reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Skládání PC

wojmirek (173)|23.3.2011 20:41
Zdravím, teď v brzké době si budu kupovat PC ale stále se rozmýšlím, zda-li si mám nechat sestavu zeskládat, nebo si ji poskládat sám (musím upozornit že jsem AMATÉR a nikdy jsem se s tím v praxi nesetkal) . Už cca 2 měsíce zkoumám různé návody a rady jak poskládat PC (ať už text, nebo videa). Napadlo mě, že bych tady popsal jak bych postupoval a vy mi to ohodnotíte. Přece jenom nechci dopadnout tak že nový PC bude na druhý den nepoužitelný PC... Asik jsem si vybral špatné fórum - tím předpokládám že tady takové věci neřešíte, ale za pokus to stojí. Ti co mi nebudou chtít nic napsat tak bych byl alespoň rád, kdyby hlasovali v anketě.

Moje sestava, kterou hodlám koupit :
http://www.alfacomp.cz/php/basket.php?items=_10IU010Y2S0112YE0111W7010R970113K9010W5C010ZQX01

+ základní deska (není na skladě)
http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=1051K500600000014NV&Search=Asus%20P8P67&SearchType=1


Takže k věci :

Po obdržení zásilky bych si všechno rostřídil a pootevíral. Nejprve bych asik připevnil zdroj - myslím že čtyřmi šroubky. Dále bych si vytáhl základní desku a položil ji na obal a igelit ve kterém se nacházela. Vzal bych CPU a podle šipky která je namalovaná na socketu bych správně umístil procesor. Ještě než si umístím chladič na CPU, dám si RAM do slotů tak, aby fungoval Duo Channel. Nyní bych ze spodu základní desky umístil tu sponu do které z vrchní strany potom našrubuji chladič. Ale ještě před šrubováním chladiče nanesu na CPU malinkaté množství teplovodivé pasty které rozetřu pomocí sáčku a prstu - rozetřu to tak aby nikde nebylo prázdné místo. Nyní můžu chladič bezpečně přišrubovat. Po instalaci zapojím konektor do základní desky do slotu CPU_FAN. Nyní si připravím bednu. Ze všeho nejdřív osadím zadní kryt základní desky, poté osadím distanční šroubky tak aby žádný nepřebýval - hrozilo by nebezpečí vyzkratování !!! Až budu mít vyměřené a osazené sloupky, namontuji do nich do skříně základní desku. Nebudu ji moc utahovat aby se nepoškodila. Nyní se půjdu projít k topení abych ze sebe vybil případnou statickou elektřinu která by molha nějaké komponenty poškodit. A zpět do práce - grafická karta - stačí ji zaklapnout do PCI-Expres 16 slotu a přišrubovat jedním šroubkem ke skříni. Teď je na řadě montáž mechaniky a pevného disku. Obě dvě zařízení se montují podobně. Stačí si jen vyndat ''šuplík'' do kterého HDD/DVDROM zasuneme a dle typu CASE připevníme. V nějakých skříních stačí jen přes nějakou pojistku zaklapnout ale v starších typech je třeba přišrubovat - mám dojem 2-4 šroubky.

Teď mám vše na svém místě a na řadě je zapojení. Takže nejprve základní deska : Ze zdroje zde zapojím napájení základní desky -> ATX24pin a potom napájení procesoru ->8pin. Potom z CASE zapojím přední panel - tzn. zapínání, reset, usb... Takže - dle manuálu k desce si zapojím power, reset, ide_led, power_led a SPEAKER do příslušného pinu. Potom si zapojím USB ze předního panelu na skříni... - zapojím ho do slotu kde je na základní desce napsáno USB, nikoliv IEEE 1394a !!!!!! (tím docílíte toho že se Vám odvaří půlka základní desky - PCIsloty, USB...) ... Dále si zapojím audio z CASE - tzn. vstup sluchátka + mikrofon - to se zapojuje do slotu s názvem AAFP. Ještě si můžu zapojit ventilátor ze skříně, tedy zda-li nějaký mám. Já budu mít skříň od FRACTALa ve které se ventilátor již nachází. Ventilátor do desky můžu zapojit do jekéhokoliv FAN slotu - 3/4 pin, který na desce najdu. Skříň by tedy byla vyřešena... Nyní můžu zapojit třeba grafickou kartu která má 2×6pin. Jestli zdroj nabízí (v mém případě ano), tak můžeme zapojit ty dva sloty rovnou do zdroje. ... Mechanika + HDD = oboje se zapojuje přes SATA + SATA power.

Nyní by mělo být vše nainstalováno i pozapojováno,... Snad jsem na nic nezapoměl.
Teď bych byl rád, jak už jsem jednou zmiňoval kdyby jste hlasovali v anketě jak to se mnou vidíte. Vím že hodně lidím se tohle celé nebude chtět číst, ale ti co to dočtou, těm moc DĚKUJI !
Ještě jednou děkuji.
16cmfan (2153)|23.3.2011 20:46
Veľmi dobre, nie je čo vytknúť.. ale hlasoval som pre: "Ano, ale měl bys u sebe mít někoho, kdo už to dělal." ak nemáš tú možnosť, tak to zvládneš aj sám... :thumb
wojmirek (173)|23.3.2011 20:49
[quote=16cmfan;442883]Veľmi dobre, nie je čo vytknúť.. ale hlasoval som pre: "Ano, ale měl bys u sebe mít někoho, kdo už to dělal." ak nemáš tú možnosť, tak to zvládneš aj sám... :thumb[/quote]

Děkuji, moc si mně potěšil. Opravdu se na to hodně připravuji, dokonce i víc než do školy :) .
robky (3195)|23.3.2011 20:58
V podstate by si to mal zvládnuť, keď si zvládol napísať postup;)

Osobne by som trochu upravil poradie montáže - grafiku osaď ako poslednú. Pri zapájaní a úprave kabeláže zbytočne zavadzia
wojmirek (173)|23.3.2011 21:06
[quote=robky;442889]V podstate by si to mal zvládnuť, keď si zvládol napísať postup;)

Osobne by som trochu upravil poradie montáže - grafiku osaď ako poslednú. Pri zapájaní a úprave kabeláže zbytočne zavadzia[/quote]

Aha děkuji moc. Dobře , vše je lepší vědět dopředu :).
Georginek (2957)|24.3.2011 00:47
Kdyz to budes delat pomalu, podle navodu, vse nekolikrat zkontrolujes, a jsi alespon trochu zrucny a mas trpelivost, tak se do toho pust.......
Jak rikal muj tata, kdyz sem byl malej a on skladal PC, ja zkoumal jak nastavit PINy na 166Mhz :D A mel sem radost.... "prosimte, to by zvladla i cvicena vopice" A driv nebyly obrazky, internet a videa... :D
Urcite to bude lepsi, kdyz si to budes skladat doma sam a zabere ti to cely den, nez si to nechat slozit treba v czc nebo alze :D
wojmirek (173)|24.3.2011 14:08
Děkuji :).

Věc, které se nejvíce obávám je jak to bude se zárukou. Když si to koupím z alfacompu, tak nemám možnost žádného osobního převzetí ani reklamace, jelikož bydlím ve Zlíně.

Proto vidím hodně velkou výhodu když si nechám PC sestavit - a to je že mi počítač, i se zárukou na něj pošlou jako celek a je tedy o hodně větší šance že bude všchno v pořádku, narozdíl kdyby mi poslali každý komponent zvlášť, tak něco nemusí být fungující. To je snad jediné plus, které ve sestavení službou vidím.

Takže opravdu je to velmi těžká volba. :)
r34ktor (7477)|24.3.2011 15:00
Dost pochybuji o tom, že dnes někdo po sestavení dělá komplexní sadu zátěžových testů. Také vyvázání kabelů bývá odfláknuté.

Další věc je chladič, který se může při nešetrném transportu uvolnit (známe naše dopravce, že). Jsou sice i horší monstra, ale přesto to není žádný drobek.

Prostě když to děláš sám, dáš si záležet. To se o drtivé většině "montážníků" říci nedá.
wojmirek (173)|24.3.2011 15:14
[quote=r34ktor;442991]Dost pochybuji o tom, že dnes někdo po sestavení dělá komplexní sadu zátěžových testů. Také vyvázání kabelů bývá odfláknuté.

Další věc je chladič, který se může při nešetrném transportu uvolnit (známe naše dopravce, že). Jsou sice i horší monstra, ale přesto to není žádný drobek.

Prostě když to děláš sám, dáš si záležet. To se o drtivé většině "montážníků" říci nedá.[/quote]

Jsem moc rád, že slyším názor někoho jiného. Ale přece je nejlepší seskládat si PC sám, ale komponenty si vybrat v kameném shopu. :)
r34ktor (7477)|24.3.2011 15:42
Ještě k případnému pomocníkovy: určitě je dobré mít u sebe někoho, kdo má zkušenosti, ovšem nemyslí se tím kámoš, co si složil jedno PC, a přes noc se z něj stal IT guru. To by bylo spíše kontraproduktivní.
wojmirek (173)|24.3.2011 19:00
[quote=r34ktor;442998]Ještě k případnému pomocníkovy: určitě je dobré mít u sebe někoho, kdo má zkušenosti, ovšem nemyslí se tím kámoš, co si složil jedno PC, a přes noc se z něj stal IT guru. To by bylo spíše kontraproduktivní.[/quote]

Aha, to se nepočítá ? :D ... V tom případě nikoho takového, kdo by se tím nějak zabýval neznám. Opravdu tak maximálně manuál k základní desce :).
r34ktor (7477)|24.3.2011 19:31
Stačí mít při ruce druhé PC, a v případě neočekávaných problémů se zde zeptáš. ;)
wojmirek (173)|24.3.2011 19:42
[quote=r34ktor;443028]Stačí mít při ruce druhé PC, a v případě neočekávaných problémů se zde zeptáš. ;)[/quote]

Ano, velmi dobrá volba :). PC po ruce mít budu takže už jsem předem nachystaný :D. Ale doufám že se žádné problémy nevyskytnou a vše proběhne v pořádku. Nejvíce si nevěřím v osazování chladiče a v nanášení teplovodivé pasty.

Přece mi je teprve jen 14 let, ale zkušenosti z mládí mi v dospělosti nevymizí :).
r34ktor (7477)|24.3.2011 20:55
[quote=wojmirek;443029]Nejvíce si nevěřím v osazování chladiče a v nanášení teplovodivé pasty.[/quote]
Popis metod roztírání party najdeš např. v tomto starším vlákně.

Instalace Gelidu zde. U něj akorát bacha, abys měl správný šroubovák a při utahování ti nesklouzl. Už jsem viděl pár případů, kdy byla deska po instalaci chladiče o pár kondíků chudší. :mistake
wojmirek (173)|25.3.2011 18:51
Díky moc. Teď už si akorát musím rozmyslet kdy si sestavu koupím. Vzhledem k tomu že bude léto tak je možné že si počkám a přivydělám si ještě něco na brigádě. Hraji i ty nejnovější hry, takže si musím koupit ''stroj''. :)

Jenom tak mimo téma : Jak dlouho by jste řekli, že budu hrát hry aspoň na medium s mou nyní navrženost sestavou ...tzn.:

sestava + základní deskaDěkuji.
Georginek (2957)|25.3.2011 18:57
[quote=wojmirek;443215]

Jenom tak mimo téma : Jak dlouho by jste řekli, že budu hrát hry aspoň na medium s mou nyní navrženost sestavou ...tzn.:

[/quote]

Jestli nejsi extra narocny, tak dlouho....klidne i 4 roky