reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

AMD Athlon II X4 645

@NUB!5 (81)|29.12.2010 23:37
Dobrý den,
měl bych dva dotazy týkající se procesorů AMD... Chtěl bych se zeptat, jestli má někdo zkušenosti s odemykáním L3 cache u procesoru AMD Athlon II X4 945 s jádrem Propus popř. se staším 940. Zajímá mě, jestli má někdo s tímto zkušenosti a s jakou úspěšností, popř. zdali se nějak změnily podmínky chlazení tohoto procesoru s odemčenou L3 cache.

Můj druhý dotaz se týká podpory operačních pamětí DDR3 u procesorů AMD s paticí AM3. Vím, že procesory s touto paticí podporují operační paměti jen do frekvence 1333 MHz ale na základních deskách s touto paticí je běžně podpora 1600 a vice MHz. Zajímá mě tedy jestli a popř. jak lze u procesorů s paticí AM3 tato podpora navýšit.

Opět předem děkuji za odpovědi,
Adam
Jandaskunk (2330)|30.12.2010 00:07
1) Je to kdyžtak Athlon II X4 645 a 640 :) (9xx jsou Phenomy). Pokud chytneš kousek s jádrem Deneb, tak se dá odemknout L3 cache, což není ještě záruka, že L3 cache bude stabilní (resp. nebude vadná). Osobně mám Athlon X4 620 a bohužel mám čisté jádro Propus, které L3 cache neobsahuje, takže není co odemykat. Jinak Athlon 640 je výhodnější než 645, jsou to naprosto stejná jádra (resp. buďto Deneb nebo Propus), má pouze o 0,1GHz nižší takt (což dokážeš v pohodě nataktovat - a půjde taktovat stejně). Jinak si nejsem jist, jak je to nyní s tou C3 revizí, jestli ještě vůbec Athlony X4 s Deneb jádry existují (to se musí vyjádřit někdo jiný).

2) Procesory v pohodě zvládají frekvence pamětí větší než 1333MHz. Hlavní je, jestli to zvládá deska a paměti samotné...
@NUB!5 (81)|13.1.2011 00:05
Jandaskunk: Opět díky za odpověď, pročetl jsem už X článků a bohužel s největší pravděpodobností již L3 cache u jader Propus otevřít nepůjdou, šlo to snad ještě u některých Denebů.

Jen abych nezakládal další vlákno píšu ještě sem... Rád bych se zeptal na Váš názor jestli tento procesor tedy AMD II X4 640 využije plný potenciál grafické karty jako je NVIDIA GTS450 nebo GTX460. Už dřív jsem si všiml právě herní sestavy uvedené ve vašem profilu s procesorem AMD Athlon II X4 620 což je předchůdce té 640 a GK HD5770 která se tak nejvíce podobá výkonu N450 GTS, proto by mě zajímal právě Váš názor a zkušenosti.

Jak už jsem psal jinde, mám omezený rozpočet a protože si budu skládat PC se vším všudy, nezbývá mě po přepočtu zase tolik financí např. na nějaký Phenom II X4 s L3 cache a o Intelech nemluvě. Tak mě právě zajímá jestli by stačil i na dnešní hry a občasné to hraní tento procesor a nebrzdil výkon výše uvedené grafické karty.

Samozřejmě jestli mají i ostatní s tímto pocesorem zkušenosti, meze se projevu nekladou :)
Díky moc, Adam
Jandaskunk (2330)|13.1.2011 11:59
Pokud chcete stavět nový PC, tak bych si v příslušné sekci založil nový téma, kde vypíšete požadavky na PC a hlavně cenový strop, od toho se pak může odvíjet výběr komponent. Takto můžeme spekulovat o různých kombinacích, ale bude to k ničemu. GTS450 bude ten Athlon X4 zvládat v pohodě, dříve tě bude limitovat GK. U GTX460 si nejsem tolik jistý a bude jistě záležet i na hře.