reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Rada k reproduktorům

Andaren (4)|18.12.2010 12:18
Zdravím, chtěl jsem si nechat poradit ohledně reproduktorů, které si chci k vánocům pořídit.
Zvažoval jsem, jestli 2.1 nebo 5.1, ale bylo mi doporučeno 2.1, vzhledem k tomu, že reproduktory chci primárně na HUDBU a pak na filmy/hry. Předem avizuju, že mám integrovanou zvukovku.

Cenová relace by měla být maximálně 6-7 000,-. Pokud ale budou i nějaký levnější se solidním výkonem, tak proč ne.

Nejprve jsem zvažoval, že bych šel do těchto 5.1, bylo mi ale řečeno, že v týhle cenový relaci se dají sehnat mnohem kvalitnější a že ty logitechy zase tak dobře nehrají.
http://reprosoustavy-reproduktory.heureka.cz/logitech-z-5500/

Jako alternativa mi bylo doporučeny tyhlety 2.1:
http://reprosoustavy-reproduktory.heureka.cz/onkyo-htx-22hdx/
Dále tyto:
http://positronix.cz/audioengine-2-a2
A ´prej taky hodně dobrý Bose
http://reprosoustavy-reproduktory.heureka.cz/bose-companion-3-series-ii/

Můžete mi prosím poradit, které si vybrat, popřípadě navrhnout nějakou jinou alternativu? Předem moc děkuju za jakoukoliv radu.
xmarek (1676)|18.12.2010 14:43
Tady je každá rada drahá. Primárně hudba, to je velký ořech. Otázka jak náročný jste posluchač. Někomu nestačí repro za 100k a někdo se spokojí s repro od firmy Logitech.
Každopádně uvedu pár postřehů, které Vám snad pomohou se na tomto poli se trochu orientovat.

Všechny Vámi uvedení kandidáti mají snad s vyjímkou Audioengine jednu věc společnou. Primární určení: "hudba typu duc, cink". Osobně nemám tento líbivý projev moc rád, protože dokáže na první poslech velmi oblbnout (i mne). Ve výsledku je celkově potlačeno střední pásmo, minimální schopnost separovat nástroje a o prostoru (když nemluvím o efektech) se nedá vůbec hovořit. Zvuk se stává časem velmi únavný a začne nudit. To co bylo původním záměrem zvukaře se nikdy nedozvíte.

Když už tady przním toho či daného výrobce, tak věc má i své pozitivum. Filmy (berte s rezervou) a hry jsou povětšinou založené na efektech a tam ty bedny obstojí slušně.

Tak a teď si vezmu na paškál tu vyjímku. :D A to Audiegine. Přiznám se, že jsem tyto repro (monitory) neslyšel, ale už parametry ve mně vyvolávají značné rozpaky. Hmotnost cca 1,4 (1,8)? Woofer 7 cm? schopností hrát hluboké basy? Každy kdo slyšel někdy monitory mi dá za pravdu, že i 6" woofer má s basy značné problémy a to hovořím o repro co mají cca 10kg jeden. Jestli mají na mysli nějaké to dunění, tak v tom případě se hluboce omlouvám. :notsure

Samozřejmě jsem si vědom Vašeho omezení (zvuková karta), ale pokud nechcete jen tak vyhodit své peníze do luftu, tak si na internetu projděte testy monitorů. Všechno je samozřejmě podmíněné tím co jsem tady již uvedl, jak náročný posluchač jste? Odpověď nechám na Vás. ;)
Sc@rY (78)|18.12.2010 21:21
Ty Logitechy bych ti na hudbu nedoporučil, sám jsem si je před pár dny pořídil a čekal jsem víc. Pokud je chceš opravdu hlavně na hudbu, tak bych do nich nešel, pokud ale půl na půl s filmy tak určitě ano. A rozhodně bych si pořídil zvukovku, sám jsem to tak musel udělat.
Andaren (4)|18.12.2010 23:18
Po tom, co jsem si pročetl všemožný diskuze, recenze, shlédl spousty videí na internetu, tak jsem logitechy jednoznačně zavrhl.... U mě je to tak 75% hudba a 25% filmy a hry. Přičemž z hudby poslední dobou hodně trance, dance, (ale ne techno) ale i rock, pop, ale nepohrdnu žádným žánrem, když je to dílo kvalitní.

takže teď se v podstatě rozhoduji mezi těmito dvěma:

Hodně dobré hodnocení mají tyto a jsou za velmi dobrou cenu.I zde na svethardware maji hodne dobre hodnoceni, takze je to takovy muj lehky favorit :)

http://reprosoustavy-reproduktory.heureka.cz/creative-gigaworks-t3/

a nebo těmito, které jsou ale o cca 2500,- dražší.. zase je to podle recenzí opravdu kvalitní značkové repro. Otázka je, jestli je jako "laik" využiju a není to trochu zbytečné. Mám rád kvalitní audio, poznám když ty repráky nehrajou dobře, ale zase nesjem jako kámoš, co má externí zvukovku asi za 12 000 a skládá hudbu.. jsem jenom nadšenej posluchač. :) Na druhou stranu si říkám, že reproduktory si nekupuju na rok nebo na dva, ale třeba na 4-5 let, tak proč si nekoupit "ty lepší" ... Jsem fakt na vážkách

http://reprosoustavy-reproduktory.heureka.cz/bose-companion-3-series-ii/
xmarek (1676)|19.12.2010 09:55
Co se týče Creative. Ještě donedávna jsem neměl proti této firmě žádné výhrady, zejména proti její "sesterské" firmě E-MU. Co jsem měl možnost si poslechnou jiné produkty (úplně jiné cenové hladiny a taky zaměřením), tak jsem poněkud změnil názor. Všechny jejich produkty (i ty nejdrahší, a za tím si stojím) mají potlačené středové pásmo a zvuk je celý posunutý dozadu. Celé se to snaží dohnad (u zvukových karet) různým vylepšením, které je spíš směřováno na efekty než na opravdový poslech hudby. Když se podívám ku příkladu na reproduktory Creative GigaWorks T3, tak aniž bych je slyšel už tuším, v čem budou mít problémy. Kde to má tweeter-y? Nebo mi chce výrobce namluvit, že ten malý reproduktor je schopen dobře zahrát středy a výšky dohromady?

Bose, Bose, Bose. Přiznám se, že na ně slyším jen chválu a snad s vyjímkou automobilového průmyslu jsem je nikde neviděl. Otázka jestli jejich věhlas není vyvolán uměle reklamou. :notsure

Pokud to s poslechem hudby u PC myslíte vážně zkuste si udělat výlet a navštivte některou se speciálek zaměřující se na prodej studiových monitorů např.: http://www.audiotek.cz/studiove-monitory Minimálně si uděláte obrázek jak může zvuk u PC vypadat. Mě to ku příkladu velmi pomohlo si ujasnit co od toho očekávám. Určitě je to lepší než bezhlavě něco objednat z netu na základě referencí toho či daného uživatele. Problém takové koupě, že za 14 dní člověk ani nezjistí jak se napálil, pokud nemá ovšem možnost přímého srovnání nebo letitou zkušenost.

Pozn: Omlouvám se, že jsem tak obul do firmy Creative, ale např. u mou vlastněné E-MU jsem čekal, že za tu cenu dokážou vyrobit aspoň rozumný S/PDIF výstup (to ani nemluvím o optice). :mistake Poslední test mě bohužel přesvědčil o opaku. :cry
Richmond (8084)|19.12.2010 10:10
[quote=xmarek;423590]
Bose, Bose, Bose. Přiznám se, že na ně slyším jen chválu a snad s vyjímkou automobilového průmyslu jsem je nikde neviděl. Otázka jestli jejich věhlas není vyvolán uměle reklamou. :notsure[/quote]
Kamarád má asi 10let starý bílý Bose v sadě s receiverem/cdplayerem a když se s tím chlubil tak mi napřed bylo do smíchu - od pohledu vypadají nevinně, ale po zapnutí to hraje dost nebezpečně až jsem ho podezíral že to nehrajou jenom ty krychlyčky. Woofer nemá úplně naplno, podle velikosti usuzuju, že je v tom minimlně ještě jeden reprák a zvenku je vidět jen pasivní vysílač. Basy to má hodně silný (něco jako JBL - hutný až na samotným konci slyšitelnosti). Cenově to tenkrát vycházelo kolem 50k a prostor to udělá jako moje stojany Jamo s tím rozdílem, že si je může krásně nasměrovat do oušek. Vypadá to podobně jako tyhle, akorát je k tomu jiná bedna a receiver ve tvaru trojúhleníku. Sice nevím jak je to možný, ale vzhledem k velikosti podle mě hrajou přehnaně moc ;)
xmarek (1676)|19.12.2010 11:21
to Richmond. Souhlas, ale bavíme se o Bose za nějakých cca 220$. Ted jsem se díval na nějaké review videa a sice nevím jak kvalitní mikrofon dotyčný měl, ale ten duc bas už jsem někde slyšel (tuším ve vedlejším pokoji když jsem testoval logitechy) a moc se mi to nelíbilo. Všechno je asi otázkou vkusu. Ale jedna věc mě nepříjemně překvapila a to velikost subwooferu (takový prcek) a to nesvětčí o ničem dobrém. :notsure

Pozn: Berte me názory s rezervou. Je to jen můj pocit a nikomu se nesnažím vnutit svůj názor.
Richmond (8084)|19.12.2010 12:15
To jo, u těch Logitechů potvrzuju takový booom-booom basy, který spíš duní a lehce se může stát, že ten reprák zkresluje (zní to spíš jako v autě, ne jako domácí repro na jehlách), dělají to i Z series. Bose hrajou svižně a přitom rázně a ty satelity dodají kupodivu velký prostor s trošku zastřenými středy (ostatně to může být také tím, že mám naposlouchanou skladbu, kde jich moc není - jen dodám, že tu skladbu mám naposlouchanou i na poměrně dražších BW + Accuphase u pana Dvořáka, mimochodem tenhle postup doporučuju, horko těžko člověk zjistí jak to vlastně hraje když poslouchá něco co člověk slyší poprvé).

Na tyhle Bose jsem měl tenkrát taky zálusk, ale docela mě zklamalo připojení jen jednoho dalšího zařízení, satelity už nejsou krychle. Na SHW je na ně myslím recenze a nedopadla vůbec špatně. Proti bude asi cena nicméně rozhodně bych šel do Bose. Ty Gigaworksy jsem tu měl - mají v satelitech taky pasivní vysílač, ale ten woofer bude určitě slabší než Bose, je to spíš na hry než na hudbu ;)

edit: ad cena: tenkrát se tu běžně Bose nedal sehnat, údajně v usa se cena pohybovala kolem 20tis bez receiveru.
edit2: našel jsem ten receiver - je to tohle http://i639.photobucket.com/albums/uu116/8GMANGY/P4110001.jpg Bose 252b akorát má bílej a trojúhelník (je v tom ještě ekvalizér)
Doctor01 (400)|19.12.2010 13:49
Ahoj

Co se na to podivat z jine stranky.
Mluvime tu o repro k pc, a tak se tu probiraji repro, co jsou primarne delane k pc.
Co to vzit obracene? Chci poslouchat hudbu (pominu ted zbytek). Tak potrebuji nejake
repro. Idealni pro zacatek je zkusit se podivat po nejakych 2-3 pasmovych regalovych
repro urcenych pro poslech hudby. Je toho prehrsel, da se zajit do nejakeho studia,
poslechnout si, nechat si eventuelne poradit. Dale pak samozrejme takove repro
potrebuje nejaky zesilovac (repro k pc maji zesaky primo v sobe). Takze najit/zvolit
si odpovidajici zesilovac k vybranym bednam. Obecne tu mluvime o stereu - dve bedny
a stereo zesilovac. Material drevo. Vykon nekde 20-60W (predpokladam, ze je to
na domaci pokojove poslouchani). Nekteri ted tady mohou namitnout, ze se to musi
projevit na vysoke cene, ale neni to pravda. I repro a zes. jen za pak tisic budou znit
urcite lepe nez to co se bezne prodava k pc at uz za jakoukoliv cenu. Navic jde
ledacos sehnat treba na aukru apod.
Ja osobne mam bedny Technics 60W 3pasma atd.. (regalovky, sice trochu vetsi, ale ..)
Poridil jsem je levne od kamose. Mam je uz dost dlouho, ale porad hraji velmi dobre.
K tomu jsem si postavil stereo zesak. Samozrejme to neni pro kazdeho, ale ten se
samozrejme da koupit. Celkove me to mohlo vyjit na takovych cca 6t, coz neni nijak
zavratna suma.
Jinak nejvice se tomu tady priblizil xmarek s temi studiovkami. Je to stejnym smerem.
Richmond (8084)|19.12.2010 14:39
No tak ono se dá polemizovat i o těch pásmách - 2pásma pro "živější" hudbu typu duc-duc, 3pásma pro rock, zpěv apod. Pak tu máme velikost - nearfieldy budou k posezení u pc lepší než krapet dál od něj...

BTW Technics 2x60w (Class A) je podle mýho docela přeháňka (já mám tuším +/- 5x100w v obýváku a na třičtvrtě se tam nedá vydržet a to snesu hodně, bedny Jamo, citlivosti kolem 95dB)

Předpokládám, že dotyčný asi bude chtít něco většího než BW M1 http://www.bowers-wilkins.com/iPod_and_Computer_Speakers/iPod_and_Computer_Speakers/MM-1/Product-Details.html / M-Audio? :notsure
Doctor01 (400)|20.12.2010 06:34
[quote=Richmond;423668]
BTW Technics 2x60w (Class A) je podle mýho docela přeháňka (já mám tuším +/- 5x100w v obýváku a na třičtvrtě se tam nedá vydržet a to snesu hodně, bedny Jamo, citlivosti kolem 95dB)
:notsure[/quote]

He he, to jo pokud bych to nechal na plnej vykon :-)
(ale to se samozrejme nedeje, bych casem ohluchl)
Proto jsem psal o vykonu nekde 20-60W.
kocourleo (110)|20.12.2010 12:39
Pro poslech klasické hudby je 100W zesilovač (a repro) asi minimum (a to pro normální hlasitost poslechu). Jde totiž o to, aby se i případné výkonové špičky přenesly bez zkreslení. To 20W bedýnka nedokáže.
Andaren (4)|20.12.2010 22:28
Děkuji všem za cenné rady... nikdy jsem netušil, že nákup reproduktorů bude takovým oříškem. Každopádně asi navštívím nějaký specializovaný obchod a reproduktory si poslechnu přímo tam, abych věděl do čeho jdu, protože každý máme jiné uši a jiný vkus :)

Nicméně ještě jednou díky všem za příspěvky, reputaci rozdat bohůžel nemůžu, píše mi to, že musím nejdříve napsat 15 příspěvků, takže je mi líto :(
Richmond (8084)|21.12.2010 04:57
Doporučil bych zmiňovaný http://www.basys.cz/prodejny/stredocesky-kraj/m-dvorak - předem domluvit poslechovou místnost a vzít oblíbené cd (kdyžtak jeho syn prodává "spotřebák" typu Sony kdyby se to nelíbilo cenově) ;)
xmarek (1676)|21.12.2010 09:26
[quote=Andaren;423982]Děkuji všem za cenné rady... nikdy jsem netušil, že nákup reproduktorů bude takovým oříškem. Každopádně asi navštívím nějaký specializovaný obchod a reproduktory si poslechnu přímo tam, abych věděl do čeho jdu, protože každý máme jiné uši a jiný vkus :)

Nicméně ještě jednou díky všem za příspěvky, reputaci rozdat bohůžel nemůžu, píše mi to, že musím nejdříve napsat 15 příspěvků, takže je mi líto :([/quote]To je to nejlepší co se dá udělat. :thumb Jinak se připojuji k názoru jít tam vyzbrojen oblíbenými CD (nejlépe různé žánry).

OT: Ty body neřeš. ;)
Andaren (4)|21.12.2010 11:50
[quote=Richmond;424011]Doporučil bych zmiňovaný http://www.basys.cz/prodejny/stredocesky-kraj/m-dvorak - předem domluvit poslechovou místnost a vzít oblíbené cd (kdyžtak jeho syn prodává "spotřebák" typu Sony kdyby se to nelíbilo cenově) ;)[/quote]

Na basys jsem koukal, ale Unhošť je pro mě poněkud z ruky. Zkusím některou z pražských poboček :)
odb (505)|21.12.2010 20:41
[quote=xmarek;424044]To je to nejlepší co se dá udělat. :thumb Jinak se připojuji k názoru jít tam vyzbrojen oblíbenými CD (nejlépe různé žánry).

[/quote]

A este mala pripomienka. Nieje CD ako CD a v dnesnej dobe obzvlast, ked dnesnym nahravkam chyba rozsah a chybaju detaily,hlavne, ze to reve a duni. Spravny predajca by vas mal na to upozornit a aj predviest rozdiel medzi dobrou a zlou nahravkou.
Ak chces mat kvalitnu reprodukciu, tak zabudni na integrovanu zvukovku, jednoznacne potrebujes kvalitnejsiu zvukovku. Vyhybaj sa masovkam ako creative a podobne, obzri sa po niecom ako je m-audio. K tomu slusne monitory m-audio, behringer, krk... Hlavne to ale chce mat kvalitne nahravky, bez nich to budu vyhodene peniaze. Cely retazec musi byt vyrovany. Bude ti zbytocna draha audio technika, ked budes pocuvat nekvalitne mp3, wma..., internetove radia alebo original CD s nekvalitnymii nahravkami. Alebo budes mat kvalitne nahravky ale budes mat nekvalitnu audio techniku (staci jedna jej cast a je to zbytocne).

Ak to myslis vaznejsie, kup si na zaciatok kvalitnu zvukovku, bazarovy zosilovac a reproduktory.

Hlavne ak si pojdes vypocut nejake tie reproduktory do posluchovej miestnosti, nezabudni na to, ze ty mas u seba ine podmienky ako budu tam. Aby si nebol sklamany medzi tym, co budes pocut z reproduktorov tam a tym, co budes z nich pocut doma.