reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Vysvetlenie ohľadom rozdelenia HDD

dabelik (110)|11.1.2011 18:51
Zdravím,

nainštaloval som OS z Recovery disku u Notebooku a až potom mi došlo, že som pozabudol pred obnovou rozdeliť HDD na primárnu a logickú partíciu aby bol systémový disk oddelený a tak som sa dal na túto úpravu po nainštalovaní OS. Postupoval som klasicky a teda zmenšil som primárnu partíciu, free partíciu som naformátoval na NTFS a označil za logickú. Teda mi vznikla Primárna, Extended a logická partícia. Dal som previesť zmeny a vyhodilo to na mňa chybu "invalid partition data - partition control block information incompatible". A zmeny sa samozrejme teda nemali vykonať lenže po reštarte (chcel som teda rozdeliť disk priamo v OS) sa už načítanie OS nepodarilo a končilo modrou smrťou. Uvedomujem si, že zmenou tabuľky u HDD som riskoval tento pád OS ale čomu nerozumiem je, že ak sa teraz pokúšam sformátovať primárnu partíciu (čo teda ide) ale následne znovu postupovať aby som získal logickú partíciu, sa mi počas priebehu zmien NB vypne a po zapnutí a znovu spustení Partition Magic Server sa mi zobrazia dve primárne partície ako som ich chcel rozdeliť len s tým, že potrebujem z jednej pochopiteľne urobiť logickú. A teda vynára sa otázka. Viete mi poradiť ako toho docieliť? V živote som sa s týmto problémom nestretol. Počul som, že pri HDD s Recovery oddieľom občas vznikajú rôzne anomálie ale až tak? :)

Vopred vďaka, s pozdravom striky.
zsdx (2098)|11.1.2011 20:49
[quote=dabelik;428694]Zdravím,

nainštaloval som OS z Recovery disku u Notebooku a až potom mi došlo, že som pozabudol pred obnovou rozdeliť HDD na primárnu a logickú partíciu aby bol systémový disk oddelený[/quote]

nejak mi unika duvod, proc pozadujes logicky oddil na disku - system a data oddelis i pomoci dvou primarnich oddilu. Takze si jen zmensi stavajici oddil (je pres cely disk?) a do volneho mista si vytvor ve spravci disku primarni oddil.
Jo a to zmensovani mas lepsi delat mimo Windows, napr. v GParted (Google poradi ;) ).
dabelik (110)|11.1.2011 22:51
Rozumiem, že ich takto oddelím ale nemá sa to takto robiť, že si nechám vytvoriť logickú particiu? :)

No a robím to mimo OS pomocou Hiren`s Boot CD a na ňom Partition Magic Server. Proste klasika akurát teraz sa mi naskytla táto "srandička" s ktorou som si akosi nevedel poradiť resp. vysvetliť si prečo tomu tak je. Preto sa požadujem odpovede, nejaké vysvetlenie aby som tomu pochopil. Stačí nejaký link, kde sa o tom konkrétne určite píše a ja si to rád naštudujem :)
robky (3195)|12.1.2011 00:04
Na disku si môžeš vytvoriť až 4 primárne partície. V prípade potreby viacerých zväzkov vytvoríš jednu extended - a tú môžeš potom rozdeliť na x logických partícií.....

Takže pokiaľ iba potrebuješ rozdeliť hdd na systémovú a inú partíciu - kľudne môžu byť obe primárne
dabelik (110)|12.1.2011 00:13
Áno, áno, pamätám si zo školy, že bol daný max. počet primárnych particii, len mi to prišlo ako to najsprávnejšie riešenie tvoriť logickú, no v každom prípade nakoniec som to ponechal na 2x primárne partície, len by ma zaujímalo prečo sa to dialo. Nemá niekto nejaké vysvetlenie či skúsenosť s niečím takýmto podobným? :)
Dojigiri (1629)|12.1.2011 08:47
Není ta primární recovery na konci disku? Možná mu vadilo, když měl primární, pak extended s logickou, a pak zase primární recovery (i když by to v principu mělo být jedno, protože extended je v podstatě jenom jinej typ primární partition, ale konvence bývá taková že nejdřív se umisťují primární za sebe a až na konci bývá extended s logickýma).
dabelik (110)|14.1.2011 20:37
Áno, máš pravdu. Recovery je primárna partícia. Ale ako potom by si postupoval ak by si aj napriek tomuto nedostatku chcel vytvoriť logickú? Myslím, že by to šlo prehodím ID partície, nie? :) V každom prípade, je už teraz neskoro pretože už som to zanechal na 3x primárnu ale do budúcnosti dobré vedieť ;) ..

P.S.: Sorry, že tak neskoro reagujem ale mal som skúšky ;)
dabelik (110)|19.4.2011 02:23
Zdravím,

došiel som k problému s vlastným novým NB. Na začiatku bol disk rozdelený v pomere C: (25%) a D: (75%), čo je vcelku milé ale ja uprednostňujem rozdelenie HDD na 3 particie a tak som sa hurá pustil do práce. Použil som Hiren`s Boot CD a tam Pargon Partition Manager, v ktorom to vyzeralo približne takto:
1: RECOVERY PRIMARY xxGB NoActive Hidden
2: OS PRIMARY xxGB Active NoHidden
3: Extended
4: Data Logical xxGB

- Po mojom zásahu to vyzeralo rovnako až na to, že pribudol ešte jeden bod:
5: Data2 Logical xxGB

Problém nastal až vtedy, keď som si uvedomil, že chcem mať dual boot. A tak som ukrojil GB z partície Data/Data2 a vznikla mi ďalšia partícia, ktorú som označil ako Primárnu a výsledok vyzerá takto:
1: RECOVERY PRIMARY xxGB NoActive Hidden
2: OS PRIMARY xxGB NoActive NoHidden
3: Extended
4: Data Logical xxGB
5: Data Logical xxGB
6: WinXP PRIMARY xxGB Active NoHidden

- Avšak čo by čert nechcel, tu nastáva problém. Pri pokuse o inštaláciu OS na aktívnu WinXP particiu v bode kedy prejde inštalácia celou kontrolou pred bodom kedy by som mal určiť na ktorú partíciu chcem inštalovať OS, vyskočí BSOD s vysvetlením, že ak sa mi to stalo prvý krát tak nech reštartnem PC, ak sa problém opakuje tak mám skotrolovať či nieje disk poškodení, resp. nemá vírusy a skontrolovať ho pomocou príkazu CHKDSK /f (dodávam, že inštalačka 32bit je 100% funkčná, 64bit je overená ale nie mnou). A tak sa pýtam ako vyriešiť tento problém? Keď som sa pokúšal pomocou Acronis disk manager particiu WinXP premiestniť (move), tak som prišiel na to, že mi asi uchádza pointa ako to vlastne funguje. Môžte mi prosím vás poradiť ako postupovať?

Vopred vďaka, s pozdravom dabelik..
zsdx (2098)|19.4.2011 19:37
[quote=dabelik]
Problém nastal až vtedy, keď som si uvedomil, že chcem mať dual boot.[/quote]

A proc jsi dual boot neudelal tak, jak je bezne - ponechanim aktivni 2 a naslednou instalaci XP. A XP muzes klidne instalovat do logickeho disku (cili NE do primarni partition), takze o to vic nechapu ty sachy s oddilama.
Muzes nam sdelit primarni OS (tj. co na tom notesu mas na dvojce) a prip. pridat obrazek ze Spravce disku?
dabelik (110)|19.4.2011 22:58
Zdravím,

medzičasom sa mi podarilo usporiadať partície tak ako sa patrí a všetky oddiely prešiel príkazom chkdsk /f, následne skryl partíciu Win7, nastavil ako aktívnu partíciu winXP a aj napriek všetkému úsiliu inštalácia skončila BSOD s rovnakým znením. Bože povedzte ako je to možné? :/

Vopred vďaka za odpovede, s pozdravom dabelik..

EDIT: Jedná sa o chybu:

STOP: 0x0000007B (0xFFFFFADF92C323C0, 0xFFFFFFFFC0000034, 0x0000000000000000, 0x0000000000000000)

Rady microsoft (url: http://support.microsoft.com/kb/324103/sk), ktoré mi akosi neporadili..
acronis.png
Dojigiri (1629)|20.4.2011 08:40
A v jakým režimu máš disk, v AHCI anebo IDE? A pokud AHCI, dáváš na začátku F6 driver anebo ho máš naintegrovanej v instalačce XP? Protože je možný, že mu ten driver chybí ... většinou napíše, že nemůže najít žádnej disk, ale s případy, kdy to místo toho spadne do modrý, jsem se už u některých desek taky setkal.
dabelik (110)|20.4.2011 13:57
Zdravím,

mal som SATA nastavené na režim AHCI. Aj keď som vyskúšal stlačiť F6 tak inšt. vyhodila, že driver nemôže nájsť a teda, že mám vložiť médium na ktorom sa nachádza (čo som nemal) v inom prípade pokračovať a dúfať, že sa rozbehne ale to končilo BSOD. Po prepnutí na IDE sa už inštalačka rozbehla bez problémov a teda som hrdý majiteľ WinXP. Vďaka za podnet, dobrá skúsenosť do budúcna. Už sa len spýtam tak bočne, aká je výhoda v nastavení AHCI? Nakoľko som už našiel akýsi návod na to ako prinútiť XP sa kamarátiť po inštalácii OS s AHCI tak či to má zmysel nastavovať.

Ešte raz vďaka, s pozdravom dabelik..
Dojigiri (1629)|20.4.2011 14:23
No, po stisku F6 je nutno dodat driver na disketě (jinak ho instalátor XP neumí přijmout). Alternativně je možný ho naimportovat rovnou do instalačky v nLite, a pak už není potřeba stisku F6.

Co se týká AHCI ... asi záleží i na desce, ale např. na mojí je IDE režim podle testů v h2benchw rychlejší než AHCI, zřejmě kvůli režii NCQ (který při standardním používání PC většinou nepřináší zvýšení rychlosti a naopak se projevuje pouze jeho režie). Výhodou AHCI je možnost použít hot-swap (ale samozřejmě ne pro systémovej disk). Takže osobně používám disk v režimu IDE, ačkoliv bych v AHCI i ty XP dokázal nainstalovat.
dabelik (110)|20.4.2011 23:06
Zdravím,

vďaka za odpoveď ale nakoniec som došiel k tomu, že asi sotva zoženiem ovládače k MB nakoľko Asus je trošku lenivejší a za všetko môže MS pre jeho ukončenie podpory tak dobrého OS :) .. Nechám si XP zatiaľ kým netrpím nedostatkom miesta a možno časom za niečo nájde.
zsdx (2098)|21.4.2011 10:29
[quote=dabelik]..že asi sotva zoženiem ovládače k MB nakoľko Asus je trošku lenivejší..[/quote]

Nesvadej to na Asus :) kdyz nam napises, co je to za booka, prip. posles ID zarizeni (idealne kdyz je v AHCI rezimu) tak ti pomuzeme ;)
dabelik (110)|21.4.2011 10:47
Ahoj,

vieš ako to chodí, najlepšie je nájsť vinníka len hlavne nie seba :)

Jedná sa o ASUS N53SV-SX268V s ID: 1A. Vcelku som dosť googlil a na nič kreatívneho nenarazil ale potešilo by ak by si/ste o niečom vedel/i..

Pekný deň prajem, s pozdravom dabelik..
zsdx (2098)|21.4.2011 11:14
[quote=dabelik]s ID: 1A.[/quote]

S tim ID jsem to myslel trochu jinak ... trochu vic :)

Nema floppy (jak prekvapive :D), takze /jak jiz bylo zmineno vyse/ bud externi USB mechanika nebo integrace do instalacky. Je tam novy iHM65, takze by mela stacit F6 od Intela /zatim jsem nekontroloval dostupnost pro XP/ - upresnim/e vymenou za spravne ID.
dabelik (110)|24.4.2011 13:23
Zdravím,

už chápem aké ID ale ja som mal namysli iné ovládače než tie potrebné na inštaláciu pod AHCI i keď aj tie sa určite zídu len sú zbytočné pokiaľ nedokážem zohnať ovládače k matičnej pre eliminovanie toľkých "milých" otáznikoch v správcovi zariadení, nakoľko XP nedokáže rozpoznať takmer všetko.
EditorPO (2819)|24.4.2011 14:10
Osobne používam DriverPack Solution a ešte ma to nesklamalo. Hlavne v prípade, ak zákazník nevie nájsť original CD s ovládačmi. Doporučujem.
dabelik (110)|26.4.2011 21:59
Vďaka za odpoveď ale ako som sa ťa snažil kontaktovať stiahnuť daný pack je viac než nadľudský výkon. 11h download-u som už dlho nezažil, nevie niekto o rozumnejšej pozícii pack-u na internete? :)
dabelik (110)|28.4.2011 00:16
Zdravím,

mocne moc vďaka za tip, je to fakt úžasný balík a rozbehal som prakticky všetko na XPčku až na malý detail a to síce dobrý nVidia Optimus systém ale pre XP to znamená, že nevidí inú ako integrovanú graf. kartu :(
EditorPO (2819)|28.4.2011 00:48
Podpora technológie NVIDIA Optimus by mala byť normálne v ovládačoch, len musíš stiahnuť správne ovládače pre tvoju NTB grafiku.
dabelik (110)|28.4.2011 00:56
Ahoj,

práveže čo som čítal na internete tak nVidia Optimus má podporu a funguje výlučne len pod win7. Možno zajtra ešte sa popozerám po nejakých ovládačoch ale už strácam prehľad, ktoré som už vlastne kedysi mal stiahnuté :) ..