reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Reinstalace XP

Belbas (362)|26.2.2011 11:04
Zdravím
Doposud jsem si na reinstalaci systému vždycky někoho pozval. Ale už jsem starší a nechce se mi furt někoho otravovat. Rád bych si systém přeinstaloval sám. Na internetu je plno návodů ale každý se trochu liší. Chci se teda zeptat, jestli znáte nějaký ověřený, který byste mi mohli doporučit. A taky se chci zeptat, jestli má cenu to zkoušet když sem třeba ještě v životě nic nedělal v BIOSu. Jinak bych se označil za pokročilejšího uživatele PC. :)

Předem Díky
kevin00 (10238)|26.2.2011 12:53
Pokud nám sdělíš jakou vlastníš základní desku, možná nebudeš muset ani do BIOSu lézt. Návod na instalaci krok za krokem je např. ZDE.
Belbas (362)|26.2.2011 13:05
[quote=kevin00;438017]Pokud nám sdělíš jakou vlastníš základní desku, možná nebudeš muset ani do BIOSu lézt. Návod na instalaci krok za krokem je např. ZDE.[/quote]

Údaje o PC mám v profilu: Gigabyte GA-7VT600-1394 - VIA KT600
kevin00 (10238)|26.2.2011 13:16
[quote=Belbas;438021]Údaje o PC mám v profilu: Gigabyte GA-7VT600-1394 - VIA KT600[/quote]

Je více jak vhodné udávat tyto informace do threadů profil/podpis si změníš a rázem má thread nulovou hodnotu. Navíc nemůžeš čekat, že každý bude potřebné informace všude možně hledat.

Při POSTu mačkej klávesu F12, objeví se boot menu, kde si vybereš bootování z CD/DVD mechaniky a nemusíš lézt do BIOSu.
Belbas (362)|26.2.2011 13:26
Jo to celkem chápu jenom nevím co přesně je POST. Na wiki je to jen v AJ.
kevin00 (10238)|26.2.2011 13:33
[quote=Belbas;438026]Jo to celkem chápu jenom nevím co přesně je POST. Na wiki je to jen v AJ.[/quote]

Je to ten okamžik kdy jsou detekovány pevné disky ... zapni počítač a mačkej F12, boot menu posléze vyskočí ... klávesové zkratky jako Del pro BIOS, F12 pro boot menu apod. jsou také při POSTu vypsány ve spodní části obrazovky.
Belbas (362)|26.2.2011 13:36
[quote=kevin00;438027]Je to ten okamžik kdy jsou detekovány pevné disky ... zapni počítač a mačkej F12, boot menu posléze vyskočí ... klávesové zkratky jako Del pro BIOS, F12 pro boot menu apod. jsou také při POSTu vypsány ve spodní části obrazovky.[/quote]

OK, zatím díky. Když budu mít nějaké problémy v průběhu reinstalace napíšu do tohohle vlákna. Mám tu ještě jeden PC.
Belbas (362)|27.2.2011 10:04
Ještě jsem se chtěl zepat, kdy a jak v průběhu reinstalace mám naformátovat disk ?
DrZelenka (2491)|27.2.2011 12:12
[quote=Belbas;438131]Ještě jsem se chtěl zepat, kdy a jak v průběhu reinstalace mám naformátovat disk ?[/quote]

Když se tě to zeptá kam chceš instalovat, tak smažeš daný diskový oddíl a vytvoříš ho znova.
Belbas (362)|27.2.2011 12:15
[quote=DrZelenka;438161]Když se tě to zeptá kam chceš instalovat, tak smažeš daný diskový oddíl a vytvoříš ho znova.[/quote]

Díky :)
Belbas (362)|27.2.2011 12:37
Tak mám první problém. Vložím CD do mechaniky restartuju počítač, při POSTu zmáčknu F12 - objeví se "Boot From CD:" a pak řádek který mi říká ať zmáčknu klávesu a potvrdím to. Potvrdím to a systém se normálně načte jako kdyby se nic nedělo... Co s tím?
kevin00 (10238)|27.2.2011 13:20
Je CD z kterého instaluješ správně vypálené ? Zkus jej v jiném počítači. Je správně detekována mechanika (detekována v BIOSu; zabliká, médium se roztočí, je slyšet načítání, apod.) ?
Belbas (362)|27.2.2011 13:33
CD je originál, takže to by mělo být bez problému. Mechanika se točí i bliká.
kevin00 (10238)|27.2.2011 14:42
Pomocí klávesy Del vstup při POSTu do BIOSu, stiskni kombinaci kláves Ctrl+F1, v sekci Advanced BIOS Features nastav možnost First Boot Device na CDROM.
Tím nastavíš, že počítač bude vždy bootovat z CD/DVD mechaniky. Po instalaci budeš muset opět vstoupit do BIOSu a nastavit hodnotu na HDD-0.
Belbas (362)|27.2.2011 15:14
[quote=kevin00;438200]Pomocí klávesy Del vstup při POSTu do BIOSu, stiskni kombinaci kláves Ctrl+F1, v sekci Advanced BIOS Features nastav možnost First Boot Device na CDROM.
Tím nastavíš, že počítač bude vždy bootovat z CD/DVD mechaniky. Po instalaci budeš muset opět vstoupit do BIOSu a nastavit hodnotu na HDD-0.[/quote]

Vlezl jsem do toho nastavení a jako First Boot Device je nastavený CDROM...

EDIT: Teď se na to dívám a je tady i second a third boot device. Second je HDD a third je zase CDROM. Co kdybych i jako second nastavil CDROM?
kevin00 (10238)|27.2.2011 15:31
[quote=Belbas;438208]Co kdybych i jako second nastavil CDROM?[/quote]

Co kdyby jsi to nastavil jak jsem Ti napsal a vyzkoušel to :idea
Belbas (362)|27.2.2011 15:36
[quote=kevin00;438210]Co kdyby jsi to nastavil jak jsem Ti napsal a vyzkoušel to :idea[/quote]

Tak jak jsi mi to napsal to nastavené bylo už když jsem se do toho nastavení dostal. Takže jsem to jenom potvrdil a nefunguje to.
kevin00 (10238)|27.2.2011 15:43
Vyzkoušej médium v jiném počítači.
honzee (187)|27.2.2011 15:47
PC vetsinou mivaji nastaveny CDROMy jako primarni medium k bootovani. To az zkusenejsi uzivatel si to zmeni, protoze preci jen nejakou tu vterinku trva, nez PC zjisti, ze tam CD bud neni nebo ze neni bootovatelne:) Z toho co sem si tu precetl se uzivatel vubec nedostal do boot menu, prsote bylo nastaveno primarne CD a z toho se PC pokouselo nabootovat. Je ale zvlastni, ze se nespusti instalace. Neni to nahodou jenom RECOVERY CD??? I ja jsem kdysi davno zkousel instalovat z recovery CD :D
Belbas (362)|27.2.2011 15:56
[quote=kevin00;438216]Vyzkoušej médium v jiném počítači.[/quote]

Hotovo, je OK.
kevin00 (10238)|27.2.2011 15:57
[quote=honzee;438218]Z toho co sem si tu precetl se uzivatel vubec nedostal do boot menu, prsote bylo nastaveno primarne CD a z toho se PC pokouselo nabootovat.[/quote]

Pokud to nastavil v BIOSu a stále nebootuje, tak to nebude tím, že by se do boot menu nedostal.
Belbas (362)|27.2.2011 15:59
[quote=honzee;438218]PC vetsinou mivaji nastaveny CDROMy jako primarni medium k bootovani. To az zkusenejsi uzivatel si to zmeni, protoze preci jen nejakou tu vterinku trva, nez PC zjisti, ze tam CD bud neni nebo ze neni bootovatelne:) Z toho co sem si tu precetl se uzivatel vubec nedostal do boot menu, prsote bylo nastaveno primarne CD a z toho se PC pokouselo nabootovat. Je ale zvlastni, ze se nespusti instalace. Neni to nahodou jenom RECOVERY CD??? I ja jsem kdysi davno zkousel instalovat z recovery CD :D[/quote]

Nevím jak přesně se to pozná, ale myslím, že je to normální originální instalační CD.
honzee (187)|27.2.2011 17:04
[quote=kevin00;438221]Pokud to nastavil v BIOSu a stále nebootuje, tak to nebude tím, že by se do boot menu nedostal.[/quote]

On ale prave bootuje. Pokud se objevi hlaska "zmacknete libovolnou klavesu" tak urcite bootuje. Jde o to, proc se nestane nic dal. V predchozim prispevku jsem jen naznacoval, ze do bootmenu se nedostal. To by mel na vyber nekolik medii a musel by potvrdit. Nic takoveho ale nepopisuje. Snazim se jen rekapitulovat situaci. Zatim by mohl klidne mit i odpojenou klavesnici, protoze CD ma na boot jako prvni, hlaska se tedy objevi automaticky ale pak mu normalne nabootuji windows (jako by nepotvrdil zmacknutim klavesy nabootovani z CD).

Ten pokus v jinem PC dopadl jak? Normalne se povedlo nabootovat do instalatoru Windows?
Belbas (362)|27.2.2011 17:11
[quote=honzee;438230]On ale prave bootuje. Pokud se objevi hlaska "zmacknete libovolnou klavesu" tak urcite bootuje. Jde o to, proc se nestane nic dal. V predchozim prispevku jsem jen naznacoval, ze do bootmenu se nedostal. To by mel na vyber nekolik medii a musel by potvrdit. Nic takoveho ale nepopisuje. Snazim se jen rekapitulovat situaci. Zatim by mohl klidne mit i odpojenou klavesnici, protoze CD ma na boot jako prvni, hlaska se tedy objevi automaticky ale pak mu normalne nabootuji windows (jako by nepotvrdil zmacknutim klavesy nabootovani z CD).

Ten pokus v jinem PC dopadl jak? Normalne se povedlo nabootovat do instalatoru Windows?[/quote]

No to jsem nezkoušel. Jen jsem otevřel disk a zase zavřel. Není to můj počítač a rozhodně ho nechci přeinstalovávat navíc když tam jsou Win 7.
Georginek (2957)|27.2.2011 17:15
[quote=Belbas;438233]No to jsem nezkoušel. Jen jsem otevřel disk a zase zavřel. Není to můj počítač a rozhodně ho nechci přeinstalovávat navíc když tam jsou Win 7.[/quote]

To, ze je OK si zjistil jak? Ze si z nej nabootoval nebo ze si ho jen ve winech otevrel?

Kdyz nastavis BOOT z CD u XP, tak se mechanika toci, dioda blika a pak tam skoci hlaska stisknete libovolnou klavesu.... Tobe to dela co?

Nastav u druhyho PC BOOT prioritu CD, a zjisti, jestli se spusti instalace.
honzee (187)|27.2.2011 17:28
Dobra tak tedy jeste jednou pomalu a prehledne:)

1) Na PC, ktere se ma preinstalovat, se objevi hlaska "stisknete libovolnou klavesu"?
2) Puvodni win na tom PC vubec nefunguji? (soudim podle toho, ze si disk zkousel otevirat na jinemPC)
Belbas (362)|27.2.2011 17:33
[quote=honzee;438243]Dobra tak tedy jeste jednou pomalu a prehledne:)

1) Na PC, ktere se ma preinstalovat, se objevi hlaska "stisknete libovolnou klavesu"?
2) Puvodni win na tom PC vubec nefunguji? (soudim podle toho, ze si disk zkousel otevirat na jinemPC)[/quote]

1)Ano
2)Ne. Fungují.
Belbas (362)|27.2.2011 17:35
[quote=Georginek;438237]To, ze je OK si zjistil jak? Ze si z nej nabootoval nebo ze si ho jen ve winech otevrel?

Kdyz nastavis BOOT z CD u XP, tak se mechanika toci, dioda blika a pak tam skoci hlaska stisknete libovolnou klavesu.... Tobe to dela co?

Nastav u druhyho PC BOOT prioritu CD, a zjisti, jestli se spusti instalace.[/quote]

Dělá mi to to co jsi popsal. Dobře, ale pokud u druhého PC spustím instalaci, tak jej přeinstaluju ne? A to nechci.
Georginek (2957)|27.2.2011 17:38
No a kdyz kliknes na "stisknete libovolnou klavesu" tak to udela co????? Nehloda se treba CD-rom??? :rolleyes:
Kdyz to strcis do jineho PC, akorat nabehne instalace (cimz zjisits, ze je CD OK) a pak to vypnes. Nic instalovat nebudes.
honzee (187)|27.2.2011 17:38
[quote=Belbas;438246]Dělá mi to to co jsi popsal. Dobře, ale pokud u druhého PC spustím instalaci, tak jej přeinstaluju ne? A to nechci.[/quote]
Ne, nabehne menu a da se to zrusit.

Ok, bod 1 je splneny, Pc tedy bootuje a disk je bootovatelny. Tlacitko si tedy zkousel mackat? (ruzna, jako napr. enter a space, vicektra za sebou) CD mechanika potom pracuje, nebo to proste v klidu zacne nahravat stavajici system?
Belbas (362)|27.2.2011 18:02
[quote=honzee;438249]Ne, nabehne menu a da se to zrusit.

Ok, bod 1 je splneny, Pc tedy bootuje a disk je bootovatelny. Tlacitko si tedy zkousel mackat? (ruzna, jako napr. enter a space, vicektra za sebou) CD mechanika potom pracuje, nebo to proste v klidu zacne nahravat stavajici system?[/quote]

No stisknu nějaké tlačítko a normálně se spustí obrazovka s načítáním windowsů jako by se nechumelilo.
kevin00 (10238)|27.2.2011 18:12
Máš možnost si půjčit CD s instalací od nějakého svého kamaráda ?
veny (161)|8.3.2011 07:11
[quote=Belbas;438167]Tak mám první problém. Vložím CD do mechaniky restartuju počítač, při POSTu zmáčknu F12 - objeví se "Boot From CD:" a pak řádek který mi říká ať zmáčknu klávesu a potvrdím to. Potvrdím to a systém se normálně načte jako kdyby se nic nedělo... Co s tím?[/quote]

Podle tohoto soudím že kláveska funguje jak má.Zatím to nikdo nezmínil tak to písnu já protože jsem se s tím už setkal:měl jsem problémy s reinstalem XP resp. přeinstalací a když už jsem použil třetí medium a problém stejnej jako má Belbas,vyzkoušel jsem jinou mechaniku.Tamta asi byla už dost stará a možná zasviněná,nevím,ale mě to tenkrát pomohlo.