reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

32 nebo 64 Bitová verze

khedeja (38)|11.12.2010 23:12
Dobrý den, chci se optat jak poznám, že právě můj PC potřebuje buď 32 Bitovou verzi nebo 64 Bitovou verzi ? Jedná se o Win 7

Můj NB:
Intel Core 2 Duo T9300
DDR2 SDRAM Memory (2 x 2048MB)
256MB NVIDIA Quadro FX 1600M Graphics

Děkuji.
NHKG (1136)|11.12.2010 23:24
Nenapsal jsi typ notebooku. Většina počítačů včetně tvojeho zvládne obě verze. Ale na ten tvůj notebook nemusí být ovladače pro Windows 7 a pak by jsi s nimi mohl mít problémy. Jinak pokud máš 4GB pamětí a nepoužíváš programy, které mají s 64bit problémy, tak je 64bit vhodnější.
kocourleo (110)|11.12.2010 23:25
Procesor je 64-bitový, můžeš nainstalovat libovolnou z verzí (doporučuji 64-bitovou, už kvůli využití 4GB RAM).
khedeja (38)|11.12.2010 23:32
Omlouvám se jedná se o Dell Precision M6300

Instaloval jsem na mém mininotebooku ultimate 32 Bit a jede to opravdu krásně, To samé jsem chtěl udělat i na tomhle NB ovšem 64 bit.... A je tu problém, zdá se mi, že se to chová trošku jinak než na netbooku. Například se trhají videa atd.... Neměl by náhodou ultimate nainstalovat vše sám ?
Jinak jako běžný uživatel poznám rozdíl mezi 32 a 64 Bitem ?
Promiňte o IT toho opravdu moc nevím. :(

Edit: Předtím jsem tento NB dostal nenaistalovaný po zapnutí se spustila instalace XP, po dokončení instalace mi šlapalo video ( filmy ) v pohodě. Mohu se tedy zeptat v čem může být zakopán PES ?
NHKG (1136)|11.12.2010 23:48
Zjednodušeně rozdíl je hlavně v tom, že 32bit umí využít maximálně 3,5GB pamětí a 2GB pro jeden program maximálně. A na 64bit ti nemusí běhat některé staré programy co na 32bit jedou.
A W7 si samy vše nainstalují, ověř si ve Správci zařízení, že máš vše správně nainstalováno. A ideální by bylo nainstalovat ovladače Dellu na všechno, pokud jsou na W7.
khedeja (38)|12.12.2010 00:46
Tak ve správci žádná chyba není...
Návštěva stránek dellu mě v celku znepokojila :(
Zjistil jsem, že nemají podporu pro win 7 pouze věci max na Vistu 64, tak jsem zkusil nainstalovat nejnovější aktualizace na visty i přeinstaloval novější BIOS. A pořád bohužel nic :(
To mi chcete říci, že koupě WIN7 byla zbytečná ? :(:(:(:( Mohl by mi to prosím někdo poradit ? Nemyslel jsem si že tohle toto bude možné :-/:-(

Mám z toho usoudit, že Nb je jen na verzi 32 nebo jsem špatně instaloval a je to verze 32 namísto 64 ? :)
beznzvur.jpg
kevin00 (10238)|12.12.2010 06:43
[quote=NHKG;422308]Zjednodušeně rozdíl je hlavně v tom, že 32bit umí využít maximálně 3,5GB pamětí a 2GB pro jeden program maximálně.[/quote]

32bit operační systém umí vyžít max. 4 GB RAM, do čehož se musí započítat i cache disků, mechanik, apod. Proto se ukazuje výsledná použitelná kapacita okolo 3.5 GB.

[quote=NHKG;422308]A na 64bit ti nemusí běhat některé staré programy co na 32bit jedou.[/quote]

Toho bych se dnes už moc nebál. Opravdu málo kdo používá nějaké prehistorické DOSovské programy a dnešní běžně dostupný software je plně funkční pod všemi verzemi operačních systémů nebo jsou ke stažení jak 32bit verze, tak i 64bit verze.

[quote=khedeja;422316]Zjistil jsem, že nemají podporu pro win 7 pouze věci max na Vistu 64, tak jsem zkusil nainstalovat nejnovější aktualizace na visty i přeinstaloval novější BIOS. A pořád bohužel nic :([/quote]

V tom bych problém neviděl. Pokud nejsou ovladače pro Win7, lze použít ovladače pro Win Vista a instalovat se zpětnou kompatibilitou. Navíc lze stahovat ovladače i ze stránek výrobců jednotlivých komponent notebooku, nikoliv jen ze stránek výrobce notebooku.

Co se týče sekání videa: Máš instalované aktuální ovladače ? Jaké videa se sekají - streamy, videa formátu avi, mkv, apod ? V jakém přehrávači videa přehráváš ? A co si mám představit pod problémy atd ? Trochu se rozepiš. Napsat, že se sekají videa atd, je dosti široký pojem.

BTW Máš instalovanou 32bit verzi OS, protože jsi 32bit verzi OS instaloval. Notebook si "sám od sebe" nevybere tu či onu verzi operačního systému ;)
NHKG (1136)|12.12.2010 09:10
[quote=kevin00;422321]32bit operační systém umí vyžít max. 4 GB RAM, do čehož se musí započítat i cache disků, mechanik, apod. Proto se ukazuje výsledná použitelná kapacita okolo 3.5 GB. [/quote]
Jasně, psal jsem zjednodušeně!
[quote=kevin00;422321]Toho bych se dnes už moc nebál. Opravdu málo kdo používá nějaké prehistorické DOSovské programy a dnešní běžně dostupný software je plně funkční pod všemi verzemi operačních systémů nebo jsou ke stažení jak 32bit verze, tak i 64bit verze.[/quote]
Stát se to může a s 32bit systém jsem řešíval mnohem méně problémů při instalaci.
[quote=kevin00;422321]V tom bych problém neviděl. Pokud nejsou ovladače pro Win7, lze použít ovladače pro Win Vista a instalovat se zpětnou kompatibilitou. Navíc lze stahovat ovladače i ze stránek výrobců jednotlivých komponent notebooku, nikoliv jen ze stránek výrobce notebooku.[/quote]
Lze je použít, ale někdy nefungují korektně!

Jinak na video doporučuju zkusit BSplayer nebo podobný program, co má vlastní kodeky.
kevin00 (10238)|12.12.2010 09:20
[quote=NHKG;422335]Stát se to může a s 32bit systém jsem řešíval mnohem méně problémů při instalaci.[/quote]

32bit OS jsem už neinstaloval ani nepamatuji a de facto všude instaluji pouze 64bit OS a zatím jsem se s žádnou softwarovou nekompatibilitou nesetkal (tedy co se týče 32bit aplikací na 64bit operačním systému). Ale jak jsem psal, nepoužívám/neinstaluji žádný retro soft a snažím se vždy použít software aktuální. Dnes hlavně i za ty retro softy existují plnohodnotné náhrady s daleko lepšími funkcemi. Takže s nekompatibilitou 32bit na 64bit bych to tak černě neviděl a ani tím uživatele nestrašil.

[quote=NHKG;422335]Lze je použít, ale někdy nefungují korektně!.[/quote]

Proto píši, že lze také ovladače stahovat ze stránek výrobce dané komponenty ;)
r34ktor (7477)|12.12.2010 13:23
[quote=khedeja;422316]Tak ve správci žádná chyba není...[/quote]
Ale index o hodnotě 1 ukazuje, že jsou používány jen generické ovladače. Chtělo by to screenshot s hodnotami u jednotlivých komponent.

Ovšem vzhledem k tomu, že se seká video, bych v první řadě aktualizoval ovladač grafické karty. Stáhneš ho zde.
khedeja (38)|12.12.2010 17:19
Děkuji za vaše veškeré rady :)
Tak jsem se konečně dopídil k výsledku, vše už funguje jak má a jsem nadšen, teď jen nainstalovat potřebné věci a hurá do práce.

Pomocí nějakého softwaru od Microsoftu jsem si zjistil, zda-li můj NB má požadavky na přechod Wsedmiček a vypsal mi to co potřebuji, stáhl jsem a bylo to... Promiňte pro vás je to banální, ale třeba nějakému nováčkovi to pomůže :)
Jinak to bylo directx a špatnými ovládači na grafickou kartu.


Akorát mě zklamal AutoCAD 2008 byl jsem na něj zvyklí mnoho let, bohužel nepodporuje 64 bit a tak musím pracovat s neuvěřitelně hroznou verzí 2010 :D

mMžete toto téma uzavřít. Ještě jednou děkuji.
r34ktor (7477)|12.12.2010 18:17
[quote=khedeja;422401]Akorát mě zklamal AutoCAD 2008 byl jsem na něj zvyklí mnoho let, bohužel nepodporuje 64 bit a tak musím pracovat s neuvěřitelně hroznou verzí 2010 :D[/quote]
To jsi přeinstaloval systém? Nebo jak se ti tam povedlo dostat 64-bitovou verzi Autocadu? :notsure

PS: Pro Autocad 2009, 2010 a 2011 existuje speciální ovladač, který výrazně zvedá výkon v této aplikaci.
Muzstary (73)|12.12.2010 18:43
Na jednom PC mám instalovaný jak 32bit system (XP), tak 64bit (W7).
Původně jsem zkoušel Windows 7 i v 32bit verzi, ale 64bit se ukázal rychlejší.
Dnes už ani tu instalaci 32bit XP nepoužívám.

Pro starší počítače 64bitový systém nejde doporučit hlavně proto, že na starší zařízení nebývají 64bit ovladače a zařízení by pak správně nefungovalo.
U novějších počítačů je ale 64bit systém lepší.
Pracuje rychleji a s 32bit programy problémy nemá (alespoň ne s programy pro Windows).
Další velkou výhodou je menší zpomalení počítače z důvodů práce rezidentních štítů antivirových programů.
Pokud použijete 64bit antivirový program, i on je rychlejší a to citelně.
Jak už bylo řečeno, chcete-li využít větší RAM jak 3,5GB nemáte jinou cestu než 64bit systém, v tomto případě je to nutnost.

Jen pro úplné laiky:
64bit systém vás neomezuje k používání jen 64bit programů, na druhou stranu ale vyžaduje pro zařízení počítače 64bit ovladače.
korfik (13)|15.12.2010 17:23
Nejsuprovější bývá XP 64-bit. Je to 64.bit+ XP :-D
NHKG (1136)|15.12.2010 19:52
[quote=korfik;423015]Nejsuprovější bývá XP 64-bit. Je to 64.bit+ XP :-D[/quote]

Prosím nepiš nesmysly. V práci běžně používáme XP 64 bit a naprosto bez problému. I tento systém měl své výhody,