reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Jak správně rozšířit RAMku

edenboy (13)|9.5.2007 11:48
Vlastním počítač se základní deskou Gigabyte GA-K8NXP-9 - nForce4 (viz http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=30536) osazenou procesorem AMD Athlon 64 3000+ (socket 939). V současnosti na ní mám dva paměťové moduly Kingmax 256MB DDR 433 (CL 2.5) pracující v Dual Channelu. Rád bych tuto paměť rozšířil (alespoň) o 1 GB. Předpokládám, že budu potřebovat dva moduly o velkosti 512MB (2x512=1024), neboť zákl. deska nepodporuje lichý počet paměťových modulů, typu DDR (AMD64 DDR2 nepodporuje?). Nejsem si však jistý, jakou pracovní frekvenci mohu (musím) zvolit, zda stejnou jako u stávajících modů (tj. 433 MHz) nebo můžu použít i moduly o frekvenci 400 MHz (u specifikace zákl. desky je stejně uvedeno, že podporuje max PC3200). Hraje také nějakou roli s ohledem na kompatibilitu se stávajícími moduly parametr CAS Latency a je nutné koupit moduly stejné značky?
tequilla (1015)|9.5.2007 12:36
S rozsirovanim pameti to byva vzdy trosicka alchymie, ale vezmeme to poporade...
a) AMD64 pameti DDR2 podporuje, ale to plati jen pro socket AM2. U 939 se musis divat jen po DDR pametech.
b) vzdy je lepsi koupit pameti te same znacky a tech samych specifikaci, ktere uz clovek ma - snizi se tim riziko nekompatibility
c) jaky mas rozpocet na rozsireni? (ty stavajici by se dali prodat a mohl bys koupit rovnou nejaky 2x1GB dualchannel kit)
d) provozujes nejaky pretaktovani?
edenboy (13)|9.5.2007 13:15
Chci do toho investovat cca 2000-3000. Přetaktování neprovozuju.
pas!k (3765)|9.5.2007 14:30
V tvem pripade bych postupoval asi takto ..
zkusil bych nekde strelit ty dva moduly co tam mas a koupil bud tohle

DIMM 1024MB DDR PC3200 Dual Channel KIT (400 MHz, 2x512MB) A-DATA

nebo tohle
DIMM 2048MB DDR PC3200 Dual Channel KIT (400 MHz, 2x1024MB) A-DATA

Myslim ze by ti v poho mohla stacit ta prvni varianta s tim ze to muzes zkusit nechat jet i s tema kingmaxama v pripade ze by s eti podarilo strelit ty dva moduly za utrzene penize by ses vlezl do trech tisic i s variantou cislo 2 :)
Federmann (36)|15.6.2007 20:42
Ty dva moduly můžeš nechat, ale jako první zapoj ty větší, frekvence nad DDR400 je pro 3000+ zbytečná více v mém podpisu.
eraser (0)|16.6.2007 14:47
V tomto prípade by som poukázal na článok zaoberajúci sa danou problematikou... Osaditelnost Athlonu 64 pamětí.
Federmann (36)|16.6.2007 17:19
Je to odkaz na článek chytrého pána, kterého si velmi vážím, když se k tomu přidá, co jsem o RAM napsal sám (cesta vede přes můj podpis vpravo dolů), přihlédne se ještě k desce či jejímu BIOSu tak je to teprve dokonalé.

Když jsem si koupi současnou desku a nedočkavě ji zapojil, tak ani ťuk!! Nových 15tis v bedně a nic, zamrazilo mne a jak každý „odborník“ po třetím neúspěšném pokusu začne studovat návod.

Některé desky mají předem dané pořadí osazovaných slotů, jinak je BIOS nepustí. Většinou je to nejvzdálenější slot… AMD většinou hravě zvládá rozdílné moduly, ale při nevhodném zapojení nemusí některou část modulu vidět (když první je menší než druhý…), zcela běžně používám 2 x 512MB + 2 x 256MB, jen se to musí vhodně zapojit. Prodej zánovních modulů je většinou ztrátový a proč tratit když stačí 1,5GB.
eraser (0)|16.6.2007 21:31
Jedná sa v podstate o výťažok z BIOS and Kernel Developer's Guide for AMD Athlon 64 and AMD Opteron Processors. :)
Federmann (36)|17.6.2007 07:54
Taktoval jsem stovky počinů a výsledky byly zajímavé a ne všechny uspokojivá, až jsem sestavil do grafů závislosti na násobiči, frekvenci a dalších nastavených hodnotách a výsledky byly víc než zajímavé, odpovídají na spoustu neznámého. Ukazují, jaké RAM má smysl používat a proč jsou propustnosti takové či takové. Rovněž jsem přidal zapojení slotů a lze odpovědět, zda 1, 2 či čtyři moduly, zda velikosti 256MB, 512MB a větší, rovněž je zřejmý dual-channel. Již to mnoha lidem pomohlo a nemusel jsem to stále vysvětlovat. Až budu mít více času tak jsem to chtěl doplnit i o DDR2, stálo by za to udělat totéž pro procesory s FSB - Intelu.
eraser (0)|17.6.2007 12:02
Ono by nebolo zlé, keby sa tie informácie ucelili, zprehľadnili a prípadne i s pomocou redakcie SHW publikovali na ich webe - na fóre sa pre toto vytvorila patričná miestnosť. Praktické testy sú vždy tým najcenejším, čo sa čitateľovi môže dostať do rúk.