reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Využití 2G paměti když je pc v klidu - kde je chyba?

dracihnev (170)|24.2.2011 00:29
Ahoj, začal sem si poslední dobou všímat lagů ve hrách. Ať je to Call of dut nebo třeba Bulletstorm, tak se mi chvílema propadá fps. Nehledě na grafické nastavení to v nepravidelném intervalu cca jednou za deset sekund jakoby zamrzne na krátkou chvilku ale je to dost nato aby to kazilo dojem. Podíval sem se tedy do správce úloh a zjistil sem, že mi došla volná paměť (viz obrázek). I když mám zapnutý jen nod32 a pár systémových programů, tak mě pc využívá 2G paměti.

Už je to doba co sem měl čisté widle a na disku už se vystřídala spousta her a programů. Pomohlo by třeba promazat registry nebo zakázat nějaké nepotřebné procesy? Například SearchIndexer.exe žere 80MB paměti a vůbec netuším co to je.
Zoidik (1405)|24.2.2011 06:53
Promazat tyhle procesu určitě, ale spíše jenom ty, o kterých jsi si jist, že víš, že nejsou k ničemu. Taky bych se podíval co všechno se ti spouští po startu Win. Na pročištění je dobrej CCcleaner
kevin00 (10238)|24.2.2011 08:17
O jaký operační systém se jedná ?
Pomocí nástroje msconfig zakaž všechny nepotřebné programy spouštějící se po startu počítače a pomocí nástroje Process Explorer zkontroluj procesy spouštějící se po startu počítače, vlož sem log z HijackThis (prosím do tagu Spoiler).

Proces SearchIndexer.exe - Jedná se o pokročilé vyhledávání (indexaci obsahu) Windows. Vypnutí procesu lze provést z Ovládacích panelů -> Programy a funkce -> Zapnout nebo vypnout funkce systému Windows -> odškrtnout možnost Služba Indexing Service (postup je pro Windows Vista).
dracihnev (170)|24.2.2011 12:51
udělal sem vše jak ste mi poradili a přinejmenším mi alespoň systém o pár sekund rychleji naběhne... ten problém s nedostatkem paměti sem možná trochu přehnal..já sem měl totiž zapnuté pc celý den a když je pc čistě po zapnutí tak je využitá operační paměť kolem 1G.. i to se mi zdá trochu moc ale už to nepředstavuje problém. horší je, že trhání u her nezmizelo takže to bude něco jiného.. mohl by to být hardisk? defregmentované je sice mám ale na C: (tedy kde je windows) mám jen 5G volného místa. 35Giga z 40 je zaplněno nevím čím...na ten hardsik neinstaluju naprosto nic a přesto furt roste... částečně jsou to dočasné soubory z mozily (mimochodem nevíte jak změnit aby se ukládali na jiný disk?) ale hlavně složka Windows má 22 giga. A s tím už mi asi CCleaner nepomůže
PS: mám windows 7 64bit
kevin00 (10238)|24.2.2011 13:13
Pokud máš pouze 5 GB volného místa na disku, může to být příčinou tvých problémů. Pokud Ti svévolně mizí místo na disku, vyzkoušej tento postup. Je sice pro Win Vista, ale mohl by fungovat i na Win7.
r34ktor (7477)|24.2.2011 13:38
[quote=dracihnev;437591]horší je, že trhání u her nezmizelo takže to bude něco jiného.. [/quote]
Vypiš komonenty ve tvé sestavě.

Které hry zlobí?

Jaké je vytížení CPU a GPU během hraní? Co teploty?

[quote=dracihnev;437591]mohl by to být hardisk? defregmentované je sice mám ale na C: (tedy kde je windows) mám jen 5G volného místa.[/quote]
To ještě není kritické. Tady problém IMHO nebude.

[quote=dracihnev;437591]částečně jsou to dočasné soubory z mozily (mimochodem nevíte jak změnit aby se ukládali na jiný disk?)[/quote]
Víme. Vytvoř si nový profil, a přesměruj ho na jiný disk. Nebo stávající přesuň.
dracihnev (170)|24.2.2011 13:48
situace je následující:
hardisk 1 (160G) rozdělený na
C: volných 5G z 40 je na něm windows
D: zbývajících asi 100G - mám na něm hry
hardisk 2 1T
jeden oddíl - F:

dva dotazy:

1. jak navýšit kapacitu pro systémový disk? šlo by třeba přemístit windows na jiný disk.. ten původní naformátovat a pak ho vrátit zpět?

2. Jak bych měl přesunout hry z D na F? nějak zkopírovat i s registry?


edit: beru zpět. nejjednoduší bude asi když ten starý hadr naformátuju a znova nainstaluju windows. potřebuju tedy zálohovat hry a některé programy zálohovat na nový hardisk.
r34ktor (7477)|24.2.2011 13:57
[quote=dracihnev;437607]1. jak navýšit kapacitu pro systémový disk? šlo by třeba přemístit windows na jiný disk.. ten původní naformátovat a pak ho vrátit zpět?[/quote]
Přerozdělit místo na disku. Z placených aplikací to umí Acronis Disk Director nebo Paragon Partition Manager, z free např. GParted.

[quote=dracihnev;437607]2. Jak bych měl přesunout hry z D na F? nějak zkopírovat i s registry?[/quote]
Zazálohovat uloženené pozice, odinstalovat z původního, a nainstalovat do nového umístění.
zsdx (2098)|24.2.2011 13:57
[quote=dracihnev;437607]situace je následující:
hardisk 1 (160G) rozdělený na
C: volných 5G z 40 je na něm windows
D: zbývajících asi 100G - mám na něm hry
hardisk 2 1T
jeden oddíl - F:

dva dotazy:

1. jak navýšit kapacitu pro systémový disk? šlo by třeba přemístit windows na jiný disk.. ten původní naformátovat a pak ho vrátit zpět?

2. Jak bych měl přesunout hry z D na F? nějak zkopírovat i s registry?[/quote]

ad 2 - ve spravci disku si prehod pismena D a F
- pak /radeji v nouzovem rezimu/ prekopiruj vse z puvodniho D na 'nove' D /ex-F/ a mas hotovo i bez reinstalace i sachu s registry
ad 1 - presun si dokumenty
- presun si swap na 'nove' D /F/
- prerozdel misto po presunu
dracihnev (170)|24.2.2011 14:04
dekuju za rady... jeste me ale napadla jedna moznost... neslo by jednoduse sloucit ty dva oddily do jednoho? oba jsou formatovany NTFS.. jeden je systemovy a na druhem mam programy a hry

edit: a nebo jestli by nešlo jeden oddíl zvětšit na úkor toho druhého?
Bez názvu.jpg
r34ktor (7477)|24.2.2011 14:15
[quote=dracihnev;437613]dekuju za rady... jeste me ale napadla jedna moznost... neslo by jednoduse sloucit ty dva oddily do jednoho? oba jsou formatovany NTFS.. jeden je systemovy a na druhem mam programy a hry[/quote]
Moc nedoporučuji. Budeš pak muset upravit cesty v registru, aby aplikace původně umístěné na disku D fungovaly. To lze buď ruční editací, nebo to některé programy umí automaticky (ovšem výsledek nemusí být 100%).

[quote=dracihnev;437613]a nebo jestli by nešlo jeden oddíl zvětšit na úkor toho druhého?[/quote]
Viz přerozdělení.
dracihnev (170)|24.2.2011 14:18
rozhodl sem se tedy jen přerozdělit oddíly...neumíte to windows 7 bez pomoci dalšího softwaru?

PS: co znamená "primární oddíl"? mám to toitž napsané u externího hardisku.. neměl bych jako primární oddíl mít spíš ten kde mám hry nebo systém?

PPS: pokud to win7 neumí jaký program byste doporučili? ten paragon partition... je jen pro 32bit
r34ktor (7477)|24.2.2011 14:29
[quote=dracihnev;437618]rozhodl sem se tedy jen přerozdělit oddíly...neumíte to windows 7 bez pomoci dalšího softwaru?[/quote]
Umí. Ale má to jisté omezení - jen v rámci kontinuálního volného místa. Čili je potřeba před změnou velikosti disk defragmentovat.

[quote=dracihnev;437618]PS: co znamená "primární oddíl"? mám to toitž napsané u externího hardisku.. neměl bych jako primární oddíl mít spíš ten kde mám hry nebo systém?[/quote]
Viz http://cs.wikipedia.org/wiki/Diskový_oddíl

[quote=dracihnev;437618]pokud to win7 neumí jaký program byste doporučili? ten paragon partition... je jen pro 32bit[/quote]
Pokud nechceš platit, už jsem linkoval GParted.
dracihnev (170)|24.2.2011 14:39
rozhodl sem se pro EASEUS Partition Manager .. freeware s podporou W7 64bit... tak snad to bude bez problémů...
r34ktor (7477)|24.2.2011 14:40
[quote=dracihnev;437622]tak snad to bude bez problémů...[/quote]
Záloha důležitých dat před takovouto operací není nikdy od věci.
dracihnev (170)|24.2.2011 15:28
v programu se vůbec nevyznám i přesto že s angličtinou problém nemám... navíc všude čtu o tom jak se často při takových operacích ztrácejí data. Takže se teď zase přikláním spíš k tomu zálohovat vše na druhý disk a ten první znovu naformátovat společně s novou instalací windows a tentokrát nechat víc místa pro systém.

mohlo by to fungovat takto?: exportovat komplet registry a pak je po reinstalaci importovat a CCleaner by se už postaral o případné chyby...?

PS: ve win7 ve správě disků je možnost zmenšit a zvětšit svazek... co kdybych zmenšil svazek u D: a pak dal zvětšit u C: a přidal bych tam ten získaný prostor?
zsdx (2098)|24.2.2011 15:35
[quote=dracihnev;437628]v programu se vůbec nevyznám i přesto že s angličtinou problém nemám...
mohlo by to fungovat takto?:...?[/quote]

A proc nezkusis mnou navrhovany postup - ten je s minimem prace a bez rizika ztraty dat.
dracihnev (170)|24.2.2011 15:47
jestli sem to dobře pochopil. stačí akorát přejmenovat hardisky a diky tomu po premisteni her a programu registry budou fungovat. to zni dobre ale nevyresi to problem s nedostatkem mista na systemovym disku
zsdx (2098)|24.2.2011 16:04
[quote=dracihnev;437631]to zni dobre ale nevyresi to problem s nedostatkem mista na systemovym disku[/quote]

Navrh na reseni uz jsem taky psal ;) Navic ti pak zbyde 100GB na ex-D o ktere ho pak muzes snadno zvetsit (ve spravci disku odeberes prisl. oddil a pak ho prifaris k puv. 40GB).
dracihnev (170)|24.2.2011 16:07
aha... no nemohl bys to vysvětlit trochu blíž? nějak se nechytám (co je swap?).
dracihnev (170)|24.2.2011 16:27
ve správci disků sem zmenšil oddíl D o 50G ale objevil se další problém. U každého disku/oddílu když na něj kliknu pravým tl., tak se mi objeví možnost rozšířit svazek ale u systémového C tam tuto možnost nemám... čím by to mohlo být?

edit: četl sem že to jde pomocí toho programu Easus Partition Master... ale jak sem říkal vůbec se v něm nevyznám... nemohl by mi někdo krok za krokem poradit?

Já sem zkusil akorát dát Copy Partition a tam jako source vybrat C a jako Destination těch volných 50G které sem uvolnil z D ale neměl sem nervy nato to odkliknout protože si nejsem úplně jistej co to vůbec udělá.
zsdx (2098)|24.2.2011 18:06
[quote=dracihnev;437643]ve správci disků sem zmenšil oddíl D o 50G ale objevil se další problém. U každého disku/oddílu když na něj kliknu pravým tl., tak se mi objeví možnost rozšířit svazek ale u systémového C tam tuto možnost nemám... čím by to mohlo být?[/quote]

Jedno po druhym!! Mas presunuto mezi D a F? Je v poradku, ze ti to nejde, protoze mas primarni a rozsireny oddil na disku - musis nejdriv presunout data, pak smazat oddil a pak ti to pujde i na tom C:
dracihnev (170)|24.2.2011 19:01
tak sem si preci jen nakonec sehnal Paragon partition manager... umi s tim nekdo? znate nejaky navod v cestine? chtel bych vzit cast oddilu D a premistit jej do oddilu C
mpitman (206)|25.2.2011 09:13
[quote=dracihnev;437696]tak sem si preci jen nakonec sehnal Paragon partition manager... umi s tim nekdo? znate nejaky navod v cestine? chtel bych vzit cast oddilu D a premistit jej do oddilu C[/quote]

Tak znovu - uz to tu psali jini, ale vyzkousim to jeste jednou shrnout a po lopate :-)

Nejjednodussi postup jak vse udelat i bez externich nastroju a preinstalace cehokoliv.

1) zkopirovat vse z puvodniho disku D na puvodni F se zachovanim cest (proste co bylo v koreni disku D bude nyni v koreni disku F)

2) zmenit pismeno disku F na D ve spravci disku (puvodni D muze mit docasne libovolne pismeno, protoze se bude stejne rusit) - tedy D zmenit na libovolne volne pismeno treba Z, pote disku F zmenit pismeno na D

3) ve spravci disku kompletne odstranit oddil co byl drive D (nyni treba Z)

4) ve spravci disku dat zvetsit/roztahnout systemovy oddil C pres cele volne misto

A je hotovo :-) Jen doplnim, ze pred poslednim krokem bych si pro jistotu udelal zalohu systemoveho oddilu (hlavne dulezitych dat) na novy disk D (drive F).

Jinak pri zmenseni byvaleho oddilu D na polovinu dojde k uvolneni mista za nim a proto nelze roztahnout oddil C, ktery je pred nim a za nim nenasleduje zadne volne misto - je tam zacatek byvaleho D (to se tam udela az odstranenim byvaleho oddilu D).

Swap soubor je odkladaci soubor Windows, pouziva ho pro odkladani obsahu z RAM, ktery neni zrovna vyuzivan a dalsi potreby. I po tomto postupu bych doporucil ho presunout z disku C na novy disk D (vzdy je dobre kdyz je Swap na jinem fyzickem disku nez system) - pro presny postup jeho premisteni we Win 7 doporucuji Google (ale nebude to tak vzdalene od Win XP, kde to je v System->Advanced->Preformance Setting->Advanced->Virtual memory->Change). Je take dobre nastavit minimalni hodnotu na stejnou hodnotu jako je maximum aby se velikost swapu nemenila a nefragmentoval se postupem casu.
dracihnev (170)|25.2.2011 09:23
dekuju za vaše odpovědi. Já sem nakonec reinstaloval windows a mám pokoj. Ale aspoň sem zas o něco moudřejší.
mpitman (206)|25.2.2011 09:27
[quote=dracihnev;437776]dekuju za vaše odpovědi. Já sem nakonec reinstaloval windows a mám pokoj. Ale aspoň sem zas o něco moudřejší.[/quote]

Taky zpusob :-), ale podstatne casove narocnejsi (myslim vcetne instalace vsech ovladacu, programu a her). Obcas, ale reinstalace neuskodi, protoze ac se clovek snazi jak se snazi, tak si je casem stejne zaneradi. Hlavne, ze se to nakonec vyresilo.