reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Víkendová diskuze: Intel Sandy Bridge

husky14 (4214)|21.1.2011 07:46
Tímto Vás zveme na Víkendovou diskuzi na téma:


[SIZE="5"]Intel Sandy Bridge[/SIZE]



Intel vstoupil na trh s novými procesory, které v sobě integrují poměrně výkonná grafická jádra. Co si o této koncepci myslíte? Je to ideální řešení pro kancelářské a neherní PC? Jaká je dnes podle vás situace na trhu s CPU? Zapojte se s ostatními do diskuze!


Zúčastnit se mohou i neregistrovaní, stačí stisknout tlačítko Odpověď u levého okraje stránky nad a pod příspěvky.
Marena 77 (0)|21.1.2011 15:12
Dobry den, ma nekdo jasno jak je s vykonem i5-2500 a i5-2500K v H67 desce?

PC bude slouzit pro upravu fotek z DSLR, zejmena bych chtel vyresit zdlouhave zpracovani 20-30MPx RAWu (na mem jednojadru nyni trva 15 sec, silene). Pozdeji se pustim do zpracovani videa (Canon 7D a 5D).

Otazky:

- je 2500 rychlejsi nez 2500K, nekde jsem zaslechl, ze na H67 tomu tak je, ale nechapu proc
- vyuziju na volani RAWu ctryjadro? Zoner Photo Studio 13, kluci ze supportu mi neodpovedeli

Diky za Vas cas.
Poduch (1)|21.1.2011 17:34
Doposud jsem používal AMD ! Intel mě však zlákal těmito novímy procesory !
Takže jsem provedl upgrade na i5 2400 a oproti Athlonu X2 5000+ je to velký skok kupředu !
Používal jsem na střih full HD videa a je to znát.
Čekání na AMD Bulldozer mě opravdu nepotěšilo a INTEL přišel dříve s novou technologií ! "Kdo dřív přišel, výtězí !"

Neskutečné zrychlení v náběhu systému mě fakt zarazilo do židle !

Lets Go ! "Sandy"
marek p (9)|21.1.2011 18:31
[quote=Marena 77;430627]
je 2500 rychlejsi nez 2500K, nekde jsem zaslechl, ze na H67 tomu tak je, ale nechapu proc
[/quote]

Oba procesory by na H67 desce měly být stejně rychlé,protože čipset umožňuje použít jen základní turbo násobiče.
Brouk (13)|21.1.2011 18:57
Za předpokladu, že nebude chtít používat virtualizaci, protože Káčka VT-d neumí a pokud by chtěl něco virtualizovat, tak 2500 natrhne Káčku prdel.
Brouk (13)|21.1.2011 19:10
Chtěl jsem si koncem roku koupit i7 870S, že si udělám radost a budu si mít přes svátky s čím hrát, jak bude volněji. Už jsem měl ten procesor i objednaný, ale měl dostupnost za cca týden a během té doby jsem narazil na články o Sandy Bridge, které bylo ohlášené na 1.9. i7 870S žere 82W bez grafiky a i7 2600S 65W s grafikou, takže jsem si řekl, že počkám a i7 870S stornoval.

Bohužel leden se žene do finiše a 2600S nikdo nemá skladem. Oslovil jsem 4 české velkoobchody a nikde mi nebyli schopni říct, kdy budou, i když v ceníku Intelu jsou. Už to vidím tak, že se na to vys... Za chvíli začne být venku pěkně a to uživím spíš notebook. Zatím jsem si koupil SSD Kingston 100V+ 128GB, ať alespoň oživím stávající notebook a fakt je to hodně znát.
odb (505)|21.1.2011 19:12
Dnes su CPU do desktopu vykonostne predimenzovane. Drviva vecsina uzivatelov ich nevyuzije (niektory ich zase vyuziju len vdaka nekvalitne napisanim aplikaciam alebo OS). Tieto CPU ma vobec neoslovili ako uz aj predosle generacie CPU od Intelu alebo aj od AMD. V serveroch vidim ich vyznam, na desktope napr. veselo pouzivame dvojjadrove Pentia E5X00, kde je ich priemerna vytazenost do 5% a z toho polovicu zataze genruje samotny Windows XP.

To iste grafiky. Dnesne hry nestoja za vela, HD mania a akceleracia videa ma uspesne obchadza a nikto ma nepresvedci, ze rozlisenie obrazu je dolezitejsie ako kvalita obsahu (HD rozlisene este ziadnemu filmu nepomohlo zkvalitnit dej), takze aj vykon integrovanych grafik je pre mna uz dlhu dobu dostacujuci.

Su oblasti, kde sa postupne zvysujuci vykon CPU stale vyuzije ale niesom zastancom tlacit to vsade. No bohuzial som si vedomy , ze o chvilu budem nutesny si tie vykonne CPU kupit, lebo ziadne ine nebudu.
Neregistrovaný (0)|21.1.2011 20:09
Moje řeč, HW skočil neskutečně nahoru, ale SW pokulhává. Nové programy jsou pomalejší a pomalejší. Chtělo by to nějak optimalizovat. V knihách koluje lživá legenda: "dnešní kompilátory se téměř vyrovnají asembleru". V určitých pžípadech je to pravda, ale v mnohých situacích vyplivne kompilátor úplnou hrůzu.
john (877)|22.1.2011 02:52
[quote=odb;430664]Dnes su CPU do desktopu vykonostne predimenzovane. Drviva vecsina uzivatelov ich nevyuzije (niektory ich zase vyuziju len vdaka nekvalitne napisanim aplikaciam alebo OS). Tieto CPU ma vobec neoslovili ako uz aj predosle generacie CPU od Intelu alebo aj od AMD. V serveroch vidim ich vyznam, na desktope napr. veselo pouzivame dvojjadrove Pentia E5X00, kde je ich priemerna vytazenost do 5% a z toho polovicu zataze genruje samotny Windows XP.

To iste grafiky. Dnesne hry nestoja za vela, HD mania a akceleracia videa ma uspesne obchadza a nikto ma nepresvedci, ze rozlisenie obrazu je dolezitejsie ako kvalita obsahu (HD rozlisene este ziadnemu filmu nepomohlo zkvalitnit dej), takze aj vykon integrovanych grafik je pre mna uz dlhu dobu dostacujuci.

Su oblasti, kde sa postupne zvysujuci vykon CPU stale vyuzije ale niesom zastancom tlacit to vsade. No bohuzial som si vedomy , ze o chvilu budem nutesny si tie vykonne CPU kupit, lebo ziadne ine nebudu.[/quote]
jj, pod to se take podepisu :thumb
Neregistrovaný (0)|22.1.2011 09:26
[quote=odb;430664]Dnes su CPU do desktopu vykonostne predimenzovane. Drviva vecsina uzivatelov ich nevyuzije (niektory ich zase vyuziju len vdaka nekvalitne napisanim aplikaciam alebo OS). Tieto CPU ma vobec neoslovili ako uz aj predosle generacie CPU od Intelu alebo aj od AMD. V serveroch vidim ich vyznam, na desktope napr. veselo pouzivame dvojjadrove Pentia E5X00, kde je ich priemerna vytazenost do 5% a z toho polovicu zataze genruje samotny Windows XP.

To iste grafiky. Dnesne hry nestoja za vela, HD mania a akceleracia videa ma uspesne obchadza a nikto ma nepresvedci, ze rozlisenie obrazu je dolezitejsie ako kvalita obsahu (HD rozlisene este ziadnemu filmu nepomohlo zkvalitnit dej), takze aj vykon integrovanych grafik je pre mna uz dlhu dobu dostacujuci.

Su oblasti, kde sa postupne zvysujuci vykon CPU stale vyuzije ale niesom zastancom tlacit to vsade. No bohuzial som si vedomy , ze o chvilu budem nutesny si tie vykonne CPU kupit, lebo ziadne ine nebudu.[/quote]

Na aplikace typu napr. simultalni preklad mluveneho slova je vykon pocitace naopak stale slaby.
To by jiste vyuzila drtiva vetsina uzivatelu. Ale i dnes je dost aplikaci kde vykon potesi. Verim , ze za 20 let bude mozne hovorit treba s Japoncem online s kvalitnim prekladem.
Psane slovo snad za 8 let. To ze ted neni pro mainstream dost aplikaci , ktere vyuziji vykon procesoru , neznamena , ze zvysovani vykonu CPU, GPU je zbytecne usili.
Neregistrovaný (0)|22.1.2011 09:44
[quote=Brouk;430660]Za předpokladu, že nebude chtít používat virtualizaci, protože Káčka VT-d neumí a pokud by chtěl něco virtualizovat, tak 2500 natrhne Káčku prdel.[/quote]

Dobre info. VT-d me jaksi uniklo.
Neregistrovaný (0)|22.1.2011 14:53
[quote=odb;430664]Dnes su CPU do desktopu vykonostne predimenzovane. Drviva vecsina uzivatelov ich nevyuzije (niektory ich zase vyuziju len vdaka nekvalitne napisanim aplikaciam alebo OS). Tieto CPU ma vobec neoslovili ako uz aj predosle generacie CPU od Intelu alebo aj od AMD. V serveroch vidim ich vyznam, na desktope napr. veselo pouzivame dvojjadrove Pentia E5X00, kde je ich priemerna vytazenost do 5% a z toho polovicu zataze genruje samotny Windows XP.

To iste grafiky. Dnesne hry nestoja za vela, HD mania a akceleracia videa ma uspesne obchadza a nikto ma nepresvedci, ze rozlisenie obrazu je dolezitejsie ako kvalita obsahu (HD rozlisene este ziadnemu filmu nepomohlo zkvalitnit dej), takze aj vykon integrovanych grafik je pre mna uz dlhu dobu dostacujuci.

Su oblasti, kde sa postupne zvysujuci vykon CPU stale vyuzije ale niesom zastancom tlacit to vsade. No bohuzial som si vedomy , ze o chvilu budem nutesny si tie vykonne CPU kupit, lebo ziadne ine nebudu.[/quote]
Kdyby takhle uvažovali všichni, tak doma máte pořád kuličkové počítadlo a ještě by jste prskal, proč tam přidávajířadu další řadu s růžovýma kuličkama, že to stejně nikdo nevyužije :D
czhunter (775)|22.1.2011 15:18
[quote=odb;430664]ze o chvilu budem nutesny si tie vykonne CPU kupit, lebo ziadne ine nebudu.[/quote]Ve skutečnosti nejsi nucený koupit si žádné CPU, dokonce ani není povinné vlastnit PC, představ si to.

Sandy Bridge jsou povedené procesory. Zase o nějakých 20% lepší než předchůdci, za dobrou cenu se slušnou spotřebou.
Na prohlížení webu a přehrávání hudby mají samozřejmě výkon "zbytečně" velký, na real-timový raytracing nebo MKP analýzu, rozeznávání obsahu obrazu nebo právě simultánní překlad ještě stále velmi malý (i když osobně doufám, že za 20 let budeme všichni mluvit plynně anglicky a domluvíme se zcela samozřejmě, než že nám v tom bude muset pomáhat elektronický překladatel).
semmtex (0)|22.1.2011 16:38
mě se se sandy bridge líbí asi si koupim i7 2600k budu trochu taktovat
jinak mi ale vrtá hlavou jaké že ramky to podporuje? dvoukanál nebo tříkanaál
tedy 6x6 nebo 3x4 ?? diky za odpověd
odb (505)|22.1.2011 16:50
Pisal som drviva vecsina a nie ze nikto ten vykon nevyuzije a ze je zbytocnost dalej vyvyjat CPU alebo GPU. Som si vedomy, ze su oblasti, kde sa ten vykon vyuzije a kde ten vykon este dostacujuci nieje. Drviva vecsina ludi ale PC pouziva na "bezne ucely" , kde ten vykon nepotrebuju. Namiesto nepotrebneho vykonu by mozno privitali mensie rozmery, mensiu spotrebu, cenu.....


Aplikacie ako "simultalni preklad mluveneho slova" su hudba poriadnej buducnosti a taketo aplikacie nestoja len na CPU. Prikald je superpocitac Watson od IBM. Ma to kopu CPU ale podstatnejsie su tam tie informacie a sposob narabania s nimi.

[quote]Kdyby takhle uvažovali všichni, tak doma máte pořád kuličkové počítadlo a ještě by jste prskal, proč tam přidávajířadu další řadu s růžovýma kuličkama, že to stejně nikdo nevyužije [/quote]

Vzdy bude viacej pohladov na vec. V urcitych situaciach je zbytocnost nahradzovat "gulickove pocitadlo" niecim novsim lebo nam nic neprinesie. Zlozity vypocet na gulickovom pocitadle tazko vypocitame ale na jednoduche vypocty je ako stvorene a ziadne dnesne technicke vymozenosti ten jednoduchy vypocet nezrychlia alebo nezjednodusia. Zalezi od situacie.

Napriklad ja niesom zastancom "vsetko v jednom" alebo hesla "keby nahodou". Som zastancom optimalneho vyuzivania veci, zariadeni....
durib (1141)|22.1.2011 17:00
No ja osobne mam od dob s. 775 v paticich Intel trochu bordel. Kdyz jsem kupoval HTPC, vybral jsem AMD- tam je to naprosto jasne. Takhle aby se v tom cert vyznal- pin sem, pin tam. Vykonem a spotrebou jsou urcite Sandy Bridge paradni, ale odrazuje me prave to mnozstvi kombinaci. Kazdopadne ted upgrade neplanuju a az budu, mozna bude i konkurenceschopny Bulldozer.
czhunter (775)|22.1.2011 17:23
[quote=odb;430788]Drviva vecsina ludi ale PC pouziva na "bezne ucely" , kde ten vykon nepotrebuju.[/quote]Jenže on se ten "běžný účel" docela rychle mění.
Před 10, 15 lety nebyl "běžný účel" PC ani prohlížení webu nebo sledování filmů. Za dalších 10, 15 let bude opět "běžný účel" PC (ať už budou vypadat jakkoliv) spousta dalších věcí, které na něm dnes neděláme třeba jen proto, že na to nemáme výkon.
Pokud výkon nepotřebuješ a preferuješ rozměry a spotřebu, vždy si můžeš koupit Atom nebo Zacate platformu, v tom tě Sandy Bridge (a jiný výkonný HW) nijak neomezuje.
Alf (305)|22.1.2011 17:48
[quote=odb;430788]Pisal som drviva vecsina a nie ze nikto ten vykon nevyuzije a ze je zbytocnost dalej vyvyjat CPU alebo GPU. Som si vedomy, ze su oblasti, kde sa ten vykon vyuzije a kde ten vykon este dostacujuci nieje. Drviva vecsina ludi ale PC pouziva na "bezne ucely" , kde ten vykon nepotrebuju. Namiesto nepotrebneho vykonu by mozno privitali mensie rozmery, mensiu spotrebu, cenu..... [/quote]
Zcela jistě s tímto názorem budou souhlasit všichni co dělají s videem. Myslím že už je to dnes dost velké procento uživatelů PC. A takový živý náhled videa AVCHD ve střihovém softu dokáže i čtyřjádro s HT slušně vytížit a o renderingu ani nemluvím.
Jandaskunk (2330)|22.1.2011 18:16
Pak je tu ještě herní průmysl, kde už dvoujádra taky přestávají stačit (a to nemluvím o výkonných grafikách a CF/SLI). Ovšem pokud se neposunou nějakým vývojem kupředu konzole, tak moc náročnějších her tu mít zatím nebudem.
Tralalacik (0)|22.1.2011 18:50
Mne sa páči Sandy Bridge resp. jeho výkon v single-threaded aplikáciách (1 vlákno). To čo by som ja potreboval napr. v kancelárii na architektúre Sandy Bridge je napr. desktopový single-core procesor povedzme "Intel Core i1" na nejakých 2.5GHz s Turbom na nejakých 3.1GHz za 500 až 700 CZK, niečo na spôsob AMD Sempron 140.

Cinebench R10 (64-bit, DDR3) 1xCPU = single-threaded
"Intel Core i1 3,33GHz" : 5 971 CB-CPU
"Intel Core i1 3,1GHz" : 5 094 CB-CPU
AMD Sempron 140 2,7GHz@3,8GHz : 4 314 CB-CPU
AMD Sempron 140 2,7GHz : 3 098 CB-CPU
Intel Pentium D 840, 3,20 GHz : 1 961 CB-CPU

Inak nemá pre mňa Sandy Bridge zmysel.
Neregistrovaný (0)|22.1.2011 20:14
na ja by som akurat podotkol ze Intel to ma fakt pekne rozbehnute a mozeme sa tesit este dalej kedze maju pristup ku vsetkym patentom nVidie,myslim ze Intel uz nedobehne ziadna ina spolocnost a to ani nehovorim ze uz tu bude 22nM technologia,omg a to sme pred 200 rokmi jazdili na konoch.
Neregistrovaný (0)|22.1.2011 20:47
[quote=Neregistrovaný;430701]Dobre info. VT-d me jaksi uniklo.[/quote]

a co pak znamená podpora VT-x ?? VT-d? nebo je to uplně něco jiného??
NuClear (1)|22.1.2011 21:46
Stavím HTPC a vybral jsem tyto komponenty:

CPU INTEL i5-2400S 2000
MB ASUS P8H67 M - EVO
2x2 GB RAM 1333
case LIAN LI PC-C50B, černý s USB 30
zdroj Seasonic X560
DVB-S kartu
SSD pro systém WIN7 64b
HDD pro data
BD-ROM/DVD RW

Chci ho využít hlavně pro přehrávní FullHD filmů a nahrávání filmů ze satelitu.
Doufám, že to bude stačit a bude to úplně tiché!
Bojím se dost, aby to grafika na procesoru zvládala.

Má někdo nějakou připomínku ?
Uvítám i radu ohledně supertichého disku na data (ne na systém - ten dám na SSD)
Neregistrovaný (0)|22.1.2011 22:42
[quote=Neregistrovaný;430816]a co pak znamená podpora VT-x ?? VT-d? nebo je to uplně něco jiného??[/quote]

VT-x je základní virtualizační HW podpora (viz. http://en.wikipedia.org/wiki/VT-d#Intel_virtualization_.28VT-x.29)

VT?-d slouží pro přímý přístup k HW ?(PCI passthrough?), takže pokud virtuálním strojům nepotřebujete přidelovat přímo fyzický HW tak tohle rozšíření nepotřebujete. ?(viz. http:?/?/en.wikipedia.org?/wiki?/VT?-d#I.2FO_MMU_virtualization_.28AMD?-Vi_and_VT?-d.29?) A musíte mít i podporu na desce ?(myslím, že je potřeba čipset Q67?), HW pro přímý přístup to taky musí podporovat. A také to musí podporovat OS a virtualizační SW. Pokud vím, tak XEN?-4.0 to umí ?(viz. http:?/?/xen.mirror.choon.net?/xen?-4.0?-testing.hg?/docs?/misc?/vtd.txt?), virtualbox to neumí ?(viz. http:?/?/forums.virtualbox.org?/viewtopic.php?f=9&t=36413&start=0?), další nevím.

Takže shrnuto: pro běžné používaní stačí standardní virtualizační podpora ?(VT?-x?), kterou umí i procesory s K. Myslím, že chybějící VT?-d drtivé většině uživatelů vadit nebude...
Rolko 75 (11)|23.1.2011 14:31
Kto sa má vyznať v tých všetkých a hlavne drahých INTEL CPU 1155,1156,1336 a ešte k tomu všetko i3,i5 alebo i7?A stále zháňat novú dosku???