reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

5 GHz na AMD !!! první v CZ+SK!

flanker (1579)|31.1.2011 16:02
Mnozí si jistě všimli ve výsledích přetaktování 5 GHz v AMD sekci. Pátečního podvečera jsem si vytrvale hrál s přetaktováním sestav a povedlo se mi nakonec porlomit 5 GHz hranici. Přechozí můj rekord byl 4900 MHz na x6 1090T a na modelu x6 1100T to bylo 4.86 GHz.
Použil jsem znovu model x6 1100t, který je umístěn na benchtablu pro podobné hrátky. Osazen byl v základní desce asus M4A89GTD PRO (USB3 varianta) čipsetu AMD890GX. RAM jsem použil, nejen z důvodů menší zátěže na integrovaný paměťový řadič, pouze jeden modul Corsair DOminator GT. Zdroj byl gold Corsair AX1200 a chladič obyčejný Gelid Tranquillo+MX3 pasta.

Jak na to? Pro všechny, kdo chtějí dosáhnout o něco lepšího výsledku, než již nyní jsou schopni dosáhnout je třeba:
-tweakovaný operační systém, nejlépe32-bit a nebo alespoň zcela čistá instalace windows
-veškeré nepotřebné věci v BIOSu přepnout do položky disabled.
-spousta trpělivosti a zkoušení kombinace násobičů, FSB, napětí CPU-NB a CPU,PCIe nastavování a trochu štěstí :).

Můžu však téměř zaručit, že uvedené body vám pomůžou cca o dalších 30-50 MHz než doposud!

Pojďme však na výsledky. Započal jsem s validacemi na hranici 4800 MHz, které šly ještě poměrně snadno až na hranici 4900 Mhz, odkud již to začalo být stále těžší. Po delším ladění a úsilí se konečně povedlo dosáhnout 5 GHz a následnými pokusy jsem se doslova dohrabal na 5018 MHz.


http://valid.canardpc.com/show_oc.php?id=1624216

Po této štaci jsem zjistil, že core0 je nejsilnějším jádrem tohoto kousku a byl by hřích nepokusit se vylepšit i další rekordy. Začal jsem s mojím oblíbeným superpí 1M. Zde naopak byl single modul částečnou brzdou a na výsledku se to lehce odrazlo. Bohužel přes rozměrný pasiv RAMky nebylo možné modul osadit do pozice dualchannel.

Benchmark proběhl na frekvenci 4858 MHz, pochopitelně z toho nemohlodopdnout nic jiného, než WR v kategorii vzduchového chlazení na http://www.hwbot.org pro AMD x6 procesory.


Druhý jsem zkusil benchmark superpi v 32M dlouhém výpočtu. A zde jsem se tvrdě přesvědčil o limitu RAM a nevyužití dualchannle, kde jsem mohl ztratit čas okolo 30s !


Pak jsem přešel v rychlosti na Hexuspi (PiFast), příliš jsem neexperimentoval a rovnou odzkoušel na frekvenci 4670 Mhz


Těžké wprime 1024M projelo "pouze" na frekvenci 4384 MHz, limitem budiž vysoké teploty v zátěži, na které již Gelid skutečně nestačí při daném napětí a taktéž horší kvalita zbylých jader než prvního jádra. Pod 180s jsem se však dostal, čili spokojenost :-).


A nakonec wprime a zkrácený výpočet na 32M na frekvenci přes 4500 MHz .


Domnívám se, že v rámci AMD Phenomů II je výsledek valiace pro mě již nepřekonatelný a s rekordováním mohu pokračovat pouze na x4 970BE-vylepšení výsledků a nebo na platformě Intel. Má dojít brzy Sandy Bridge, takže se těšte :). Vymáčknu z něj úplné maximum, co mi procesor dovolí.