reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Thermalright Venomous X Black

16cmfan (2153)|26.12.2010 14:10
Zdravím užívateľov fóra, po dlhom rozmýšľaní a prezeraní recenzií som sa konečne rozhodol pre chladič snov na môj zatiaľ low-endový procesor Athlon X2 250. Doteraz som mal Freezer 64 Pro, čo uznáte sa nedá považovať za ultra tiché, po pretaktovaní procesoru ani v Idle, o Burn ani nehovoriac, to Vám potom štartuje "malé lietadlo" Boeing 747 priamo z bedne :) Rozmýšľal som, akou formou by som napísal recenziu, veď napokon veľa informácií sa dá ľahko nájsť na "google" a tak sa z tejto recenzie nemusíte nič podstatné dozvedieť, ak nemáte AMD :). Nájsť na internete chladiče, ktoré sa štandardne nedodávajú aj s kitom pre AMD sockety je nadľudský výkon, ešte menej existuje obrázkov, kde sa popisuje orientácia na sockete (veľa ľudí si kúpi chladič na svoje AMD a zistí, že je nútený si ho nainštalovať v nezvyčajnej horizontálnej polohe). Keď som si vyberal chladič na môj socket, hľadel som hlavne na spôsob a kvalitu uchytenia a aby sa mi chladič vošiel do Elite 310. Voľba padla na Thermalright Venomous X Black, splňoval všetky moje požiadavky: krásny vzhľad, optimálna orientácia na AMD sockete (na stránke Thermalrightu sa dá otom dočítať, mali by si brať príklad aj ostatní), optimálny výkon aj pri nízkych otáčkach ventilátoru a bezpečné uchytenie.

[SIZE="2"]Konfigurácia môjho PC:

MA770T-UD3P
Athlon II 250 de. freq. 3.00Ghz Vcore 1.34V
GPU HD4770 + AC L7
2x1GB Patriot 1600mhz cl7
HDD Samsung HD502HJ a odhlučňovací box Acutake Acu-darcdisk 2
PSU Enermax ECO80+ 400W
CASE CM Elite 310 + outtake fan Enermax T.B. Silence
Thermalright Venomous X Black + Enermax T.B. Silence
Reguloval Zalman Fan Mate 2
[/SIZE]

Ďalej nasledujú samotné špecifikácie Venomous X Black, obrázky s popisom, graf výkonu v OC a záverečné hodnotenie.

Toto vraví samotný výrobca o chladiči:

[code]- All new patented multiple support pressure vault bracket system, allow users adding pressure to the bracket system (40~70 lbs.), and have a more efficient and secure mounting.(1366/1156/775 only).
include the new AMD Bolt thru kit Rev.2
-Mirrored copper base increasingly upgrade the quality and the performance of the heatsink.
-Special bent winglet design, allows hot air to pass the heatsink more rapidly.
-Heatsink are all Black nickel plated to ensure the best quality and performance and could last for years.
-Soldered heatpipes, copper base and fins, to ensure the best thermal conducting efficiency.
-Six sintered heatpipe design, all heatpipes are nickel plated.To slow the oxidation deterioration to the heatpipe, to ensure longer usage and performance of the heatsink for the cpu.
-Including 2 sets of 120x25mm fan clips & 140x25mm fan clips and Chill factor III thermal paste.
-Convex copper base design, to ensure the Highest thermal conducting thermal efficiency between the cpu and the heatsink.[/code]


a základné parametry chladiča:

[code]Size: Length 127mm x Width 63mm x Height 160mm
Weight: 755 g (excluding fan and bracket system)
Heatpipe: 6mm sintered heatpipe x 6 units
Copper base: C1100 pure nickel plated copper base, with ultra-shine mirrored surface.[/code]


Takže zameriame sa len nato, čo by mohlo zaujímať hlavne "AMD pozitívnych" :) Inštalácia je veľmi jednoduchá, možno ešte viac ako na Hyper 212+ o Freezer 64 pro nehovoriac, proste odmontujete retenčný rámik AMD okolo procesoru, backplate, ktorý je už na AMD doskách štandard môžte ponechať, lebo k Venomous dostanete úplne identický, potom očistíme IHS procesora od starej pasty, nanesieme novú v tomto prípade dodávanú v balení Chill Factor III. Má dobrú konzistenciu, lepšiu ako MX3, horšiu ako MX2 a veľmi podobnú paste dodávanej k Hyper 212+, takže sa rozotiera príjemne a nie je žiaden problém. Potom nasadíte chladič do polohy, ktorej chcete(je možná aj vertikálna aj horizontálna), zasuniete "pavúka" a začinate doťahovať šrúbky, ide to relatívne ľahko, až na jednu "maličkosť" a to dostupnosť šrubiek, je treba dlhší šrubovák a doťahovanie pod uhlom, takže to je asi jediná nevýhoda, ja som doťahoval šrúbky až po stav, kedy som už musel použiť veľmi veľa sily, tam som aj skončil, netreba to preháňať, skontrolovaním backplate a pozícií šrubiek a ich hĺbke v závite, pohybom pasívu po procesore(a jeho vôle) a následné chytenie dosky za chladič preverí stabilitu a bezpečnosť ucyhtenia, ak nič nehapruje, nainštalovali Ste si chladič na procesor, inštalácia je za Vami a osadenie ventilátorov je už formalitka(opeť sa mi zdá, že je ľahšie ako na Hyper 212+)

V tejto Black verzii chladiča je už prítomný kit pre AMD sockety (AM2, AM2+ a AM3)

[SPOILER]













[/SPOILER]

Niečo k mini-testu.

Chladič bol osadený (zatiaľ :D) na Athlon-e II X2 250, ktorý som pretaktoval na 3.60Ghz s vCore 1.40V.
Samozrejme som urobil test aj na starom AC Freezer 64Pro pwm, tak sa na nich spoločne pozrime:

[SPOILER]

[/SPOILER]


Záver:

Chladič ma veľmi prekvapil svojím designom, ktorý ma po vybalení doslova ochromil, proste dokonalosť, chladiaci účinok je tiež taký, ako som si predstavoval a to uchladenie aj pretaktovaného dvojjadra na nepočuteľnú úroveň s asistenciou Enermax T.B.Silence 12cm.

Záverečné slovo autora: Dúfam, že sa Vám minitest alebo mini recenzia, dojmy páčila. Snažil som sa Vám prostredníctvom nej priblížiť pohľad na tento chladič a hlavne na AMD sockete. Fotky dúfam tiež potešia aj keď fotograf zrovna nebudem :). Ďakujem GABOvi za dodanie potrebných informácií o chladiči a za pohodové jednanie pri kupovaní v tichepc.sk

:bye:
lavjoy (1628)|26.12.2010 18:22
Hezký fane,na těch 900otáček je to moc pěkný,chtělo by to zkusit plnotučnýho phenoma.....Rozhodně palec nahoru
kevin00 (10238)|26.12.2010 18:51
Proč jsi netestoval Freezer na xxx ot/min a Venomous s ventilátorem na stejné otáčky ? IMHO takhle je těžko porovnat ten rozdíl mezi chladiči, když u každého jsou použity zcela jiné otáčky. Zkoušel jsi i pasivní režim s Venomousem (bez OC) pokud je schopen uchladit X2ku ?
Salamander (6177)|26.12.2010 19:02
Taky nechapu, proc jsou u kazdeho jine otacky :mistake

A k tomu pasivu ... Ultra 120 Extreme uchladil pasivne muj Q9300 na 2,8GHz, Venomous by si s tim Athlonem mel poradit uplne v klidu.
16cmfan (2153)|26.12.2010 19:49
Tak bolo dosť naponáhlo keď som to skladal a ten Freezer som žiaľ neskúšal... kua :D Ste mi mali pripomeníť na skládke, keď som tam spamoval stále dookola o chladiči :D No nič, aspoň niečo. Ale aj tak si myslím, že ten Freezer by pod 800Rpm neuchladil to OC... on sa toľko točil po hodine pusteného PC v Idle... sorry no ale aspoň niečo tu máte:) K tomu pasivu, tak ako vraví Salám - dal by to vpohode, podľa mňa do 60°C aj s OC. Ešte doplním, že rovnaké otáčky ventilátoru na CPU mal aj out-take... takže out-take500rpm-cpu500rpm, out-take900rpm-cpu900rpm... na Freezer-ovi sa točila Magma na 850Rpm... IMHO na nejakom 4-jadre by bolo lepšie vidieť rozdiely
kevin00 (10238)|26.12.2010 20:12
Mě by třeba zajímala teplota procesoru při zcela pasivním chlazení a rozdíl v °C mezi aktivním chlazením a pasivním. Osobně mě opravdu nenapadlo, že budeš měřit teploty při různých otáčkách a zvláště ty, který ventilátory/chlazení tak "žere" :D
lavjoy (1628)|26.12.2010 20:12
Porovnání na stejných otáčkách by bylo supr,ale co už,komu by se chtělo pořád pastovat,sundávat,nandávat.Toho éčkovýho athlona na default určitě pasivně dá ten nový chladič,eště by mě zajímalo jak by natom byl ten X4 při těch (neslyšitelných) 900rpm
kevin00 (10238)|26.12.2010 20:16
[quote=lavjoy;425178]... komu by se chtělo pořád pastovat,sundávat,nandávat ...[/quote]

Proč stále ? Nasadí Freezer a začne testovat - otáčky xxx, yyy, zzz. Poté Freezer sundá a nasadí Venomous a opět měří teploty při otáčkách xxx, yyy, zzz. Chladič sundavat nemusí, pouze reguluje otáčky ventilátoru ;)
lavjoy (1628)|26.12.2010 20:22
Měl sem ted s e švagrem pul litra slivovice,musíš na mě pomalu keve,ted tě nechápu:nandá freezera -testuje,sundá freezera nandá venomous -testuje.A jak nemusí chladič sundat??
kevin00 (10238)|26.12.2010 20:31
Ano píšeš to dobře. Akorát s tím, že ten Freezer tam měl již nasazený, takže jen otestuje a pak nasadí Venomous ... takže to není pořád nandat, sundat. Je to jen jedna výměna :D
16cmfan (2153)|27.12.2010 00:45
:D :D :D nechce sa mi... možno pasívny mód niekedy vyskúšam ale Freezera do kompu už nedám:p :D