reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Ztraceno?

Benbow (340)|20.2.2011 21:03
Zdarte, včera jsme chtěl přeinstalovat Windows XP, a zjistil jsem že pomocí XP instalátoru nejdou upravovat jednotlivé oddíly. Nabotoval klasicky Ubuntu kde jsem si vše potřebné upravil, a při té příležitosti Ubuntu i nainstaloval. Vše proběhlo v pořádku, následný vyžádaný restart a při restartu se začaly vypisovat jednotlivé údaje jako při vypínaní linuxu. Restartuji PC a nic, v angličtině (nainstalujte OS). Dám CD XPček, najedu na tabulku oddílů a zjistil jsem že linux nikde a sním i 34 GB místa. Podle mě se zbláznil GRUB a z linuxu se stal skrytý oddíl, ale nevím to jistě. Nevíte co s tím?
HDD:http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=42793
durib (1141)|20.2.2011 21:21
Jak je znamo, Linux ma jiny souborovy system. Pouziva Ext FS a Linux Swap. Pro widle jde opravdu o skryte oddily ;) a instalace XP nevim, zda-li zvladne vytvorit MBR. Pokud tam ten Linux nechces, pak jedine nabootovat Live Linux a v nem HDD osefovat.
Benbow (340)|20.2.2011 21:43
co se týče místa to by mě ani tak nevadilo, já stejně 500 GB nikdy nevyužiji, ptal jsem se jen proto jestli třeba disk nevypovídá službu, nebo jestli nemá závadu, každopádně díky za radu ;-)
Zoidik (1405)|21.2.2011 07:00
Pokud chceš dva systémy, tak osobně zastávám názor "jeden systém jeden disk" Raději si kup nějaké dva menší disky (třeba samsungy F3 250GB) na ně si dej systémy a ten 500GB mě na data.
xmarek (1676)|21.2.2011 14:19
@Zoidik: nevidím jediný důvod proč používat používat pro každý systém vlastní disk. Navíc i když mám na notebooku šuplík používám dva OS dohromady na jednom disku. Jediný problém bych viděl se dvěma Windows systémama, ale Linux leží na jiném oddílu, takže no problem.
Benbow (340)|21.2.2011 14:48
A šel by linux nějakým způsobem opět obnovit, aniž bych znova všechno přeinstalovával? A co se týče dvou disků tak je to zbytečné mít 2X 250. To bych si rovnou koupil 2X 10GB SSD a měl jenom na tom systém :-)
xmarek (1676)|21.2.2011 15:40
Ono je to celkem alchymie (alespoň pro mě).
1. Windows potřebují svůj vlastní boot loader a ten si defaultně dávají do primárního oddílu. Aby se nepřepsal windows loader, tak je zapotřebí přemapovat disk a říct, že widle budou na sekundárním disku. Nic se nemusí mazat na to existují utility (už si nepamatuji čím jsem to dělal. :().
2. Pro linux je třeba pouze obnovit a případně nakonfigurovat zavaděč. Dnes se povětšinou používá GRUB (já jsem zvyklý na obstarožní LILO). Informaci o tom jak ho nakonfigurovat a zapsat znovu loader do MBR najdete na netu. Asi bych to taky musel pohledat.
3. Nakonec nakonfigurujete GRUB tak aby byl schopen bootovat do Linuxu i do Widlí.

Podotýkám, že není třeba nic přeinstalovávat. Pouze si s tím musíte trochu pohrát.
Benbow (340)|21.2.2011 15:47
Ono je to možná tím, že jsem měl prvně nainstalovat XP a potom Linux, takhle jsem to dělal odjakživa a vše OK :-)
Zoidik (1405)|21.2.2011 22:44
[quote=xmarek;436887]@Zoidik: nevidím jediný důvod proč používat používat pro každý systém vlastní disk. Navíc i když mám na notebooku šuplík používám dva OS dohromady na jednom disku. Jediný problém bych viděl se dvěma Windows systémama, ale Linux leží na jiném oddílu, takže no problem.[/quote]

Osobně bych viděl jeden problém. Pokud budu mít jeden disk a na něm dva systémy a ten disk odejde do křemíkového nebe, tak jsem bez systému a musím shánět nový disk. Pokud mam pro každý systém jeden disk, tak se nic neděje pokud mi jeden z nich odejde. Aspoň tak to vidím já.
Dojigiri (1629)|21.2.2011 22:56
Tak v principu není problém mít Linux i Win na jednom disku, akorát je vhodnější instalace nejdřív Win a pak Linux (protože Linux boot loader umí nabootovat Windows, ovšem naopak už je to o něco horší, i když to taky lze - pomocí programu bootpart).

Nicméně já v těchhle případech pro dualboot používám nejčastějc XOSL boot manažer, kvůli svojí pohodlnosti :D