reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

ATX vs. EATX

@NUB!5 (81)|28.12.2010 14:51
Dobrý den,
měl bych takový technický dotaz... Prosím vás, uměl by někdo vysvětlit rozdíl mezi konektory ATX a EATX? Stále mi nějak uniká jejich rozdíl. Je pravda, že oba konektory jak ATX tak EATX jsou stejné?

Ještě bych se chtěl zeptat, zda-li má někdo zkušenosti s počítačovými zdroji značky EVOLVE? Např.
http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=10514008O000000VXA

Předem děkuji za odpovědi, zdraví
Adam
Jandaskunk (2330)|28.12.2010 14:57
Evolve je šmejd, nebrat. Napiš sestavu a my ti k ní doporučíme zdroj. (brát z osvědčených značek jako je: Seasonic, Corsair, Enermax)

ATX konektor je buďto hlavní 24pinový (nebo 20+4pin) a 4pinový na napájení CPU (ATX 12V). EATX 12V je ten 8pinový na napájení CPU (procesory s odběrem 140W a více), E bude nejspíš přídomek Extra? :notsure :D
kevin00 (10238)|28.12.2010 15:04
[SIZE="1"]robky nám to ujasnil[/SIZE] :)
robky (3195)|28.12.2010 15:36
EATX(ExtendedATX) - označuje rozmer základnej dosky, takisto ako poznáme microATX, ATX a podobne ...
@Jandaskunk: Prídavné napájanie cpu je označované EPS12V ;)
@NUB!5 (81)|28.12.2010 15:49
Děkuji zatím za rychlé odpovědi :-) Sestava by měla vypadat takto:

http://www.alfacomp.cz/php/basket.php?items=_0ZX5010X350110KC01106M010WV8010VJU01

Ještě by mě zajímalo, konektor EATX je někdy řešen jako 4 + 4 pin... V případě, že do desky není zapojen tak žravý procesor, šlo by tedy jeden ten 4 pinový EATX konektor zapojit do 4 pinového ATX napájení procesoru anebo opačně 4 pinový ATX konektor zapojit do 8 pinového EATX ? Zajímá mě jen, jestli jsou tedy vzájemně kompatibilní.
Jandaskunk (2330)|28.12.2010 15:59
robky: Tak to mají na alfě blbě popsaný, každopádně ten EATX jak oni píšou, tak je to ten 8pin.

Kolik je rozpočet na tu sestavu? Vyměnil bych desku (Gigabyte na tom není dobře např. s regulací větráků, chlazením mosfetů apod.), grafiku (za trochu více peněz můžeš mít výkonnější GTX460 - pokud to má být na hry) a disk do takové sestavy by stačil i Caviar Blue (dá se pak přidat na té GK, kde to využiješ na hry určitě více)...

4+4 pin na CPU je jednoduše 8pin rozdělený na dvě části, aby jsi případně mohl zapojit pouze jeden 4pin (8pin konektor mají také pouze některé desky).

Návrh do 15000,-
@NUB!5 (81)|28.12.2010 17:05
Tak už je mi to s těmi ATX a EATX jasný, chtěl jsem si jen ověřit pár nejasností od znalejších, děkuji všem za odpovědi ;-)

Jandaskunk: Díky moc za návrh, sestava by se měla pohybovat max. do 14 tisíc i s daní. O deskách Gigabyte jsem taky slyšel, že na tom nejsou nejlíp s řízením otáček. Vámi navržená deska ASUS byl právě můj druhý tip. O grafice ve Vámi navržené sestavě jsem už uvažoval, snad jen ta cena... Možná ale teď po vánocích půjdou ceny trochu dolů, uvidíme. Na to 1TB HDD od WD Caviar Blue jsem se taky díval a asi by mi 32 MB cache stačila, jestli to stačí na hry, programování a občasnou práci ve Photoshopu, tak zřejmě ano. Ty operační paměti ADATA s taktem 1600 MHz a časováním CL 8 vypadají rozhodně jako zajímavější volba. Ještě nedávno jsem uvažoval o Zeppelinech se stejným taktem a časováním, jen najednou už tento model nikde nevidím.

Ještě mě napadá jedna věc... U základních desek jsou u typu podporovaných operačních pamětí uvedeny takty pamětí, ale u některých je uvedeno (OC), mohu se ještě zeptat co to znamená ikdyž to svým obsahem nepatří do tohoto topicu?
Jandaskunk (2330)|28.12.2010 17:44
Zeppeliny nebrat, jsou často nekompatibilní s deskami, nezvládají často ani JEDEC specifikace....(např. různé děličky, fungují jen na standartních frekvencích apod.)

To OC v závorce znamená, že deska zvládne 2000MHz na pamětech po přetaktování procesoru a tím pádem i pamětí.

Ještě by se dalo uvažovat o této desce, má navíc int. grafiku, která se hodí, kdyby vám hlavní odešla a vy byste to moh alespoň na chvíli nahradit, zároveň má chlazení mosfetů, ALE nemá SB850, takže nativně nepodporuje SATA 6Gb/s, pokud pro toto nemáte využití, tak je to taky dobrý kup.
@NUB!5 (81)|28.12.2010 18:07
Ta deska také nevypadá špatně, jen tu podporu SATA 6Gb/s bych alespoň do budoucna na desce uvítal. Každopádně děkuji za tip.

Ještě k tomu (OC) na základních deskách... Když je tedy u desky uvedeno např. 1600 MHz (OC), znamá to tedy, že mohu do desky zapojit klasickou DDR3 paměť již s 1600 MHz i bez přetaktování?
Jandaskunk (2330)|28.12.2010 18:14
[quote=@NUB!5;425630]
Ještě k tomu (OC) na základních deskách... Když je tedy u desky uvedeno např. 1600 MHz (OC), znamá to tedy, že mohu do desky zapojit klasickou DDR3 paměť již s 1600 MHz i bez přetaktování?[/quote]

To ti neřeknu jistě, rozhodně by to měla zvládat po přetaktování pamětí, které jsou nastaveny na 1333MHz (přetaktováním procesoru se zdvihne frekvence pamětí). Ty ASUSky mají 1600MHz v základu (bez OC). Jinak osobně mám Gigabyte desku, která má 1666MHz (OC) a nastavit paměti na 1600MHz samotnou děličkou bez taktování jdou, ale moje Zeppeliny (NEBRAT) mají na této frekvenci problémy, i když jsou deklarovány jako 1600MHz (pouze v jednom slotu to blbne a to u dvou různých desek v tom samém, prodejce deklaroval jako nekompatibilita pamětí s deskou a nazdar - že prý deska to defaultně nepodporuje a že jen pouze s komp. pamětmi deklarovanými výrobcem...pěkný o*eb - ale to už jsem OT)
@NUB!5 (81)|28.12.2010 18:46
Aha, v této oblasti jsem ještě neměl úplně jasno, ale teď už ano. Ještě mě napadá (snad už poslední :-)) dotaz... Při určování jaký výkon zdroje bude v dané sestavě potřeba se vychází z čeho přesně? U grafických karet a procesorů se bere v potaz TDP nebo min. požadavek na výkon zdroje?
Jandaskunk (2330)|28.12.2010 19:28
Stačí číst různé testy, kde měří spotřebu sestavy a tam se to dovíš (takže pak už je určitá představa), ten Seasonic 520W má rezervu i na taktování. Jinak ale hlavně nezáleží jen na wattáži zdroje, ale taky na značce a kolik zdroj dává na 12V větvi, z které si berou procesor, grafika i deska.
kevin00 (10238)|28.12.2010 19:28
[quote=@NUB!5;425641]U grafických karet a procesorů se bere v potaz TDP nebo min. požadavek na výkon zdroje?[/quote]

U procesorů se bere TDP a u grafických karet se vychází ze skutečných odběrů z recenzí. Doporučené wattáže zdrojů u jednotlivých výrobců graf. karet jsou nadhodnocené, jelikož si lidé kupují i velmi nekvalitní zdroje, které pak mají problém vše utáhnout .... :slug
@NUB!5 (81)|29.12.2010 12:19
Díky všem za vysvětlení a rady, tak zase někdy příště ahoj v jiné diskuzi ;-)
Adam