reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Grafické karty: grafická karta do slotu PCIe 8x

Neregistrovaný (0)|7.12.2010 06:46
Tazatel: befe

Znění dotazu: Koupil jsem serverový počítač do kterého jsem chtěl od kamaráda vložit grafickou kartu. Jsem laik. On mi řekl, že mám kratší sloty PCIe 8x a že grafické karty mají standard PCIe 16x, takže mi neumí pomoci :-( Je nějaké řešení? Děkuji moc!

HW a SW počítače, jehož se dotaz týká: HP ProLiant ML110
johny__g (6387)|7.12.2010 09:31
Proč tam chceš dávat jinou grafiku? Ten server má určitě integrovanou.

Obecně, vyrábí se PCIe 1x grafické karty, ale je to specialita a sehnat je nebude snadné. Cena asi také bude vyšší, výkon malý. Nejsilnější je možná 9500 GT, dále Matrox jich pár vyrábí, určitě se najdou i další.
Neregistrovaný (0)|7.12.2010 10:21
Děkuji za radu i když mne moc nepotěšila. Koupil jsem ten počítač levně s tím, že musím jen dokoupit tu nejlevnější zvukovku (300) a grafickou kartu (1000) Zdánlivě jednoduchá věc se změnila v noční můru... Grafiku to má integrovanou ale jen 8MB, takže na tom nejde spustit ani SIMS, což zvládal původní pět let starý počítač s integrovanou grafikou bez problémů. Je to počítač pro děti (původnímu shořela deska), takže jim stačí internet a hry na něm, ale doufal jsem, že pojede i SIMS který milují...
johny__g (6387)|7.12.2010 10:54
Tak to byl špatný nápad. Než koupím něco čemu nerozumím, je lepší se poradit s někým, kdo o tom něco ví. Jak prosté ... Kolik ten zázrak stál?

Edit: vrátit by ho nešlo?
r34ktor (7477)|7.12.2010 11:11
Můžeš napsat konkrétní model desky?

Např. v Dellech, co my prošli rukama, byl fyzicky slot x16, který ale měl zapojených jen 8 linek. Třeba není vše ztraceno, a jen nám to špatně interpretuješ.
johny__g (6387)|7.12.2010 11:39
Je to on?

To je dobrý nápad, třeba by tam fungovala i ta x16 karta. Je tam vidět, že ty sloty jsou vzadu otevřené, takže pokud půjde PCIe 16x karta zasunout, třeba pojede. Samozřejmě bych tam necpal nějakou žravou mrchu.

Jinak jsem našel další diskuzi na tohle téma, můžeš si to pročíst a třeba na něco přijdeš.
speedsnail (4876)|7.12.2010 20:49
Pokud je slot otevřený, měla by 16x karta normálně fungovat na těch 8 linek. Viděl jsem test, kde postupně přelepovali izolepou! kontakty na PCI-EX 16x slotu a tím simulovali propojení na méně linek.. Bylo by to ideální vyzkoušet s nějakou levnou starší PCI-EX kartou pokud nějaký kamarád najde v šuplíku(6600,7600,x1650), aby se případně nezničila nebo nekoupila zbytečně nová..

A samozřejmě tam nedávat žádné dělo, sháněl bych posléze např. bazarovou 4650,4670,4770,8800GT a podobně, pokud to bude funkční.

Další problém je se zdrojem.. má PCI-EX 6pin konektor? Jestli ne, musíš si sehnat redukci, protože ten 8x slot nedává dost šťávy a kartu budeš potřebovat s externím napájením.
kevin00 (10238)|7.12.2010 21:20
[quote=speedsnail;421515]Pokud je slot otevřený ...[/quote]

Další možností je PCIe slot proříznout ...
Befe (0)|7.12.2010 23:59
Děkuji za rady! Jinak před koupí jsem se samozřejmě radil s lidmi, kteří tomu rozumí, ale ani jednoho nenapadlo, že bude problém sehnat kartu do PCIe 8x. Počítač vrátil nelze, ale byl opravdu levný, proto jsem do toho šel. Jinak je to přesně ten, na který je odkaz. Jediný rozdíl je v tom, že sloty jsou uzavřené. Asi jediné řešení bude to proříznutí a zkusit normální kartu. Jen se snažím vymyslet způsob jakým to provést a přitom nepoškodit slot, aby zůstal funkční... Udělal jsem foto, ale nemohu vkládat přílohy...
johny__g (6387)|10.12.2010 11:47
Doporučuji se registrovat, pak jde vkládat i ty přílohy.

EDit: na to proříznutí mě napadla přímá bruska, ale chce to pevnou ruku a vhodný nástavec. Případně skalpel, ale nemám představu jak tvrdý je ten plast. Každopádně bych desku vymontoval ze skříně.
kevin00 (10238)|10.12.2010 12:33
IMHO Plátek z pilky by měl stačit. Ovšem musí dávat velký pozor - řez by měl být uprostřed slotu a nesmí porušit kontakty slotu.
Befe (0)|10.12.2010 19:38
S tou přímou bruskou mě to také napadlo nebo nějakou elektrickou páječku, ale ta by asi roztavila i okolí místa kde bych to měl proříznout :-( Na skalpel je to moc tvrdý plast. Horší je, že když jsem tak dumal u skříně, tak jsem zjistil, že vedle konců slotů jsou další součástky, které vyčnívají nad povrch i 1.5 cm. Grafickou kartu jsem v ruce nikdy neměl a znám ji z obrázků, ale mám pocit, že proříznutím nic nevyřeším, protože stejně nepůjde zasunout. Takže se chci zeptat, co by se stalo kdybych upiloval část karty, která se do slotu nevejde? Principielně by to asi mělo být jedno, ne? Jestliže by fungovala v tom krátkém slotu, tak by ta vyčnívající půlka stejně nebyla funkční? Asi se ptám jako blbec, ale upozorňoval jsem, že jsem laik.... Kdyby se ještě objevila nějaká rada, kde by se v Praze dala koupit nějaká starší funkční karta do PCIe slotu, budu vděčný. Nechce se mi dělat pokusy s novou kartou, kterou budu muset případně vyhodit. Děkuji!
kevin00 (10238)|10.12.2010 19:48
Ano, pokud uštípneš nepotřebnou část PCIe slotu na grafické kartě, grafická karta bude dále fungovat. Na serveru Tom's Hardware při testování škálování různých verzí PCIe 2.0 řešili tento problém přelepením "zbytečné" části slotu. Někde na netu jsem viděl i to uštípání, byla to myslím PCIe x16 grafická karta upravená pro PCIe x1.
Na proříznutí PCIe konektoru bych určitě pájku nepoužíval. Osobně bych to dělal již zmíněným plátkem do pilky či přímou bruskou. Inspirací by Ti mohl být třeba i tento návod či tento thread.
zsdx (2098)|11.12.2010 13:33
[quote=Befe;422070]Asi se ptám jako blbec, ale upozorňoval jsem, že jsem laik.... Kdyby se ještě objevila nějaká rada, kde by se v Praze dala koupit nějaká starší funkční karta do PCIe slotu, budu vděčný. Nechce se mi dělat pokusy s novou kartou, kterou budu muset případně vyhodit. Děkuji![/quote]

Zeptam se taky blbe /mozna/ - nemel bys jednodussi ten server vymenit za normalni PC??
Jak hodne vyhodna koupe to byla?
Neregistrovaný (0)|12.12.2010 00:08
Nejsem počítačový expert, ale ekonom. Takže kdyby to nebyla hodně výhodná koupě,
tak bych ji určitě nerealizoval :-))