reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Poraďte prosím s výběrem komponent pro vodníka

Neregistrovaný (0)|23.2.2011 22:38
Dobrý den.

Mám základní desku Gigabyte P55A-UD7 (s vodním chlazením čipsetu a mosfetů)
procesor Intel Core i5 661 - 3.33 GHz/LGA1156
grafiku ATI Radeon HD 5850 od SAPPHIRE

A chtěl bych pořídit novou bednu s vodním chlazením, zaměřené na ticho a až v druhé řadě na výkon (staré vodní chlazení AQcool RS500 na novou bednu nejspíš už nedám a grafiku neuchladí - nejsem tedy úplný začátečník, ale ve stavbě vlastního vodníka ano).

Zatím jsem si vybral:

kapalina Alphacool AlphaCola 1L - Clear Blue
3xAlphacool Cool Move 120mm 2000rpm
cpu block Alphacool HF 14 Yellowstone Copper Edition - Intel 775/1156/1366
radiator Alphacool NexXxoS PRO III rev2
pumpa + expanze: Eheim AGB Station 600 rev2 220V

Jaké k tomu hadice a příslušenství?

Bude na tu grafiku stačit "obyčejný" blok (pasivy na paměti mám), nebo doporučujete full-cover (OC nebude)?

Do jaké to všechno nacpat bedny? Chtěl bych něco "decentního", černého bez světýlek a efektů za "rozumnou" cenu (cca 2k?).

Děkuji

Ondřej Stašek
Alphacool Support (1563)|24.2.2011 16:03
Dobrý den,

co se týká výběru komponent, tak možná bych uvažoval na pumpou ve verzi na 12V molex konektor a ne tuto 220V. Ale to už záleží na Vás.

Ventilátory 2000rpm nemají smysl, ten radiátor je tenký a 2000rpm nepřinese žádný výkon navíc oproti nějakým pomalějším 800 - 1200 rpm. Tzn buď vezměte tlustý radiátor, který ten výkon ventilátorů využije, nebo bych vzal nějaké pomalejší ventilátory.

Grafická karta Sapphire 5850 je který přesně model ? Dělaly se minimálně čtyři pokud vím a referenční PCB měla jen jedna. Tzn možná i kdyby jste full cover blok chtěl, tak to nepůjde...

K příslušenství - hadice 3 metry, fitinky pro každý produkt 2ks. Rozměry nechám na Vás, určitě ne menší než 11-8mm a ne větší než 16-11mm. Jaký konkrétně model už záleží na tom, co se Vám líbí.

Bedna je asi nejzásadnější problém, pokud nechcete řezat. Nějak mě žádná case, která by byla s 3x120mm radiátorem kompatibilní v této ceně nenapadá...co říkáte na Lancool K62 ? Do ní sice nedáte 3x120mm radiátor, ale vejde se tam nahoru 2x140mm a ten je se slušnými fany ještě výkonnější než 3x120mm...
Neregistrovaný (0)|24.2.2011 22:23
Děkuji za rychlou odpověď.

Pumpa na 220 mi nevadí, stejně vypínám počítač psem ;) A docela se mi líbí, že může běžet pumpa i bez zapnutého PC (vypouštění vody, ...)

U té grafiky si myslím, že to je referenční (přímo tahle: http://www.alza.cz/sapphire-hd-5850-d139082.htm) - byla to jedna z prvních (koupena listopad 2009). Ale stejně bych asi do full-cover nešel kvůli ceně a kvůli tomu, že nejspíš příchodem příští generace nastane obměna. A pak možná nadejde čas i na full-cover...

Ten Lancool K62 se mi vcelku líbí, ale radši bych bočnici bez okna. Cena 2000,- byla čistě orientační, čili pokud bude nějaká bedna extra vhodnější v rozmezí 1-4K ;)

Co jsem koukal, tak tam žádný radiátor na 2x140 nemáte, ne? Ten tenký 3x120 jsem zvolil jako rozumný poměr hluk/výkon - chtěl jsem ty ventilátory připojit na nějaký regulátor otáček, ale možná stačí koupit nějaké "lepší než za 130" které i při std. 12V budou tiché dost i bez regulace (třeba Noiseblocker Multiframe M12- S2 - 120mm Fan). Pak bych tam už žádný další ventilátor nedal (WD green 2TB a Intel SSD se bez chlazení obejdou bez problémů)

Jinak jsem koukal, že nabízíte i řezání děr pro ventilátory - přemejšlel jsem také o nějaké "obyč" bedně se zdrojem dole (např. Silverstone SST-PS05B Precision - Black) a do horního víka si nechat od vás vyříznout díru na ventilátory/radiátor (nejlépe i rovnou namontovat :)). Zdroj dole bude aspoň chladit pasivy na pamětech od grafiky (mám slušný 450W 88% účinnost).

A nebo takovej Fractal Design Define R3 - Black Pearl a nahoru na bednu položit černej EK Water Blocks EK- CoolStream XT 240 Radiator. Nebo tam udělat "ještě jednu díru nahoře" a použít Alphacool NexXxoS PRO III rev2.

Nebo Xigmatek Midgard - Black. Ten vypadá, že má nahoře mřížku a i jinak má pěkný design.

Jaké jsou výhody tý bedny Lancool K62? Tam by se ten radiátor dal dát i dovnitř, ne? Jaký byste doporučoval? A jaké ventilátory k tomu (pokud možno nesvítící)?

Těch možností je na mě až moc ;)

Poraďte

Ondřej Stašek
Neregistrovaný (0)|25.2.2011 08:38
Co se týče vhodnosti bedny, tak zatím vede asi "Nexus Prominent 9" recenze: http://www.techreaction.net/2011/02/02/review-nexus-prominent-9-premium-silent-case/

Má vše, co potřebuju - zdroj dole, nahoře díry pro 2x140 větrák a radiátor k nim snad "nějak" přidělám. Velkou výhodou je odhlučnění, gumové antivibrační prvky a celkový elegantní vzhled :)
Alphacool Support (1563)|25.2.2011 12:03
Ta Nexus bedna je velmi pekna, o te jsem ani nevedel...uvnitr vypada uplne stejne jako ta Lancool K62 takze by se tam 2x140mm radiator mel vejit uplne stejne...

Tu Lancool K62 dokazeme objednat i s plnou bocnici, to by nebyl problem. Graficka karta je opravdu ta s referencnim PCB, ale souhlasim s Vasim nazorem, ze kupovat full cover blok na 5kovou radu AMD uz postrada smysl...
Co se tyka bloku jen na jadro - nejlepsi je http://www.alphacool.cz/Vyhledat?arg0=ek-vga ale pokud chcete ne v daleke budoucnosti upgradovat grafiku a na ni pak dat full cover, je mozna zbytecne investovat do tohoto drazsiho bloku. Tzn doporucil bych asi neco takoveho http://www.alphacool.cz/Vyhledat?arg0=smart%2bmotion

2x140mm radiatory mame v nabidce zde http://www.alphacool.cz/Produkty/Vodni-chlazeni/Radiatory/Ostatni/c01060106.html - napriklad http://www.alphacool.cz/produkt/Magicool_Copper_Radiator_280D_-_2x140mm.html nebo lepsi http://www.alphacool.cz/produkt/Black_ICE_Radiator_GT_Stealth_280_-_Black.html nebo nejvykonnejsi model http://www.alphacool.cz/produkt/Hardware_Labs_Black_ICE_Radiator_SR1_-_2x140mm.html
Pozor na to, treba ten EK Water XTC 2x140mm by se vam tam nevesel, je moc vysoky.

Fractal je velmi dobra bedna, ale s instalaci radiatoru do ni nemam zadne zkusenosti, takze v tomto smeru Vam moc neporadim :-(
Neregistrovaný (0)|25.2.2011 14:26
Ok, zůstaneme u nexus bedny (aspoň jedna věc vyřešena ;)). Z těch radiátorů se mi docela líbí ten prostřední: Black ICE Radiator GT Stealth 280 - Black. Jen nevím, zda se mi tam vejde nad desku včetně těch větráků (co třeba Noiseblocker Black Silent PRO- PK2 - 140mm Fan 1200rpm?). Jak se to tam "nahoru" do bedny pak přidělává?

Podle manuálu k P55A-UD7 mám použít hadice 10/7.5 na chlazení chipsetu. Takže nejspíš použiju ty 11/8, aby to čipset zbytečně "nebrzdil".

Bude mi fungovat Innovatek Flow- Meter PRO Rev 3. 6 na 11/8 hadici, když má fitinky pro 10/8?

Takže zatím bych to viděl takhle:

Alphacool AlphaCola 1L - Blue
Alphacool HF 14 Smart Motion Universal - Copper Edition
Alphacool HF 14 Yellowstone Copper Edition - Intel 775/1156/1366
2x Alphacool Hose Clamp 12mm - Black
Black ICE Radiator GT Stealth 280 - Black
Eheim AGB Station 600 rev2 220V
2x Fan Guard Classic 140mm - Black
Innovatek Flow-Meter PRO Rev 3.6
3x Masterkleer Classic 11/8 Clear - 1m
2x Noiseblocker Black Silent PRO-PK2 - 140mm Fan
8x Šroub 1/4" pro 11/8mm (otočný)

Co vy na to?
Alphacool Support (1563)|25.2.2011 18:05
ja prave tu Nexus bednu neznam, takze nedokazu uplne posoudit, kolik mista je tam nad zakladni deskou. Na prvni pohled ta bedna vypada uplne stejne, jako Lancool K62, tzn tenr adiator by se tam mel vejit. Ale nedokazu Vam to zarucit.

Pridelava se to klasicky zezhora skrz bednu prostrcite sroubky pro ventilatory, na ne prisroubujete radiator. Zezdola k radiatoru prisroubujete ventilatory tak, aby foukaly skrz radiator ven.

Innovatek Flow Meter fungovat bude i s 11/8mm hadici, ale moc ho nedoporucuji. Pomerne poruchovy a hlavne velmi velmi restriktivni, uplne zbytecne. Pokud chcete nejaky dobry prutokomer tak nejlepsi jsou aqua computer...bud ten levnejsi, nebo lepsi je ten high flow.

Jinak ty hose clamps budou pro Vas asi 12mm moc male, tzn vzal bych vetsi. A myslim, ze kdyz berete kvalitni Masterkleer hadici, tak vubec nepotrebujete otocne fitinky, jsou zbytecne drazsi a zabiraji i vic mista...jinak nemam k sestave zadne vyhrady :-)
Neregistrovaný (0)|25.2.2011 21:36
Ok, už se blížíme do cíle, takže takhle to mám objednat?

Alphacool AlphaCola 1L - Blue
Alphacool HF 14 Smart Motion Universal - Copper Edition
Alphacool HF 14 Yellowstone Copper Edition - Intel 775/1156/1366
2x Alphacool Hose Clamp 15mm - Black - pro připojení hadic na chladič čipsetu
Aqua Computer Flow Sensor "High Flow"
Aqua Computer kabel pro průtokový senzor - je to ten správný pro připojení na základní desku?
Black ICE Radiator GT Stealth 280 - Black
Eheim AGB Station 600 rev2 220V
2x Fan Guard Classic 140mm - Black
3x Masterkleer Classic 11/8 Clear - 1m
2x Noiseblocker Black Silent PRO-PK2 - 140mm Fan
10x Šroub 1/4 pro 11/8mm

A v jakém pořadí to pak mám propojit? Pumpa - procesor - chipset - grafika - radiátor - expanze?

Jak se přidělává ta pumpa do bedny? Že bych to prdnul do jedný tý přihrádky na disky? :)
Neregistrovaný (0)|26.2.2011 07:51
Ještě drobnost. Co připojit ten flow meter rovnou k čerpadlu nějakou kovovou tubičkou se závity na obou stranách? Ale na vašich stránkách jsem objevil jen nějaké speciální pro SLI.
Alphacool Support (1563)|27.2.2011 14:28
Pro pripojeni smart motion bloku k okruhu by to chtelo Lkove fitinky, teda pokud nemate pod grafickou kartou dost mista na rovne fitinky - ten blok totiz bude otocen smerem dolu a fitinky rovne by z nej zasahovaly do dalsich slotu, co tam mate - pokud tam mate nejake karty, tak by to byl problem.

Jinak pumpa je s expanzkou, a bloky a radiator a prutokomer muzete dat za sebou tak, jak se Vam to bude dobre montovat abyste nemusel hadice tahatsem a tam po skrini :-)
Obvykle pokud je pumpa na dne case a radiator nahore, tak je nejlepsi pumpa - grafika - chipset - cpu - radiator a pak zase dolu do pumpy.

A k tomu prutokomeru - proc ho pripojovat primo na pumpu ?
Neregistrovaný (0)|27.2.2011 23:13
Ty L-fitinky na grafiku, to je dobrej nápad. Sice tam zatím pod ní nic není, ale může do budoucna bejt ;)

Jsem ten průtokoměr chtěl dát "na konec" před expanzku, aby se mi tam zbytečně někde neflákal a držel na místě "sám od sebe". Nebo se to dává jinam?

A jak se přidělává ta pumpa? Nějaký šroubky? Někde jsem viděl nějaký lepivý podložky či co... ;)
Neregistrovaný (0)|28.2.2011 09:01
Ještě jste mi neodpověděl na tohle:

Aqua Computer kabel pro průtokový senzor - je to ten správný pro připojení na základní desku?

A pak se mi líbí Alphacool Thermosensor 1/ 4" šroub + Analog Display (hlavně ten jeho analog display). Dal bych si jeden na vstup do radiátoru a druhý na výstup. Dají se ty displeje dát do XSPC 5. 25” Bay Temperature Sensor Frame? A co všechno potřebuji na jejich připojení do vodního okruhu? Musím k tomu koupit "T" s fitinkami? Nebo by se tam dal "nějak" přidělat Innovatek Digital Thermometer - Analog Display?
Alphacool Support (1563)|28.2.2011 10:26
Prutokomer muzete dat do okruhu kamkoliv, kde se vam to hodi. V baleni pumpy je alphacool velco, takova hodne dobre drzici oboustranne lepiva podlozka, tim to lze uchytit na dno case.

Ten kabel je spravny, ano. Pokud jste trochu manualne zrucny tak so ho muzete dobastlit i sam z klasicke 3pin prodluzky, to pripojeni na prutokomer ma jen trochu vetsi roztece pinu.

Myslim, ze dva teplomery jsou zbytecne. Teplota vody pred radiatorem a za nim je rozdilna jen o nekolik desetin stupne celsia, takze vam de facto budou oba teplomery ukazovat temer to same :-) Jinak do toho XSPC ramecku se vejdou bez problemu a pokud nechete kupovat zbytecne Tcko a fitinky, tak bych spise vzal tuto variantu http://www.alphacool.cz/produkt/Aqua_Computer_Thermometer_1-4-_Pass-Through_-_Analog_Display.html ktera se pripojuje primo na 1/4" zavit.
Neregistrovaný (0)|28.2.2011 13:04
Ok. Takže objednám to takhle?

Alphacool AlphaCola 1L - Blue
Alphacool HF 14 Smart Motion Universal - Copper Edition
Alphacool HF 14 Yellowstone Copper Edition - Intel 775/1156/1366
2x Alphacool Hose Clamp 15mm - Black
Aqua Computer Flow Sensor "High Flow"
Aqua Computer Thermometer 1/4" Pass-Through - Analog Display
Black ICE Radiator GT Stealth 280 - Black
Danger Den Variable VGA Connector 1/4" - 1 Slot
Eheim AGB Station 600 rev2 220V
2x Fan Guard Classic 140mm - Black
3x Masterkleer Classic 11/8 Clear - 1m
2x Noiseblocker Black Silent PRO-PK2 - 140mm Fan
6x Šroub 1/4 pro 11/8mm
2x Šroub L 1/4" na 11/8mm hadici (otočný)

Pro ten display nejspíš udělám díru v jedný 3.5" záslepce u toho nexuse ;)
Alphacool Support (1563)|28.2.2011 13:19
Ten danger den nedrzi sam o sobe, musi mit na obou svych koncich pevnou zarazku, tzn blok na graficke karte v PCI-E slotu, tzn pokud to chcete pouzit na ten flow sensor tak Vam to drzet nebude...
V podstate je to jen ocelova trubicka s dvema 1/4" sroubenimi, ktere tesni trubicku pomoci silikonovych krouzku, ale jen tesni, nedrzi tu trubicku tak, aby se s tim nemohlo hybat sem a tam.
Neregistrovaný (0)|28.2.2011 13:27
Takže mi holt nezbude nic jinýho, než tam dát kousek hadičky. Ok, přidám 2 šrouby a objednám to.

Děkuji moc za rady

Ondřej Stašek
Neregistrovaný (0)|15.3.2011 11:10
Dobrý den.

Tak všechny díly dorazily v pořádku už v pátek. Dával jsem to dohromady až do neděle večer. Narazil jsem na pár drobných nedostatků, ale nakonec jsem uspěl.

* u chladiče na procesor nebyl v jedné matce (toolless kolečko) závit a chyběla jedna podložka (nebo 3 přebývaly?)
* L fitinky byly různé - jedna byla na klíč 16, druhá 17, jedna převlečná matice byla v pořádku, druhá byla o milimetr menší (dost jsem se s tím navztekal, než jsem to utáhl, ale teď to bude držet navždy)
* šrouby k radiátoru byly "akorát" na přidělání chladiče, ale ne na přidělání chladiče s drátovým chráničem a gumou dospod (chyběly tak 2 milimetry aby se šroub chytil) - ale stejně se do bedny nahoru nevešel radiátor s přišroubovanými chadiči, takže jsem to nakonec k hornímu víku přidělal stahovacími pásky
* mile mě potěšilo, že když jsem konečně rozebral můj Radeon 5850, tak se na ní hodily pasivy, co mi zbyly z krabice s Accelero S1 co jsem koupil kdysi k Radeonu X1950. Jen pasiv přes napájecí obvody byl o půl centimetru delší, než rozteč děr na desce (tak jsem druhej konec přichytil kusem pružiny) a musel jsem vyrobit malinký chladič na jeden napájecí brouk pod Xfire konektorem (že by napájení na PCI-express bridge?)
* docela jsem se vyvztekal (a párktát zranil), než jsem sundal 220 koncovku napájení pumpy abych napájecí šňůru prostrčil vzadu bednou průchodkou pro hadice vodního chlazení
* potěšilo mě, že ten samý konektor, co je na průtokoměru, se používá v kopírkách - tak tam mám originál, jen jsem sletoval 2 šňůry a bylo připojeno
* vyšlo to těsně nad 2m hadic a cca 0.4l kapaliny
* nakonec jsem to zapojil takhle: pumpa - cpu - čipset - grafika - radiátor - průtokoměr - čidlo teploty - pumpa (expanze)
* průtokoměr hlásí 80-100 RPM (není to málo?)
* docela mě naštvalo, že ta moje "super" deska (Gigabyte P55A-UD7) umí sice 7 větráků, ale jen u 5ti z nich umí zobrazit otáčky (že by problém SpeedFAN, kterej to nenadetekuje?) a štelovat umí jen jeden (na CPU) - víc voleb v biosu není (SpeedFAN sice nadetekoval nějaké 3 "štelovače" ale nedělají nic) - není na to nějaký lepší soft?

Takže při 18 stupních v místnosti teplota kapaliny na návratu do pumpy při IDLE vylezla za půl hodiny na 20. Při hraní 3D hry vylezla po hodině na 28. To bylo při obou ventilátorech pod chladičem točící cca 1100.

Pak se mi povedlo jeden ventilátor zpomalit na ~500 (zapnul jsem Smart CPU FAN). Teplota stoupla na 34 stupňů.

Tak jsem zkusil být zlej a vypnul druhej ventilátor úplně (takže v celý bedně byl jen 12cm na zdroji, ten je štělovanej podle teploty a druhej 12cm pod radiátorem na ~500 otáček). Teplota nevylezla nad 40 stupňů. Počítač se i po 2H hraní 3D hry choval stabilně. To vůbec není špatný - možná až zbytečně předimenzovaný :) (takže je ještě rezerva na novou grafiku a možná do budoucna i procesor)

Ale co mě dost vadí je, že ta pumpa dělá hroznej randál. Je to sice tišší, než Radeon 5850 v 3D zátěži, ale ne o moc. Není větší slyšitelný rozdíl mezi zapnutým a vypnutým počítačem se zapnutou pumpou. Co se s tím dá dělat? Pumpu mám přidělanou dodaným suchým zipem nahoře na DVD mechanice ;). Ničeho se nedotýká. Dá se to toho poslat nižší napětí? Nebo to něčím obalit? Rozebírat se mi to opravdu nechce...

Fotky: https://picasaweb.google.com/106972389390629102420/Vodnik?authkey=Gv1sRgCJa58PH0h9by-AE&feat=directlink

S pozdravem

Ondřej Stašek
Alphacool Support (1563)|15.3.2011 12:45
Fotky pekne :-)

Co se tyka toho uchyceni radiatoru - k Black Ice davaji sroubky jak se jim to zrovna hodi, takze u Vas se jim hodilo zrovna dat kratke :-( jsou to ale klasicke M4 tzn pokud mate nekde pobliz zelezarstvi tak za 20Kc jich 8ks sezenete :-)
Co se tyka vykonu - kdyz to chladi jen CPU tak je to tak normalni grafika by to zatizila vice...

K te pumpe - jaky je to zvuk ? Dunivy ? Klepavy ?Pokud je to klepavy zvuk tak je bud pumpa vadna, nebo tam mate malo vody a nasava i vzduch. Ta pumpa je zcela ticha, krome vibraci, tzn neco je spatne.
Neregistrovaný (0)|15.3.2011 17:29
Ty šrouby se tam stejně nevešly (neboli nebyla by díra na díru), takhle je to v bedně úplně natěsno.

Chladí to i grafiku ;)

Zvuk je to takový dunivý vrčivý. Vody je určitě dost (cca centimetr pod horní okraj expanzky). Když na ní zatlačím, ztiší se to trochu. Celá bedna vibruje.

Na https://picasaweb.google.com/106972389390629102420/Vodnik?authkey=Gv1sRgCJa58PH0h9by-AE&feat=directlink jsem nahrál foto pumpy a "pokus" o natočení videa. Moc ten mobil zvuk nebere :(
Alphacool Support (1563)|15.3.2011 17:48
Kdyz tu pumpu polozite na bok tak se zvuk nejak zmeni ?
Neregistrovaný (0)|15.3.2011 20:57
Tak jsem odkrytoval pumpu a zjistil jsem, že mi trochu kapaliny vyteklo ven (nejspíš kolem uzávěru expanzky - ten ale teď drží tak, že jsem s nim rukou nehnul). Vysušil jsem to toaletním papírem. Když jsem zbytkem ruličky podložil pumpu, dost se to ztišilo (vibrace se nepřenášejí na skříň). Ideální to ještě není, ale už se s tím dá žít. Už je to řádově na úrovni toho ventilátoru na max. otáčky.

Když pumpu položím na bok, tak to začne vrčet ještě víc jak to začne přisávat vzduch (kapalina zbělá bublinkami vzduchu). Když ji vrátím do svislé polohy, tak se to po chvíli zase zklidní.
Alphacool Support (1563)|16.3.2011 09:37
Mozna by to chtelo neco jako http://www.alphacool.cz/produkt/Aqua_Computer_Shoggy_Sandwich_Antivibration_Kit_-_rev2.html

Na rovinu rikam, ze my nemame zkusenosti s davanim teto pumpy do 5.25" pozice. Vzdy ji davame na dno case a tim padem se ten zvukovy projev muze lisit...zalezi take jak je case odvibrovana atd. Pokud Vam ten hluk nevyhovuje, muzeme ji vymenit za jiny model...treba EK DCP, nebo Laing...ale obe jsou to drazsi reseni.
Neregistrovaný (0)|16.3.2011 13:17
Jo, ta antivibrační podložka nevypadá špatně. Když tu pumpu ještě do něčeho zabalím, tak to snad bude v pohodě. Vyměňovat (rozebírat) se mi to opravdu nechce. Tuhle jsem vybral kvůli tomu, že ji všichni chválili pro tichost (asi mám holt smůlu :() ne kvůli ceně.

Pak mě ještě napadlo, že bych si vzal na den dovolenou a udělal si k vám výlet s celou bednou a na místě byste mi moh poradit co s tím, ne?
Neregistrovaný (0)|17.3.2011 08:55
Tak jsem včera koumal, proč mi ta pumpa teče. A přišel jsem na to. U závitu fitinky na výstupu je malá prasklinka. Nevím, jestli tam byla už od začátku, nebo se mi ji povedlo "vyrobit" utahováním fitinky, ale nezbylo mi nic jinýho, než milou pumpu vymontovat a posílám ji dnes zpět.

Jakou máte nejtišší pumpu? Docela se mi líbila Laing DDC 12V Ultra AGB + Alphacool TOP (není to až zbytečně výkonné a tím pádem i hlučné?) rovnou s expanzkou. Přidal bych tu antivibrační podložkou, co jste psal (přehodil bych krabici s diskama nahoru a pumpu bych přidělal na dno bedny).

Nebo vzít nejslabší Laing s topem a dát ho do Watercool SilentStar DDC Pro Box a nějakou expanzku (nejlépe s kovovými závity na fitinky) k tomu? To bych zase moh přidělat do boxu pro disky - tam by šroubky šly přes gumu, takže by to nemuselo tolik vibrovat (viz http://www.nexustek.nl/images/prom9bay.jpg)

Co bude tišší?

Jak moc se mají fitinky na té plexi expanzce utahovat, aby netekly, ale nepraskly? ;)

Taky musíme domluvit na nějaké rozumné pokutě, když jsem vám nejspíš zničil víko expanzky a koncovku síťové šňůry (rozebíral jsem ji 2x aby šňůra prošla vývodem pro vodní chlazení vzadu ve skříni).

Pak budu potřebovat nějakej regulátor větráků. To, co umí deska, je tragický. Docela mě zaujal mCubed T- Balancer bigNG :D Když už to dělám, tak pořádně.
Alphacool Support (1563)|17.3.2011 09:01
Laing nevibruje vubec, je to takovy jiny zvuk...takovy spis elektricky, ale je velmi tichy. Kazdopadne pokud Vam prisla hlucna ta agb station tak Vam asi prijde hlucny i ten Laing...
Na laing se zadne odhlucneni pro verzi s expanzkou nedela. Tzn pokud chcete dat Laing do odhlucnovaciho boxu, tak jedine s TOPem a expanzku zvlast.
Co se tyka te praskliny - musi se utahovat jen rukou. Rozumne na maximum, ale urcite jen rukou. Doufam, ze nam toto vyrobce uzna, protoze standardne se praskliny v zavitech logicky neuznavaji - prilis velky tlak pri dotahovani.
K tomu bigNG - dnes uz bych doporucil spis aquaero 5 LT...
Neregistrovaný (0)|17.3.2011 09:46
S tou AGB station bylo něco špatně. Dělala větší hluk, než Radeon 5850 na max. otáčky a vibrovala celá bedna. Největší problém byl v uchycení. Když jsem ji držel v ruce, tak to bylo vcelku v pohodě. Když se ten Laing poladí ještě tím Fan controlerem, tak to snad nebude slyšet skoro vůbec, ne?

Takže to objednám takhle, aby se to vyřizovalo?

Aqua Computer Aquaero 5 LT USB Fan Controller
Aqua AquaTube - Black
Laing DDC 12V PRO + Alphacool TOP
Watercool SilentStar DDC Pro Box
2x Šroub 1/4 pro 11/8mm

Snad se s výrobcem nějak domluvíte, abych tu pumpu nemusel platit celou ;)
Neregistrovaný (0)|17.3.2011 13:07
Když jste se neozval, tak jsem to objednal.

Ta pumpa je už jako obchodní balík na poště, takže zítra bude u vás. Teď už zbejvá jen se domluvit, kolik mi za její vrácení slevíte na této objednávce. ;) Než dojdou všechny díly, tak se snad vyjádří i dodavatel.
Neregistrovaný (0)|17.3.2011 21:28
Jsem úplně zapomněl, že bych měl v okruhu hliník. Tak budu muset vyměnit tu expanzku za např. Koolance Reservoir + Holders - 80mm.
Alphacool Support (1563)|18.3.2011 19:11
Laing moc nema smysl regulovat, protoze jeho vykon klesa dramaticky kdezto hlucnost prilis ne...

Ta Aquatube v tehle verzi je hlinikova - takze spise bych vzal Delrin verzi...
To Aquaero LT je uplna novinka a cekame je pristi tyden prvni dodavku, tak snad skutecne dorazi...

Jinak ten Laing PRO je s Watercool boxem kompatibilni, ale musite si vyriznout (rozsirit) o cca pul centimetru v tom boxu otvor...

K te AGB Station - vrchni dil jako spare part stoji 10eur...tzn az k nam dorazi tak se na to podivame a domluvime se.
Neregistrovaný (0)|18.3.2011 21:54
Tak budeme doufat, že ten Laing v odhlučňovacím boxu ještě k tomu přidělanej v tý bedně šroubama v gumě bude tichej. ;) Nic tiššího se už asi sehnat nedá, ne?

Nebylo by lepší pořídit na tu pumpu jinej TOP? Mě by se líbil Aqua Computer AquaCover - Laing DDC TOP (víc vydrží, než ten plexi top, ne?), ale s tím bych to zase nevešel do toho odhlučňovacího boxu :( Na kterej TOP je ten box dělaný?

Na tu Delrin verzi jsem pak taky koukal. Původně jsem chtěl něco "železnýho" aby to zase neprasklo ;) Nakonec jsem zvolil do objednávky Koolance Reservoir + Holders - 80mm. To bude asi v pohodě, ne?

Regulace větráků deskou je tragická, ale displej jsem nechtěl. Tak jsem zvědavej na to Aquaero LT. Jen koumám, jestli nemá smysl, když už do toho jdu, rovnou vzít to PRO nebo XT. Ten displej se mi líbí :D Dělají to i v černé verzi? Všude jsem viděl jen stříbrnou.

Pumpa už přišla?
Alphacool Support (1563)|19.3.2011 11:43
Nejtissi pumpa je Innovatek hpps.

Jak to myslite ze ten Aqua Computer TOP vydrzi vic ? Ten BOX je od Watercoolu takze standardne je delany na TOP od Watercoolu. Pokud nechcete nic rezat, tak muzete vzit Laing pumpu zvlast + Watercool TOP zvlast. Ale vyjde to draz nez ten bundle s alphacool TOPem.

Dela se pouze stribrna verze s tim, ze cerny front panel se musi objednat zvlast PRO verze http://www.alphacool.cz/produkt/Aqua_Computer_Front_Plate_for_Aquaero_5_PRO_-_Alu_Black.html nebo XT verze http://www.alphacool.cz/produkt/Aqua_Computer_Front_Plate_for_Aquaero_5_XT_-_Alu_Black.html
Je to od nich docela podraz, sami dobre vedi, ze 90% beden je cernych, ale holt chteji mit vyssi zisk tak standardne dodavaji strbrny a cerny se musi dokupovat...:stupid
Ondar (187)|21.3.2011 09:35
Tak jsem se konečně na tomhle fóru zaregistroval. Celý víkend ho sleduju, kdy se objeví odpověď od vás a teprv teď jsem si všimnul, že je na další stránce :D To byl dost podraz :D

Tak že bych objednávku rovnou změnil na Innovatek HPPS Plus - 12V? Nebudu muset kupovat Laing + top + box ;) Možná rovnou s tou ztišovací podložkou Aqua Computer Shoggy Sandwich Antivibration Kit - rev2. Nebude problém, když se to dodává s redukcí na 10/8 hadice když mám 11/8?

To, že ten top vydrží víc jsem myslel díky materiálu a utahování fitinek do něj ;) Předpokládám, že to je stejnej materiál, jako mám od vás ten průtokoměr a s tím problém nebyl.

Dá se k tomu Aquaaero LT do budoucna dokoupit ten displej? Vypadá to, že elektronika bude úplně stejná, ne? S tím displejem by mi to už nemuselo doma projít ;) (je vidět z venku)

Taky jsem pokukoval po Aqua Tubemeter USB ;) Dá se dát na tu expanzku Koolance Reservoir + Holders - 80mm?
Alphacool Support (1563)|21.3.2011 13:37
11/8mm hadici na 10/8mm fitinku date ale chce to trochu snahy. Ale neni to zadny zasadni problem.

Bohuzel upgrade z LT na PRO nebo XT nebude s nejvetsi pravdepodobnosti mozny. Je to novy produkt, stat se muze v budoucnu cokoliv, ale je to velmi velmi nepravdepodobne.

Co se tyka toho Tubemeteru - potrebujete redukci z 1/4" na 1/8", protoze ten Tubemeter ma 1/8" zavit a vsechny expanzky maji 1/4" zavit.
Ondar (187)|21.3.2011 14:24
To nacpání 10/8 fitinky na 11/8 hadici jsem si už vyzkoušel u jedné L-fitinky. Nebylo to zrovna jednoduchý, ale šlo to (kdyby to šlo vyměnit, bylo by to lepší). Jdu to vyměnit v objednávce (určitě ze mě máte velkou radost, co?).

Takže k objednávce napíšu (když už tak už :D):

Tak po domluvě na fóru prosím vyměnit položky:

Aqua Computer Aquaero 5 LT USB Fan Controller
Laing DDC 12V PRO + Alphacool TOP
Watercool SilentStar DDC Pro Box

za:

Aqua Computer Aquaero 5 XT USB Fan Controller + LCD + Touch + IR Remote
Aqua Computer Heatsink for Aquaero 5
Aqua Computer Front Plate for Aquaero 5 XT - Alu Black
Aqua Tubemeter USB (+ kabel pro připojení do Aquaero 5 XT, pokud není součástí)
Redukce 1/4" na 1/8" (pro uchycení Tubemeter do expanzky)
Innovatek HPPS Plus - 12V (pokud možno s redukcí 11/8 a ne 10/8)
Aqua Computer Shoggy Sandwich Antivibration Kit - rev2

A doufejme, že už to bude všechno ;)
Ondar (187)|21.3.2011 21:05
Tak jsem si udělal čas a zeptal se "strýčka gůgla" na tu pumpu. Docela ji chválil. A podle toho, co jsem objevil, tak bych ještě provedl (již opravdu poslední) výměnu dílů (často lidi takhle mění objednávky?):

Vstupní fitinka pro Eheim 1046/48/HPPS na 10/8mm hadici stříbrná
Koolance Reservoir + Holders - 80mm
2x Šroub 1/4 pro 11/8mm
Redukce 1/4" na 1/8"
Aqua Tubemeter USB

za

Innovatek AGB-O-Matic měřic hladiny kapaliny
Innovatek AGB-O-Matic pro EHEIM 1046/48 - Blue

Ať to k sobě pěkně pasuje.

Jenom jsem si přečetl, že je to celý konstruovaný na 30 stupňů celsia. Teď v zimě to asi nebude problém dosáhnout (s minulou pumpou a staženými větráky jsem se pohyboval do 35 stupňů na vstupu expanze), ale v létě, při teplotě v místnosti mnohdy i přesahující 30 nebude to dělat problémy? Nebude to praskat?
Alphacool Support (1563)|21.3.2011 21:18
Eheim pumpy jsou na 40 stupnu, ne na 30. Tzn v 99% pripadu zcela bez problemu...nad 40 stupnu je ta pumpa hlucnejsi.
Ondar (187)|21.3.2011 21:22
Jsem jen citoval váš komentář na vašich stránkách :)
http://www.alphacool.cz/Product.aspx?arg0=1366&arg1=01

Taky jsem si všimnul, že jste z tý objednávky vyhodil i Aqua Computer Heatsink for Aquaero 5. Tam byl stejně asi zbytečnej - 30W na větrákách neudělám a pumpa jde mimo...
Alphacool Support (1563)|21.3.2011 21:37
Hmm tak to je dost blbej preklep...spravne je 40 stupnu.

Heatsink je ve verzi XT uz v baleni, neni potreba dokupovat zvlast.
Ondar (187)|21.3.2011 21:48
Dobrý je, že si toho nikdo za rok a půl (co tam ten příspěvek je) nevšiml :D

Tak jsem na to hodně zvědavej (hlavně na to řídící centrum). Jak to vidíte s dodávkou? (ještě že mám doma "náhradní" noťas, takže aspoň na webu brouzdat můžu).
Ondar (187)|22.3.2011 17:38
Mno a když teď budu mít (snad :)) tiché PC, mám další problém. Nevíte o nějakých reproduktorech, které nevrčí hned, jak se dají do zásuvky (ala moje staré u počítače)?
Alphacool Support (1563)|22.3.2011 21:26
Není to vrčení spíše špatnou elektroinstalací ? Tomu pomůže třeba UPS...
Neregistrovaný (0)|23.3.2011 07:41
Je to novostavba, elektrická instalace je necelé 2 roky stará, elektrika jde přes 2 chráničky (barák na vstupu, pes s přepěťovkou) a on-line UPS (ta večí taky slušně, ale tu mám celkem daleko, takže skoro slyšet není). Je jedno, jestli ty reproduktory zapojím před nebo za (nebo u rodičů), vrčí pořád stejně (a dost). Taky stály před nějakými 8mi lety cca 400,- (stereo + subwoofer), takže o nich valné mínění nemám ;)
Ondar (187)|7.4.2011 12:09
Tak jsem v pátek rozchodil to nový čerpadlo a dneska jsem se (konečně) dostal k tomu, abych něco o tom napsal :)

Je určitě tišší, než to předešlé, ale vibruje stále dost => nesmí se ničeho dotýkat. A vzhledem k tomu, že mám zdroj dole v bedně, tak je to dost složitý (jeden kabel vedle druhýho, málo místa). Ještě se mi nepovedlo to čerpadlo přidělat tak, aby jsem s tím byl spokojenej (taky jsem tomu moc času nevěnoval - to víte, 14 dní bez počítače, člověk má jiný priority :D).

Většinu kraválu se mi podařilo odstranit tím, že jsem se vyprdnul na "toolless" instalaci a DVD a škatuli s diskama (3x 5.25", dá se dát do jaký-koliv vejšky) přitáh pořádně šroubama k bedně.

Další slušnej zdroj kraválu je zdroj. Vypadá to, že se mu "na zádech" vůbec nelíbí. Když ho otočím, je to znatelně lepší, ale zase to netahá vzduch kolem grafiky (až bude full-cover block na novou grafiku z nový generace, bude to jedno). Asi se kouknu jestli je zdroj ještě v záruce a pokud ne, tak ho rozeberu, milý větrák odpojím a dám místo něj novej, hlavně tišší a regulovatelnej z Aquaero (tedy až konečně přijde).

Jinak jsem koukal, že nová pumpa snížila teplotu vody o cca 3 stupně (při pařbě se pohybuju těsně nad 31 stupňů), což není špatný.

Co jak to vypadá s tou "starou" pumpou? Jak se domluvíme?
Alphacool Support (1563)|8.4.2011 10:57
Co mate za zdroj ? My do zdroju davame Noctuu ULN na 700rpm, a je po problemu :-) Jeste jsme nenarazili na zdroj, kteremu by ta Noctua nestacila s chladicim vykonem.

Co se tyka te teploty - mohla byt nejaka bublina v radiatoru napriklad, tato pumpa je silnejsi, takze ta ji vyfoukla...

Tu starou pumpu nereste, ten dekl stoji 10eur...
Ondar (187)|8.4.2011 11:24
Nevím to jistě, ale myslím si, že tenhle zdroj: http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=66057 (450W je to určitě, eff. 85+ taky a ta nálepka na větráku je mi taky povědomá). Takže si tu noctuu přihodím do objednávky?

Nebude tomu vadit poloha zdroje "na zádech"?

Nechá se to pak na plný výkon (když to ještě tahá vzduch od pasivů na grafice), nebo že bych to "šteloval" tím aquaero? :)

Nevíte, jak jsou v tom aquaeru dělaný teplotní senzory a jak se přidělávají (že bych jeden dal i do toho zdroje)?

Máte nějaký zkušenosti s těma reproduktorama? Nejspíš to nakonec vyřeším tak, že si koupím nějaký "obyčejný" zesilovač a připojím na to moje staré dobré dřevěné půlmetrové bedny ;)

Tak tu pumpu pořešíme dobropisem nebo slevou na aquaeru? ;)
Alphacool Support (1563)|8.4.2011 11:46
No tak zrovna Fortron je jedna z nejhlucnejsich znacek zdroju. Ano jsou kvalitni, maji vysokou ucinnost, vse ok...ale ta hlcunost je i v tech jejich "tichych" radach dost vysoka.

Teplotni senzory tam jsou klasicke placate na lepeni... http://www.jscomputers.cz/produkt/Teplotni_senzor_2pin_-_90cm.html

Na tom Aquaero bude sleva...regulovat tu ULN Noctuu nema smysl, je totalne ticha.
Ondar (187)|8.4.2011 12:46
Ok, vyměníme větrák ve zdroji (už jsem ho přidal do objednávky). Snad se nakonec k tomu tichýmu počítači dopracuju :D

Ještě jsem zjistil, že budu muset znova vypustit okruh a trochu upravit délku hadiček, když je teď pumpa jinde. Tak mě napadlo, že bych tam při tý příležitosti přidal nějakej napouštěcí/vypouštěcí ventil, aby to příště bylo jednodušší. Jak se tohle řeší (2 fitinky mi zbyly)?

Například Danger Den Fillport - Black + Šroub prodlužka T 11/ 8mm?
Alphacool Support (1563)|8.4.2011 21:43
Ano klidne tak. ja osobne toto ale moc nehrotim a proste odsroubuju fitinku, ktera je v okruhu nejnize a necham vodu vytect...sice nevytece uplne vse ale vytece to dost na to, aby slo s papirovym ubrouskem v ruce vse v klidu rozsroubovat, proplachnout a zase slozit...
Ondar (187)|11.4.2011 16:43
Jak často se potom má měnit voda (v tom minulým vodním chlazení jsem ji nevyměnil nikdy - byla tam původní, takže minimálně 6 let)?

Nějaké další úkony "běžné údržby", neboli na co by si člověk měl dávat pozor?
Alphacool Support (1563)|11.4.2011 17:54
No...otazka "jak casto" je stara asi stejne jako vodni chlazeni samotne a spravna odpoved na ni asi neexistuje :D

Idealni je cca 1x mesicne se podivat, zda je voda v poradku (neni zakalena, nebo tam nejsou necistoty apod)...pokud je vizualne voda ok, coz v kvalitnim okruhu z medi a ne moc prasnem prostredi muze byt ok i nekolik let, tak neni nejaky duvod ji menit. Samozrejme druha vec je, ze to chce sledovat, zda casem nezacnou nejak vyrazne rust teploty - to by znamenalo ucpany blok nebo radiator. Ale to se stava zcela vyjimecne, ze by voda v hadicich byla ok a pritom blok nebo radiator byl ucpany...
Ja doporucju preventivne menit po cca roce, nebo i po dvou, pokud je vse OK. Ale je to spis "pro jistotu" nez ze by to melo nejaky smysl...