reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Má smysl systémový disk MLC SSD

Misacek (18)|25.2.2011 12:32
Ahoj všichni,

chci se zeptat, zda má smysl použít jako systémový disk multi-level cell SSD. O spotřebu mi nejde, ale měl jsem za to, že díky brutálně krátkým přístupovým časům a vysokým rychlostem zápisu a čtení bude SSD disk jako systémový úplně úžasný. Teď mi ale kamarád říkal, že u MLC se rychlost projeví jen na zápisu a čtení jediného souboru - práce s mnoha malými soubory, čili to, co systém a programy dělají pořád, prý není ve výsledku výrazně rychlejší (prý i pomalejší). Na SLC v jakékoli rozumné kapacitě samozřejmě nemám, neboť to stojí skoro jako celý zbytek počítače dohromady. Systém bych používal Windows 7, pokud na tom záleží.

Takže co myslíte? Zrychlí MLC SSD fungování systému, odezvu programů, atd.? Dost na to, aby to stálo za tu investici? Máte někdo zkušenost?

Díky
NHKG (1136)|25.2.2011 12:54
Podle mě stačí MLC. Sice i záleží na PC a co na něm děláš, ale většina lidí včetně mě je i s MLC spokojená a už by se ke klasickým diskům nevrátila. Až na vyjímky se zrychlí náběh všech programů a práce s PC je celkově příjemnější. Doporučuju Intel, má už dlouho výborný poměr cena/výkon/kapacita. I ten můj Kingston má v sobě vnitřnosti od Intelu a já osobně jsem s ním spokojený a peněz nelituju. Na ukládání velkých souborů SSD je stejně moc drahé, takže tě nemusí mrzet, že v tomto případě nebude proti normálnímu disku o moc rychlejší.
Misacek (18)|28.2.2011 09:51
A těch 64GB stačí? Na systém + programy? (Hry ne.) Já totiž mám dodnes WinXP x64 (mám je rád), a tak nemám představu, kolik místa zaberou Win 7.
NHKG (1136)|28.2.2011 10:41
Já mám jenom 40GB SSD disk (viz podpis). Chtělo by to větší, ale když před rokem stál 2000Kč, tak jsem neodolal. Windows 7 + programy mi zaberou asi 20GB, takže mi zbývá místo na 2 hry. Ale nemám na PC žádné velké programy, jenom to co potřebuješ k domácímu používání počítače. Teď jsem v práci (tady mám taky XPčka), ale samotné W7 myslím zaberou kolem 10GB.
Pokud uvažuješ o SSD, tak smysl mají asi jenom tyto 2:
Intel X25-M (34nm) 80GB za 3700Kč
OCZ Vertex 2 Series 60GB za 3000Kč