reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Jak nastavit boot ze SATA disku?

vejm (4)|19.3.2011 12:25
Zdravím, prosím poraďte jak nastavit boot ze SATA disku. Dříve jsem měl systém na ATA disku, ale koupil jsem SATA který musí být připojen na desku přes PCI kartu, protože stará deska na něj nemá slot. Na nový SATA jsem nainstaloval windows 7, vše funguje ale jen do té doby než odpojím starý ATA disk na kterém byl systém dříve. A v biosu SATA disk nevidím abych z něj mohl upřednostnit bootování. Prosí poraďte díky moc .)
pepos01 (518)|19.3.2011 12:31
Vše by mělo být v manuálu.Jakou máš MB ( přesný typ )?IMHO musíš mít nastavené v BIOSu bootování z HDD a dále mít jej jako první HDD ze seznamu bootujících zařízení ( tj. musí být v biosu vidět- to je předpoklad )!Pokud není v BIOSu vidět, pak by mohl být problém v nastavení ( buď BIOSu nebo přímo disku a jeho pinů :notsure )
vejm (4)|19.3.2011 12:41
připojuji diagnostiku i s označením základní desky. Právě že ten SATA disk v biosu vidět není ale systém se z něj načte. Ale když odpojím ten starý ATA tak se systém ze SATY nenačte :(
diagnostika.JPG
pepos01 (518)|19.3.2011 12:49
:turtle zda-li to dobře chápu:
ad 1: pokud máš připojený ATA disk ( dále jen ,,ATA,, ), SATA disk v biosu není vidět, ale systém se z něj nabootuje ( což je IMHO téměř nemožné :notsure - totiž nejde mi na mysl, jak může Bios bootovat ze zařízení, které ,,nevidí, tj. ho nerozpoznal,, )
ad 2: jakmile odpojíš ATA, SATA nebootuje a také není vidět v Biosu

- pochopil jsem správně?
vejm (4)|19.3.2011 13:20
SATA není vidět nebo ho aspoň nemůžu najít - jestli to není tím že je připojen přes PCI kartu.
A když odpojím ATU tak se SATA nenabootuje
pepos01 (518)|19.3.2011 13:26
Bohužel s externími řadiči nemám zkušenosti- a nějaký návod k onomu řadiči?
odb (505)|19.3.2011 14:11
V BIOSe SATA disk nemozes vidiet lebo ten SATA disk je pripojeny k rozsirujucej pci karte. BIOS vidi len disky pripojenie priamo na zakladnu dosku. V BIOSe mozes mat jedine moznost nieco ako boot other devices alebo boot from SCSI, co zabezpeci ze pocitac sa bude snazit prv nabootovat z ineho zariadenia alebo disku pripojeneho k externemu radicu (co je tvoj pripad).

To, ze odpojis ATA disk a system ti nenabootuje bude pravdepodobne znamenat, ze na tom ATA disku je zapisany boot sektor, bez ktoreho PC nevie spustit windows nainstalovany na SATA disku. Bude to potrebne opravit alebo znovu nainstalovat windows bez pripojeneho ATA disku aby ti znovu windows nezapisal boot sektor na ATA disk.

Ako to opravit ti neporadim, uz som to dlho nerobil a nemam to kde vyskusat. skus googlit alebo ti poradi niekto iny.

p.s. pri spustani PC by sa ti mala objavit obrazovka, kde by si mal vidiet POST obrazovku tej rozsirujucej karty aj s rozpoznanymi diskami pripojenymi k tej rozsirucej karte. Mal by tam mat moznost vojst do nastaveni tej rozsirujucej karty.
pepos01 (518)|19.3.2011 14:30
[quote=odb;442137]To, ze odpojis ATA disk a system ti nenabootuje bude pravdepodobne znamenat, ze na tom ATA disku je zapisany boot sektor, bez ktoreho PC nevie spustit windows nainstalovany na SATA disku. Bude to potrebne opravit alebo znovu nainstalovat windows bez pripojeneho ATA disku aby ti znovu windows nezapisal boot sektor na ATA disk.[/quote]

Jenže jemu bootování ze SATA jde- ale jen, pokud je ATA přítomná ( což IMHO znamená, že boot sektor na SATA disku má ) :notsure
EditorPO (2819)|19.3.2011 15:23
[quote=pepos01;442143]Jenže jemu bootování ze SATA jde- ale jen, pokud je ATA přítomná ( což IMHO znamená, že boot sektor na SATA disku má ) :notsure[/quote]

bože, to čo je za vetu a dedukciu?

bootsector má každý disk, ovšem je otázne, čo je jeho obsahom a na ktorý logický oddiel odkazuje

v tomto prípade bootuje z ATA disku, kde je v MBR odkaz na logický disk SATA disku (občas sa to stane, keď je SATA disk, na ktorý sa inštaluje OS, na prídavnej karte), preto po odpojení disku ATA nenabootuje

vyriešilo by to asi odpojenie ATA disku, nabootovanie z inštalačného DVD a spustenie opravy
http://www.sevenforums.com/tutorials/681-startup-repair.html
vejm (4)|19.3.2011 15:35
OK zatím díky moc, vyzkouším :)
pepos01 (518)|19.3.2011 15:42
[quote=EditorPO;442152]bože, to čo je za vetu a dedukciu?

bootsector má každý disk, ovšem je otázne, čo je jeho obsahom a na ktorý logický oddiel odkazuje[/quote]

je to dedukce, kterou mi sám potvrzuješ- že ji má každý disk.A má věta byla reakce na odpověď od Odb-ho.:p
kevin00 (10238)|19.3.2011 15:48
[quote=pepos01;442155]Jenže jemu bootování ze SATA jde- ale jen, pokud je ATA přítomná ( což IMHO znamená, že boot sektor na SATA disku má ) [/quote]

[quote=pepos01;442155]je to dedukce, kterou mi sám potvrzuješ- že ji má každý disk.A má věta byla reakce na odpověď od Odb-ho.:p[/quote]

Jenže Tvá dedukce krapet pokulhává. Chceš říci, že pokud by nebyl přítomen ATA disk, boot sector na SATA disku by přítomen nebyl. Přesně takto jsi to napsal, což je ale blbost ;)
EditorPO (2819)|19.3.2011 15:52
[quote=pepos01;442155]je to dedukce, kterou mi sám potvrzuješ- že ji má každý disk.A má věta byla reakce na odpověď od Odb-ho.:p[/quote]

reagoval som na tvoju dedukciu
[quote]( což IMHO znamená, že boot sektor na SATA disku má )[/quote]
je nezmyselná, pretože bootsector ma každý disk ... a taktiež v tomto prípade je to nelogické tvrdenie, pretože stejne bootuje z ATA disku a OS zavádza zo SATA

bootsector - obsahuje základné informácie o disku a jeho súborovom systéme, a taktiež krátky program, ktorý zavedie z dohodnutej časti disku do operačnej pamäte rozsiahlejší zavádzač, ktorý napokon zavedie samotný operačný systém
pepos01 (518)|19.3.2011 15:54
Počkat, kamarádi- v celém tomto tématu píši, že jeho SATA má boot sektor ( nikde nepíši, že nemá ).:cool: .Všechno ostatní jsou jen dedukce z mé dedukce.Ale zkrátka jsme se nepochopili- necháme to ;)
zsdx (2098)|20.3.2011 10:53
Zanechte hadek a dedukci, ten PCI radic proste nema podporu bootovani :)

BTW co je to tedy za radic? A taky by neskodilo upresnit, co to pise po odpojeni PATA disku (ci jak se to chova).
Maxtor (321)|21.3.2011 08:08
Zkousel jsi to teda prepnout na SCSI..? deska jinak ten radic vubec pri bootu nebude hledat..