reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Víkendová diskuze: Upravujete HW svého PC?

husky14 (4214)|4.2.2011 09:09
Tímto Vás zveme na Víkendovou diskuzi na téma:


Upravujete HW svého PC?



Dnes jsou celkem běžné úpravy komponent kvůli výkonu či chlazení. Zkoušeli jste už někdy měnit chladič na grafické kartě, ventilátor ve zdroji, či prováděli jste dokonce voltmód GK nebo základní desky? S jakým úspěchem? Zapojte se s ostatními do diskuze!


Zúčastnit se mohou i neregistrovaní, stačí stisknout tlačítko Odpověď u levého okraje stránky nad a pod příspěvky.
Neregistrovaný čtenář (0)|4.2.2011 14:29
Moc toho není, jen jsem měnil chladič grafické karty Ge Force 6600 GT, dále pak chladič čipsetu na základní desce DFI nForce 4 - důvod výměny byl hluk. Ohledně ventilátorů ve zdroji mám také zkušenosti, v jednom zdroji se mi podařilo vyměnit starý větrák (80 mm) a ještě jeden pomocí malé úpravy na spodku zdroje přidat a zdroj funguje stále.
cng (0)|4.2.2011 15:00
nova deska + pameti DDR3 -> odemknuti Phenoma X2 na X4 a OC na 4GHz
merlin10 (3)|4.2.2011 15:17
Tak mám od prosince nový počítač

CPU: AMD Phenom II x4 955 Black Edition 3,2 GHz přetaktován na 3,8 GHz
MB: Gigabyte 890 GPA-UD3H
RAM: 4x2 GB DDR3 1600 MHz
Zdroj:Seasonic 760 W
Grafika : Sapphire HD 6850 Toxic 1 GB GDDR5 přetaktování, jádro z 825 MHz na 1 GHz, pamět z 1100 MHz na 1200 MHz
S tímto taktováním počítač stabilní i po 48 hodinách 100% zátěže procesoru i grafické karty

Procesor i grafická karta zapojené na vodní chlazení (první pokus na tomto poli:) )
randomofamber (21)|4.2.2011 15:51
Běžně takové úpravy nedělám, tedy pokud se nepočítá změna OEM chladiče CPU za jiný hned při prvotním sestavování. Jen jednou jsem přidělával chladič na chipset aby tolik nehřál... Větráky měním, když odejdou, to nepovažuji za úpravu, to je běžná údržba. Jo a jednou jsem dával větráčky(chlazení) na pevné disky. Oboje bylo účinné a splnilo mé očekávání...
Noxik (0)|4.2.2011 16:16
Nastvan zvrhlosti umistovat na grafiky malinkaty vetracek jsem si vyrobil z 8cm ventilatoru, plexiskla a zaslepky (z nefunkcniho modemu) vlastni PCI kartu, ktera mi tuto grafiku (veteran GF4Ti4200) chladi. Jiz nekolik let funkcni a bez jedineho problemu.
Georginek (2957)|4.2.2011 16:17
Vymena chlazeni CPU, GPU, voltmod samozrejmosti, vymena nejruznejsich ventilatoru ( vymena lozisek ), vymena ventilatoru ve zdrojich (celkem casto), vymena led diod ve skrini ( i na desce treba na jine barvy), vymena tlacitek na skrini, parkrat sem zkousel vymenit kondiky ( ale uz na to nemam vybaveni a je to vopruz ( radsi novou desku).
Noxik (0)|4.2.2011 19:22
Georginek: Ono jde o ventilatoru menit pouze loziska? Nikdy me nenapadlo to zkusit, kde se daji koupit?
Richmond (8084)|4.2.2011 19:50
Já tenkrát dělal vmod na napětí pamětí u DFI NF2 Ultra Infinity (do OCZ Platinium Edition s Winbond BH5 jsem pouštěl snad 3.5v :D) + modnutý bios aby šlo nastavit CL 1.5 (ten jsem stáhnul, DFI mělo poměrně slušnou fanouškovskou základnu ;)). Současně s tím jsem ulomil odpor u jádra Radeona 9500Pro a napájel drátky kvůli flashnutí na FireGL. Pak ještě vmod na M2N-E kvůli neschopnosti pouštět víc napětí do pamětí. Postupem času si výrobci zvykli na nutnost mít oc vlastnosti v základu takže dnes už není potřeba prakticky nic měnit a jen si dávat pozor a nekupovat odpadní desky aneb tunit se má jen to, co má smysl ;)
Aytech (475)|4.2.2011 20:25
Pekny :)
Woyta (284)|4.2.2011 22:15
Vetraku ve zdroji jsem uz par vymenul, nekolik case upravil ci vytvoril. V PC mam vodnika ktery je drazsi nez samotny HW ktery chladi.
Na stole mam Logitech G25 na ktery jsem si vyrobil redukci pro pouziti sportovniho volantu a prodlouzil padla.
Zbytky druheho G25 mam pripravene pro upravu.
Obcas neco upravim nebo vytvorim kdyz potrebuju.
Ted mam rozdelane Momolight.
Liutasil (63)|4.2.2011 22:31
S počítačem jsem si (v rámci možností amatéra, který se učí stylem pokus/omyl) celkem vyhrál, ale nic složitého. U sebe výměna chladiče na CPU a GPU (+ jejich přetaktování), instalace ventilátorů do skříně (zkoušení nejlepší varianty), výměna disků a ramek, přeskládání všeho do nové skříně, zprovoznení dvou monitorů na jednom pc, uspořádání kabelů atd. . Dále nutné úpravy, popřípadě skládání PC pro sourozence (z těch lepších příhod byla instalace DVD mechaniky za pomocí lepenky, nebo právě před pár dny, kdy přdemnou bouchl zdroj. Starý pc sestry, zdroj nějaký noname, ještě neklasického tvaru. Takže rozebrání tohoto pc (vzal jsem si mechaniku, disketovku, ramky, disk a "rozbočovačku" na PCI slot) a poskládání "nového" pc z těchto komponent (+ starý HW, co mám doma), kde zase hrála svojí roli lepící páska
thomas.007 (43)|4.2.2011 23:20
Tak až na výměnu chladičů na CPU, GK a větráků i ve zdroji, už jen preventivní výměnu kondenzátorů a Vmod na VIA133, s přilepením pasivu na PLL generátor...tak vzpomínám :notsure že jsem ještě zapékal moduly SDRAM (úspěšnost->jen jeden modul).
Dále pak ještě IBM Thinkpad 365E, kde byl vadný CPU Cyrix 486 (výměna za desktop AMD586) a displej jel jen na půl, takže stačilo propájet konektor :D
Pak ještě možná něco (kabel na T10 s max232)... :cool:
xmarek (1676)|5.2.2011 07:28
Když nepočítám zásahy co jsem dělal v minulosti (nějaké to taktování, výměna ventilátoru apod), tak nic. Dnes už na podobné věci házím za hlavu. Hardware mě neživí a jako koníček mám svou práci a ta je trošku o něčem jiném. :p
odb (505)|5.2.2011 11:53
Za doby pentia mmx, duronov a tualatinov som pretaktvoaval CPU, GPU, RAM a ladil vykon na maximum. Upravoval chladenie, menil ventilatory(vsetko bolo hlucne).
Dnes je HW dost vykonny, takze ho prevadzkujem na zakladnych taktoch alebo podtaktovavam (ak je to mozne). Aj boxovane chladenie uz byva pouzitelne, takze ani tam uz vela neexperimentujem. Zistil som, ze ventilator je tichy jedine vtedy ak sa netoci (to plati pre vsetky znacky ventilatorov,ktore som vyskusal).
Kazdy pouzitelny HW sa snazim opravit a znovu pouzivam alebo darujem (je vela ludi, co si PC nemoze dovolit).
HW ma z casti zivi a je to aj moje hobby odkedy ma posadili za 386-tku.
Ecthelion (29)|5.2.2011 13:39
U mě jsou nejběžnější úpravy chlazení (GK, CPU, MB, case), nějaký ten jednoduchý casemodding a hlavně OC. Není přece nad PC podle svých představ :-D...
Misacek (18)|5.2.2011 14:06
Attempt log

attempt #1

attemptid: CPU tuning
specimen: AMD Athlon x64 3000+
attempt time: 3:15 (h/m)
attempt result: fail
specimen status: B.R.I.C.K. (Broken, Repair Impossible, Complete Knockout)
attempt notes: core overheat

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

attempt #2

attemptid: MTB tuning
specimen: MSI K8T800Neo
attempt time: 2:32 (h/m)
attempt result: fail
specimen status: B.R.I.C.K.
attempt notes: blown capacitor

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

attempt #3

attemptid: HDD sound damping
specimen: WD Raptor 320GB, 7200rpm
attempt time: 1:57 (h/m)
attempt result: fail
specimen status: B.R.I.C.K.
attempt notes: cellulose matter in read/write array

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

attempt #4

attemptid: RAM latency change
specimen: Kingston 1024MB DDR2 400Mhz
attempt time: 0:49 (h/m)
attempt result: fail
specimen status: B.R.I.C.K.
attempt notes: unidentified RAM error

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

attempt #5

attemptid: GPU voltmod
specimen: nVidia GF6800GT 512MB
attempt time: 4:15 (h/m)
attempt result: in progress
specimen status: unable to determine (extesive fire in workspace)
attempt notes:

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

terminal[Fakutlní nemocnice Plzeň - Lochotín]: user logout


Ne, teď vážně, nikdy jsem nezkoušel nic kromě clearCMOS jumperu na desce, když mi počítač nechtěl běžet, a potom mírné přetaktování mé staré grafárny v RivaTuneru. Ale vím, jak jsem šikovný, a tak to raději nezkouším, protože by to snadno mohlo dopadnout, jak je psáno výše.
czhunter (775)|5.2.2011 14:08
Jen chlazení (tiché, výkonné), jinak do toho nijak nešahám.

Dneska třeba ani taktování (kromě extrémů s dusíkem) není žádný "zásah", zvládne to i malé dítě. Jo, tehdá, když ještě jumperovalo ... :D
john (877)|5.2.2011 19:35
[quote=odb;433501]Za doby pentia mmx, duronov a tualatinov som pretaktvoaval CPU, GPU, RAM a ladil vykon na maximum. Upravoval chladenie, menil ventilatory(vsetko bolo hlucne).
Dnes je HW dost vykonny, takze ho prevadzkujem na zakladnych taktoch alebo podtaktovavam (ak je to mozne). Aj boxovane chladenie uz byva pouzitelne, takze ani tam uz vela neexperimentujem....
[/quote]
tak nejak, pretaktovany duron, modifikovany BIOS / KT133A /, z SDRAM 133MHz vytazene maximum, to bylo hodne poznat, ted radeji snizeny vykon a ticho...
dost jsem se "vyradil" na opravach CD mechanik
az kluk na sveho Phenoma x4 965 nahodi lepsi chladic, tak mu zabavim boxovany a nahodim na sveho Athlona X2 5050e / zkusim zalapovat stycne plochy a pouzit spesl home made Ag pastu /, jsem zvedavy, jak to dopadne
Richmond (8084)|5.2.2011 19:44
[quote=czhunter;433522]Jo, tehdá, když ještě jumperovalo ... :D[/quote]
Jj, takhle jsem se vlastně čirou náhodou nachomítl k taktování :thumb
Diwiak (29)|6.2.2011 11:29
[quote=odb;433501]Za doby pentia mmx, duronov a tualatinov som pretaktvoaval CPU, GPU, RAM a ladil vykon na maximum. Upravoval chladenie, menil ventilatory(vsetko bolo hlucne).
Dnes je HW dost vykonny, takze ho prevadzkujem na zakladnych taktoch alebo podtaktovavam (ak je to mozne). Aj boxovane chladenie uz byva pouzitelne, takze ani tam uz vela neexperimentujem. Zistil som, ze ventilator je tichy jedine vtedy ak sa netoci (to plati pre vsetky znacky ventilatorov,ktore som vyskusal).
[/quote]

u mna podobne, diery do caseu, stare hlucne 80tky :), vzdy ABIT doska s modovanym biosom, VGA a CPU co to dalo, RAMky tie najlacnejsie-tam to uz viac neslo, zdroj pre istotu neznackovy 500W (v tej dobe asi max co sa robilo)-zazrak ze doteraz na takomto bartone fungujem :cool: (klepklep). a nejake tie perlicky-zhoreny novy duron 1300 kvoli zle nasadenemu chladicu, hdd kvoli zlemu zapojeniu(sic 5V vetva na molexe prehodena s 12V kvoli vetraku :p).. stare dobre casy, nove PC uz len tichsie, skorej uvazujem nad konzolou pre hry, PC je na tento ucel drahe.
gaDzin (17)|7.2.2011 15:26
Svoje PC si zasadne stavim sam :-). Aktualne krmim sporici prasatko a syslim si na me budouci 8-mi jadro :runaway
athens (724)|7.2.2011 15:38
HW upravuji pouze CPU u mé X2 245 ze základu (2,9) jsem zvedl na 3,62. Jinak výměna ventilátoru v PC nebo zdroji je přeci běžná věc :notsure