reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

AHCI mód nejde...

hellsniper (5)|4.1.2011 08:32
Mám procesor q6600, deska P5K-E, 4GB RAM 800, ATI RADEON 5830, hardisk 1 (systém) HD SEAGATE BARRACUDA 7200.10 250GB SATA II, hardisk 2 SEAGATE BARRCUDA 7200.12 1TB SATA II. Systém windows 7 64. Včera mi kamarád řekl, že když dám mod AHCI zrychlí se o dost rychlost hardisků. Můj problém je že když ho dám hardisky se mi vůbec nenačtou. V biosu se objeví (not installed) a při restartu se to sekne na vychledávání AHCI port 1. Takže prosím o radu jak to rozschodit. Díky.
johny__g (6387)|4.1.2011 08:47
http://support.microsoft.com/kb/922976

Jestli se ti s tím chce hrát. Osobně bych to nechal jak to je. Nevím kde na to kamarád přišel, ale AHCI mód není o moc rychlejší.

Edit: Aha, teď to čtu podruhé, on ti to nenajde ani BIOS? Tak vypiš co a kde jsi v něm měnil.
Richmond (8084)|4.1.2011 21:47
V jakých portech máte zapojené disky? Nemáte něco v eSata? Pokud si vzpomínám tak P5K-Deluxe WiFi měla některé porty pouze pro AHCI (černé, JMicron, s těmi mají občas problémy některé disky i mechaniky) a některé AHCI/IDE (červené, ICHR řadič). Navíc se to měnilo při přehození módů při prvním hledání disků takže možná budete muset všechny disky kromě toho systémového vypojit, nechat zapojený jen systémový v SATA1, zapnout pc a vjet do biosu, nabootovat do os a pak vypnout a teprve potom připojit ostatní(v lepším případě to bude ok, v tom horším to bude chtít přenastavit v Intel Matrix Storage). Mrknul bych určitě do manuálu, tam je to určitě popsané - mě se stala podobná věc, ale s disky v raidu a skončilo to u kompletního reinstalu...
hellsniper (5)|22.1.2011 17:55
Takže díky za odpovědi. Tady je menší test s ahci módem a s ide módem:
AHCI:


IDE:
kevin00 (10238)|22.1.2011 18:05
[quote=hellsniper;430796]Takže díky za odpovědi. Tady je menší test s ahci módem a s ide módem:[/quote]

Kde :notsure
hellsniper (5)|22.1.2011 18:18
Sory musel jsem to znova zdokumentovat.
Georginek (2957)|23.1.2011 01:01
Co je potreba pro spusteni AHCI? Mel sem za to, ze staci prepnout v BIOSU polozku IDE na AHCI. Co dal???
Kozouš (500)|23.1.2011 01:55
Chcete-li tento problém vyřešit sami, před provedením změny režimu SATA spouštěcí jednotky povolte ovladač AHCI v registru. Postupujte následujícím způsobem:

1. Ukončete všechny programy spuštěné v systému Windows.
2. Klikněte na tlačítko Start, do pole Zahájit hledání zadejte regedit a stiskněte klávesu ENTER.
3. Zobrazí-li se dialogové okno Řízení uživatelských účtů, klikněte na tlačítko Pokračovat.
4. Vyhledejte a klikněte na jeden z následujících podklíčů registru:
HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Services\Msahci
HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Services\IastorV
5. V pravém podokně klikněte pravým tlačítkem myši na položku Start ve sloupci Název a potom klikněte na možnost Změnit.
6. Do pole Údaj hodnoty zadejte hodnotu 0 a klikněte na tlačítko OK.
(Hodnota 0 je pro start, hodnota 3 znamená vypnutý ovladač. )
7. Ukončete Editor registru kliknutím na příkaz Konec v nabídce Soubor.
8. Restartujte PC a v biosu aktivujte režim AHCI.
Georginek (2957)|23.1.2011 14:55
[quote=Kozouš;430837]....[/quote]

A to si odpovidal me nebo tazateli??

V XP vim, ze to hodi BS, neni tam ovladac AHCI..... XP by se melo instalovat uz s AHCI......ale
Mel sem za to, ze W7 v sobe ovladac AHCI maji a system by mel normalne nabehnout....tak proc mi to hazi BS
Richmond (8084)|23.1.2011 14:58
Mají, ale zas ne na všechny řadiče (snad všechny SATA6 a některý Marvelly používaný na eSATA, JMicrony to taky občas nenajde) takže jim musíš jít trochu naproti ovladačema na flašce ;)
Georginek (2957)|23.1.2011 15:04
[quote=Richmond;430888]Mají, ale zas ne na všechny řadiče (snad všechny SATA6 a některý Marvelly používaný na eSATA, JMicrony to taky občas nenajde) takže jim musíš jít trochu naproti ovladačema na flašce ;)[/quote]

Takze to, co psal Kozous zkouset nemam?

Zkusmi to trochu usnadnit. Ovladace na Flashce jake konkretne?
Richmond (8084)|23.1.2011 15:08
tzv. "F6 install disk" ;)

edit: třeba ten postup od Kozouše funguje, ale já to takhle složitě nikdy neřešil... V XP jsem jednoduše aktualizoval (resp. manuálně "vnutil") ovladače SATA na jednotlivý kanály (restart jsem dával až když jsem je měl všechny přeinstalovaný) a pak v BIOSu přehodil na AHCI (kromě nForce 5xx řady - ty měly vždy pouze nativní porty)
Georginek (2957)|23.1.2011 15:24
No, ja mam nainstalovany oba Systemy, ale jako primarni W7. Jde mi to to, ze mi to neslape ani ve W7. Jaky ovladace mam nahrat na tu Flash?
Mam tam
Intel P45/ICH10R with Intel® Fast Memory Access(FMA) support.
Southbridge
- 6 x SATA 3Gb/s
- Intel® Matrix Storage Technology with RAID 0, 1, 5, 10 support
Marvell 88SE6121
- 1 x UltraDMA 133/100/66 for up to 2 PATA devices
- 1 x External SATA 3Gb/s port (SATA On-the-Go)
Silicon Image Sil5723 (Drive Xpert technology)
- 2 x SATA 3Gb/s
*Drive Xpert function is available only when the hard disk drives are set as data drives.
Richmond (8084)|23.1.2011 15:30
Jestli máš disky píchnutý na inteláckej řadič tak nemusíš žádný, jenom to přepni v biosu a pak dáš maximálně Opravit z instalačního média W7, pak nainstaluje drivery na chipset/Intel Matrix Storage (teď v poslední verzi se to jmenuje trochu jinak - teda aspoň před Vánoci co jsem je tahal naposled tomu tak bylo)

edit: Rapid STorage se tomu dneska nadává :D http://downloadcenter.intel.com/Detail_Desc.aspx?agr=Y&DwnldID=19601&ProdId=2973&lang=eng
Georginek (2957)|23.1.2011 20:14
Jo, diskY sou normalne na intelackej. Nemam je v Raidu.
Je mozny ze to treba hazi BS, protoze tam mam oba systemy? Chystam se XP odstranit. Vim, ze XP jsem jednou na AHCI delal, ale byla to makacka, a nakonec stejne k nicemu.
PS: Myslis opravit z instalacniho media, nebo z vytvoreneho "opravneho disku w7?
Nekde jsem cetl, ze to pak dele nabiha..
Bylo to tak, ze kdyz jsem prepnul na AHCI, tak po POSTu tam skocilo Jmicron...vyhledavani HDD, a nic to nenaslo, pak zacali nabihat wW7 a BS. Restart a porad dokola... Jeste treba nedelam jeste neco spatne
Richmond (8084)|23.1.2011 21:06
XP chtějí taky F6 install disk, akorát pro XP a na disketě. Pokud tam nemáš ovladače tak to hází bsod. Na to pomáhá jedině postup s vnucením ovladačů na všechny kanály a řadič.
JMicron je většinou ten s černýma a/nebo eSata (někdy jsou konektory sdílený i ty červený, je to v manuálu). Opravný cd je asi putna jesli W7 nebo W7 opravný (ačkoliv jsem to s tím nikdy nedělal)
Kozouš (500)|23.1.2011 21:53
Návod je přímo ze supportu MS.:rolleyes:

Já tohle řešil jen jednou, při přechodu na AHCI, pokud již OS instaluješ na disk který běží v režimu AHCI, nemusíš nic řešit.