reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

v. sync. a LCD

b337 (141)|5.5.2007 16:02
Nedavno jsem si koupil LCD NEC 20WGX Pro a zatim spokojenost, az na jednu vec. Hraju celkem dost hry a kuli tomu ze LCD bezi jen na 60Hz mam se zaplou vertikalni synchronizaci jen 60fps coz neni ve vsech hrach uplne dostacujici. Asi jedinej zpusob jak dostat vic FPS pri 60hz je synchronizaci vypnout jenze tady prave narazim na problem, ze pozoruju rozjeti vertikalnich car (textur). Prirovnal bych to k tomu jako kdyby jste roztrihli horizontalne uprostred fotku a behem jejiho pozorovani by se vzdy v urcitych intervalech na zlomek sekundy obe jeji pulky posunuli kazda opacnym smerem a pak zpatky. Nevite zda jde tenhle jev nejak minimalizovat, popripade nejaky jiny reseni? na CRT jsem to pozoroval taky jenze tam stacilo pouzit refresh lock a nastavit monitor na 100Hz a zapnou v.sync a bylo po problemu
b337 (141)|9.5.2007 18:45
uf jeste sem si vzpomel ze stim mam problem i v BSPlayeru nevite kde tam de synchro zapnout? u WMP a VCL mi to nedela...
tgfh (2985)|9.5.2007 19:23
Jestli máš 60 Hz monitor a zaplý vsync tak se víc než 60 fps imho nedočkáš...
Nebo bych doporučil nižší rozlišení a nastavit třeba 75Hz tudíž 75 fps

[quote=b337]jeste sem si vzpomel ze stim mam problem i v BSPlayeru nevite kde tam de synchro zapnout?[/quote]

od boboca jsem se dozvěděl, že je to prý tam:
předvolby -->video-->Vykreslování videa->Čekat na vertikální prázdný interval
b337 (141)|9.5.2007 19:35
add1 no jasne spis mi de o to zda jde nak minimalizovat ono rozjeti obrazu bez synchra

add2 jj to sem taky nasel ovsem je to zapnuty :D ale nefunguje to evidentne :(
alienGT (18)|10.5.2007 14:53
Ja resil problem opacny. Monak (CRT SONY) jel na 100Hz a hra davala "jen" 50+- FPS. Tez se to projevovalo zlomy v obraze. Tady synchronizace naopak pomohl. Toho NECa chcu taky a vzhledem k tomu, ze 90% casu na pecku parim, tak si mi dal brouka do hlavy. :-(
b337 (141)|10.5.2007 15:25
no obavam se ze tohle neni prob jen toho necu ale obecne LCD protoze 100Hz LCD asi jen tak nesezenes :D
Nihilathor (35)|11.5.2007 06:05
[QUOTE=b337]no obavam se ze tohle neni prob jen toho necu ale obecne LCD protoze 100Hz LCD asi jen tak nesezenes :D[/QUOTE]

Newim co řešíte, mím tohohle NECA a jedu všechny hry na VSYNC=OFF, jen jednou se mi stalo,že v rozlišení 1280:1024 jsem viděl co zde popisuješ...pak už nikdy a hlavně hraju všechny hry v native 1680:1050 i když mám jen už relativně lowend kartu ATI X800GTO2,ale kupodivu je i vic jak polovina her co mi běží i na solidní detaily v tomhle rozlišení víc jak 60 FPS tudiz by mě i VSYNC omezoval ve FPS.....podotýkím, že her jsem už na tomhle monitoru hrál fakt mnógo a samý co vyšly za poslední rok....výsledek? žádný artefakty ani nic o cem píšeš...rozhodně ne v nativním rozlišení a v non-native se mi to stalo fakt jen jednou...takže bych se koupě rozhodně nebál....P.S. VSYNC je kravina....vždy jsem používal na OFF a nikdy jsem si těch malinkatejch překmitů téměř ani nevšiml. JO a jestš kdyz jsem u CSS v native rozliseni zkousek VSYNC=ON tak ta hra měla jakoby nakej imputlag bo co....no prostě šla jakoby plynule,ale jak když je u nekterych her myš v menu ožralá tak to bylo neco podobnýho i kdyz ukazatel FPS nespadl temer nikdy pod tech 60 FPS,ale to muze bejt i grafarnou..rozhodne ne monitorem! takze na vsync se vykaslete chlaspi a zkuste to jak vám píšu...šus a PEACE :)
boboco (1987)|11.5.2007 09:57
VSync není kravina, u některých her s vysokým FPS se bez synchronizace stávají z obrazu prakticky dva... Někomu to opravdu nevadí, mně osobně dost. Například v Oblivionu, kde jsem na nízkém FPS si synchronizaci dovolit zapnout nemůžu, zde to navíc není tak hrozné, ale ve většině jiných her ji mám prakticky vždy zapnutou. A ať se to týká hraní na 17" CRT, na 15" LCD nebo na 21"LCD - vždy velmi podobné. Jinými slovy, vždy, kdy to jde, tak VSYNC používám, půlení obrazu při rychlých pohybech a rychlém přetáčení mi opravdu vadí. -je ale pravda, že jsem vždy měl nVidii, možná karty ATI obraz v tomto ohledu lépe zpracovávají, reakce VSYNC je na nic jsem totiž vždy slyšel především od lidí s ATInou. -Jen mě to tak napadlo, nevím, zda je něco takového vůbec možné:notsure.
Nihilathor (35)|11.5.2007 10:58
[QUOTE=boboco]VSync není kravina, u některých her s vysokým FPS se bez synchronizace stávají z obrazu prakticky dva... Někomu to opravdu nevadí, mně osobně dost. Například v Oblivionu, kde jsem na nízkém FPS si synchronizaci dovolit zapnout nemůžu, zde to navíc není tak hrozné, ale ve většině jiných her ji mám prakticky vždy zapnutou. A ať se to týká hraní na 17" CRT, na 15" LCD nebo na 21"LCD - vždy velmi podobné. Jinými slovy, vždy, kdy to jde, tak VSYNC používám, půlení obrazu při rychlých pohybech a rychlém přetáčení mi opravdu vadí. -je ale pravda, že jsem vždy měl nVidii, možná karty ATI obraz v tomto ohledu lépe zpracovávají, reakce VSYNC je na nic jsem totiž vždy slyšel především od lidí s ATInou. -Jen mě to tak napadlo, nevím, zda je něco takového vůbec možné:notsure.[/QUOTE]

Zdarec bobane :D je to možný co píšeš...já fakt s atinou si toho skoro vubec nevsimnu i pri fps 100+ tezko rict...musel bych to videt na nvidii jak to vypadá...:)
b337 (141)|11.5.2007 16:43
[QUOTE=Nihilathor]Newim co řešíte, mím tohohle NECA a jedu všechny hry na VSYNC=OFF, jen jednou se mi stalo,že v rozlišení 1280:1024 jsem viděl co zde popisuješ...pak už nikdy a hlavně hraju všechny hry v native 1680:1050 i když mám jen už relativně lowend kartu ATI X800GTO2,ale kupodivu je i vic jak polovina her co mi běží i na solidní detaily v tomhle rozlišení víc jak 60 FPS tudiz by mě i VSYNC omezoval ve FPS.....podotýkím, že her jsem už na tomhle monitoru hrál fakt mnógo a samý co vyšly za poslední rok....výsledek? žádný artefakty ani nic o cem píšeš...rozhodně ne v nativním rozlišení a v non-native se mi to stalo fakt jen jednou...takže bych se koupě rozhodně nebál....P.S. VSYNC je kravina....vždy jsem používal na OFF a nikdy jsem si těch malinkatejch překmitů téměř ani nevšiml. JO a jestš kdyz jsem u CSS v native rozliseni zkousek VSYNC=ON tak ta hra měla jakoby nakej imputlag bo co....no prostě šla jakoby plynule,ale jak když je u nekterych her myš v menu ožralá tak to bylo neco podobnýho i kdyz ukazatel FPS nespadl temer nikdy pod tech 60 FPS,ale to muze bejt i grafarnou..rozhodne ne monitorem! takze na vsync se vykaslete chlaspi a zkuste to jak vám píšu...šus a PEACE :)[/QUOTE]


1. v. sync opravdu kravina neni prave kuli tomu co uz sem psal vejs
2. kartu mam taky x800 GTO2 to stim nema opravdu nic spolecnyho
3. v sync. ti fsp samozrejme na 60 neomezuje ale musis pouzit bud nejaky refresh lock program nebo natvrdo obnovovat podle plochy (plati jednoducha rovnice hz=max.fps)
4. hraju zasadne v nativu
5. dej popsany vejs nema s artefakty nic spolecnyho, a ver mi ze pokud mas v.sync off tak to tam mas taky jen to nevidis jak uz psal boboco nekterejm lidem to nevadi a vpodstate to nevidi ja bouzel patrim do ty druhy kategorie :/

2boboco tuhle vetu nechapu "Například v Oblivionu, kde jsem na nízkém FPS si synchronizaci dovolit zapnout nemůžu, zde to navíc není tak hrozné," :p

prece kdyz mas malo fps tak si ji zapnout prave muzes i na lcd protoze tech 60 nedas takze te to omezovat nebude, pravej opak jsou pak hry jako Q3 nebo CS kde se pri 60ti fps chova hra uplne jinak nez normalne (jiny FA, kratsi skoky apd..)
boboco (1987)|11.5.2007 18:02
[quote=b337]
2boboco tuhle vetu nechapu "Například v Oblivionu, kde jsem na nízkém FPS si synchronizaci dovolit zapnout nemůžu, zde to navíc není tak hrozné," :p

prece kdyz mas malo fps tak si ji zapnout prave muzes i na lcd protoze tech 60 nedas takze te to omezovat nebude, pravej opak jsou pak hry jako Q3 nebo CS kde se pri 60ti fps chova hra uplne jinak nez normalne (jiny FA, kratsi skoky apd..)[/quote]
Já Ti rozumím, protiřečí si to, ale řekněme, že mám kolem 30FPS bez VSYNC a když jej zapnu, sníží se ještě skoro o 1/3:stupid. On je asi problém v tom, že některé snímky se vykreslují rychleji a jiné pomaleji a VSYNC jednoduše čeká aby ty půlsnímky s sobě pasovali. Došel jsem k jedinýmu závěru - Není ji prakticky potřeba zapínat, pokud má člověk méně jak 60fps (při 60Hz) - tedy, můj názor po praktických zkušenostech, nevycházím z žádného zdroje:slug
b337 (141)|11.5.2007 18:42
no pravda bude asi takova ze zapinat netreba pokud mas min fps nez tvuj monitor Hz v tomhle pripade tech 60Hz protoze se snimky proste nepredbihaj

to stim poklesem fps se mi zda divny az nemozny ovsem :D protoze i kdyz grafika tlaci do monaku 30fps tak monitor jedouci na 60Hz stiha furt obnovovat a kazdej jeden snimek by mel bejt videt podle me stejne dlouhou dobu