reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

EuroCase Q3, 350W - stale bere proud i pri OFF vypinaci !!!

rys (4)|28.4.2007 13:55
Zdravim,
v EuroCase Q3, 350W jsem merenim zjistil, ze kdyz vypnu PC tlacitkem na zdroji STALE ODEBIRA PROUD !!! Spotreba cca 11 W.

Zkusil jsem jine PC a kdyz ho vypnu tlacitkem na zdroji tak neodebira nic a tak to dle meho nazoru ma byt. Kdyz je ON (vypnute PC) tak bere tech cca 11 W.

Je tu nekdo, kdo by mohl rici zda to neni dokonce proti elektrickym predpisum !!! Kdyz je zarizeni pod proudem i kdyz je vypnuto prepinacem !!!
P@pi (1519)|28.4.2007 15:57
Nevím sice,jaké jiné PC jste použil (nebylo to náhodou AT namísto ATX?), ale je to normální.

Oba zdroje, co mám doma odebírají proud i ve vypnutém stavu s přepínačem na OFF. Jedná se o Eurocase 350W (taky nějak kolem 10W) a CoolerMaster iGreen 600W (15W, vypnutý PC a ON 25W).

Můj názor je ten, že zdroje při přepnutí na OFF odpojí PC, ale samy stále proud odebírají.

Zda je to proti předpisům, to opravdu nevím, ale košer se mi to nezdá. Ale co chcete dělat? Stěžovat si ESČ :)?
rys (4)|28.4.2007 16:10
Predstavte si to u pracky - vypnete vypinac a sahnete do ni pro pradlo...
Myslim, ze tu jde o zakladni nedodrzeni norem a takovy vyrobek by mel byt stazen z trhu a mel by byt zakazan!

(Oba zdroje jsou ATX - ten OK i ten co zere.)
P@pi (1519)|28.4.2007 16:19
Já naprosto chápu vaše obavy, také mě to šokovalo když jsem to zjistil.

Chtělo by to změřit i u jiných zdrojů, zda se jedná o typickou vlastnost PC zdrojů nebo náhodu. Přece jen série iGreen jsou vynikající zdroje.
rys (4)|28.4.2007 21:34
Mam 2 case:
Výrobce EuroCase
Kód CAMLQ3
ATX MiddleTower, EuroCase Q3, 350W, P4, LCD, PFC
viz napr.: http://www.nc.cz/?cls=stoitem&stiid=1294

U obou pri vypnutem vypinaci je zmerena spotreba 9 W !!!
Primo na zdoji je napsano: MACRON MPT-350P

U jinych 2 case jsem zjistil, ze pri vypnutem vypinaci neni zmeren odber - OK.
Konkretne oznaceni zdroju:
EUROCASE ATX-400 JSP
EUROCASE EC MODEL: 350X

Takze tak.
boboco (1987)|28.4.2007 22:35
Podle mě to dělá velká většina zdrojů. Jedná se o to, že síťový filtr je aktivní i při vypnutém vypínači na zdroji. Tudíš, síťový filtr je stále pod napětím a součástí je i vybíjecí odpor, který stále spotřebovává energii (nehledě na ostatní obsažené pasivní součástky). 11W se mi ale zdá docela dost. Pokud se tohoto nepěkného jevu chcete zbavit, můžete buď zdroj rozdělat a síťový filtr zařadit až za vypínač nebo si pořídit zdroj, který to má již v základu řešeno takto (není jich ale moc). Jinak, pokud je vypínač na zdroji v poloze ON, příkon bude činit zpravidla okolo 20W, protože některé části PC jsou neustále pod proudem a zdroj samozřejmě také. Nulovou spotřebu ve vypnutém stavu měly jen AT zdroje, které buďto běžely nebo ne:turtle

Pokud chcete zdroj, který po vypnutí bude opravdu vypnutý, doporučuji např. Enermax Liberty.

Jinak si s tím ale nemusíte dělat hlavu. Podobné výsledky měření (ale zřejmě s menším příkonem než 11W) zaznamenáte i u běžných Fortronů nebo Seasoniců. -Tedy, není to výsada jen Eurocase;)
Martin Šejnoha (255)|29.4.2007 10:54
při vypnutém počítači a zapnutém vypínači vzadu na zdroji vždy naměříte nějaký odběr, ale pokud je ten vypínač vypnutý neměl by být odběr běžnými wattmetry do zásuvky měřitelný, a 11W už vůbec ne!
rys (4)|29.4.2007 12:25
Vzhledem k tomu, ze nejde o ojedinely problem viz komentar:
P@pi - Redaktor SHW / Moderátor - 29.4. 15:57 navrhuji pro shw:
* otestovat vice zdroju
* probrat to s odborniky, zda je to v poradku (elektricky/dle zakona)
* elektricka bezpecnost
* ekologicke hledisko
* informovanost zakaznika (kdo to ma vedet, ze pri vypnutem spinaci to muze neco spotrebovavat)
* a napsat o tom clanek (urcite to bude zajimat spoustu lidi)
boboco (1987)|29.4.2007 12:26
...no zdálo se mi to hodně:notsure :stupid ale jakmile je vypnut vypínač, pod proudem zůstává pouze síťový filtr, nic jiného přeci zapojeno není. Co tedy může způsobovat kolem 10W ztráty?! -nechce se mi to přisoudit tak velké chybě měření...