reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Linux na ASUSu - rozložení disků

Paullik74 (149)|28.12.2010 19:00
Zdravím,
rozohodl jsem se na svůj notebook ASUS U50Vg nainstalovat Windows 7 Pro 64bit + Linux Mint Debian 64bit...dřívější rozložení disku sem měl Win7 (60 GB NTFS), Lin?(35GB exFAT4 + 2GB swap) a zbytek HDD NTFS, abych měl přístup z obou systému...bohužel mi to takhle moc nevyhovuje, převážně teda v Linuxovém prostředí...kvůli WINE aplikaci...a sem tam občas problém s nějakýmy právy a podobné capinky...prostě mi připadá, že linux nemá moc rád NTFS :/...proto jsem se chtěl zeptat...jestli máte nějaký návrh, jak ideálně rozdělit HDD...budu to teď celé formátovat a nejprve mám v plánu udělat primární oddíl s 60GB pro Windows + zbytek HDD na rozšířeném oddílu, nainstalovat vše potřebné na Win a poté zmenšit oddíl, aby měl win +/- 10GB rezervu na oddílu...a potom nainstalovat linux...ale to mě zatím nenapadlo jako %)...ještě mě teď napadlo, jestli nebude problém, když ten zbytek HDD bude na rozšířeném oddílu...že bych ho zmenšil a z toho, co zbyde (zhruba těch 40GB pro linux) udělat primární oddíl a nainstalovat tam linux...ve výsledku to ale opět bude NTFS, NTFS, exFAT4 :/...a pokud vím Win nemá přístup do exFAT4 souborového systému, nebo se pletu ??...de mi hlavně o to, že na té největší části disku, kterou sem měl doteď NTFS...sem měl uložené hry a různé instalačky...a taky tam všechno stahuju...takže sem třeba na linuxu stáhl nějakej script .sh a nešel mi pustit, kvůli špatně nastavenej prvům na oddílu, jako příklad problému...nebo wine mi aplikaci nespustil, když sem v diskách měl připojen pouze ten oddíl s daty...musel jsem připojit celou kmenovou složku linuxu a až potom to šlo...takže tak...doufám, že to není zas tak moc zamotané a poradíte si stím a pochopíte, o co mi vlastně jde :/ :D...případně zodpovím otázky, na které budu znát odpověď :D předem díky za rady a tipy :)
honzee (187)|30.12.2010 14:47
Doporucuju cca 25-30GB oddil s Win7, za nim cca 20GB Mint, pak swap, a zbytek NTFS tak, jak si to mel doted... Problem s pravem vyresis nastavenim spravnych parametru pri pripojovani NTFS oddilu, sepisu ti maly navod:)

Nejdriv nainstaluj Win7, protoze si vytvori jeste ten svuj zakletej recovery partition nebo jak tomu microsoft rika:)

Pak zbytek prostoru v instalatoru Mintu rozdel na 3 casti:
1) primarni ext4 pro Mint, pripojny bod "/"
2) swap
3) volny oddil

Po instalaci naformatuj volny oddil idealne z Windows na NTFS, protoze se obcas (nevim proc) stane, ze kdyz ho naformatujes z linuxu, win ho pak nevidi.

No a tim mas skoro vyhrano, v Mintu pak musis pridat spravne udaje do fstab, aby se ti oddil pripojoval automaticky a se spravnymi prist. pravy. Nakopiruju ti sem presnou podobu radku, ktery mas pridat.

#Pripojeni NTFS partitionu:
do /etc/fstab vlozit cca tohle:
"/dev/sda6 /media/Data ntfs rw,auto,nls=utf8,exec 0 0"

"6" nahradis spravnym cislem, ktere zjistis napriklad ve spravci disku. Nicmene pokud rozdelis disk presne tak, jak jsem psal, vyjde ti to na sestku:)
"Data" nahradis jakymkoliv nazvem, ktery ma pripojeny disk nest.
mezi jednotlivymi udaji je pouzit tabulator. Pokud si nejsi jisty upravou souboru fstab, najdi si jeste informace na Ubuntu wiki. Udelej si pred editaci zalohu, kdyz se neco pokazi a nepujde ti nabootovat system, z liveCD tam strcis zpatky zalohu.
Paullik74 (149)|9.1.2011 08:34
[quote=honzee;426045]Doporucuju cca 25-30GB oddil s Win7, za nim cca 20GB Mint, pak swap, a zbytek NTFS tak, jak si to mel doted... Problem s pravem vyresis nastavenim spravnych parametru pri pripojovani NTFS oddilu, sepisu ti maly navod:)

Nejdriv nainstaluj Win7, protoze si vytvori jeste ten svuj zakletej recovery partition nebo jak tomu microsoft rika:)

Pak zbytek prostoru v instalatoru Mintu rozdel na 3 casti:
1) primarni ext4 pro Mint, pripojny bod "/"
2) swap
3) volny oddil

Po instalaci naformatuj volny oddil idealne z Windows na NTFS, protoze se obcas (nevim proc) stane, ze kdyz ho naformatujes z linuxu, win ho pak nevidi.

No a tim mas skoro vyhrano, v Mintu pak musis pridat spravne udaje do fstab, aby se ti oddil pripojoval automaticky a se spravnymi prist. pravy. Nakopiruju ti sem presnou podobu radku, ktery mas pridat.

#Pripojeni NTFS partitionu:
do /etc/fstab vlozit cca tohle:
"/dev/sda6 /media/Data ntfs rw,auto,nls=utf8,exec 0 0"

"6" nahradis spravnym cislem, ktere zjistis napriklad ve spravci disku. Nicmene pokud rozdelis disk presne tak, jak jsem psal, vyjde ti to na sestku:)
"Data" nahradis jakymkoliv nazvem, ktery ma pripojeny disk nest.
mezi jednotlivymi udaji je pouzit tabulator. Pokud si nejsi jisty upravou souboru fstab, najdi si jeste informace na Ubuntu wiki. Udelej si pred editaci zalohu, kdyz se neco pokazi a nepujde ti nabootovat system, z liveCD tam strcis zpatky zalohu.[/quote]

Vypadá to slibně, dobrá tedy :) vrhnu se na to...s tím fstabem sem měl problémy, nevěděl jsem, co tam všechno hodit...

Takovej dotázek...kdybych měl na jednom disku linuxy 2, stačí jeden swap oddíl nebo musí být pro každej linux zvlášť??
xmarek (1676)|9.1.2011 09:56
[quote=Paullik74;425651]...prostě mi připadá, že linux nemá moc rád NTFS [/quote]Možná si teď rýpnu do vosího hnízda....

Nevím jak se situace má dnes, protože už jsem nějaký ten pátek nekompiloval jádro, ale ještě donedávna byla podpora NTFS write dost mizerná. Co si pamatuji byla dlouhou dobu experimental (switch v kernelu). Osobně bych se zdíleného oddílu NTFS ze strany linuxu raději vyvaroval. Čtení problém není, ale zápis. :notsure

Sám jsem to řešil tak, že jsem použil pro ext3 driver od Stephan Schreiber a přes něj jsem přistupoval na linuxový oddíl. Kdykoliv jsem potřeboval něco přetáhnout do widlí tak jsem si jednoduše přimountoval disk. Přistup na NTFS jsem používal pouze pro čtení (samozřejmě s nastaveným kódováním).

Dneska už je situace asi jiná a nemám čas se problematice věnovat, takže mě prosím nekamenujte. :runaway
honzee (187)|9.1.2011 11:06
Paullik: pokud budes mit dva linuxy, staci jeden swap. Dokonce i LiveCD si pomaha existujicim swapem, kdyz nejaky mas. Jeste jednou zduraznuju dulezitou vec: nez si na NTFS partition das data, over ze windows ho umi pouzivat. Obcas ho pred prvnim pouzitim chteji naformatovat, a nijak jinak to proste nevyresis.

xmarek: zacal jsem s Ubuntu verze 8.04, a uz tam byla podpora vyborna. Nezaznamenal jsem zadny problem. Jenom je potreba pripojit NTFS se spravnymi parametry, jinak nektere aplikace nemohou na disk zapisovat, nebo nejde z disku nic spoustet. Do kompilace vlastniho jadra jsem se zatim jeste nepoustel, ale stacilo mi hrani si s Debianem a shaneni spravnych ovladacu abych zjistil, ze je to beh na dlouhou trat a ledacos se muze pokazit:) Nicmene Ubuntu je v tomhle nekde jinde. Zameruje se na prechazejici uzivatele, dokonce se da instalovat jako aplikace windows, tudiz NTFS dava:)
xmarek (1676)|9.1.2011 11:34
[quote=honzee;427942]zacal jsem s Ubuntu verze 8.04[/quote]Nikdy jsem nebyl příznivce podobného způsobu řešení, který je sice uživatelsky přívětivý na druhé straně je mnohdy velmi problematické do systému zasahovat (vlastní patchovaný kernel apod). Po vyzkoušení Ubuntu jsem musel trochu poopravit názor. Opravdu se jedná o uživatelsky velmi přívětivou distribuci, která v mnohých ohledech připomíná windows. Sice jsem tam narazil na některé problémy, které šly za jejich repository, ale BFU to zajímat nemusí.

OT. Já jsem si prošel mnohými distribucemi až jsem svého času dost dlouho používal Slackware (ještě ho na notebooku mám). Nakonec se ze mě stal víceméně běžný user (v práci mám u nohou server Fedory) a na "hraní" mi nezbývá čas. :cry
honzee (187)|9.1.2011 12:06
[quote=xmarek;427954]... dost dlouho používal Slackware ...[/quote]
Uz delsi dobu se ho chystam vyzkouset, bohuzel taky momentalne nemam moc casu. Naposled jsem si hral se Sabayon Linuxem, to je moc pekna zalezitost:) Uz to tady radsi prestanem autorovi spamovat...;)
Dojigiri (1629)|9.1.2011 12:07
Zápis na NTFS z Linuxu je už podle mých posledních zkušeností docela zvládnutej, sám používám sdílenou NTFS jednotku (dokonce kryptovanou TrueCryptem) mezi XP a Ubuntu a je to bez problému.
Akorát Linux neřeší NTFS oprávnění.

Co se týká Ubuntu ... používám v současnosti 10.04 LTS (64-bit) ... co se mi líbí úplně nejvíc, je ten neskutečně rychlej boot :thumb - když jsem ho bootoval poprvý, nevěřil jsem vlastním očím.
(naopak co se mi nelíbí je předělaný rozhraní se zavírací ikonkou okna vlevo ... naštěstí to jde předělat ale bohužel se to musí udělat pro každýho uživatele zvlášť :rolleyes:).
honzee (187)|9.1.2011 12:17
Dojigiri: A stejne tak vypinani systemu, poprve sem se lekl ze spadnul:D U tech oken jde taky pouzit jiny motiv, ale ja si celkem rychle zvyknul, opravdu je to vetsinou kratsi cesta s mysi nez do praveho rohu.
Dojigiri (1629)|9.1.2011 14:09
To je, no, musím souhlasit že lišta nahoře a ikonky vlevo jsou z hlediska pohybu myší výhodnější a jde jen o zvyk, jenže když zároveň používám i Windows tak je pro mě lepší to mít na obou systémech stejně.
Paullik74 (149)|9.1.2011 16:44
[quote=honzee;427965]Uz to tady radsi prestanem autorovi spamovat...;)[/quote]

S tím si nedělej starosti, sem velice zvědavý člověk takže si mile rád přečtu zkušenosti od jiných atd. ;)...

No takže to už tak nějak mám, teď mi probíhá formát oddílu na Winu...akorát sem to měl tak, že sem při instalaci Linuxu tomu zbyvajícímu oddílu hodil "nepoužívat oblast"...což sem ale na Winech potom musel smazat, protože se vytvořil oddíl, kterej nešel formátovat a nic s ním dělat, protože ho nevytvořil Windows...tak sem ho smazal a teď dělám oddíl přes Winy...potom už jen ten fstab no :)...díky moc za všechno :) snad už mi to tak rok vydrží :D...než se mi zase bude něco nelíbit :D:D