reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Počítač "naběhne" jen cca každý 5. pokus

lucienikk (9)|19.2.2011 10:46
Ahoj, doufám, že teď neduplikuju nějaký předchozí dotaz. Mám počítač (klasický desktop), který byl sestavený na zakázku, zpočátku prošel třemi reklamacemi, pak se to naštěstí nějak "usadilo" a teď už rok běhá OK.

Byla jsem ale měsíc mimo domov a po návratu se mi podaří počítač zapnout jen tak na každý 5. pokus. V podstatě jde o to, že se objeví úvodní obrazovka, a když se mají začít vypisovat informace o disku, tak se to zarazí. Žádný zvukový signál, žádná zpráva o chybě... Několikrát ho zkusím vypnout a znovu zapnout a cca na popáté se informace o disku vypíší, a pak už běží vše správně a bez nejmenších problémů.

Trošku jsem studovala net a našla informaci, že by to mohlo být delší odstávkou v používání a mohla by být slabá CMOS baterie a že může pomoct, když se počítač nechá 24 hodin běžet. Udělala jsem to a opravdu příští asi 4 spuštění byla v pořádku a napoprvé. Bohužel se potom ale vše vrátilo zase ke stejnému problému.

(čas v počítači funguje celou dobu dobře, všimla jsem si, že se v diskuzích občas používá jako jeden z indikátorů funkčnosti baterie) Chtěla bych se proto zeptat, jestli si myslíte, že je problém v té baterii a pokud ano, kde by se dala koupit, případně pod jakým názvem a zda je víc typů.

Předem moc děkuju :-)
Lucka
pepos01 (518)|19.2.2011 10:53
Podle mých zkušeností a názoru bych viděl problém ve zdroji- pokud vím, největší zátěž je na něj právě při startu.
Apropo předpokládám, že je Pécéčko stále v záruce?Tudíž pohled do útrob je vyloučen....
lucienikk (9)|19.2.2011 10:59
Díky za rychlou odpověď! V záruce už bohužel není, nějakou dobu doma leželo jako záložní (díky těm častým reklamacím k němu nebyla důvěra), takže záruka doběhla právě teď na začátku roku...mám ho otevřít?
speedsnail (4876)|19.2.2011 11:00
Ne tohle na baterii nevypadá. Spíš odchází zdroj, disk (ten by to chtělo otestovat), paměti, nebo je nějaký studený spoj na základní desce. Nicméně pokud jen nestartuje ale pak už běží v pohodě, tak to mi přijde spíš na ten zdroj nebo desku.

0. Napiš jaký přesně počítač to je (konkrétní komponenty vč. zdroje)
1. Otestuj HDD (HD TUne) test povrchu a dej sem screenshot ze záložky health (pod příspěvkem je správce příloh)
2. Otestuj paměti programem goldmemory, vypálit na CD, nabootovat z něj.
lucienikk (9)|19.2.2011 16:45
Díky za instrukce, výsledek posílám níže.

0. - přikládám. Pořídila jsem si na to PC Wizarda, kdyžtak můžu jít i víc do detailů. Zdroj tam ale nevidím. Znamená to PC rozmontovat a podívat se?

1. - přikládám. Nějaký error to tam píše...

2. - provedeno. Nenašlo to žádný problém.

Díky,
Lucka
VysledekTestu.jpg PCWizard.jpg
pepos01 (518)|19.2.2011 16:59
ad 0: zdroj je zjistitelný pouze po rozmontování case ( dle mého názoru stačí jméno výrobce a watáž- W )
lucienikk (9)|19.2.2011 18:05
Doufám, že jsem ten zdroj trefila...ve vnitřnostech počítače se zrovna moc nevyznám... ;-)
zdroj.jpg
pepos01 (518)|19.2.2011 18:10
Pokud mně mé oči nešálí, jedná se o Eurocase- a v tom bude pravděpodobně onen problém.Tyto zdroje jsou nekvalitní ( viz. část SHW fóra o zdrojích ).
Měl jsem podobnou sestavu jako Ty a zdroj Enermax ( 500W- ale možná byl trochu ,,předimenzovaný,, ).Každopádně ohledně zdroje Ti poradí jiní- každopádně po shlédnutí Tvého fota je problém opravdu ve zdroji!
speedsnail (4876)|19.2.2011 18:22
No zdroj je šmejd, to je jasný. Nemusí bejt ale nutně příčina problému. Máš v okolí někoho PC schopného, kdo by mohl vyzkoušet jiný zdroj?
lucienikk (9)|19.2.2011 20:44
Mno, PC schopní nejsme doma ani jeden, ale asi se do toho raději pustím, než utrácet za servis... Mám teď tady v záloze jedno vyřazené, ale celkem schopné, PC z bývalé práce. Měla bych se pokusit zdroje prohodit?

Díky!
Lucka

Mimochodem posledních cca 5 zapnutí vše opět nabíhá bez nejmenších problémů, nějak se v tom nevyznám. Asi se můj počítač jen snaží bejt zajímavej :-D
pepos01 (518)|19.2.2011 20:48
Prohodit zdroje ,,jen tak,, nedoporučuji bez znalosti ,,o jaký zdroj vlastně jde,,.
Takže další foto druhého zdroje :p
lucienikk (9)|19.2.2011 21:52
Tahle fotka se moc nezdařila, ale ze všech ostatních úhlů se to bohužel strašně leskne...
zdroj2.jpg
durib (1141)|19.2.2011 22:00
Tak ten tam nedavej, odpalis ho hned. Ta wattaz by mela byt alespon 400 W u kvalitnich znacek Seasonic, Enermax.
BTW to PC je celkem az na grafiku delo. Skoda jej mit jako zalozni.
pepos01 (518)|19.2.2011 22:16
Každopádně o změně zdroje na Tvém místě bych neuvažoval, ale skutečně udělal!Ten Eurocase musí pryč.....
lucienikk (9)|20.2.2011 08:39
Děkuju moc za všechny komentáře. Mohla bych ještě poprosit, jestli byste mi doporučili konkrétní model toho zdroje, kterým mám ten stávající nahradit (něco, co by mě nezruinovalo :-D )? Třeba ze sortimentu Mironetu nebo Alzy?

Předem díky,
Lucka
lucienikk (9)|20.2.2011 08:42
durib: teď se zeptám úplně blbě, ale tím dělem myslíš to PC, co teď používám, a záložní bylo jen původně, že? To, jehož sestavu z PC Wizarda jsem nahrála jako printscreen.

Díky,
Lucka
robky (3195)|20.2.2011 09:14
No zrovna delom by som to nenazval;), ale je to vcelku slušný počítač ...

Seasonic SS-400ET-F3 400W Bronze OEM
Honza23 (490)|20.2.2011 10:14
Než bych něco takového kupoval, tak bych si to raději ověřil s jiným zdrojem. Mně tohle třeba dělala základní deska.
pepos01 (518)|20.2.2011 10:28
Jenže ona tuto možnost nemá- v příspěvcích zpět se o tom píše.Ikdyby to nebylo zdrojem ( hypoteticky ), tak jako tak je nutná jeho výměna.
durib (1141)|20.2.2011 10:34
[quote=lucienikk;436652]durib: teď se zeptám úplně blbě, ale tím dělem myslíš to PC, co teď používám, a záložní bylo jen původně, že? To, jehož sestavu z PC Wizarda jsem nahrála jako printscreen.[/quote]
Ano, myslim to, co bylo predneseno na obrazku. Zkusil bych taktovat ;)
[quote=robky;436655]No zrovna delom by som to nenazval;), ale je to vcelku slušný počítač ...

Seasonic SS-400ET-F3 400W Bronze OEM[/quote]
Ano, slusny pocitac. Delo jsem spise asi myslel v porovnani se mnou :D Muj hlavni ma P4 3.0 GHz (ale s.775!), nejakou MSI, 1.5 GB RAM, 120 GB disk. Ale dobre se na nem dela, nemuzu si stezovat.
Ten zdroj jsem kupoval do HTPC taky. Slusny, tichy, jenom dle me slabsi na 12V vetvich (obcas neroztoci DVD a dalsi disk uz nespapal).
kocourleo (110)|20.2.2011 17:53
Zkus resetovat CMOS na základní desce (při vypnutém počítači a odpojeném napájení - jak to udělat najdeš v manuálu k základní desce), mně to taky podobně blblo a reset to spravil.
Georginek (2957)|20.2.2011 18:55
Jak si psala, ze se to zarazi u disku, tak by se dalo vypnout zjistovani disku, boot ostatnich disku( nechat jen jeden, a BOOtovat pouze jen disk, vypnout SMART, pak zkusit vynout zapnout QuickBoot....
Petr S. (1220)|20.2.2011 19:22
Sekne se to vždycky na stejné místě náběhu systému? Jaké hlášení je v této chvíli na obrazovce? Bylo by možné hodit sem vyfocenou obrazovku, když se to sekne?

Ještě bych zkontroloval, asi stačí pohledem, kondenzátory na desce jestli nejsou nafouknuté nebo dokonce vyteklé..

Zdroj by si výměnu zasloužil, ale rozhodně to nemusí být právě on, kdo tohle chování způsobuje..
lucienikk (9)|26.2.2011 11:25
Díky za všechny rady a pomoc! Je to zvláštní, ale comp už týden jede totálně bez problémů, a to jsem se nakonec nedostala ani k resetu CMOS. Pokud by se to ještě opakovalo, zkusila bych nejdřív ten (našla jsem si na netu video, jak na to ;-) ), a pak bych případně zkusila pořídit nový zdroj.

Děkuju :-) oceňuju vaši pomoc, radit někomu po netu, když člověk nemůže ten počítač sám vidět a rozmontovat, musí být docela práce...

Lucka