reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Nenaběhne PC - deska, nebo zdroj?

tomas.f1 (51)|3.1.2011 10:15
Zdravim, mám trochu problém s PC a potřeboval bych radu.
Měnil jsem grafiku (měl jsem GF8800GT a dal jsem tam GF 460GTX) a po pár dnech se mi začalo stávat, že když zapnu PC, jen se roztočí vetráky, otáčky na max, kolikrát ani "nepípne" speaker, nezapne se monitor, proste nic. a hlavne teda mi prijde ze vubec nejde proud do disku ka mechanik. disky nebzuci a dvd nejde ani otevrit. ani neblikne:) kdyz to takhle parkrat zapnu/vypnu tak treba po 10ti minutach se zapne a bezi bez problemu.

zkousel jsem to i tak ze jsem vsechno odpojil, nechal tam jen cpu, ram a vga a chovani stejny.

a jeste jeden poznatek: mam v casu panel na regulaci otacek a kdyz pc odpojim od elektriky, pak ho zapojim a zapnu, tak panel sotva sviti jako by mel malo proudu a spotrebu to ukazuje nejakych 40W, coz je blbost:)

no a ted teda otazka... muze to byd deskou, nebo odchazi zdroj (600W Fortron)??? bohuzel nemam nikoho kdo by mi pucil zdroj, tak potrebuju nejak vyloucit tu desku, abych nevyhodil prachy za zdroj a ono to tim nebylo:)

muze mi nekdo potvrdit, ze kdyz po zapnuti pc nejde ani otevrit dvd mechanika, tak na to NEMUZE mit vliv deska?

predem diky za jakoukoli radu
NHKG (1136)|3.1.2011 10:24
Tu starou grafickou kartu ještě máš? Nezkoušel jsi to s ní? A ty větráčky se roztočí na maximum a pak se vypnou, nebo se točí na maximum pořád?
Obávám se, že s tou deskou to potvrdit nepude.
tomas.f1 (51)|3.1.2011 10:48
roztoci se na max a toci se porad. grafiku uz bohuzel nemam. me to pripada jako by do tech vetvi co vedou k mechanikam vubec nesel proud, al enejsem elektrikar a nevim jak to zjistit:( deska prece nema vliv na to, jestli jde/nejde otevrit mechanika, ne?
kevin00 (10238)|3.1.2011 10:53
Odpoj vše nepotřebné ke startu počítače, nech zapojen pouze CPU, jeden modul RAM a grafickou kartu. Pokud se bude počítač chovat stejně (psal si, že ano), tak vyndej grafickou kartu a znovu počítač zapni. Absenci grafické karty by měla základní deska detekovat a signalizovat jí pípáním. To samé při vyjmutí modulu RAM. Tak se dá ověřit činnost základní desky, ovšem stále to není 100 %. Chtělo by to vyzkoušet jiný zdroj (můj tajný typ).
Napiš o jakou sestavu se jedná ?
NHKG (1136)|3.1.2011 10:54
[quote=tomas.f1;426651]roztoci se na max a toci se porad. grafiku uz bohuzel nemam. me to pripada jako by do tech vetvi co vedou k mechanikam vubec nesel proud, al enejsem elektrikar a nevim jak to zjistit:( deska prece nema vliv na to, jestli jde/nejde otevrit mechanika, ne?[/quote]

No nemá, ale může díky nějaké vadě přetížit zdroj a ten pak blbne. Zkus pro ostatní vypsat komplet celou sestavu, třeba někoho něco napadne (hlavně základní desku a přesný typ zdroje). Škoda, že nemáš možnost nikde u známých/v práci si vypůjčit komponenty na zkoušení.
Jak je vůbec ten zdroj starý? Není v záruce (potom bych ho zkusil reklamovat). Pokud není, zkus ho vytáhnout z PC a rozebrat (stačí odšroubovat pár šroubků a sundat jeden plech) a podívat se dovnitř, jestli neuvidíš nějaké poškození, hlavně na kondenzátory, jestli nejsou vytečené.
tomas.f1 (51)|3.1.2011 11:26
MB: ASUS P5E WS Pro
CPU: C2D E8400
RAM: 2x2GB 800MHz (znacku uz z hlavy nevim)
VGA: GIGABYTE N460SE-1GI
Zdroj: Fortron Epsilon - 600W (80Plus)

+3 disky, dvd, X-Fina, tv karta a tak... to uz je asi jedno

v zaruce uz to neni, odpojene sem vsechno mel a delalo to to same... akorat nevim jestli to signalizovalo, kdyz sem vyndal vga. to zkusim jeste az dorazim z prace, ale mam pocit ze jsem to zkousel. zkusim sehnat vga a zdroj na pujceni, jinak na to asi neprijdu... doufam ze neco sezenu
tomas.f1 (51)|3.1.2011 20:15
tak jsem nasel doma starsi desku, zapojil jsem k ni ten zdroj co mam v pc, k ty desce jsem pripojil 6x HDD + DVD, zapnul jsem to, deska nabehla, vetrak na cpu nabehl, ale disky ani prd. ani jeden se nezap a DVD taky ne (nesla otevrit, dioda nic). pak jsem to zapojil zpet do pc, zapnul jsem to a nic. zapnul jsem to znova a nabehlo to vse OK.

Myslite si, ze muzu vyloucit desku a jit koupit zdroj? :)
kevin00 (10238)|3.1.2011 20:22
[quote=tomas.f1;426764]... jit koupit zdroj? :)[/quote]

Pro 100 % ověření bych radši vyzkoušel chování s jiným zdrojem, ale podle toho co popisuješ, bych řekl, že ano. Ještě můžeš po zapnutí zdroje změřit napětí na konektorech zdroje.
tomas.f1 (51)|3.1.2011 20:37
[quote=kevin00;426766]Pro 100 % ověření bych radši vyzkoušel chování s jiným zdrojem, ale podle toho co popisuješ, bych řekl, že ano. Ještě můžeš po zapnutí zdroje změřit napětí na konektorech zdroje.[/quote]

zdroj bych teoreticky mohl mit zitra, jen se bojim abych necekal a neodneslo to neco dalsiho... na změření napětí nemám věci a elektrika jde mimo me:) ale diky za tip. kdyz bude jiny zdroj ok, jdu pro novej:(
speedsnail (4876)|3.1.2011 21:24
Hlavně opatrně co koupíš za zdroj.. zkus radši nahodit kolik za něj chceš dát, ať nekoupíš nějakou šunku :)
tomas.f1 (51)|3.1.2011 21:28
[quote=speedsnail;426779]Hlavně opatrně co koupíš za zdroj.. zkus radši nahodit kolik za něj chceš dát, ať nekoupíš nějakou šunku :)[/quote]

já mám víceméně vybráno, leda by mi to někdo hodně rozmlouval... Chtel jsem původně Enermax, ale tolik do toho cpat nehodlám. Mám PC jen kvůli StarCraftum, jinak si vystačím s notebookem:)

http://www.alza.cz/zdroj-coolermaster-silent-pro-d96634.htm
kevin00 (10238)|3.1.2011 21:32
[quote=tomas.f1;426781]já mám víceméně vybráno, leda by mi to někdo hodně rozmlouval... Chtel jsem původně Enermax, ale tolik do toho cpat nehodlám. Mám PC jen kvůli StarCraftum, jinak si vystačím s notebookem:)
http://www.alza.cz/zdroj-coolermaster-silent-pro-d96634.htm[/quote]

Pro tuto sestavu Ti naprosto dostačuje 500 W zdroj. Místo CM bych volil Seasonic S12II-520 Bronze.
speedsnail (4876)|3.1.2011 21:32
Uff.. máš na zdroj nějakou konkrétní dobrou recenzi? CoolerMaster není zrovna "proslavenou" značkou dobrých zdrojů. Mám obavu že lenvější Seasonic S/M12 520/620 uděla více práce navíc za méně muziky.. (a je otázka proč 600W zdroj když sestavu utáhne v pohodě kvalitní 430/450)
tomas.f1 (51)|3.1.2011 22:00
[quote=kevin00;426783]Pro tuto sestavu Ti naprosto dostačuje 500 W zdroj. Místo CM bych volil Seasonic S12II-520 Bronze.[/quote]

ja jsem na CM slysel celkem chvalu, narozdil treba od fortronu... Seasonic byla taky jedna varianta, podivam se na to...

[quote=speedsnail;426784]Uff.. máš na zdroj nějakou konkrétní dobrou recenzi? CoolerMaster není zrovna "proslavenou" značkou dobrých zdrojů. Mám obavu že lenvější Seasonic S/M12 520/620 uděla více práce navíc za méně muziky.. (a je otázka proč 600W zdroj když sestavu utáhne v pohodě kvalitní 430/450)[/quote]

tak ze bych si to nechal rozmluvit? :) o CM jsem cetl na tom's hardware nebo na necem takovym a vicemene to chvalili. jediny co davali do zaporu byla cena...

par testu:
http://www.topreviewshop.com/cooler_master_silent_pro_m_600w_psu

http://www.hardwaresecrets.com/printpage/Cooler-Master-Silent-Pro-M-600-W-Power-Supply-Review/929

ta druha recenze je celkem dobra... ale necham si poradit:)

a jedna z veci co pozaduju je ticho. 500W by asi stacilo, ale treba se mi jednou bude chtit upgradovat a nechci kupovat dalsi. nejaky ten HDD a jednou mozna 4jadro bych tam jeste dat chtel. i tak bude 500W stacit?
kevin00 (10238)|3.1.2011 22:12
[quote=tomas.f1;426790]a jedna z veci co pozaduju je ticho. 500W by asi stacilo, ale treba se mi jednou bude chtit upgradovat a nechci kupovat dalsi. nejaky ten HDD a jednou mozna 4jadro bych tam jeste dat chtel. i tak bude 500W stacit?[/quote]

Seasonic je tichý zdroj s výbornými parametry a oproti CM má specifikaci Bronze. Pokud budeš upgradovat na 4jádro (i když u platformy LGA775 je to nesmysl) a přidáš pár HDD, stále Ti bude zdroj stačit.
tomas.f1 (51)|3.1.2011 22:29
[quote=kevin00;426794]Seasonic je tichý zdroj....[/quote]

koukam, vecne tema na ktere ma kazdy jiny nazor:) podivej se na diskuze na CZC u Seasonicu... u kazdeho pisou ze je to silene hlucny. Ale jo, beru, urcite si o tom neco najdu. Kdyz uz nic jinyho tak je to aspon levnejsi:) a to asi bude hrat roli:) diky za tip
DrZelenka (2491)|3.1.2011 23:26
[quote=tomas.f1;426795]koukam, vecne tema na ktere ma kazdy jiny nazor:) podivej se na diskuze na CZC u Seasonicu... u kazdeho pisou ze je to silene hlucny. Ale jo, beru, urcite si o tom neco najdu. Kdyz uz nic jinyho tak je to aspon levnejsi:) a to asi bude hrat roli:) diky za tip[/quote]

Ano, czc diskuze :D V takovychto diskuzich se casto najdou hodne dobry prispevky :)

Zalezi na modelu, zatezi a tom kde a jak je ten zdroj umisten (kdyz nasava zhavy vzduch pres nejakou silenou mrizku, tak je hlucny jakykoliv zdroj).

Muj seasonic (viz podpis) je nadherne tichy, sice jsem ho nezkousel s vypnutejma ostatnima ventilatorama (2x 12cm do 1000 otacek a 2x 12cm na GK - taky do 1000 otacek a pak hodne divne regulovanej vetrak na CPU - tenhle chladic nikdy vic!!), ale v mistnosti s PC neni problem spat.
Jandaskunk (2330)|4.1.2011 00:15
Přesně tak, pokud nasává horký vzduch od ostatních komponent, tak není divu, že to mají hlučné (snaží se uchladit). Je potřeba alespoň jeden 12cm větrák jako outtake do zadní pozice.

OT/ A není ta špatná regulace náhodou vina desky? :)/OT
tomas.f1 (51)|4.1.2011 00:21
[quote=DrZelenka;426819]Zalezi na modelu, zatezi a tom kde a jak je ten zdroj umisten (kdyz nasava zhavy vzduch pres nejakou silenou mrizku, tak je hlucny jakykoliv zdroj).[/quote]

skrin mam tuhle https://www.svethardware.cz/recenze-cooler-master-cm-690-ventilator-kam-se-podivam/22569

a chlazeni tam je vyreseny rekl bych dobre:) mam tam 6x (blazen, ja vim, ale proc je tam nedat, kdyz je mam doma:)) 12cm ventilator na 500 otackach kdyz chci klid, pri hrani tak 1200 ale to pak stejne prervou repraky...

jeste jednou diky za tip, na ten zdroj se urcite podivam a uz jsem i neco pocetl a asi do nej pujdu... jen jeste jedna vec... ty odpojitelny kabely. sel bych do nich rad. mam toho ve skrini uz fakt dost a usetril bych misto. ale nemam s nima zkusenost. nejaky duvod proc je nebrat?
Jandaskunk (2330)|4.1.2011 00:25
Jestli máš více více výkonu na intake ventilátorech, tak je to chlazení špatný (hromadí se vevnitř horký vzduch, který nestíhá foukat ven, pak to mimo jiné odnáší ten zdroj). Zde neplatí, čím víc ventilátorů, tím víc adidas :)

AD odpojitelný kabely: Většinou musíš zapojit stejně všechny, možná nezapojíš akorát MOLEX (ty na tom ale nejspíš živíš větráky, kterých by mohlo být i míň, kdyby byly na správných místech, např. boční nejsou moc efektivní, když máš ještě navíc vepředu).
kevin00 (10238)|4.1.2011 00:33
[quote=tomas.f1;426829]... ty odpojitelny kabely. sel bych do nich rad. mam toho ve skrini uz fakt dost a usetril bych misto. ale nemam s nima zkusenost. nejaky duvod proc je nebrat?[/quote]

A kolikpak jich schováš do šuplíčku :idea
tomas.f1 (51)|4.1.2011 08:38
[quote=kevin00;426834]A kolikpak jich schováš do šuplíčku :idea[/quote]

:) minimalne ty molexy nepotrebuju vubec, ani na ty vetraky. ale proto se ptam, jestli to ma cenu... asi ne:)

jinak jeste k tomu chlazeni... predni ventilator mi chladi disky, bocni jdou na desku, z cpu jde teply vzduch na zadni a ven a horni to foukaji taky ven... vim ze neznamena ze vic je lip, ale neprijde mi to blbe reseny. vsechny teploty mam celkem ok i kdyz mam ty vetraky na malo otacek... ale to je jedno, ted potrebuju vyresit zdroj:) takhle skoncime za chvili u barvy skrine:)
robky (3195)|4.1.2011 09:07
Ten Seasonic 520 - či už M alebo S - je dobrá voľba .... určite nebudeš mať problém s hlučnosťou
tomas.f1 (51)|4.1.2011 13:33
tak Vam diky za tip, objednal jsem ten Seasonic S12II-520. Snad to bude ok ka nebudu potrebovat hluchatka:)
tomas.f1 (51)|5.1.2011 21:54
tak to bylo zdrojem:) a diky za tip... vzal jsem ten Seasonic S12II-520 a je opravdu krasne tichy:) jeste jednou diky za rady a tipy. Vsem