reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Co je ve Vašem PC nejslabším článkem?

husky14 (4214)|23.1.2011 23:43
  • Procesor
  • Grafická karta
  • Pevný disk
  • Jiná komponenta(y)
  • Nepotřebuji nic upgradovat

Poznámka: Pro hlasování je anketa k dispozici na homepage magazínu Svět hardware v pravém sloupci.
Richmond (8084)|23.1.2011 23:54
Pokud jde o práci jako takovou tak zastávám názor, že je pc tak rychlé jako jeho uživatel... bych potřeboval upgrade spíš já :D Na ostatní věci mě plně dostačuje to co mám ;)
czhunter (775)|24.1.2011 01:07
V mém 4 roky starém PC s C2D je slabým článkem úplně všechno kromě casu a zdroje :D

Nicméně první přijde na řadu upgrade CPU + MB + RAM příští týden.
Až budou další penízky, pak LCD a disk (SSD).
elpsycho (1602)|24.1.2011 01:32
V samotném PC jako bedně nic, byly to dlouhé kšefty než se mi sešly všechny díly které jsem si představoval, takže teď je z mého pohledu dokonalé a vyvážené, netřeba cokoliv měnit. Nové PC taky nepotřebuju, už tak jsem technologicky 3 roky před hrama které hraju, nemluvě o ostatním SW.

Takže plánuju měnit jen Monitor, který by si mimochodem zasloužil v anketě svůj řádek. Uvítal bych 120 Hz, s V-syncem na 120 fps by hry dostaly nový rozměr...a taky by přestala pískat grafika v menu :)
Japkoslav (80)|24.1.2011 07:13
Akorát před týdnem jsem vyměnil nejslabší článek svého PC a to grafiku, takže teď už fakt nemám v plánu dlouho a nic upgradovat. :)
(To jsem zvědavej, jak dlouho mi tohle předsevzetí vydrží).
durib (1141)|24.1.2011 08:31
Jiné komponenty.
Momentalne je to na mem pracovne-hernim PC prave zdroj. Je to nejaky "noname", u ktereho se mi na LANparty zastavil vetracek no a nez me zabili :D (abych to opet zprovoznil), tak se vylily nejake kondiky a na jedne vetvi nejede vubec a na te druhe tak na 70%. Odpojeno mam vse nepotrebne a cekam na poradny Fortron.
Sommer (384)|24.1.2011 09:16
Nejspíše letos to bude fuška: Zdroj, MB, CPU, GPU, RAM, SSD, monitor :) Jsem zvědavej, co všechno se mi podaří...
jeninicicek (205)|24.1.2011 10:31
Windows mi v hodnocení tvrdí, že disk. Mě se zas vůbec nelíbí mé chrčící bedýnky (a proto radši používám sluchátka). Ještě někdy vynechává vyjížděni mechaniky, ale ta už má pár let a sloužila už v předchůdci, na vypalování mám stejně druhou, takže ji používám jen k přímým kopiím.
16cmfan (2153)|24.1.2011 12:47
Hadr :D Hlučný a pomalý... Už mám vyhliadnutý Intel 40/80GB ešte sa rozhodnem, upgrade bude až v Marci, takže mám čas. Potom ak príde Bulldozer, tak MB + CPU + GPU + RAM...
Maxtor (321)|24.1.2011 13:13
Dle meho nazoru se zde uz najde jen vyjimecne nekdo, kdo ma prehistoricke PC z doby 1GHz Celeronu a mene.. na vsem rychlejsim je nejslabsim clankem disk.. vzhledem k propustnostem to bude nejslabsi clanek retezce jeste nekolik let.. SSD to prozatim resi jen castecne.. dotaz mi tedy pripada zbytecny, protoze pro kohokoli, kdo nevyuziva 500MB/s SSD disky ve strip zapojeni, je nejslabsim clankem prave disk.. je jedno co sem kdo napise.. grafiku.. CPU.. vzdy to je proste disk.. bez ohledu na zbytek sestavy.. tedy samozrejme pokud se nebudeme bavit o uplne prehisktorickem zeleze, ktere sotva zvlada provoz OS..
Richmond (8084)|24.1.2011 15:03
Myslím, že normálním smrtelníkům stačí jeden SSD, kdo by chtěl stripovat tak musí koupit řadič (raid na těch Marvellech/ICHR zatěžuje cpu klidně na 20%, zvlášní je, že ty samý disky na nForce 570 jdou max. do 7%, na AMD jsem nezkoušel - holt zkušenosti s minulými chipsety, které raid vůbec neuměly + odfláklé ovladače dělají své) takže bych spíš volil cestu pcie karty/ramdisků.
czhunter (775)|24.1.2011 15:03
Maxtor> Neříkal bych "vždy, každému atd.". Pokud někdo třeba hlavně renderuje, je mu jedno, jestli se mu scéna otvírá 10 nebo 30 sekund, ale zajímá ho, jestli rendering trvá 8 nebo 3 hodiny (což je cca rozdíl C2D vs. i5 2600K).
U mnoha PC ti totiž nejde o to aby byly "rychlejší při běžné činnosti" (protože na to opravdu stačí ten 1GHz Celeron), ale aby byly rychlejší v zápřahu, když nervozně klepou zákazníci a hoří deadliny ... a tak dále a tak dále.

Např. až bude všechno v cloudu, bude nejpomalejší částí PC připojení k internetu.
johny__g (6387)|24.1.2011 15:23
[quote=czhunter;431125]Maxtor> Neříkal bych "vždy, každému atd.". Pokud někdo třeba hlavně renderuje, je mu jedno, jestli se mu scéna otvírá 10 nebo 30 sekund, ale zajímá ho, jestli rendering trvá 8 nebo 3 hodiny (což je cca rozdíl C2D vs. i5 2600K).
U mnoha PC ti totiž nejde o to aby byly "rychlejší při běžné činnosti" (protože na to opravdu stačí ten 1GHz Celeron), ale aby byly rychlejší v zápřahu, když nervozně klepou zákazníci a hoří deadliny ... a tak dále a tak dále.[/quote]

To samé ti co mají PC jen na hraní. Těm je většinou rychlost disku ukradená, na fps to nemá vliv. Takže teoreticky je disk nejpomalejší součástí PC, ale praxe je trošku jiná.
Richmond (8084)|24.1.2011 15:29
Z globálního aspektu (je celá věc irelevantní :D) jsou disky opravdu nejpomalejší a nejpomaleji se vyvyjející se komponentou - v tom má Maxtor pravdu. Ale taky z toho důvodu jsou aplikace za ty roky na to připrvené - vše se ukládá do paměti (a ta mimochodem taky není extra rychlá - vzpomeňme třeba na doby RISC procesorů, Rambus/FBDIMM pamětí, pamětí použitých v herních konzolích apod.). Ale to by bylo na jinou diskuzi...
thomas.007 (43)|24.1.2011 17:40
[quote=Maxtor;431100]Dle meho nazoru se zde uz najde jen vyjimecne nekdo, kdo ma prehistoricke PC z doby 1GHz Celeronu a mene.. na vsem rychlejsim je nejslabsim clankem disk.. vzhledem k propustnostem to bude nejslabsi clanek retezce jeste nekolik let.. SSD to prozatim resi jen castecne.. dotaz mi tedy pripada zbytecny, protoze pro kohokoli, kdo nevyuziva 500MB/s SSD disky ve strip zapojeni, je nejslabsim clankem prave disk.. je jedno co sem kdo napise.. grafiku.. CPU.. vzdy to je proste disk.. bez ohledu na zbytek sestavy.. tedy samozrejme pokud se nebudeme bavit o uplne prehisktorickem zeleze, ktere sotva zvlada provoz OS..[/quote]

Tak já jsem asi ta výjimka ;)
Athlon Thunderbird 1,3GHz + 1GB SDRAM + AGP-HD2600XT :D
Maxtor (321)|24.1.2011 21:29
[quote=czhunter;431125]Maxtor> Neříkal bych "vždy, každému atd.". Pokud někdo třeba hlavně renderuje, je mu jedno, jestli se mu scéna otvírá 10 nebo 30 sekund, ale zajímá ho, jestli rendering trvá 8 nebo 3 hodiny (což je cca rozdíl C2D vs. i5 2600K).
U mnoha PC ti totiž nejde o to aby byly "rychlejší při běžné činnosti" (protože na to opravdu stačí ten 1GHz Celeron), ale aby byly rychlejší v zápřahu, když nervozně klepou zákazníci a hoří deadliny ... a tak dále a tak dále.

Např. až bude všechno v cloudu, bude nejpomalejší částí PC připojení k internetu.[/quote]
S timhle souhlasim a presne jak rikas.. za cas se objevi limity jinde.. ano.. tech aplikaci s vypocty je take spousta, ale porad prevazuje problem ulozne kapacity.. at je to v klasickem komercnim pouziti (prace se zvukem, videem, DTP, zabava), ci v business aplikacich.. ve vsech techto odvetvich je vse naprosto dostatecne dimenzovano dnesnim aplikacim (ono je to spise naopak).. jedina brzda je disk.. at jiz z hlediska kapacity, tak z hlediska rychlosti.. v poslednich letech, v podstate do dnes se vse toci pouze kolem toho, coz mi ale prijde naprosto prirozene.. cely system stavby PC ze za posledni roky rapidne zmenil.. serverove platformy jsou na modularni platforme.. vse je daleko vice kompatibilni.. presto porad narazime na problem, kam to video napr. ulozit.. ona prace s 50ti hodinama Full HD AAA filmu taky neni zadna sranda.. a presto, ze to server "schrousta" sedime ve strizne a cekame na loading a write.. stejne tak s daty pracuji i v centrech zamerenych ciste na vypocty.. ano.. neco jineho je ciste sitove prostredi, kde jde jen o chipsety, zvladajici propoustet a smerovat data..

Celkove je odvetvi uloznych zarizeni pozadu.. podle me se to ale zmeni velmi rychle.. holograficky zaznam je stale ve vyvoji a do budoucna se s nim pro business pocita.. doma pak hold budeme mit pametove moduly.. dnesni podnikani v oboru je zalozeno prevazne na externich investicich.. v poslednich letech se stejna vec stala procesorum, pametem i GPU.. stejne tak server platformy doznaly obrovskych zmen k lepsimu.. staci zminit radice.. ted jsou hold pozadu disky, tak se na ne vsichni zameri.. flash pameti zaziji v nasledujich 5ti letech obrovsky rozmach.. troufnu si tvrdit, ze prvni 2TB NAND potkame do 3 let.. v te dobe budou vrcholem sekvencni presuny nekde u 700, 800 MB/s.. tyhle veci se opakuji v cyklech, podle toho, co je na komercnim trhu v mode se objevuji investori, samotni vyrobci prestavuji tovarny take.. z techto zisku nasledne velke spolecnosti financuji vyvoj (samozrejme nejen)..

At to uzavru.. souhlasim, presto si troufnu tvrdit, ze jde o nejpalcivejsi problem dnesniho sveta pocitacu obecne..
ICEBOSS (3435)|25.1.2011 00:49
Pomerne jednoznacne je to uz od nepameti pevny disk. Proto uvazuju o SSD na system.
czhunter (775)|25.1.2011 01:34
[quote=Maxtor;431239]troufnu si tvrdit, ze prvni 2TB NAND potkame do 3 let.[/quote]Jestli jsi tím myslel běžné SSD disky (ať už do SATA nebo PCI-E), tak bych řekl, že už jsme je potkali, jen ta cena :)
Maxtor (321)|25.1.2011 15:23
Ja to myslel samozrejme s ohledem na realnou dostupnost a cenu.. tohle je uz trochu velkej ulet.. cenu moc nechapu, protoze vidim osazeni MLC, coz znamena, ze ten disk bude do 3 let mrtvola.. druha vec je, ze vetsina tehle veci je honena na rychlosti RAIDem, coz je pro bezne vyuziti doma problem.. radice dneska porad pri aktivnim RAID zapojeni nezvladaji napr. trim..
Proc jsou RevoDrive staveny prevazne na MLC moc nechapu.. cekal bych vyuziti v tech nejnarocnejsich aplikacich.. takhle je to ponekud rozporuplne zbozi..
V kazdem pripade.. celkove jsem to myslel spise tak, ze si za 3 roky koupime 2TB 2,5" disk za ja nevim 5k..
cml11 (112)|25.1.2011 18:16
Přijde na to který počítač budu mít na mysli. Ve všech krom toho nejnovějšího je to jednoznačně klasický pevný disk. I WD Black, který používám jako hlavní disk velmi rád, je proti solidnímu SSD zkrátka lemra líná. V HTPC mám taky poslabší procesor (AMD BE-2350) na desce, na kterou zásadně rychlejší nedám, ale tam se to celkem snese. No a v pracovním PC, které už na SSD jede, je jednoznačně nejslabším prvkem podle Woken překvapivě.....výkon pro pracovní plochu Windows Aero :p
athens (724)|25.1.2011 20:20
Momentálně jsem se svým pc spokojen. teď po nákupu nového zdroje opět zavládlo ticho TICHO. Kdybych chtěl něco zlepšit tak bych musel od základu přes MB+CPU+RAM a popřípadě GPU. Pro mou práci je zatím pc dostačující.
walltar (23)|26.1.2011 12:44
Možnost stylu všechno by tam nebyla ? :-)

Sice už mám starší PC ale díky konzolím nemám důvod provádět upgrade protože většina her co jede na konzolích jede na mojem PC vcelku obstojně.
odb (505)|26.1.2011 17:51
[quote=Maxtor;431239]

flash pameti zaziji v nasledujich 5ti letech obrovsky rozmach.. troufnu si tvrdit, ze prvni 2TB NAND potkame do 3 let.. v te dobe budou vrcholem sekvencni presuny nekde u 700, 800 MB/s.. tyhle veci se opakuji v cyklech, podle toho, co je na komercnim trhu v mode se objevuji investori, samotni vyrobci prestavuji tovarny take.. z techto zisku nasledne velke spolecnosti financuji vyvoj (samozrejme nejen)..

At to uzavru.. souhlasim, presto si troufnu tvrdit, ze jde o nejpalcivejsi problem dnesniho sveta pocitacu obecne..[/quote]

skor to vyzera, ze flash pamete v dnesnej podobe do 5 rokov skoncia. trufnem si tvrdit, ze do troch rokov tu mame nastupcu NAND pameti a 2TB NAND pre beznych smrtelnikov mozno ani nikdy nebude vyrobeny. Pri dalsom znizovani vyrobneho procesu budu vyrobcovia narazat na dost velke problemy a budu to musiet kompenzovat dost velkou kapactiou disku, ktora bude vyhradena ako nahrada za pokazene casti SSD (to uz videt dnes pri prechode na 20nm class vyrobu NAND pameti, kupujes si 50GB disk ale fyzicky je to 64GB disk) a to samotne im aj tak nebude stacit na zabezpecenie akej-takej zivotnosti SSD.
Dodnes ziaden vyrobca SSD pre SOHO nieje schopny deklarovat zivotnost SSD disku.


Dnes su disky jednoznacne najvecsou globalnou brzdou PC. Ale ako tu uz bolo spominane, ak sa odstrani tato brzda objavi sa druha.
wthulmann (238)|26.1.2011 18:09
audio

Zvuková karta byla tak moc rušená, že jsem ji vyndal a potupně zas používám integrovaný realtek. A taky repro za nic nestojí. Jinak výkonu je jinde dost a asi chvíli nebudu vůbec nic upgradovat.
xmarek (1676)|26.1.2011 19:03
Jak už tady bylo řečeno: Nejslabší článek je mezi židlí a klávesnicí. Takže upgrade bych potřeboval spíš já. :D Ale kde sehnat lepší a výkonnější hlavu nevím. Ať googlím jak googlím, tak nic. :mistake
Deore3 (71)|21.2.2011 18:34
U mě je to asi case a HDD. Chci si vydělat kredity a nějakou case si zde objednat,:-) HDD by měl přijít nový tento týden :-)
saigon1972 (22)|24.3.2011 11:51
No abych pravdu řekl tak ani nevím. V počítaši s následující konfiguraci: Atom 330 + ION, 1GB RAM, a starý notebookový disk, snad není nic co by podávalo nějaký výkon... :) Ale jsem spokojen. Na kancelářskou práci to stačí, HAWXy to při rozlišení 1920x1200 taky utáhne a spotřeba je v zátěži luxusní. :)
BishoQ (56)|21.7.2011 12:24
Určitě Procesor který má 1.58 GHZ (zkoušel jsem to nataktovat ale marně :/ ) + mám 786 MB Ramku.. :D takže asi toto