry. Na Furmark již nezbyl čas. Při OC však v benchmarku Devil May Cry nastala anomálie a to jsem tento benchmark přeměřoval třikrát.Nejspíš bylo limitací nízké rozlišení.... Výsledky jsou zahrnuty v předchozí tabulce.
Zkusil jsem i 3D Vantage na o něco vyšší CPU frekvenci, výsledek s o trošku nižším taktem jádra byl kupodivu lepší než s taktem na 1010 MHz. Přes 35 000b pokořeno :).




O výkonu u karty této třídy nemůže být pochyb, je jednoznačný král (do příchodu duální HD6990). Zajímavý je i design a chlazení této karty, karta se kupodivu na benchtablu vůbec nepřehřívala ani při značně navýšeném napětí! Občas zamrzel samovolný reset nastavení otáček ventilátoru a poté nesnesitlený hluk řvoucích větráků, než jsem je v softwaru znovu přenastavil. Působivé je však i balení-kufříček s kódovým zabezpečením a herní myš. Tomu nejvýkonějšímu odpovídá i cena-ta je stejně luxusní jako karta sama o sobě :), cena se pohybuje mezi 27-33 000,- Kč. Je to moc a nebo tak akorát? Maximalistický nadšenec jistě do této karty zainvestuje a nebude moc hledět na cenu. Běžný uživatel se však porozhlédne jinde. I mě jako nadšence karta imponovala, ale...musel jsem ji pochopitelně vrátit a můžu se pouze utěšovat, že mi má HD5770 stále "stačí" :). Snad někdy příště, až mě omrzí koníček sbírání moderních procesorů.