reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Konfigurace routeru DAP-1160

Pakl (31)|8.2.2011 20:58
Ahoj, prosím o radu. Mám doma router D-link DAP-1160. Nyní jej ale potřebuji přenastavit, protože jsem změnil poskytovatele internetu z WIFI od sousedů na po kabelu od UPC. Kvůli rozvětvení do zásuvek ve více místnostech budu ale ještě muset přidat switch. Vybral sem D-Link DES-1008D. Ten se předpokládám nemusí nijak konfigurovat. Router má jen dva vstupy (LAN1 a LAN2). Router by měl zajistit jednak internet do zásuvek, ale chtěl bych, aby šířil signál i vzduchem (anténu má). Mohl by mi někdo poradit, jaké základní parametry nastavení do routeru vložit, aby to fungovalo, jak jsem popsal? Pokud to teda je vůbec možné....
Předem díky za pomoc.
r34ktor (7477)|8.2.2011 21:41
DAP-1160 není router. Budeš muset nějaký zakoupit. Většina jich má integrovaný čtyřportový switch, takže externí je zbytečný.
Pakl (31)|9.2.2011 19:49
[quote=r34ktor;434248]DAP-1160 není router. Budeš muset nějaký zakoupit. Většina jich má integrovaný čtyřportový switch, takže externí je zbytečný.[/quote]

Můžete mi nějaký doporučit? Potřeboval bych zapojit celkem 6 zásuvek a plus to šíření signálu vzduchem.
Jestli sem to dobře pochopil, tak DAP-1160 mi není k ničemu?
r34ktor (7477)|9.2.2011 21:51
Co od routeru očekáváš? Cenový rámec?
Pakl (31)|9.2.2011 22:14
[quote=r34ktor;434498]Co od routeru očekáváš? Cenový rámec?[/quote]

Nevím, co od toho můžu očekávat....Mimo rozvodu internetu taky dostatečné zabezpečení apod. Cena se může taky zřejmě pohybovat, takže ne nejlevnější ale ani nejdražší s funkcemi, které využije nějakej fajnšmekr. Nějakej cenovej střed.
r34ktor (7477)|9.2.2011 22:27
Plně vybavený model se slušným výkonem je např. D-Link DIR-825.
Pakl (31)|9.2.2011 22:59
[quote=r34ktor;434507]Plně vybavený model se slušným výkonem je např. D-Link DIR-825.[/quote]

Tak to sem si představoval cenu do ca 1000kč. Taky nevím, zda například pro využívání pásma 5 GHz nepotřebuji dráty v zásuvkách ty na vyšší rychlost....Pocitově si myslím, že pro moje účely (především sdílet internet) to je asi moc nadupanej router. Nevyznám se v tom, takže spíš dám na doporučení.
r34ktor (7477)|9.2.2011 23:25
Z levných by mohl vyhovět D-Link DIR-300.
Pakl (31)|11.2.2011 00:02
[quote=r34ktor;434248]DAP-1160 není router. Budeš muset nějaký zakoupit. Většina jich má integrovaný čtyřportový switch, takže externí je zbytečný.[/quote]

Jste si jistý, že to není router? Kamarád co mi jej instaloval říkal, že to router je. Tak nevím, čemu věřit. Zde je link na DAP-1160 (http://www.alfacomp.cz/php/index.php?eid=106140&Search=dap-1160&SearchType=1&SearchSubmit=1). Půjde to tedy pro moje účely použít nebo ne?
kevin00 (10238)|11.2.2011 01:45
[quote=Pakl;434693]Jste si jistý, že to není router?[/quote]


[quote]DAP-1160 může být nakonfigurován tak, aby pracoval jako (1) přístupový bod (AP) pro bezdrátové připojení uživatelů, (2) bezdrátový klient (AP Client) pro připojení k jinému přístupovému bodu, (3) most (Workgroup Bridge) pro bezdrátové propojení dvou pracovních skupin, (4) most a zároveň přístupový bod (Workgroup Bridge with AP) a (5) opakovač (Repeater) pro zvýšení dosahu bezdrátové sítě a pokrytí všech "mrtvých zón".[/quote]

Aby jsi mohl "přívodní kabel" internetu z modemu od UPC zapojit do DAP-1160 musel by být vybaven WAN portem, kterým vybaven není. Je pouze vybaven porty LAN 1-2, které jsou porty rozbočovače a jsou určený pro připojení ethernetových zařízení.
Pakl (31)|11.2.2011 21:24
[quote=kevin00;434697]


Aby jsi mohl "přívodní kabel" internetu z modemu od UPC zapojit do DAP-1160 musel by být vybaven WAN portem, kterým vybaven není. Je pouze vybaven porty LAN 1-2, které jsou porty rozbočovače a jsou určený pro připojení ethernetových zařízení.[/quote]

Abych upřesnil můj problém- mám Internet od UPC (modem Motorola SB5101E SURFboard).
Když jsem za tento modem zapojil Switch a do něj zapojil vývody od jednotl. zásuvek, funguje net na všech zásuvkách. Do volného portu prej můžu zapojit zmíněny AP DAP-1160 a ten mi bude šířit WiFi (jen je nutné jej nakonfigurovat).
Takhle se dostanu ke kýženému výsledku, který jsem od počátku sledoval.
Čili není potřeba kupovat router, je to tak? Šlo mi o to, že DAP-1160 již mám doma z dřívějška a proto jsem jej chtěl využít.
Rád bych také zjistil, proč bych vlastně ten router musel pořizovat. Jak se liší jeho funkce od switche?
Omouvám se, jestli jsem se špatně vyjadřoval, nevyznám se v tom.
r34ktor (7477)|11.2.2011 22:23
Pokud máš tarif UPC Fiber Power, tak to s jistými omezeními fungovat může.

Abychom si to ujasnili, napiš použivaný tarif a typ switche.
Pakl (31)|11.2.2011 22:44
[quote=r34ktor;434852]Pokud máš tarif UPC Fiber Power, tak to s jistými omezeními fungovat může.

Abychom si to ujasnili, napiš použivaný tarif a typ switche.[/quote]

Tarif Fiber 10
Switch D-Link DES-1008D
V čem může být problém? Bylo mi řečeno, že modem od UPC snad obsahuje něco (pochopil sem že něco asi jako router nebo switch) a proto se už za něj nemusí router dávat, ale rovnou switch.....Od toho modemu u mně v baráku je to jedna síť.....
r34ktor (7477)|11.2.2011 23:37
Modem dokonale neznám, ale NAT by umět neměl. :notsure

Tarif Fiber 10 má jen jednu dynamickou IP (buď máš dokoupené další, nebo jich je v rámci nějaké akce dostupných víc), tudíž mi nejde na rozum, jaktože zároveň chodí více současně připojených PC. Leda by jsi tvrzením "Když jsem za tento modem zapojil Switch a do něj zapojil vývody od jednotl. zásuvek, funguje net na všech zásuvkách." myslel něco jiného. Nestřídal jsi v těch zásuvkám náhodou jen jeden PC?
|Mio| (1333)|12.2.2011 19:04
Ma jedinou IP, takze skutecne potrebuje router.

kdyz tak na to koukam, tak pozadavek je 6 zasuvek kabelama, takze nestaci nejaky obyc router, neb ty maji standardne 4 Lan porty.

Da se to vyresit routerem a switchem, takze ja klasicky doporucim levny a spolehlivy TP-Link WR741nd a k nemu switch TL-SF1005D, viz. i4wifi.cz s 5 letou zarukou

No a nebo se pustit do trochu hi-tech reseni a pouzit Mikrotik RB493 s R52Hn kartou, 2x minipigtail, 2x 5dBi vsesmer a case. najdes taky na i4wifi, ovsem je potreba trochu vic znalosti a zkusenosti abys byl schopnej to nastavit.
Pakl (31)|12.2.2011 21:02
[quote=r34ktor;434859]Modem dokonale neznám, ale NAT by umět neměl. :notsure

Tarif Fiber 10 má jen jednu dynamickou IP (buď máš dokoupené další, nebo jich je v rámci nějaké akce dostupných víc), tudíž mi nejde na rozum, jaktože zároveň chodí více současně připojených PC. Leda by jsi tvrzením "Když jsem za tento modem zapojil Switch a do něj zapojil vývody od jednotl. zásuvek, funguje net na všech zásuvkách." myslel něco jiného. Nestřídal jsi v těch zásuvkám náhodou jen jeden PC?[/quote]

Jo, pravda, neměl sem zapojených více PC současně. A dokoupenou dyn.IP adresu také nemám. Kamarád co mi dříve instaloval ten DAP-1160 (AP) mi ale tvrdí, že je to i router. A určitě není nějakej začátečník, co by nevěděl....., leda by se spletl. Bohužel nemám možnost to s ním ted řešit a obracím se tedy sem. To zařízení DAP-1160 umožnuje více režimů...Tak snad by to šlo nakonfigurovat, aby se to chovalo vhodně pro moje účely :confused:
r34ktor (7477)|12.2.2011 21:17
[quote=Pakl;435008]Tak snad by to šlo nakonfigurovat, aby se to chovalo vhodně pro moje účely :confused:[/quote]
Nešlo. Zařízení to neumožňuje. Pokud chceš zapojit více než jeden PC současně, musíš koupit router.