reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Regulace otáček přes JSFAN2

catina (2)|14.2.2011 00:11
Zdravím,
řeším regulaci otáček větráku Airen RedWings 50 3-pin připojený na desce na konektor JSFAN2.
Pokoušel jsem to přes SpeedFan (základní desku Biostar I945P-A7 jsem v podporovaných zrovna nenašel, ale otáčky větráku na CPU jdou přes SpeedFan regulovat podle návodů na netu, ale to nepoužívám, BIOS to zvládá dobře).
Ovšem když stejným postupem chci regulovat tento přidaný větrák, tak s otáčkami nelze hnout. (V manuálu desky jsou, že podpora fanu je i pro tento konektor, kde je připojen). Vyzkoušel jsem k tomu přiřadit teplotu i bez teploty, ale vždy neúspěch. Jelikož regulace větráku na CPU funguje, tak logicky nevidím důvod, proč by neměl jít i tento. V BIOSU můžu akorát povolit zda chci SMART Fan (nyní) nebo ON což by vyhnalo zase otáčky na max.
V příloze dávám nastavení SF (konkrétně mi jde o Fan 2).

Vím, že se o SF tady i jinde popsalo dost, ale konkrétní případ, kdy jedno řízení jde a druhé ne, se mi nepodařilo najít, tak doufám že nebudu dělat nějakou duplicitu.

Za případné návrhy děkuji.
speedfan.jpg
Richmond (8084)|14.2.2011 06:04
Chybu bych viděl spíše ekonomického rázu - některé desky mají prostě jen jeden obvod, který umožňuje regulaci ;) Mnohdy se stane, že deska se stejným I/O chipem umí regulovat pouze jeden fan (např. CPUFAN_1), ale už nevzvládne softwarově regulovat CHA_FAN1. Možná je i ta varianta, že CHA_FAN1 je na společném okruhu jako třeba CHA_FAN2 - v tom případě bys mohl zkusit ještě přehodit i ostatní na Software Controlled, další možností je, že že má deska zpřeházené kanály - tzn. CHA_FAN1 (u tebe JSFAN) nemusí řídit PWM_2, ale třeba PWM_5.
catina (2)|14.2.2011 11:25
[quote=Richmond;435289]Chybu bych viděl spíše ekonomického rázu - některé desky mají prostě jen jeden obvod, který umožňuje regulaci ;) Mnohdy se stane, že deska se stejným I/O chipem umí regulovat pouze jeden fan (např. CPUFAN_1), ale už nevzvládne softwarově regulovat CHA_FAN1. Možná je i ta varianta, že CHA_FAN1 je na společném okruhu jako třeba CHA_FAN2 - v tom případě bys mohl zkusit ještě přehodit i ostatní na Software Controlled, další možností je, že že má deska zpřeházené kanály - tzn. CHA_FAN1 (u tebe JSFAN) nemusí řídit PWM_2, ale třeba PWM_5.[/quote]
Zkoušel jsem všechny možností PWM_1 až PWM_5 pro řízení konkrétního větráku, ale bez úspěchu. Je možné, že to nakonec ta deska uplně nepodporuje, i když to píšou. Jen jsem to chtěl nejdříve zkusit SW cestou, než to udělám nějakým vkladením odporu do cesty.
Richmond (8084)|14.2.2011 23:33
Zkusil bych tohle - http://www.zbozi.cz/p523963-zalman-fan-mate-2/?q=fan%20mate&sId=3uQGphQXwGuJ_M6gQGXb&r=hp&thru=&productName=Zalman%20Fan%20Mate%202 (trochu dražší než odpor, ale bez práce a o něco sofistikovanější řešení)