reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Dotaz k instalaci Windows 7

cuaron (105)|11.1.2011 17:18
Momentalne mam Win XP a v pocitaci tri harddisky naformatovany v XPckach (jeden jako rozsireny oddil). Zajimalo by me, kdyz si nainstaluju Win 7, jestli budu muset ty harddisky znovu preformatovat (nerad bych, mam na nich dost veci), nebo ne a i pod Win 7 pobezi bezproblemove (i kdyz byly naformatovany v XP).

Jeste druhy dotaz. Momentalne mam Win XP nainstalovane na prvnim ze tri harddisku. Win 7 chci nainstalovat na druhy ze tri harddisku. S tim, ze ten prvni, kde jsou XPcka mozna uplne vyhodim, ale mozna taky ne (treba se bude hodit, kdyz neco budu potrebovat spustit pod XP, nebo treba se bude hodit jen na data). Jaky postup byste pri takovy instalaci doporucovali?
zsdx (2098)|11.1.2011 17:44
[quote=cuaron]Momentalne mam Win XP a v pocitaci tri harddisky naformatovany v XPckach (jeden jako rozsireny oddil). Zajimalo by me, kdyz si nainstaluju Win 7, jestli budu muset ty harddisky znovu preformatovat (nerad bych, mam na nich dost veci), nebo ne a i pod Win 7 pobezi bezproblemove (i kdyz byly naformatovany v XP).[/quote]

Formatovat nic netreba, NTFS i FAT32 jsou ve Win7 plne podporovany.

[quote=cuaron]Jeste druhy dotaz. Momentalne mam Win XP nainstalovane na prvnim ze tri harddisku. Win 7 chci nainstalovat na druhy ze tri harddisku. S tim, ze ten prvni, kde jsou XPcka mozna uplne vyhodim, ale mozna taky ne (treba se bude hodit, kdyz neco budu potrebovat spustit pod XP, nebo treba se bude hodit jen na data). Jaky postup byste pri takovy instalaci doporucovali?[/quote]

Za predpokladu, ze na tom druhem disku nemas jen ten rozsireny oddil, je instalace i nasledne odebrani bez vetsich problemu. Nabootujes PC z instalacniho DVD W7 a das instalaci na druhy disk. Automaticky se ti vytvori polozka 'Predchozi verze sytemu' do bootovaci nabidky a budes tak moci spoustet i puvodni XP. Po odebrani disku 1 (ten, ze ktereho nyni bootujes XP) das znovu start z DVD a zvolis opravit PC - chybejici soubory bootmanageru (jsou na disku1-odebranem) se zapisi na disk2 a je hotovo.
cuaron (105)|11.1.2011 18:53
[quote=zsdx;428653]Za predpokladu, ze na tom druhem disku nemas jen ten rozsireny oddil, je instalace i nasledne odebrani bez vetsich problemu. Nabootujes PC z instalacniho DVD W7 a das instalaci na druhy disk. Automaticky se ti vytvori polozka 'Predchozi verze sytemu' do bootovaci nabidky a budes tak moci spoustet i puvodni XP. Po odebrani disku 1 (ten, ze ktereho nyni bootujes XP) das znovu start z DVD a zvolis opravit PC - chybejici soubory bootmanageru (jsou na disku1-odebranem) se zapisi na disk2 a je hotovo.[/quote]

Jako rozsireny oddil mam naformatovany jen treti disk. Naformatoval jsem ho tak omylem, protoze jsem nevedel, jestli mam dat primarni, nebo rozsireny oddil :) Na tretim disku mam jen data.

Cili kdyz tam budu mit na obou discich dva operacni systemy, tak pri spusteni pocitace mi naskoci nejaka volba mezi temito dvema systemy? Nebo musim nejak manualne nastavit, ktery z nich chci zrovna spustit?
zsdx (2098)|11.1.2011 20:55
[quote=cuaron]Jako rozsireny oddil mam naformatovany jen treti disk. Naformatoval jsem ho tak omylem, protoze jsem nevedel, jestli mam dat primarni, nebo rozsireny oddil :) Na tretim disku mam jen data.[/quote]

To nicemu nevadi.

[quote=cuaron]Cili kdyz tam budu mit na obou discich dva operacni systemy, tak pri spusteni pocitace mi naskoci nejaka volba mezi temito dvema systemy? Nebo musim nejak manualne nastavit, ktery z nich chci zrovna spustit?[/quote]

Ano a Ne.

Ano, naskoci menu s vyberem W7 a XP
ne, nemusis - pobezi odpocet, pote se spusti vychozi OS (W7, mozno v nich zmenit).
cuaron (105)|12.1.2011 15:21
Ok, diky. Jeste me napadlo. Vsechny programy, ktery mam nainstalovany pod XPckama, budu muset nainstalovat znova i pro Win 7?
zsdx (2098)|12.1.2011 17:20
[quote=cuaron;428901]Ok, diky. Jeste me napadlo. Vsechny programy, ktery mam nainstalovany pod XPckama, budu muset nainstalovat znova i pro Win 7?[/quote]

Ano - tim spis, ze ty XP pak chces odebrat ;)
Pri instalaci si davej pozor na instalacni adresar, aby se ti nesouply na disk1, ktery chces (?) odpojit.
honzee (187)|12.1.2011 20:33
Trochu bych se bal co provedou Win 7 se svym "uzasnym" recovery partition... Nastesti mas zatim pouzity pouze 3 ze ctyr moznych primarnich oddilu (Xp,7 a rozsireny), tudiz si ho mozna vytvori "pred sebou", ale vim ze to delalo bordel...

EDIT: Ale ty mas 3 disky a ne oddily, cehoz sem si vsimnul az ted. Tudiz moje poznamka je bezcenna:)
cuaron (105)|13.1.2011 13:54
Jo, tri disky. Ten treti jsem akorat omylem naformatoval jako "rozsireny" misto "primarni".
cuaron (105)|14.1.2011 17:10
Jeste posledni vec - je treba pred/pri instalaci Windowsu zformatovat disk, na kterej je instaluju, nebo ne (tedy data, ktery jsou na nem, mi zustanou)?
honzee (187)|14.1.2011 17:42
[quote=cuaron;429353]Jeste posledni vec - je treba pred/pri instalaci Windowsu zformatovat disk, na kterej je instaluju, nebo ne (tedy data, ktery jsou na nem, mi zustanou)?[/quote]
Pokud je tam chces nechat, musis disk defragmentovat a pak pomoci nejake nastroje rozdelit. Win si jej totiz zformatuji. Doporucuju ho ale uplne vycistit...
zsdx (2098)|14.1.2011 19:11
[quote=honzee;429357]Pokud je tam chces nechat, musis disk defragmentovat a pak pomoci nejake nastroje rozdelit. Win si jej totiz zformatuji. Doporucuju ho ale uplne vycistit...[/quote]

Neni pravda, Win7 si disk o sve vuli neformatuji.
cuaron (105)|14.1.2011 20:35
[quote=zsdx;429365]Neni pravda, Win7 si disk o sve vuli neformatuji.[/quote]

Takze neni potreba delat to, co psal honzee?

Je fakt, ze na tom mym druhym disku, kam to chci instalovat, si XPcka taky vytvorily nejaky soubory v korenu (autoexec atd. - teda predpokladam, ze to patri k nim). Na mym tretim disku treba zadny soubory navic nevidim (akorat adresar recycler a system volume information)...
Ale mozna to vzniklo tim, ze kdyz mi bracha kdysi na mym pocitaci instaloval XPcka, tak omylem oznacil disk, kde ty XPcka nainstaloval, jako "D" a druhy disk jako "C". Treti jsem si koupil az nedavno. A ted ty sedmicky budu instalovat na ten disk "C".

(A o data, ktery jsou na disku, na nejz Win instalovat nebudu, se predpokladam vubec bat nemusim... ? Mozna bych ho mel pri ty instalaci pro jistotu odpojit? :)))
honzee (187)|15.1.2011 09:13
[quote=zsdx;429365]Neni pravda, Win7 si disk o sve vuli neformatuji.[/quote]
Tak to jsem netusil. Diky za info;) Soubory na disku taky nepremazou? No v kazdem pripade bych stejne instaloval na cisty disk nebo partition:)
veny (161)|28.1.2011 17:02
[quote](A o data, ktery jsou na disku, na nejz Win instalovat nebudu, se predpokladam vubec bat nemusim... ? Mozna bych ho mel pri ty instalaci pro jistotu odpojit? ))[/quote]
Pokud bys neudělal chybu při výběru umístění instalace Win7 tak se bát nemusíš,takže jestli ho odpojíš jistota že o data nepřijdeš je téměř 100% :p
Jinak souhlas s honzee instaloval bych taky na čistej oddíl
zsdx (2098)|29.1.2011 09:56
[quote=veny;431956]Pokud bys neudělal chybu při výběru umístění instalace Win7 tak se bát nemusíš,takže jestli ho odpojíš jistota že o data nepřijdeš je téměř 100% :p[/quote]
Chybe se da predejit pojmenovanim oddilu na discich.
Jinak jistota = 100% :)

[quote=veny]Jinak souhlas s honzee instaloval bych taky na čistej oddíl[/quote]
Nevidim jediny rozumny duvod, proc instalovat na prazdny disk, navic kdyz planovany cil instalace pouzival pouze jako datovy sklad. Jedine pokud by nejak upravoval prava na rootu jednotky.
veny (161)|1.2.2011 00:20
[quote=zsdx;432090]Chybe se da predejit pojmenovanim oddilu na discich.
Jinak jistota = 100% :)[/quote]
Tou chybou jsem myslel právě to,že označí oddíl kde má data o který nechce přijít.;)

[quote=zsdx;432090]Nevidim jediny rozumny duvod, proc instalovat na prazdny disk, navic kdyz planovany cil instalace pouzival pouze jako datovy sklad. Jedine pokud by nejak upravoval prava na rootu jednotky.[/quote]
Já osobně bych si novej systém určitě neinstaloval na oddíl kde si před tím vytvořil starší systém nějaký soubory,tedy insataloval,ale s formátováním.
honzee (187)|1.2.2011 13:35
Ja tedy rozumny duvod vidim. Uz jen kvuli fragmentaci a rozmisteni souboru na disku. V tomhle jsem detailista, kdyz novou instalaci, tak jedine cistou na cisty disk:)
pepos01 (518)|17.2.2011 18:15
Abych zbytečně nezakládal téma, hodím můj dotaz sem.Můj případ je následující: mám 2 fyzické HDD ( C: primární s OS Windows 7, d: sekundární s různými daty ).A rád bych si na druhý HDD ( D: ) nainstaloval OS XP.
Jak jsem se dočetl, nejspíše se po takovéto instalaci vyskytne problém s bootováním.

Našel jsem na netu tento návod:
[code]http://www.slunecnice.cz/tipy/jak-k-windows-vista-nainstalovat-xpcka/[/code]

Pro jistotu se ale ptám, zda-li je tento postup skutečně správný nebo víte někdo o ,,bezpečnějším,,.
:) Díky
Dojigiri (1629)|18.2.2011 08:14
Tak v principu jsou 2 možnosti. Buď ten zmiňovaný v návodu, pak boot loader těch XP bude na partition W7 a je nutno pak obnovit boot loader W7.

Druhá možnost je nainstalovat čistě na ten druhej disk (disk s W7 předtím odpojit z počítače - mělo by stačit přehození pořadí bootování disků v biosu, ale odpojení disku je jistota), pak bude loader XP na disku s XP a bude stačit ho přidat do boot loaderu W7 (který nebude pak nutno obnovovat).
pepos01 (518)|18.2.2011 08:45
Nakonec ( i pro jistotu ) jsem to udělal druhým způsobem ( tj. odpojení disku s W7 ..... ) a vše je v naprostém pořádku.Podle mého názoru bylo s tímto postupem méně práce než s potencionálním prvním, tj. v návodu.