reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Par dotazu...

Johny_F (28)|12.2.2011 22:48
V HW na PC se moc nevyznam a rad bych se zeptal na vyznam nekterych zkratek. Zajima me co znamenaji tyto vyrazy, ktere mi ukazuje program od zakladove desky a jde o teplotu soucastek v PC:

SB
NB
MB
OPT_TEMP1
OPT_TEMP2

Diky moc a sorry jestli je to moc banalni ale nepodarilo se mi to nikde vyhledat...:o
DrZelenka (2491)|12.2.2011 23:04
SB - southbridge, severní můstek
NB - northbridge, jižní můstek
MB - motherboard, základní deska
OPT_TEMP1 - nějaká teplota, může to být skoro od čehokoliv
OPT_TEMP2 -

Northbridge a southbridge jsou na desce jako čipy navíc. U některých desek už southbridge snad ani není a všechno zvládá northbridge.
StD (1963)|12.2.2011 23:17
[quote=DrZelenka;435031]SB - southbridge, severní můstek
NB - northbridge, jižní můstek
MB - motherboard, základní deska
OPT_TEMP1 - nějaká teplota, může to být skoro od čehokoliv
OPT_TEMP2 -

Northbridge a southbridge jsou na desce jako čipy navíc. U některých desek už southbridge snad ani není a všechno zvládá northbridge.[/quote]
Tedy, když pominu tu záměnu světových stran v překladu, tak ten SB se vysvětluje trochu jinak [SPOILER]
Southbridge is an Intel chipset that manages the basic forms of input/output (I/O) such as Universal Serial Bus (USB), serial, audio, Integrated Drive Electronics (IDE), and Industry Standard Architecture (ISA) I/O in a computer. Southbridge is one of two chipsets that are collectively called Northbridge/Southbridge. Northbridge controls the processor, memory, Peripheral Component Interconnect (PCI) bus, Level 2 cache, and all Accelerated Graphics Port (AGP) activities. Unlike Northbridge, Southbridge consists of one chip, which sits on Northbridge's PCI bus.
The Intel Hub Architecture (IHA) has replaced the Northbridge/Southbridge chipset. The IHA chipset has two parts also, the Graphics and AGP Memory Controller Hub (GMCH) and the I/O Controller Hub (ICH). The IHA architecture is used in Intel's 800 series chipsets, which is the first chipset architecture to move away from the Northbridge/Southbridge design.
[/SPOILER], Temp1 bývá obvykle teplota CPU a Temp2 teplota základní desky (MB, MoBo). Jinak Punkt za promptní odpověď.
DrZelenka (2491)|12.2.2011 23:27
[quote=StD;435033]Tedy, když pominu tu záměnu světových stran v překladu, tak ten SB se vysvětluje trochu jinak, Temp1 bývá obvykle teplota CPU a Temp2 teplota základní desky (MB, MoBo). Jinak Punkt za promptní odpověď.[/quote]

Kurník, ja s těma stranama (CZ s = sever, EN s = jih :rolleyes:) měl vždycky problémy! :D

Napsal jsem narychlo a bez detailu, protože mě nepřišlo, že by tazatel potřeboval víc (ale je to popis skoro na nic, vím)

BTW teploty bych řešil přes HWMonitor, kterej funguje spolehlivě (aspoň u mě a na různých PC) a pěkně ukáže která teplota je co (to jsem zapomněl ještě napsat k tomu 1. příspěvku)
Johny_F (28)|12.2.2011 23:57
No proc se ptam, teplota toho SB je konstantne cca 50 stupnu a najednou to na me houklo a svitilo tam 250!! Za chvilku to bliklo a zase 50 :confused: Bednu mam chlazenou az moc a nic jsem tam netaktoval... Mam tomu venovat pozornost?
StD (1963)|13.2.2011 00:04
[quote=Johny_F;435042]No proc se ptam, teplota toho SB je konstantne cca 50 stupnu a najednou to na me houklo a svitilo tam 250!! Za chvilku to bliklo a zase 50 :confused: Bednu mam chlazenou az moc a nic jsem tam netaktoval... Mam tomu venovat pozornost?[/quote]
To čidlo obvykle nekecá, a i kdyby, tak jsi zřejmě na okraji životnosti té desky. R.I.P.
Johny_F (28)|13.2.2011 00:09
Tady posilam nahled je tam zapla aplikace primo od ASUS a taky ten CPUID co jste psali... souhlasi to? Nikde tam ty mustky v tom CPUID nevidim... JO a ted uz se rozsvitil i NB... Ale kdyz se podivate na otacky vetraku tak to pise uplny nesmysly... a vetraky fuci uplne normalne zadny vychr z hor :cool:
Johny_F (28)|13.2.2011 00:09
Deska je chvili nova tak nestraste... :rolleyes:
StD (1963)|13.2.2011 00:18
Kruzifix, proč dáváš ten obrázek někam do Tramtarie, když může být tady v příloze? Tam nic nevidím ani s brýlemi. A co se Asusu týče, počkej, až si toho všimne (některý)Aušus-fan - třeba připojí i své zkušenosti. Já z tvého dotazu jen usoudil, že se jedná o nějaký starší kousek. Více nemám, co bych k tomu dodal.
Johny_F (28)|13.2.2011 08:18
[quote=StD;435046]Kruzifix, proč dáváš ten obrázek někam do Tramtarie, když může být tady v příloze? Tam nic nevidím ani s brýlemi. A co se Asusu týče, počkej, až si toho všimne (některý)Aušus-fan - třeba připojí i své zkušenosti. Já z tvého dotazu jen usoudil, že se jedná o nějaký starší kousek. Více nemám, co bych k tomu dodal.[/quote]

No staci na to 2x kliknout a ono se to zvetsi :-)

Jinka jde o desku ASUS Rampage II GENE, tak zas tak stary kousek to neni... Mam ji v bedne CoolerMaster Cosmos 1000, kde je snad 7 vetraku, takze chladek je tam dostatecnej :D
johny__g (6387)|13.2.2011 08:32
Ten Aušus software si evidentně vymýšlí. Neřeš to. HW monitor zobrazuje správně. Je PC stabilní? Jestli ano, vše v pořádku.
DrZelenka (2491)|13.2.2011 09:28
Sáhni na chladič chipsetu - rozdíl mezi 50 a 250°C poznáš :)

Chybu toho programu od Asusu může klidně způsobovat jinej program (mě za určitých podmínek speedfan ukazoval špatný teploty CPU, cca -40°C :) ). Jak píše johny - dokud to je stabilní a HWMonitor ukazuje normální teploty, tak to neřeš.
Johny_F (28)|13.2.2011 10:49
PC je stabilni jako skala :cool: ok uninstal ausus software a hazu si nohy na stul :-) Diky panove!