reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Použití velkých disků 320Gb+ ve Windows 98

spindy (3)|12.5.2007 22:50
Zdravím. Plánuji zakoupení externího HDD WD My Book 320Gb nebo 500Gb a chci ho připojit k počítači s Windows 98 SE, USB1 a síťovou kartou Realtek 8139-series PCI NIC. Aby systém mohl s tímto diskem pracovat a já ho nemusel dělit na 10 oddílů po 32Gb a mohl pracovat s celou kapacitou disku, pomohlo by v tomto případě zakoupit tento disk vybavený Ethernet LAN 10/100/1000 Mbit/s rozhraním? Musel bych disk po připojení předtím než ho začnu používat zformátovat na FAT32, nebo ho stačí pouze připojit a začít používat.
mech13 (5526)|13.5.2007 02:11
1) kde jeste jsou W98? cena PC ktere zvladne XP je v hodnotach "za odvoz" takze bud dokup RAM, nebo sehnat neco novsiho neni problem

2) USB1 je strasne pomale, 12Mbit je na prenos souboru strasne malo, 1GB dat budes prenaset cca ctvrt hodiny! praci takovou rychlosti s 300GB dat si umim jen ztezi predstavit... i USB2 disky brzdi, max nim protece 30MB/s - to je cca polovina rychlosti stojniho disku...

znovu bych zvazil moznosti, a skusil vyprodukovat jine reseni...
spindy (3)|13.5.2007 13:11
Vím že to není žádný high-end, ale potřebuji to vědět jako dočasný řešení. Mám plný disk a do té doby než si koupím nový PC nebo notebook bych potřeboval někam ukládat. Myslím si že se externí HDD neztratí. Takže vyřeší ten LAN můj problém? Jaký rozhraní je potom z hlediska propustnosti nejlepší použít pro připojení k novému PC.
mech13 (5526)|13.5.2007 13:59
takze tentokrat k tematu: doporucuju projit historii FAT na wiki: http://cs.wikipedia.org/wiki/File_Allocation_Table
konkretne se zde pise: "To zvyšuje limit na 2 terabajty. Praktický limit okolo 128 GB je způsoben chybou ve scandisku. Mezi hlavní omezení FAT32 patří maximální velikost souboru 4 GB, což činí tento souborový systém nevhodný pro ukládání DVD obrazů (DVD image)."
http://support.microsoft.com/default.aspx?scid=KB;EN-US;Q184006& - max velikost jednotky u tebe bude tedy pravdepodobne 128GB coz uz neni tak spatne a da se s tim pracovat.
co se tyce rozhrani s ohledem na budoucnost: asi ti nezbytde nic jineho nez to USB... firewire neni moc rozsireny, esata nema urcite tvuj soucasny PC a i dnes to jeste neni to prave (resit napajeni...).
takze asi nejlepsi bude to USB + pokud budes s diskem dost pracovat a pomalost USB1 ti bude hodne vadit, tak do PCI dokoupit USB2.0 radic.
LAN bych neresil, bude to drazsi a mozna zbytecne slozita konfigurace. USB box obsahuje SATA radic, takze ve finale se zapojeni tvari jako kdyz mas disk primo napichuty v desce a primo se k nemu dostanes.

//jeste k volbe HDD - nebude lepsi koupit externi box a do neho obycejny 3,5'' disk? casto to byva lepsi (levnejsi) reseni...
takze ja bych to asi videl na USB2.0 PCI radic + 3,5'' USB box + stolni 3,5HDD
EDIT: pak bys mohl novy 320GB disk pouzit v tvem novem PC a box bud prodat nebo do neho sehnat jiny disk...
pavel_p (993)|13.5.2007 14:04
Dosažitelné rychlosti jsou asi takto
USB1: 0.9MB/s
LAN 100Mbit: 10.5MB/s
USB2: 30MB/s
LAN 1000Gbit: nevím, podařilo se mi při kopírování mezi servery dosáhnout jen 35MB/s, což mi přijde strašně málo vzhledem k tomu, že mezi disky je to 95MB/s.
eSATA: není zkušenost a IMHO ani velká rozšířenost (zatím?)

Celkem výhodné se mi jeví externí šuplíky s 2.5" na USB2, které nepotřebují externí napájení a jdou připojit prakticky všude. K notebooku se to celkem hodí, ty interní s 5400RPM jsou malé a děsné co se týká přístupové doby.
Ebook je celkem OK, ale zas to externí napájení ... a pak je škaredý :-/
Při připojení přes USB1 mám trochu strach, že to bude pár minut číst jenom FATku, rychlost je opravdu jen na zálohování ne na používání. Zvážil bych PCI kartu s USB2 porty za 300Kč, ale nevím jak to budou Win98 podporovat, obecně s nimi mám velmi špatné zkušenosti co se týká USB flash karet a vůbec.
spindy (3)|15.5.2007 21:41
Při pročítání stránek technické podpory Microsoftu o FAT32 jsem se dozvěděl následující:

Je pravdou, že "Systém souborů FAT32 podporuje jednotky o velikosti až 2 TB.", ovšem s poznámkou: "Systém Microsoft Windows 2000 podporuje oddíly se systémem souborů FAT32 pouze do velikosti 32 GB." viz. http://support.microsoft.com/kb/154997/cs V tomto případě si proto nejsem zcela jist, zda se toto omezení týká VÝHRADNĚ systému Windows 2000 a NETÝKÁ SE systému Windows 98SE. Na http://support.microsoft.com/kb/314463/cs o Omezení systému souborů FAT32 v systému Windows XP se totiž píše: "Během instalačního procesu systému Windows XP nelze za použití systému souborů FAT32 naformátovat svazek na velikost větší než 32 GB. Systém Windows XP může používat svazky se systémem souborů FAT32 větší než 32 GB (v závislosti na jiných omezeních), ale takový svazek nelze vytvořit při instalaci systému pomocí nástroje Format. Potřebujete-li naformátovat svazek na větší velikost než 32 GB, použijte systém souborů NTFS. Další možností je spustit systém pomocí spouštěcího disku systému Microsoft Windows 98 nebo Microsoft Windows Millennium Edition (ME) a použít nástroj Format obsažený na tomto disku." Z toho by totiž plynulo, že použitím formátovacího nástroje z Windows 98, a tudíž použitím samotných Windows 98 lze naformátovat oddíl větší než 32 GB a to teda až na oněch 128 GB, ale je zajímavé, že se o onom 128 GB limitu Microsoft nikde nezmiňuje. Nebo to snad celé špatně chápu.

To, že nebudu moci uložit soubor věrší než 4 GB mě vůbec nevadí, stejně budu disk používat převážně na zálohování a sem tam ho připojit k jinému PC. O nahrazení hlavního disku není řeč, myslím si že cokoli co je připojeno externě nikdy nemůže dosáhnout takového výkonu. Docela se mi zamlouvá tvé řešení zakoupení 3,5" disku do externího boxu. Je to opravdu více praktické, i když nevím jestli opravdu levnější. Navíc bych si mohl koupit s ohledem na bodoucnost rovnou SATA disk.
pas!k (3765)|15.5.2007 21:47
Plantat 500gb disk do pc s win 98 je stejne jako do trabanta montovat motor z raketoplanu .. dovolim si tvrdit ze za cenu 500gb disku lze sehnat pc ktere zvladne jak win xp tak 500gb disk :) BTW pokud potrebujes ukladat kup palirnu za 700 a ukladej nejnutnejsi veci na dvd palirnu pak muze spouzit i v novem pc ..
pavel_p (993)|22.6.2007 22:23
Vracím se k tomu po delší době, WD My Book 500GB je po zakoupení standardně naformátován na FAT32 s jedním oddílem. Zajímavosti: USB flash disk ve WinXP nelze naformátovat na NTFS. Ten 500GB harddisk nelze naformátovat naopak na FAT32 bez použití řešení třetích stran (ranish partition manager, linuxový mkfs.vfat apod.) A to, že nepotřebuješ soubory větší než 4GB si jen myslíš, aspoň jednou se s tím problém vyskytne :-) OK, pro účely záloh se dá soubor rozkouskovat.
boboco (1987)|22.6.2007 22:47
Přidám též po delší době jednu praktickou zkušenost z doby, kdy jsem měl ve Windows 98SE připojen 200GB. Disk nebyl rozdělen a byl celkem logicky naformátován ve FAT32. Systém s ním bez problému operoval až do chvíle, kdy velikost uložených dat nepřesáhla oněch 128 GB. To se pak panečku začaly dít věci:) -začaly se objevovat chyby při kopírování a scandisk hlásil stovky chyb, neplatných názvů souborů atp. (tehdy jsem ještě ani stabilně neměl internet a o "chybě" scandisku jsem nevěděl - nebo možná i věděl, ale vůbec jsem si to neuvědomil). Už ani nevím jak se mi pak tehdy podařilo disk dostat do fungujícího stavu (pokud se ale nepletu, tak ho opravil WinXP - možná Linux), avšak malé množství dat bylo ztraceno a napáchal se pořádný nepořádek ve struktuře adresářů - tedy spíše v názvech některých složek/souborů.

Toto je naštěstí již dávná minulost (raději ani nebudu vzpomínat kolik tenkráte stál ten disk, dnes by za to byl pomalu celý počítač:D), zpět k řešení problému. Pokud 500 GB disk musí být nezbytně pod Windows 98, je nutné ho např. v Partition Magic rozdělit na čtyři oddíly nepřesahující 127GB (pro jistotu:turtle) a nebudou problémy. Sám jsem si ten disk tehdy rozdělil na 100/100 GB a nebyl problém ani po zaplnění obou oddílů. Limit kolem 32,5 GB pro FAT32 ve Windows XP byl pouze marketingovým tahem Microsoftu, aby lidé opustili "zastaralý" FAT32 a používali NTFS. Později jsem ve Windows XP měl 320 GB nerozdělený disk ve FAT32 a nebyl problém - nepřipojovat ale takový disk k Windows 98:D
eraser (0)|25.6.2007 13:05
Ja už len dodám, že je nutné ten disk rozdeliť pomocou nástroja, ktorý podporuje celú kapacitu disku.