reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Disk restartuje PC, jak z něj dostat data?

HomerJay (2)|19.12.2010 14:29
Dobrý den,
prosím Vás o radu, nedávno mi odešel starší stolní počítač s tím, že se vždy restartoval při bootováni Windows XP. Po rozebrání jsem si všimnul, že na základní desce je nafouklých asi 10kondenzátorů a připisoval jsem problém tomu, jenže po výměně problém pořád přetrvával, tak jsem začal zkoušet komponentu po komponentě, až jsem přišel na tu nejhorší možnou variantu a to, že problém je v disku. Nejhorší na všem je to, že na disku mám 200gb rodinného videa, o které bych nerad přišel, ale s diskem nejde nic dělat. Po připojení na jiné PC nastane problém, že jakmile ho počítač najde, objeví se BSOD s chybou irql_not_less_or_equal. Zkoušel jsem i spustit opravu instalace pomocí instalačního cd Windows XP, ale jakmile instalace detekuje disk, nastává opět stejná situace BSOD a chybou irql_not_less_or_equal. Disk je starý maximálně tři roky, nejdříve byl využíván jako sekundární a teprve před rokem jsem ho přepnul na primární, protože předchozí mi po 6ti letech odešel.
Jedná se o disk Hitachi Deskstar Model: HDT725025VLAT80 ATA/IDE Capacity: 250GB.
Budu vděčný za každou radu a případné vyřešení problému krok po kroku rozepíšu a podělím se o něj s Vámi. Podobný problém jsem tu nenašel, proto jsem si dovolil založit nové téma.
Mockrát děkuji za případnou pomoc.
Richmond (8084)|19.12.2010 14:41
Zkusil bych ho připojit přes usb redukci (alá Sythe Kama Connect) :notsure Tímhle většinou dostanu data i z podobně postižených disků
HomerJay (2)|19.12.2010 14:42
[quote=Richmond;423669]Zkusil bych ho připojit přes usb redukci (alá Sythe Kama Connect) :notsure Tímhle většinou dostanu data i z podobně postižených disků[/quote]

Připojení přes redukci do USB jsem zkoušel na notebooku i dalším stolním pc, ale problém je stejný, jakmile se objeví byl nalezen nový hardware vyskočí BSOD. Ještě mě napadlo vypnout restart PC při chybě, ale to se bojím vyzkoušet, abych si třeba ještě neoddělal další PC, co myslíte?
Richmond (8084)|19.12.2010 14:47
To nepomůže - hdd zaparkuje při restartu hlavičky, to jsem právě myslel obejít tou redukcí, která má svoje napájení :notsure

edit: to vypadá spíš na odpálenou elektroniku, leda sehnat stejný disk a přehodit je
speedsnail (4876)|20.12.2010 01:59
Mrazák v tomhle případě nemůže pomoct? Nevim na co bejvá u disků dobrej (jestli na elektroniku, nebo na plotny)
Dojigiri (1629)|20.12.2010 12:08
Zkus z něj data dostat pomocí LiveCD Linuxu, a připojit ho v něm v režimu read-only. Windows totiž dělá s NTFS diskem značný kejkle, snaží se na něj poměrně často zapisovat atd. Tímhle způsobem se mi už taky kdysi podařilo zachránit data z disku s téměř stejným problémem (zamrznutí Windows při připojení disku).

Např. zkus Slax, připojit disk pomocí "mount" s parametrem -ro (např. "mount -ro /dev/hdb /MyMountPoint") hdb v případě že je to 2. disk (pořadí a,b,c,d), někdy jsou disky sda/b/c/d, a pokusit se to v něm zkopírovat jinam.