reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Záseky

Cermix (12)|7.2.2011 13:38
Zdravím,
Moje sestava:
Základní deska ASUS P5B SE
CPU: Intel Pentium D (2x2,8 GHz) (FSB 200 MHz, násobitel 14)
Paměť: 2x 512 MB DDR II 266 (533) MHz
Grafická karta: nVidia Geforce 9500 GT 512 MB
Zbylé informace nepovažuji za relevantní..
Takže můj problém: Při hraní náročnějších her ( Battlefield 2, Trackmania nations forever) se mi stává, že občas mi dosti drasticky klesnou snímky za sekundu ( z nějakých 60 fps na 15 u Battlefield) po nějaké době (asi po minutě) se vše vrátí do normálu, jenomže po dalších pár minutách se snížení FPS opakuje.
Před pár měsíci jsem měl ten samý problém, tak jsem vytahal všechny komponenty a všechno důkladně vyčistil a fungovalo to v pořádku, bez problémů.. jenomže teď to přišlo zas, ale počítač se mi zdá stále čistý, žádné zanesené větráky, či spoje.. Napadlo me, že při hraní se grafárna příliš zahřívá, tak jsem to chladil dalším větrákem a stále to dělá potíže.
Nevíte, někdo, co s tím?
Dík předem.
DrZelenka (2491)|7.2.2011 13:56
Udělel zátěžový test CPU a GPU v OCCT a pošli nám sem teploty (cca 20 minut to nech běžet). Pokud OCCT u něčeho teploty neukáže, tak použij HWMonitor
johny__g (6387)|7.2.2011 13:59
Co dělá disk v momentě kdy se to seká? Stačí se podívat na kontrolní LED.

Edit: Co teploty CPU? Čím to chladíš? Pentium D je slušné topení.
Cermix (12)|7.2.2011 13:59
fajn, pouštím a až příjdu z pošty, tak dám výsledky.
Cermix (12)|7.2.2011 14:06
Takže.. vím, že nemám nějak extra velkou paměť, ale sekání stránkovacím prostorem to nebude.. to by vypadalo jinak.. (HDD ledka nic.)
v tom OCCT mám pustít CPU OCCT or GPU OCCT?
Cermix (12)|7.2.2011 15:12
Po testu CPU OCCT mám teplotu CPU přibližně 55 stupňů Celsia. Teplota GPU 37 stupňů.
při testu GPU OCCT teplota CPU se držela na 40 stupňů a GPU se vyšplhalo na 56 stupňů, razantní pokles fps jsem nezaznamenal..
EDIT: Ještě mě napadlo.. občas, když skončí sekanice tak se zvýší otáčky větráku ve zdroji. tak mě napadlo, jestli nemám třeba slabý zdroj.. (Ikdyž nevím.. je 300 W dostatek?)
DrZelenka (2491)|7.2.2011 15:46
Neni 300W jako 300W. Starší, nekvalitní zdroj by mohl být docela na hraně (300W zdrojem při testování napájím jednojádrovýho celerona (65nm) a GF6600 - fouká ven docela teplej vzduch i při nečinnosti)

Že by CPU/GK zpomaloval při nedostatečným napájení? To by bylo asi horší (pády atp), ale člověk nikdy neví.

Jak jsi přišel na to, že to je zrovna větrák ve zdroji?? (promiň, že zpochybňuju tvoje závěry, ale ze zkušenosti vím, že je to nutné)

Přehřívání ostatních komponent (zdroj, chipset, ...) není dneska až tak složité vyloučit. Stačí pořádně vyvětrat v místnosti, aby teplota klesla a otevří bočnici pro lepší chlazení.
Cermix (12)|7.2.2011 16:15
Je to jednopduché.. Já mám PC pořád otevřený a když jsem testoval v OCCT zdroj tak to dělalo pěkný randál (přesně ten co to dělá po sekanici) tak jsem šel za zdrojem hluku a přišel jsem na to že je to zdroj.. teď jsem něco zkusil, připojil jsem další zdroj (tímm druhým napájím pouze 3 HDD) takže uvidím zda-li to pomůže
EDIT: tak nic... i s dalším zdrojem to furt dělá bordel..
Cermix (12)|7.2.2011 17:10
Mám takový nápad.. Neznáte někdo nějaký diagnostický program, který by byl schopný zapisovat veškeré hodnoty co se dají v PC měřit? (takt, napětí, apod..) no a já bych to při hře měl zapnuté a pak bych zjistil, která komponenta dělá bordel, jestl procák, grafárna nebo RAMky.. pak by mě možná něco napadlo jak to vyřešit..
robky (3195)|7.2.2011 18:11
Napríklad Everest ....

Stiahni si aj ThrottleWatch, spusť , stlač F5 a program vytvorí súbor so záznamom, ktorý si neskôr môžeš prezrieť (alebo poslať sem) .... samozrejme po spustení spusť aj hru a hraj;)

Keď si čistil pc, mal si dole aj chladič procesora? Očistil si ho od starej pasty a aplikoval novú?
Cermix (12)|7.2.2011 19:24
No, pastu jsem neměnil ani větrák jsem nesundával, protože byl starý tak měsíc, tak jsem to nepovažoval za nutné
Cermix (12)|8.2.2011 12:52
Tak jsem vyčistil počítač od hlavy až k patě a zatím hra běží bez žádných problémů (sekání by se už projevilo)
Musím říct, že větráky od CPU a GPU byly pěkně zanesené, takže.. možná jsem to vyřešil.. PROZATÍM to šlape dobře.