reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Po změně časování nenabíhá PC. Reset BIOSu nepomáhá.

marrad126 (9)|11.5.2007 20:15
Dobrý den,
mám sestavu:
MSI K7N2 DELTA nForce 2 Platinum
Athlon XP 3200+
RAM Kingston 1024 Mb 2x512
VGA 6800GT
Ladil sem časování pamětí, po uložení nastavení se počítač zapne ale pouze roztočí mechaniky,HDD, B.I.O.S. nepípne a monitor se nezapne.Po resetu B.I.O.S. stále to samé.Komponenty (ram, procesor) vyzkoušeny v jiném PC plně funkční.Na zadní straně skříně jsou 4 diody připojené k základní desce( zelené ) ale nyní jsou 3 červené a to takto: :.
Potřeboval bych poradit co s tím.

Děkuji za odpověď
mech13 (5526)|11.5.2007 20:20
ty diody oznacuji v jake fazi startu se deska prave nachazi a jejich popis najdes v manualu k zakladni desce. taky by to chtelo jistotu ze jsi bios smazal doopravdy a poradne: viz zde post cislo 2 (odpojit napajeni zdroje, vytahnout napajeci kabel z desky, vytahnout baterku z desky aspon na 5 minut a pro jistotu jeste zkratovat pin clrsms a dle doporuceni manualu i zkratovat/nezkratovat kontakty z baterky)
ICEBOSS (3435)|11.5.2007 20:21
uz me tyhle nazvy temat fakt nebavi! lock. posli mi po SZ vhodny nazev pro tohle tema. pak to odemcu.

EDIT by P@pi: ale no tak :). Přejmenoval jsem to. A upozorňuji, že můžeme thready s takhle pitomým názvem klidně mazat!! :mad:. Pro příště, ale nejsi na fóru nováček, tak pozor na to!
Petr S. (1220)|12.5.2007 11:47
Mrkni do manuálu k Tvé základní desce co přesně znamená ta sekvence diod a pak to sem hoď... Nepípá k tomu ještě počítač (beep kódy)?
Architect (232)|12.5.2007 13:33
!(fx) procesor. Ale pokud říkáš, že jsi ho zkoušel a fungoval a pokud ti nepomohl ani návod mech13, pak máš smůlu.

Zbyte ti:
0, najít ten manuál k desce
1, přeflashovat bios, což není zadarmo, pokud neznáš nikoho se stejnou ZD
speedsnail (4876)|15.5.2007 01:32
Mám velmi podobný problém a nebudu zakládat nový thread. Nejsem v taktování vůbec nováček, spíš naopak (viz double Pin Mod na A7V600-f/s+bridge mod na XP2200+), ale co jsem si zažil s touhle deskou to by mě ani ve snu nenapadlo.

Deska MSI K7N2 Delta2 (NF2),

Procesor XP1700+ unlocked ; A-Data 400DDR Cl3@2,5 ; MX440 i jiné

1. Příčina: Pri taktování jsem se dostal na 210fsb které pravdepodobne nezvládají pameti, možná i procesor (násobič jsem určitě nenechával na defoult.. dával jsem 8 nebo 10 pri defoult napeti.)

2. Vysledek: Po zapnutí nabíhají disky, točí se větráky, deska NEbootuje.

3. Rozbor okolností: Reset CMOS nefunguje (pokud se teda nevymazal bios, nebo se deska nějak záhadně zasebevraždila (*ježiš to je slovo..).
Vyndaná baterka (cca 36hodin), zkratováno vše co jde, napětí měřeno Voltmetrem (na zkratovaných svorkách Cmos bylo asi 5mV).
INSERT pri startu nepomáhá.
Procesor, paměti i grafika na jiném PC funkční. Dále zkoušeny jiné pameti, procesor a PCI grafika
!Pokud vyndám paměti tak deska vydává standartní chybové pípání že nemá paměť (podle toho usuzuji že bios tam je a je v poradku, jen jaksi nabíhá stále na těch 210 fsb, ale jistota to neni).! (tohle mi prijde dulezite. venujte tomu pozornost)

4. Úvahy nad řešením: Na A7V600 mám stejné pouzdro s biosem. Uvažuji o HOT-Flash-i ale je nastavení i samotný bios uložený v tom samém pouzdře (čipu) ? není nastavení uloženo někde v samostatném čipu? který právě potřebuje na udržení dat tu baterku kterou vyndaváme? Tu přeci čip s biosem nepotřebuje, mám obavu že ten flash nepomůže, protože to jsou dvě nezávislé věci. V tomhle ale nemám jasno.
Pokud to nestíhají "jen" paměti, bylo by řešení půjčit si nějaké rychlejší které těch 420Mhz zvládnou (mám A-Data o kterých to s jistotou tvrdit nemůžu). Pokud by to nestíhal procák (tech 8*210 No problem ale jestli jsem dal 10*210 tak to na 1,6Vcore nedá) tak je možnost PinModem přihodit na řekněme 1,8Vcore. To na 2100Mhz bylo WinStable. Bohužel nemám už na desku záruku (je z druhé ruky) jinak bych jim to omlátil o hlavu :)

5. Bonus: Jeste kdyz deska chodila tak jsem se malem po***l z flashovani biosu. Mel jsem tam verzi 11.5 ktera pry neni vhodna na taktovani. Zjistil jsem ze nejvhodnejsi bios je 11.3 ale deska vytrvale hlasi BIOS WRITE PROTECTION (ne opravdu na to nema jumper na desce ani polozku v biosu) jedna se o jakousi ochranu MSI.. deska povolí preflashovat bios ale jen poslední verzi tedy 11.5. S tim si budu muset jeste nejak pohrát.(pokud se ta deska někdy probere).

p.s. Ted byla deska odpojená+vyndaná baterka+zrkatováno CLRCMOS cca 4dni. jeste jsem nemel cas to znovu vyzkouset.

6 Zaverem: Ani necekam ze neco noveho vymyslite (prosel jsem snad stovku diskuzí a vsude to resili bud reklamací nebo dlouhodobym (klidne 24h+) odpojenim desky od zdroje + vyndaná baterka) ale budu rad za vase podnety.

p.s.2 Cituji z FAQ : "Pokud byste takovou základní desku v tomto případě spustili, proudové přetížení ji zcela určitě zničí! Typický příkladem takových desek jsou například některé výrobky firmy MSI." to se mi zdá poněkud ujeté. Dokonce spousta návodů doporučuje pro správný Clear CMos desku zapnout s resetovaným jumperem.. Ale jak jsem psal výše. Deska hlásí když jí vyndám pamět. na 99,9 je v pořádku.
Speed
speedsnail (4876)|15.5.2007 01:34
Jinak ty diody vzadu kolegovi pisou asi "EARLY CHIPSET INITIALIZATION". Vyhrabal sem to v nakym foru. Kolegovi doporucuju VYNDAT BATERII, CLEAR JUMPER, Vytáhnout zdroj ze zásuvky a nechat 24Hodin. Snad bude mít větší stěstí než já :)
mech13 (5526)|15.5.2007 02:00
tak k takovymu pripadu se da jen poprat hodne stesti a doporucit vhodne ritualni tance... muj tip je cele PC (ovsem bez RAM!) umistit do lednicky, vhodne obklopit okurky, na 12 hodin zavrit,na zachode zapalit svicku, roznout v koupelne a RAM povesit do vaku usiteho z krysi kuze na krk a tancovat valcik s osobou ktere je minimalne 80 let. cim vic, tim lip. vhodne je taky zvolit primerene valecne pomalovani.

//btw s tim biosem by sis imho nepomohl, ta smazatelna cast se naziva CMOS a jeji smazati ma zpusobit prave odpojeni od proudu. jesli je ale fyzicky na stejnem svabu jako bios to nevim...

ad FAQ: nejake zkusenosti k tomu vest musely... kazdopadne je dobre se vzdy podivat do manualu.
Petr S. (1220)|15.5.2007 09:05
[quote=speedsnail]p.s.2 Cituji z FAQ : "Pokud byste takovou základní desku v tomto případě spustili, proudové přetížení ji zcela určitě zničí! Typický příkladem takových desek jsou například některé výrobky firmy MSI." to se mi zdá poněkud ujeté. Dokonce spousta návodů doporučuje pro správný Clear CMos desku zapnout s resetovaným jumperem.. Ale jak jsem psal výše. Deska hlásí když jí vyndám pamět. na 99,9 je v pořádku.[/quote]


[QUOTE=mech13] ad FAQ: nejake zkusenosti k tomu vest musely... kazdopadne je dobre se vzdy podivat do manualu.[/QUOTE]

Ano, zkušenosti s deskou MSI K7N2 Delta-L, přesně u té se to stalo... Ale souhlas s mechem, vždy je třeba podívat se do manuálu.

BTW: Osobně jsem se ještě nesetkal s deskou, která by k resetu po přehození jumperu vyžadovala zapnutí PC.
odb (505)|15.5.2007 09:42
tie ledky nezamenaju "EARLY CHIPSET INITIALIZATION" ale

"Memory Detection Test
- Testing onboard memory size. The D-LED will hang if the memory module is damaged or not installed properly"

samotny BIOS a uzivatelske nastavenoa BIOS-u niesu v jednom cipe. Nastavenia su v pameti typu CMOS (preto sa aj jumperu hovori clearCMOS). Nieje potrebne vyberat baterku a uz vobec nie na cely den alebo dlhsie, staci len prehodit na chvilu jumper a vratit spät do povodnej polohy, pri vypnutom PC.

Skusal si zapnut PC len s jednou RAM-kou? Vyskusaj ju aj poprehadzovat do roznych slotov. To v niektorych priadoch pomoze. Potom su dalsie moznosti, najst niekoho, kto ma zariadenie na prepalenie BIOS-u a skusit prepalit BIOS takto, ale je tu aj moznost, ze ti odisla doska do vecnych lovist (nieco s pametovym radicom).

u speedsnailsa to bude skoro urcite vadna doska. K speedsnailsovi - ten tvoj hot flash by som nerobil na roznych doskach. Ak ho uz chces robit na roznych doskach, over si, ci su obidva cipy rovnake alebo maju rovnake zapojenie pinov.

Inac, tato doska je povestna takymito problemami
speedsnail (4876)|15.5.2007 11:40
[QUOTE=Petr S.]
BTW: Osobně jsem se ještě nesetkal s deskou, která by k resetu po přehození jumperu vyžadovala zapnutí PC.[/QUOTE]

Já se zas nesetkal s deskou na které by Clear Cmos nefungoval.. až teď. Jsou plný diskuze toho jak na tyhle desce vyresetovat bios.. Je to vážně MegaShIt.
Jinak jak jsem psal. Kdybych ji tim zapnutim v ClearCmosu odpalil tak neverim ze by standartnim BEEP kódem hlasila kdyz ji vyndam pameti..

[QUOTE=odb] Nieje potrebne vyberat baterku a uz vobec nie na cely den alebo dlhsie, staci len prehodit na chvilu jumper a vratit spät do povodnej polohy, pri vypnutom PC. [/QUOTE]

Tak tohle plati u normalni desky.. ne u tehle krasavice. Spouste lidem to jinak nezabralo nez vyndanim baterky.

[QUOTE=odb] u speedsnailsa to bude skoro urcite vadna doska. [/QUOTE]
Ano i to je moznost. Jedine co by me vazne zajimalo CIM PROBOHA se ta deska odpalila? 210FSB? Rad bych se poucil ze svych chyb. Kdyz uz nic jineho nenadelam ze? Nez jsem zacal vyndavat baterku a odpojovat od zdroje atd tak jsem samozrejme ten reset delal standartnim ClearCmos.. a to nekolirat (10x?) a nic se nedelo.
endivie (99)|16.5.2007 16:23
[QUOTE=mech13]tak k takovymu pripadu se da jen poprat hodne stesti a doporucit vhodne ritualni tance... muj tip je cele PC (ovsem bez RAM!) umistit do lednicky, vhodne obklopit okurky, na 12 hodin zavrit,na zachode zapalit svicku, roznout v koupelne a RAM povesit do vaku usiteho z krysi kuze na krk a tancovat valcik s osobou ktere je minimalne 80 let. cim vic, tim lip. vhodne je taky zvolit primerene valecne pomalovani.

//btw s tim biosem by sis imho nepomohl, ta smazatelna cast se naziva CMOS a jeji smazati ma zpusobit prave odpojeni od proudu. jesli je ale fyzicky na stejnem svabu jako bios to nevim...

ad FAQ: nejake zkusenosti k tomu vest musely... kazdopadne je dobre se vzdy podivat do manualu.[/QUOTE]

dik za rady...jsem si znicil PC za 35tisic :-D ne vazne,stalo by se neco kdybych dal PC do lednice? :-D
P@pi (1519)|16.5.2007 16:36
Což o to. V lednici by PC asi ještě přežil, ale po vyndání už ne :). Musel bys ho hodně dlouho sušit, protože by na něm zkondenzovala voda.

No ale kdybys to opravdu úplně vysušil a nechal chvíli odstát, tak by to fungovat mohlo. Dyť se chladí PC tekutým dusíkem a tam jsou teploty mnohem nižší. Jde jen o vodu, tehdy nesmíš PC zapnout.
ICEBOSS (3435)|22.5.2007 10:20
tak si vypominam na pripdad, kdy jeden kamarad udelal presne to stejne. snizil na scktA MSI casovani pameti a deska uz nikdy nenabehla... nastesti se ty desky dneska daji poridit za par korun...