reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

SATA disk na Linuxu

mikel44 (19)|17.2.2011 21:03
chtěl bych přejít na linux ale nevím jakou verzi si mám stáhnout aby mě to šlo nainstalovat na hdd přes satu nejspíš bych to viděl na nejakou verzi ubuntu ale i jiné by se daly ale halvně to musí jít nainstalovat na ten hdd. Díky
kevin00 (10238)|17.2.2011 21:28
Linux můžeš nainstalovat jak na PATA, tak i na SATA disk, není v tom žádný problém.
Pro začátečníky je velmi vhodná distribuce Mint a nebo Ubuntu.
honzee (187)|17.2.2011 21:31
[quote=mikel44;436191]chtěl bych přejít na linux ale nevím jakou verzi si mám stáhnout aby mě to šlo nainstalovat na hdd přes satu nejspíš bych to viděl na nejakou verzi ubuntu ale i jiné by se daly ale halvně to musí jít nainstalovat na ten hdd. Díky[/quote]

Se satou byvaji problemy minimalne a daji se resit docasnym prepnutim na ide mod. Co se vyberu linuxu tyka, moznosti je mnoho:) Pro zacatecnika (a nejen pro nej) se jako nejlepsi opravdu jevi Ubuntu/Kubuntu/Mint. Ale jsou i jine user-friendly distribuce, vyber je veliky. Do zacatku nedoporucuji cisty Debian, Arch Linux a podobne krasne distribuce, ktere vyzaduji jistou davku zkusenosti a chuti se ucit.
odb (505)|18.2.2011 19:24
Ak nebude pouzivat nejaku staru verziu distribucie, tak so SATA nastavenom v AHCI nebude mat ziadny problem. Tieto problemy su minulostou.

to mikel44: diskom sa netrap s nim nebudes mat problem. *butnu distribucie su asi najvhodnejsie ale ak nemas nejaky uplne najnovsi alebo exoticky hardver, tak nebudes mat problem so ziadnou distribuciou ani s Debianom (moja najoblubenejsia distribucia). Chce to len chut trochu ucit sa a tomu sa nevyhnes pri ziadnej distribucii.
Richmond (8084)|18.2.2011 19:42
Předně bych se spíš zaměřil na nastavení v biosu - některý desky mají nativní sata např. porty 5-6 i při volbě ide (častokrát jsou ovšem jinak barevné, v manuálu dostatečně popsané), přičemž je port 5-6 master a slave (typicky u gigabytích desek s amd chipsetem). Některé desky mají v biosu možnost zapnout např. první 4 porty na ide a ostatní na sata nebo různě kombinovat, pozice konektorů pak neodpovídá popiskům na pcb protože se přepíná řadič. Dám příklad: GB 770-DS3, 1-4 port v biosu na ide = primární master je na sata0 (popisek na pcb), sata1 je pak primary master na druhém kanálu. Po přepnutí na ahci je pak ale primary master na sata5 a primary master na sata6... To samé platí u desek Asus s AMI biosem a JMicron řadičem (u GB se používá "co momentálně máme" - někdy JMicron, jindy zas Marvell (intel desky), záleží na konkrétním modelu desky).