reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Znovuzapečení BGA spoju.

honzee (187)|16.12.2010 14:17
Zdravim,
pokousim se opravit nefungujici HP Compaq nc6120. Na foru jsem nasel radu a odkaz na reseni. U techto modelu pry opakovane dochazi k rozpojeni BGA spoju pod SouthBridge. Mam zakladni desku venku a premyslim co s tim. Provizorni reseni je pry vytvorit na SB staly tlak. Hodne lidi mi ale rikalo, ze jim to stejne nepomohlo. Od cloveka, ktery to uz zkousel jsem dostal tip, ze se to pry da zapect v troube (ktera je schopna vyvinout teplotu 300 stupnu). Bude ale velmi obtizne dosahnout spravne teploty a spravne doby, kterou ma deska v troube stravit.

Chci se tedy jeste pred touhle akci zeptat, zda ste to nekdo zkouseli, zda neznate nekoho, kdo to zkousel a zda neznate nekoho, kdo by treba za nejaky rozumny peniz desku pretavil.
Rat (75)|16.12.2010 14:54
Zdravim, ja sem to zkousel s nekolika grafikami i zakladkami. A svete div se, jedou vsechny.
200 stupnu v horkovzdusne troube, cca 7minut. Hodis to do vyhrate trouby pochopitelne. Predtim sundat plastove drzaky pro CPU a dalsi mekke plasty, stejne tak sundat chladice z chipu a chipsetu atd. Dukladne ocistit. Davat VZDY kontenzatorama vzhuru jinak ti vapadaji. Z alobalu udelas 4 kulicky a do kazdeho rozku na zakladce je das jako podlozku. Pak vrele doporucuji sledovat kondenzatory pri tom peceni. Jakmile se zacnou nafukovat hned to vypinej, jinak prdnou. Nekdy se nic nestane jindy prasknou a musisi koupit nove a vymenit. Snad sem nezapomnel na nic.
honzee (187)|17.12.2010 13:24
Dekuju, ono uz stejnak neni co ztratit, takze odpoledne jdu asi pect:) Pokusim se to i trochu zdokumentovat a kazdopadne se podelim o vysledek prace.

Chci se jeste zeptat na dve veci:
1) Zespod zakladni desky jsou takove cerne kryci nalepky, celkem rozsahle, mam je sundavat?

2) Staci tech 200 stupnu? V odkazech na zapekani grafiky psali 250, take na 7 minut...
Doctor01 (400)|18.12.2010 11:46
Ahoj

Prijde mi to tu trochu jako harakiri tohle delat.
Je zbytecne a zcestne kvuli jednomu chipu takhle
nahrivat celou desku.
Reseni je jednoduche:
- vezmete teflonovou pasku
- oblepite dokola to bgacko
- vezmete horkovzdusnou pistoli
- prohrejete/pripajite/ bgacko
Na horkovzdusne pistoli jde nastavit spravna teplota,
nebudete zbytecne ohrivat co nemate a navic ta paska
jeste ochrani soucastky okolo proti odfouknuti.
honzee (187)|22.12.2010 13:07
Takze panove, pekl jsem a to clkem uspesne! :) PC, ktere predtim zamrzlo na uvodni obrazovce BIOSu, nyni bezproblemu nabehne a funguje. Nedelal jsem delsi zatezove testy, ale funguje a to je hlavni.

Pekl jsem v plynove troube na cca 260°C, 7 minut. Zaznamenal jsem jediny neuspech: dal jsem pod zakladni desku moc male prkenko, opiralo se o patici (konektor?) urcenou pro wifi kartu, behem peceni se to pohnulo a pripeklo se to spatne. Nicmene majitele wifi stejne nepouzivali. Navic by se to asi dalo prepect a spravit.

Takze zaverem: pokud neni co ztratit, pecte jako na Vanoce! :) Prikladam dve motivacni fotky ve velmi spatne kvalite...
DSC00796.JPG DSC00798.JPG
Doctor01 (400)|22.12.2010 20:41
[quote=honzee;424293]Pekl jsem v plynove troube na cca 260°C, 7 minut. Zaznamenal jsem jediny neuspech: dal jsem pod zakladni desku moc male prkenko, opiralo se o patici (konektor?) urcenou pro wifi kartu, behem peceni se to pohnulo a pripeklo se to spatne. Nicmene majitele wifi stejne nepouzivali. Navic by se to asi dalo prepect a spravit.[/quote]


Tak to je dobre, ze se ti to povedlo.
Jinak ten problem s konektorem je jednim z duvodu proc to tak nedelat.
(jinak se tim krome mozneho viditelneho poskozeni take samozrejme zkracuje zivotnost soucastek)
Kazdopadne at dobre slouzi.
honzee (187)|23.12.2010 17:22
Doctor01: No, hlavni problem je v tom, ze nemam pistoli s nastavitelnou teplotou... Kdybych to podlozil spravne poradne velkym prkynkem, bylo by vsechno ok. V tomhle se lidi v diskuzich dost rozchazi, ale vetsina povedenych pokusu je zaznamenana s troubou:)
kevin00 (10238)|23.12.2010 17:28
IMHO Horkovzdušná pistole je blbost, neboť nikdy nezaručíš konstantní teplotu, tudíž by mohlo dojít k vytvoření "studeného spoje". A také je podle mě lepší zahřát celek, než-li pouze část a zbytek nechat studený.
Doctor01 (400)|23.12.2010 21:21
[quote=kevin00;424612]IMHO Horkovzdušná pistole je blbost, neboť nikdy nezaručíš konstantní teplotu, tudíž by mohlo dojít k vytvoření "studeného spoje". A také je podle mě lepší zahřát celek, než-li pouze část a zbytek nechat studený.[/quote]

Je videt, ze jsi nikdy nic neopravoval ..
To co rikas je nesmysl, teplota na dobrem horkovzduchu je stavitelna bez problemu do cca 400°C.
(kazdopadne jsem nemel na mysli nejakou horkovzdusnou pistoli z vyprodeje obchodaku)
Jak si asi myslis, ze se to normalne opravuje??
Ze nekde daj celou desku do pece a v rukavici soucastku vymeni pomoci klesti nebo co?
A jak jsi prisel na ten studenej spoj? Ze bych nastavil prilis nizkou teplotu?
Jinak pajka ma bod tani zhruba 220-320°C v zavislocti na slozeni. Atd.
speedsnail (4876)|23.12.2010 21:35
No když zapejkáš desku nebo grafiku ve který je "někde" studeňák tak je jasný že do trouby. Pokud se ti rozpojej spoje na BGA čipu tak víš kde to je a já bych teda spíš vyzkoušel pistoli. Takhle zhruba to vidím já :)
kevin00 (10238)|23.12.2010 21:39
[quote=Doctor01;424641]Je videt, ze jsi nikdy nic neopravoval ..
To co rikas je nesmysl, teplota na dobrem horkovzduchu je stavitelna bez problemu do cca 400°C.
(kazdopadne jsem nemel na mysli nejakou horkovzdusnou pistoli z vyprodeje obchodaku)
Jak si asi myslis, ze se to normalne opravuje??
Ze nekde daj celou desku do pece a v rukavici soucastku vymeni pomoci klesti nebo co?
A jak jsi prisel na ten studenej spoj? Ze bych nastavil prilis nizkou teplotu?
Jinak pajka ma bod tani zhruba 220-320°C v zavislocti na slozeni. Atd.[/quote]

Myslím si, že na práci mám kvalitní nářadí a o tom, zda-li jsem někdy něco opravoval či nikoliv se s tebou přít nebudu. Pájet ruční horkovzdušnou pistolí není určitě stejné a stejně přesné jako když pájíš pomocí stanice či stroje, kde máš vakuovou pinzetu, osazovací linku, apod. Ruce se Ti budou klepat pořád a čím bude práce přesnější, tím to bude horší. Nehledě na to, že pokud uživatel "peče" poprvé, neví jakou intenzitou foukat a ani neví z jaké výšky foukat. Proto je pro tuto záležitost rozhodně lepší použít troubu, kdy tuto činnost lze provést na amatérské úrovni bez jakéhokoliv laborování a zkoušení "toho nejlepšího" postupu.
Doctor01 (400)|23.12.2010 22:05
[quote=kevin00;424643]Myslím si, že na práci mám kvalitní nářadí a o tom, zda-li jsem někdy něco opravoval či nikoliv se s tebou přít nebudu. Pájet ruční horkovzdušnou pistolí není určitě stejné a stejně přesné jako když pájíš pomocí stanice či stroje, kde máš vakuovou pinzetu, osazovací linku, apod. Ruce se Ti budou klepat pořád a čím bude práce přesnější, tím to bude horší. Nehledě na to, že pokud uživatel "peče" poprvé, neví jakou intenzitou foukat a ani neví z jaké výšky foukat. Proto je pro tuto záležitost rozhodně lepší použít troubu, kdy tuto činnost lze provést na amatérské úrovni bez jakéhokoliv laborování a zkoušení "toho nejlepšího" postupu.[/quote]

Ja reagoval na tvoje vyjadreni - Horkovzdušná pistole je blbost ...
A par bgacek vymenil jsem uz rucne vymenil, takze ...

Jinak tahle debata je tu uz zbytecna, co melo byt udelano uz se stalo a uspokojiveho vysledku bylo dosazeno.