reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Problémy s reklamací/přehříváním

MarekVys (80)|28.2.2011 17:35
Zdravím,

potřeboval bych poradit s problémem. Stalo se mi, že můj počítač při určitém vytížení, se samovolně restartoval. (U filmu, u hry..) Zkusil jsem test programem OCCT Perestro?ka 3.1.0, který ohlásil přehřívání CPU.

Počítač je skoro nový, stále v záruce, šel na servis. Vrátil se po měsíci se sdělením: "CPU vyměněno, OK".

Jen tak si zkusmo spustím test OCCT a co nevidím a neslyším "kwa kwa kwa" ,nebo co to dělá za zvuk, a hlásí zase přehřátí CPU. "CPU is too hot"

Nesnáším servis.. člověk je dlouho bez pc, tak mě napadá, můžu ještě zkusit nějaký test, něco, čím bych mohl zjistit proč to dělá, zda je vážně něco v nepořádku, aby ti servisáci už konečně udělali nápravu. Jestli to není jen tím testem.

Děkuji předem za rady a komentáře.
Georginek (2957)|28.2.2011 17:46
Je to PC v podpisu ci jine?
Jake hlasi teploty OCCT? Testujes OCCT ci OCCT Linpack?
Muzes se podivat do bedny bez ztraty zaruky? Pozna se to podle nalepky na zadni strane, ci nalepky prez sroubky?
Toci se ti vubec ventilator?
Mas v BIOSu nastavenou regulaci CPU fan?
Chlazeni je STOCK?
MarekVys (80)|28.2.2011 18:11
Jedná se o PC v mém podpisu.

Testuji: "CPU : OCCT"

Do bedny se kvůli záruce podívat nemůžu. Přelepka vzadu.

Ventilátor se ,pokud mě zrak nešálí, točí.

Teplota podle grafu z OCCT z 35 na 80 a tam se vypne. Rostoucí křivka s minimálními hrbolky. Do třech minut na každý pokus.

Bios netuším, jsem dost amatér :( , nikdy jsem tam nevrtal, bude tam jen to co nastavil dodavatel.

Chlazení STOCK mi nic neříká.

Za neznalosti se omlouvám.. nejsem žádný expert :( proto budu rád za jakoukoliv radu jak se zachovat při takovémto problému. Vždycky jste mi tu dobře poradili :)
johny__g (6387)|28.2.2011 18:25
Pokud se nedostaneš dovnitř, tak jedině opět ten servis. To je jako zkoušet opravit auto bez otevření kapoty. Řekni jim že se PC přehřívá, protože 80 stupňů je opravdu moc. A určitě to nebude procesorem, spíš něco s chladičem - špatně nasazený apod.
Můžeš sem ještě hodit screenshot z CPU-Z, kde je vidět voltáž procesoru, jeden bez zatížení a pak při tom OCCT?
Georginek (2957)|28.2.2011 18:27
JO, jak rika Johny.... Kdybys dal Linpack tak to vyleze jeste o 10° vic a rychleji....
Nic jinyho nez to dat do servisu ti asi nezbyde.
Kdes to koupil?
MarekVys (80)|28.2.2011 18:36
Dobře, zase servis. Byl jsem s tím smířen, ale chtěl jsem to zkonzultovat, připadalo mi to divný, hned jim to vracet.

Dodavatel je 100MEGA Distribution s.r.o.
Obchod ale zprostředkoval elektrohome.cz (chyba co mě poučila.. prodlužuje to jen servis, když to jde přes ně)
A servis provádí HP TRONIC Zlín, spol s.r.o.

Screenshoty sem zkusím hodit, možná to trošku potrvá. ;)
MarekVys (80)|28.2.2011 20:26
no, snad je to dobře.

edit by speedsnail: neni to dobře, nejsme zvedavy na reklamama zas*anej imageshack kdyz tu mame vlastni správce příloh :) upraveno

CPU-Z Core Voltage je v klidu 0.872V a roste při zatížení až na 1.184V ale nejvíc se při zatížení OCCT drží na 1.176V.
errormu.jpg
DrZelenka (2491)|28.2.2011 21:14
[quote=MarekVys;438490]no, snad je to dobře.

edit by speedsnail: neni to dobře, nejsme zvedavy na reklamama zas*anej imageshack kdyz tu mame vlastni správce příloh :) upraveno

CPU-Z Core Voltage je v klidu 0.872V a roste při zatížení až na 1.184V ale nejvíc se při zatížení OCCT drží na 1.176V.[/quote]

Koukám, že CPU běží na 2,8Ghz místo 2,66. Netaktoval jsi a bude to asi turbo, že? Napětí je normální.

Když je procesor schopnej se během 3 minut dostat na 80°C, tak to prostě reklamuj dokud s tím něco neudělaj, nebo budeš mít nárok na vrácení peněz (ten je tuším při 3. stejný reklamaci, nebo 4. jakýkoliv). Ta teplota není pro běžný provoz PC dobrá.

Kdyby tam nebyla ta pečeť a mohl jsi dovnitř, tak je řešení rychlý a jednoduchý, ale vesele reklamuj - je škoda přijít o záruku. Když to nevyřešej, tak ti vrátěj prachy a zde na fóru sestavíme za danou cenu co možná nejlepší sestavu bez problémů s přehříváním.

Btw při přehřívání vyměňovat procesor a vykašlat se na řešení problému (tzn. nedostatečný chlazení) je celkem zajímavý.
MarekVys (80)|28.2.2011 21:44
Vesele reklamuj, to zní pěkně.. ale má to stinnou stránku, moje prostředky jsou pak vázány do stroje, který nemůžu užívat a trvá to x týdnů. A nerad bych se setkal s pojmem neuznaná vada. :( Bojím se, že mi brzo řeknou: "nám to funguje OK" aby se vyhnuli vrácení peněz.

Co se záruky týče, ta je dokonce prodloužená, na 3 roky. Hodně ztrácím k tomu stroji důvěru, už je to druhá vada a nemám ho ani rok, minule vyměnili RAMku. Ale obávám se, že 4 reklamace a vrácení peněz není... podle zákona jen 3 vady stejné po sobě nebo 3 různé zaráz jsou důvod k vrácení peněz.

Ale budu to teda asi zkoušet.

A taktováno nemám. Ale to turbo mi nic neříká, nevím z jakého důvodu by mohl být procesor nad svým 2.66
DrZelenka (2491)|28.2.2011 22:12
Tak pokud to neuznají, tak by to bylo dost nefér ze strany firmy, to přehřívání není zrovna zanedbatelný.

Poškozením pečeti tuším přijdeš jen o záruku na PC jako celek, ale na jednotlivé časti by měla zůstat (zapěčetěným PC se vyhýbám obloukem, takže nevím přesně) Takže by neměl být takový problém to vyřešit vklidu doma za půl hodiny (pokud máš možnost, tak bych raději reklamoval). Ale bez přesných informací co se stane při porušení pečetě bych to nechal být.

Jelikož to je kupovaný jako "celek", tak stačí když odejde cokoliv a po těch 4 reklamacích (příp. 3 se stejným důvodem - např. přehřívání) ti musí vrátit peníze. Ale nemožnost odstranit takovýhle triviální problém sám a muset kvůli tomu absolvovat reklamaci je pro mě hlavní důvod proč nikdy ne zapečetěné PC.

Zkus v tom OCCT odebrat teplotní limit (těch 80°C má nastavený OCCT, ne procesor) a schválně kam se teplota vyškrábe (procesor se při přehrátí vypne, nic se mu nestane).
MarekVys (80)|1.3.2011 13:32
Tak jsem provedl ještě test OCCT bez omezení teploty. Procesor nespadl, ale teploty byly vysoké.
2011-03-01-13h22-CPU1.png
johny__g (6387)|1.3.2011 14:18
Jo, je to moc, takhle to topit prostě nemá. Něco je špatně, pokud nechceš bednu sám otevřít (mám dojem že tím sice přijdeš o záruku na PC jako celek, ale záruka na komponenty by platit měla dál) musíš jim to zanést. A přilož tenhle screen.
Těch 2,8 GHz je v pořádku, to není chyba ale vlastnost procesoru, v zátěži si sám zvedne frekvenci. Voltáž taky vypadá správně, takže asi opravdu mechanická závada na chladiči. Bude to nějaká blbost, bohužel bez vniknutí do case se to nespraví.
r34ktor (7477)|1.3.2011 14:30
Vypadá to na nedomáčknutý trn instalovaného chladiče. Celkem častá závada při lajdácké montáži.

Bez rozdělání casu s tím neuděláš nic -> reklamace.

Doporučuji k reklamačnímu protokolu připojit vytištěné grafy z měření. Uvidíš, že se to pohne. Zkušenému technikovi trvá odstranění takovéhoto problému cca 5 minut.

Každopádně je mi divné, že by servis prováděl HP TRONIC Zlín, spol s.r.o., když má 100MEGA vlastní servisní střediska. :notsure Co se s nimi zkusit domluvit přímo?
MarekVys (80)|1.3.2011 14:49
Dobře, grafy jsem vytisknul, přiložím jim to k tomu.

Co se servisu týče, netuším, proč to jelo do Zlína. Sám jsem se divil, pokud to ale nejde přes elektrohome, musím platit dopravu, přes ně je doprava do servisu i ke mě zpět jimi placená. Proč to od nich šlo do Zlína.. bůh ví.

Hodím jim to tedy opět na servis s těmi měřeními. A asi si zkusím zjistit jestli bych to mohl hodit tomu 100Mega.. servis mají koukám na Kšírově v Brně.. tam bych to mohl dostat sám bez dopravce.

Diky :)
r34ktor (7477)|1.3.2011 15:02
[quote=MarekVys;438579]Co se servisu týče, netuším, proč to jelo do Zlína. Sám jsem se divil, pokud to ale nejde přes elektrohome, musím platit dopravu, přes ně je doprava do servisu i ke mě zpět jimi placená. Proč to od nich šlo do Zlína.. bůh ví.[/quote]
To už HAL3000 nemá bezstarostný servis? Karta bývala součástí dodávky.
MarekVys (80)|1.3.2011 15:21
Pravda, kartu jsem našel v dokumentech.. spolu s nevyplněným záručním listem. :(

100Megadistribution k výrobku kartu i záruční list přiložil, prodejce Eleketrohome to dodal sice spolu s celou dodávkou, ale nevyplněné a reklamaci zprostředkovává sám na svoji kupní smlouvu.

Pokud tomu tedy rozumím, kdybych chtěl využít bezstarostný servis, musel by mi prodejce vyplnit záruční list přiložený k PC. Což neudělal.
r34ktor (7477)|1.3.2011 15:29
Nechat vyplnit záruční list přece není problém. Lze to i korespondenčně.

Každopádně bych si předtím na servisní lince ověřil, zda je záruční list nezbytně nutný.
MarekVys (80)|1.3.2011 16:38
OK, volal jsem ji, vyzvedne si to PPL pro 100MEGA... záručák nepotřebují, mají to zapsané u sebe, i ty předchozí opravy dělali oni nebo jejich licencovaní opravci. Chtějí to zaslat s podrobným popisem problému.

Tak přiložím grafy etc.. a snad to bude už OK, alespoň odpadnou ty dny, které prodlužovaly servis díky eurohomu :)
r34ktor (7477)|1.3.2011 16:50
Poreferuj o výsledku. Alespoň uvidíme, jak rychlý mají servis.
MarekVys (80)|1.3.2011 16:53
Poreferuju :)
MarekVys (80)|3.3.2011 13:25
Takže 100Mega volalo, že posílají počítač zpět. Včera pro něj přijel kurýr. Údajně vrátili do původního nastavení BIOS, kde byly sníženy otáčky ventilátoru. Takže ho vrátí jako neoprávněnou reklamaci.

Netuším, co mohlo nastavení BIOSu změnit. Teď tuším, si to nechají zaplatit. :notsure

Poučení pro příště, kontrolovat BIOS. I když netuším jak :p
DrZelenka (2491)|3.3.2011 13:32
[quote=MarekVys;439002]Takže 100Mega volalo, že posílají počítač zpět. Včera pro něj přijel kurýr. Údajně vrátili do původního nastavení BIOS, kde byly sníženy otáčky ventilátoru. Takže ho vrátí jako neoprávněnou reklamaci.

Netuším, co mohlo nastavení BIOSu změnit. Teď tuším, si to nechají zaplatit. :notsure

Poučení pro příště, kontrolovat BIOS. I když netuším jak :p[/quote]

Tzn, že buď špatně funguje regulace na větrák a nebo je blbě přidělanej chladič a otáčky nestačej (příp. to blbě nastavil prodejce).

Každopádně to asi vyřešili zrušením regulace a bude to řvát jak vysavač. Sice už se to nebude přehřívat, ale ty s tím nic neuděláš a nějak ten hluk budeš muset přežít, nebo si to udělat pořádně po svým (a přijít o záruku).

Jsem na to zvědavej - udělej test v OCCT a změř i otáčky (HWMonitor, speedfan,...)
r34ktor (7477)|3.3.2011 13:48
Moudřejší budeme až po provedení testů. Ale zdůvodnění se mi moc nezdá. :notsure
MarekVys (80)|8.3.2011 14:41
Takže počítač je zpět, a já už z toho šílím.

Takže reklamaci neuznali, tedy neoprávněná. Údajně změnili něco v BIOSu, o rychlosti ventilátoru. Koukal jsem na OCCT, zase to šplhá na horu, zlepšení tak o 2-3°C.

A co neudělali navíc, poslali počítač s rozříznutou pečetí.. takže abych jim volal o pečeti... a nevim, jestli teda i kvuli teplotě. :confused:
832011.png
johny__g (6387)|8.3.2011 14:59
No výborně, pečeť pryč takže to můžeš otevřít.
hell666 (53)|8.3.2011 18:04
kedze pecat je off ... tak mal som podobny problem zostava gigabite ep43 ds3 , intel c2d E7400 , 2x 2gb kingmax ddr2 800 , seasonicss400w t3 , radeon 4850saphire ... hdd cae nepodstatne a ked som zlozil pc tak cpu sa prehrieval a chaldic isiel v zatazi asi aj 3000ot a cpu mal chvilami 100C aj po opetovnom nasadeni boxu (ale nemenil som pastu ) sa teploty nezmenili v klude 50 /60 a zataz 90/100 a kupil som coolermaster 212+ a teploty v klude 30c a zataz v lete do 50C .... asi uz vies co som ti tym chcel povedat
r34ktor (7477)|8.3.2011 18:08
Minimálně bych zkusil pořádně domáčknout všechny trny držící chladič.
pepos01 (518)|8.3.2011 19:00
Rád bych pro svůj osobní klid/neklid věděl ( když je zde o tom řeč ), zda-li mohou časem tyto ,,trny,, držící chladič i povolit?
zsdx (2098)|8.3.2011 19:39
[quote=pepos01;440171]Rád bych pro svůj osobní klid/neklid věděl ( když je zde o tom řeč ), zda-li mohou časem tyto ,,trny,, držící chladič i povolit?[/quote]

Jasne, zejmena kdyz to putovalo pres pul Moravy kuryrni sluzbou :)
Mam tu par 'castecne invalidnich' /=bez nozicek ;)/ BOX LGA775 chladicu.
DrZelenka (2491)|8.3.2011 19:58
[quote=pepos01;440171]Rád bych pro svůj osobní klid/neklid věděl ( když je zde o tom řeč ), zda-li mohou časem tyto ,,trny,, držící chladič i povolit?[/quote]

Intel BOX si moc nepamatuju (na 775 jsem dělal 3 PC a jen 1 z nich dostal BOX clhadič), ale mám takovej pocit, že ty nožičky jsou plastový. BOX je dělanej, aby ten procesor nějak uchladil (na hluk se až tak moc nehledí) při co nejnižších výrobních nákladech - podle toho taky vypadá.

Když už tam nemáš pečeť (těžko budeš dokazovat, že jsi ji nepoškodil ty), tak sundej chladič, vyčisti od pasty, nanes novou a pořádně připevni chladič - pak by měly být teploty lepší.

Doporučil bych ti rovnou koupit něco lepšího (o záruku nepřijdeš - stačí si BOX schovat a připevnit ho tam před reklamací), například Gelid Tranquillo je levný a přitom velmi dobrý chladič viz http://www.cttl.cz/index.php?gid=11369