reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Nejlepší z nejlepších ASUS Crosshair IV Extreme trochu jinak

flanker (1579)|18.3.2011 10:14
Popisovat layout základní desky tu nebudu, jen pár zajímavých funkcí a vlastností.
Všichni trochu znalí vědí, že tato základní deska disponuje čipem Hydralogic. To umožňuje provozovat jak karty nVidie v duálním zapojení, tak i kombinaci Radeonu s nVidií (1 a 4 slot). Celkem základní deska disponuje až 5 sloty.

Sloty PCIe můžeme „deaktivovat“ přepínatelnými switchy umístěnými v blízkosti RAM slotů-to v případě, že nám během overclockingu PCIe slot vypoví službu. Máme zde i klasická tlačítka start a reset, mem OK a unclocker tlačítko. Poblíž frontpanelu potom tlačítko pro nahrání druhého BIOSu (chvíli je nutné tlačítko podržet, dokud se nerozsvítí diodka).
Hned vedle startovacího tlačítka máme vývody pro měření napětí, které jde aktuálně do desky. Buď můžeme měřit přes jednotlivé body napájené na desce a nebo těsně za nimi jsou takové vyvýšené bílé sloupky. V balení základní desky najdeme vývody, které do nich dle potřeby připojíme a poté už nám nebrání multimetrem naměřit hodnoty. Pro mě to byl boj s kamerou a jednou nešikovnou rukou :D, použil jsem totiž tradičního postupu na kontaktní plošky…


[BREAK=Extreme volba-ano nebo ne?]
Proč zrovna základní deska Crosshair IV Extreme? Je určená (nejen) pro nadšence. Stále jsem bojoval s ASUS Crosshair IV Formula a pak zkoušel i na M4A89GTD PRO s 2000 MHz RAM a bez úspěchu. Intel není AMD, že Lynfiled má snad nejsilnější paměťový řadič je zkušenějším známé. U Phenomu II vývoj trochu trval, ale s procesory AMD Thuban je zcela zaručeno, že každý CPU zvládne 2000 MHz stabilně. Stačí k tomu mít vybrané paměti certifikované pro AMD a máte jistotu. Já však takové RAM (zatím) nemám a musel jsem proto použít Corsair Dominator GT 2000 MHz 8-9-8-1T certifikované na Intel platformě. Přes BIOS můžeme rovnou nahrát přednastavený profil pro OC 2000 MHz RAM, časování si deska dle RAM určí sama. Není nic jednoduššího a zvládne to i naprostý laik. Jinou možnosti si je RAM sám na tuto frekvenci naladit přes busspeed a děličky CPU/HT/NB CPU.

[BREAK=software AI Suite]
Předtím, než se podíváme na výsledky hrátek, předvedu ještě taktovací software AI Suite.
Zahrnuje v sobě nejen taktovací utility, ale také monitorovací, nastavení fanů atd. Voleb v nastavení je spousta a opravdu funguje precizně.

Možnosti některých nastavení můžete vidět na obrázcích…



Monitorovací podčást:



Sensor recording:


Nastavení větráčků:


Taková zevrubná informační část:



Můžete si pozměnit i skin dle vlastní tvorby:


A zde také něco málo o AI Suite na videu


[BREAK=Testovací sestava]
základní deska ASUS Crosshair IV Extreme
vzduchový chladič Noctua NH-D14
RAM 2x2 GB Corsair Dominator GT
GPU Radeon HD4870 1GB
zdroj Corsair AX1200 1200W





[BREAK=Testy RAM na 2000 MHz]
Můžeme tedy směle přejít k testování RAM. V BIOSU vše nastaveno, save and exit a windows naběhly jako po másle s více než 2000 MHz RAM! Časování bylo prvně 9-10-9-2T, frekvence RAM 2020 MHz. Frekvenci procesoru jsem nechal na relativně konzervativních 4170 MHz pro tento Thuban. Níže již vidíme průběhy LINX:



Pochopitelně jsem byl hnán svojí touhou dokázat kam až je možné RAM doladit jak frekvenčně, tak časováním. Tedy pokračoval jsem na 2040 MHz a otetsoval vliv 2T na superpi32M


Proč ale nezkusit o něco svižnější (jako celek systému) a náročnější nastavení s 1T ;) .
9-10-9-1T 2020 MHz


9-10-9-1T 2050 MHz


9-10-9-1T 2070 MHz


8-9-8-1T 2040 MHz !!


8-9-8-1T 2050 Mhz !!

Finální screen bohužel nemám, asi jsem jej neuložil…

Maximálně jsem se dostal na časování 7-9-8-1T při frekvenci okolo 2000 MHz, s RAM Geil a nebo Gskill pro AMD bych dle mého odhadu došel lépe, třeba až na časování 7-8-7-1T ! I tak je výsledek s Dominatory více než uspokojivý a můžu říci, že upgrade na tuto desku se mi jako nadšenci vyplatil.
7-9-8-1T 2006 MHz a později uvidíte 2020 MHz !!



Pro taktování RAM modulů je tato základní deska jednoznačně jedničkou pro AMD procesory. Všem nadšencům ji proto musím doporučit. Měl jsem GA890FXA-UD5, mám Cross IV Formula a také M4A89GTD PRO a vítězem pro OC RAM je opravdu tato deska.
Pro taktování RAM na 2000 MHz se můžete podívat níže i na video:





[BREAK=Přetaktování procesoru a metodika]
Nebylo by Extreme desky, kdyby ještě silně nepřekvapila další vlastností. Procesorem byl již můj starý známy x6 1100T BE nižšího sériového čísla, který na předchozí desce dosáhl stability okolo 4170 MHz. A ačkoliv také dokázal zvalidovat jednoho dne 5 GHz při použití stále vzduchového chlazení!, byl pouze dvojkou mojích Thubanů a na starý x6 1090T se zdaleka ve stabilitě nezmohl . Až do dne, kdy jsem ho osadil do desky Cross IV Extreme….Podívejte se sami…
Z počátku jsem testoval vzhledem k ušetření času na 10 smyček…Později již na slušných 25. Všimněte si také vysoké frekvence Northbridge procesoru-to dělá taktování těžším, než s jeho základní hodnotou. Přídavkem ale je zároveň poznatelně vyšší výkon na takt procesoru!
4210 MHz – a rekord předchozí desky hladce padl


4248 MHz jako po másle


A nyní větší zábava…4270 MHz :D


Ne, není konec…4290 MHz


4311 MHz-rekord gold 1090T překonán :P :D


Později jsem však ladil a ladil až na krásné finální nastavení 4314 MHz, RAM 2030 MHz 7-9-8-1T, CPU northbridge 3045 MHz! Byl jsem z toho výsledku nadšený, dostat se s AMD šestijádrem nad 4300 MHz stabilně se vzduchovým chlazením není vůbec k vidění.


Nebyl jsem však ani daleko od ještě vyšší mety, jako důkaz moje video z testování na 4334 Mhz, tam však asi v 10 loopu proběhl error. Zkoušel jsem to snad 10x s různými nastaveními, nic již nepomáhalo.


[BREAK=funkce ROG connect]
Na závěr jsem si odzkoušel také funkci ROG connect. Je to jednoduché, propojíte dodaným kabelem s USB konektory desku a notebook (nebo jiný stolní PC), na notebook nainstalujete utilitu a již můžete ladit v reálným čase přes notebook. Využití? Např. 3Dmark. Jelikož GPU test je méně náročný na zátěž CPU, můžete v podčásti GPU testu popohnat procesor třeba o 20-50 MHz výše a při CPU testu ho zas navrátit na danou hodnotu. Každý bod se počítá :) .


[BREAK=Závěr]
Tato deska mě ohromila nejen svým designem a ohromným pasivem kolem napájení procesoru, ale hlavně stabilitou a potenciálem pro overclocking a ladění. Pro RAM ladění skvělá, pro OC procesoru minimálně stejná jako její levnější sestřička Formula. A..? Neprodám ji :-D, zůstane jako památka, kousek do sbírky a třeba někdy v důchodovém věku ji opráším a předvedu v akci vnoučatům :lol: . Jednoduše perfektní!