reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Stavba domácej siete pre dom(WiFi+Ethernet)

emil12 (10)|23.1.2011 10:53
Dobrý deň. Chcel by som sa vás opýtať na pár vecí týkajúcich sa stavby siete pre rodinný dom.
V niektorých veciach mám pomerne jasno, ale v niektorých nemám absolútnu šajnu ako to urobiť.
Takže dom je dvojposchodový, do izieb sa chystám dať dvojzásuvky pre ethernet káble zasekať do stien a niekde pod schody dať Rack so switchom a routerom, poprípade s nejakým NASom. Sieť by mala byť gigabitová. Tu sú komponenty, ktoré chcem použiť : Drôt do stien http://www.alza.sk/gembird-drat-cat6-utp-lsoh-305m-box-d186537.htm
Zásuvky http://www.alza.sk/solarix-cat6-utp-2x-rj45-pod-omitku-bila-d181942.htm
Patch panel do racku http://www.alza.sk/solarix-24x-rj45-cat6-utp-s-vyvazovaci-listou-cerny-1u-d181961.htm poprípade tento http://www.alza.sk/osazeny-patch-panel-24-portu-rj45-d70888.htm.

1) Chcem sa opýtať, ktorý z tých patch panelov zvoliť, respektíve či sa mi oplatí zbytočne vyhodiť 60e naviac na ten drahší.
2) Potrebujem nejaký spoľahlivejší 24-portový switch. Viete mi nejaký poradiť v cene okolo 200EUR? Ja uvažujem nad jedným z týchto: http://www.alza.sk/switch-d-link-dgs-1024d-24port-d67576.htm alebo http://www.pixmania.sk/sk/sk/3274110/art/cisco/switch-small-business-24.html
3) Potrebujem vyriešiť WiFi pre celý dom, jedno poschodie by nebol problém- zapojiť router do switchu a jeto, ibaže signál na druhé poschodie neprejde asi. Je možné to urobiť nejak tak aby bol router napr na oboch poschodiach avšak nemal by som dve wifi siete ale len jednu? čiže by sa dalo prechádzať medzi routermi bez zmeny siete? Ak áno aké routery a antény sú nato vhodné? Cena tak do 100e/router, avšak ak sa to dá nejako ináč vyriešiť budem rád ak mi pomôžete.
4) Takisto wifi chcem rozšíriť aj na záhradu, tak aby to bolo súčasť tej vnútornej siete. Je to možné? Aký hardware nato použiť?
5) Kam umiestniť tie routery/ antény aby bol signál čo najlepší? Predpokladám, že antény do interiéru budú musieť byť všesmerové. Plánik domu je v prílohe

Ďakujem za pomoc
priz.jpg posch.jpg
|Mio| (1333)|23.1.2011 11:14
Ad1) Nema smysl brat ten drazsi

Ad2) Nikdy nebudes potrebovat vsech 24 vystupu najednou a je zbytecne mit tam tak velky switch, doporucuju vzit nejakou 16ku za rozumnou cenu, 4 porty vyuzijes pro vstup a 3 wifi AP viz dale a zbyde ti 12 portu pro jednotliva PC po kabelu. Treba TP-LINK TL-SG1016. Nebo to slozit ze 3 x 8 port Zyxel GS-108B

Ad3) Lze pouzit nekolik wifi AP pristupovych bodu, nastavis jim stejne SSID a stejne sifrovani a heslo a budou se lisit pouze cislem kanalu na kterem jednotlive pobezi, doporucuju odskakovat, takze pouzij kanaly 1, 4, 7, 11 a 20MHz sirku kanalu pro 802.11n normu.

Ad4) Je soucasti bodu 3, akorat je potreba vyskenovat venku site a pouzit kanal ktery je volny.

Ad5) Wifi AP, nikoliv routery, je idealni umistit doprostred daneho podlazi tak, aby do vsech mistnosti signal prochazel maximalne 1 zdi. A ja vhodne je umistit ke stropu, neb to znamena mene prekazek at uz pevnych(nabytek atd)ci pohyblivych (lide)


A co je jeste dulezite je to co budes mit jako hlavni router, tedy branu do internetu?

Ja bych pouzil bud MIKROTIK RB450G, nebo TP-Link TL-WR1043ND kterym bys snizil potrebu wifi AP o jeden. Na oba se daji snadno povesit ty 3 osmiportove switche a tim pekne strukturovat traffic.
emil12 (10)|23.1.2011 11:58
Tak pozeral som ten router cena sa mi pozdáva, ale asi by som zobral ten istý len 24-portový TL-SG1024. Cena je o nejakých 15-20e vyššia a toľko obetujem, keďže v dome mám naplánovaných 8 dvojzásuviek a ešte mi treba porty pre NAS a WiFi ap.
2)Pri tom prechode cez tie AP hoci majú rovnaké meno nebude sa musieť napr. mobil pripojovať odznovu alebo ostane pripojený? Ide mi o to, že napr. sťahujem nejaký súbor prejdem od jedného AP na druhé poschodie k druhému apčku a či mi to sťahovanie nezastaví.
3) Bránu do internetu ešte nemám vyriešenú keďže ešte nie som rozhodnutý aký internet tam dám, či ADSL alebo niečo iné, ale ponuka internetu v lokalite kde sa dom nachádza je trošku mizernejšia, hoci je na okraji mesta nikto tam optiku nemá :( Takže mi asi ostane len ADSL na výber.
4. K tým AP do vnútra je jedno aké použijem? Napr tento? http://www.alza.sk/asus-rt-n16-d157589.htm Má aj print server čo využijem. a jednoducho ho zavesiť na stenu do chodby a prepojiť káblom so switchom?
5)A ktorý WiFi AP pre exteriér zvoliť? Najlepší by bol tiež so všesmerovou anténou, keďže záhrada nie je nejako veľká, ale je v tvare L okolo domu.

Ďakujem
|Mio| (1333)|23.1.2011 17:29
Mezi jednotlivymi AP ti budou zarizeni skakat automaticky a plynule.

Na tu wifi nepotrebujes, ba co vic je nevhodny, router. Potrebujes jen pristupove body treba tento: http://www.tp-link.com/en/products/prodetail.aspx?mid=010303010102&id=406

Ale bohate bude stacit 150Mbit, stejne nemuzes pouzit 40MHz sirky kanalu protoze bys sam sebe rusil.

Ten ASUS pouzij jako hlavni router, je to podobne jako vyse uvedeny TP-Link, osobne bych ho ale nebral.
Klasickym print serverum se vyhni, lepsi je vzit tiskarnu s LAn nebo Wifi, mam osobni zkusenost s Canon MP a muzu doporucit, hlavne se da bez problemu sitove scanovat, nejen tisknout.

Ten 24 port switch ma maly celkovy vykon na to mnozstvi portu, ja osobne radsi vzdycky pouziju vice mensich.
emil12 (10)|23.1.2011 19:21
Ok ďakujem dosť si mi pomohol. Ešte mám jednu otázku a hádam mi už bude všetko jasné. Ako vonkajší AP môžem použiť niečo podobné tomu : http://www.alza.sk/nano-station5-venkovni-wifi-ap-klient-5ghz-d109121.htm ? S tým že pridám k tomu nejakú všesmerovú vonkajšiu anténu a bude to fungovať rovnako ako vnútorné AP čiže sa to bude správať tiež ako jedna sieť a bude sa dať prechádzať? Alebo mi treba zobrať ten istý Nano station ale 2,4GHz ?

Ďakujem
|Mio| (1333)|24.1.2011 09:24
Zalezi na tom jestli v prijimacich venku mas podporu 5GHz pasma, nektere notebooky umi, ale je jich malo, takze tam dej uplne stejne AP na 2,4GHz s vsesmerovou, pripadne sektorovou antenou jestli mas zahradu od baraku jen jednim smerem.

Nanostation s firmware do 5.2.1 ma malinko problemy jako transparentni bridge kdyz neroutuje traffic, a je drazssi, takze bych tam hodil stejne AP jako dovnitr, maximalne variantu s PoE(napajenim po Ethernetovem kabelu) a prislusnou antenu.
emil12 (10)|24.1.2011 14:19
Jasné, len mne ide o to aby som to mohol nechať vonku a obyčajný AP to nevydrží v zime asi.
odb (505)|24.1.2011 18:09
Osobne by som isiel do komplet tienenej strukturovanej kabelaze a kategorie 5E. 5E uplne staci na gigabit. siet.
EditorPO (2819)|24.1.2011 18:19
[quote=emil12;431113]Jasné, len mne ide o to aby som to mohol nechať vonku a obyčajný AP to nevydrží v zime asi.[/quote]

Najprv si porieš vnútorné rozvody, AP a repeatre. Je dosť pravdepodobné, že s nimi pokryješ dostatočným signálom aj záhradu. Hlavne vtedy, keď ich vhodne rozmiestniš v dome.

[quote=odb;431175]Osobne by som isiel do komplet tienenej strukturovanej kabelaze a kategorie 5E. 5E uplne staci na gigabit. siet.[/quote]

Cat5e už nemá zmysel dávať, s ohľadom na prípadné využitie do budúcna. Skôr by som išiel vyššie, Cat6a, prípadne optiku, ktorá už vychádza cenovo porovnateľne. Ale to je už otázka peňazí. Ak nechce upgradovať sieť najbližších 10 rokov, tak Cat6 mu stačí.

Ešte k výberu komponentov mám poznámku k značkám. V štruktúrovanej kabeláži by som zostal u Solarixu, ale všetky komponenty (káble, zásuvky, patch panely). Len tak zaručíš, že tá kabeláž bude mať 1Gigabit aspoň tých 10 rokov. Všelijakým čínskym a podozrivo lacným káblom by som sa vyhol. Cena medi nepustí, jedine, že by jej v tom kábli bolo menej :), čo je bežná prax. A ku káblu patrí certifikát.
emil12 (10)|24.1.2011 19:44
Cat6 je isté, 5e nedávam. Avšak Solarix má cat6 drát len v 500m balení, čo je 2x toľko čo potrebujem čiže zbytočne. No možno to niekde predávajú aj na metre. A čo hovoríte na káble od Datacomu alebo Gembirdu? Lebo tie predávajú po 300m čo je akurát aj s rezervou.
Optika možno nie je zlý nápad ale toľko peňazí nemám a switch nato bude stať asi majland.
odb (505)|25.1.2011 19:26
[quote=EditorPO;431183]
Cat5e už nemá zmysel dávať, s ohľadom na prípadné využitie do budúcna. Skôr by som išiel vyššie, Cat6a, prípadne optiku, ktorá už vychádza cenovo porovnateľne. Ale to je už otázka peňazí. Ak nechce upgradovať sieť najbližších 10 rokov, tak Cat6 mu stačí.[/quote]


Ak chce 1Gbit siet, tak ja som stale za Cat5e STP, Cat6 neprinasa velke vyhody oproti Cat5e a na 10GBit sa da pouzit s obmedzeniami. Potom uz jedine Cat6a, ktora ma perspektivu na 10GBit ale nevidim velku potrebu 10GBit do domacnosti a aj cenove relacie za Cat6a este dlho nebudu na zaujimavej urovni pre domacnost a o cenach 10GBit HW ani nehovorim. Optika je na tom este horsie ako Cat6a.

[quote]
Ešte k výberu komponentov mám poznámku k značkám. V štruktúrovanej kabeláži by som zostal u Solarixu, ale všetky komponenty (káble, zásuvky, patch panely). Len tak zaručíš, že tá kabeláž bude mať 1Gigabit aspoň tých 10 rokov. Všelijakým čínskym a podozrivo lacným káblom by som sa vyhol. Cena medi nepustí, jedine, že by jej v tom kábli bolo menej :), čo je bežná prax. A ku káblu patrí certifikát.[/quote]


Suhlas so solarixom, tiez sa priklanam k tomu aby to bolo cele od tejto firmy. Na strukturovanu kabelaz puzivame vyhradne len tuto znacku.

V nejakej firme, ktora sa venuje strukturovanej kabelazi ti budu vediet predat tolko metrov, kolko potrebujes.Skusil by som napriklad tu http://www.ies.sk alebo v podobnych firmach.
zsdx (2098)|25.1.2011 21:07
[quote=odb]Suhlas so solarixom, tiez sa priklanam k tomu aby to bolo cele od tejto firmy. Na strukturovanu kabelaz puzivame vyhradne len tuto znacku.[/quote]

Mas pravdu, Belden je 'na takove to domaci sitovani' stale jeste drahy ;)
emil12 (10)|25.1.2011 21:28
Ok tak teda skúsim zohnať ten Solarix. Aj keď mi to trochu navýši cenu asi :(