reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

vysoká teplota PC

Milan01 (46)|24.3.2011 23:47
Mám koupeny nový PC (3 dny) měl jsem zatim čas hrát cca 1-2 hodky nenáročný hry, dneska jsem přes 2 hodky hrál ARMU 2 a PC se mi vyplo a tohle jsou hodnoty hned po zapnutí http://img219.imageshack.us/i/teplota.jpg/
na procesor mi zitra přijde tenhle chladič http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=85888
vzadu větráky nejsou takže se chci zeptat pomůže když koupím jeden větší ještě dozadu? Nebo to nebude mit moc velkej efekt?
A mám tuhle bednu http://eshop.kak.cz/foto/eurocase/30278/big/eurocase-md5301-md5301cbrodofw400s6-cerna-black-m.jpg

Díky
NHKG (1136)|24.3.2011 23:52
Ano, vzadu ve skříni by jsi měl mít větráček foukající ven. Jinak to tu zatím asi nemá cenu řešit, ozvi se jedině pokud výměna chladiče nepomůže.
Georginek (2957)|25.3.2011 10:07
Ja bych dal urcite dozadu pod zdroj 120 (jestli se tam vejde) a pred disk tez jeden 120. Teplota HDD 58 po zapnuti je obstojna :D

Pripadne bys mohl osadit i ventilatory na bocnici, ale to uz moc vliv nema. Spis bych ty otvory uplne ucpal, at je tam podtlak :)
kevin00 (10238)|25.3.2011 10:20
Ta teplota toho pevného disku je docela nehezká. 57 °C je opravdu moc, dal bych jeden ventilátor i před pevný disk, aby se trochu chladil. Rozhodně tím životnosti disku pouze prospěješ.
Milan01 (46)|25.3.2011 10:58
tak dneska jsem namontoval ten chladič na CPU a dozadu dal ventilátor 80, větší tam nejde... teploty v normálu klesly cca o 10°C a v zátěži asi po hodině a pul hraní crysis 2 byla teplota HDD 48-50°C což se mi zdá pořád trochu moc... takže ještě udělám to co říkáte a koupím jeden 120 před HDD
16cmfan (2153)|25.3.2011 11:35
Bez urážky, ale prečo tam máš takú šunt bedňu.. ak by si mal niečo normálne, nehorel by ti HDD, mohol by si dať ako out-take normálny 120mm ventilátor a nemusel by si sa limitovať výškou chladiča (CPU) kôli male šírke tej "bedne"... je to hnusná papierová skrinka... radi by sme vedeli aj aký zdroj k nemu máš a kompetnú konfiguráciu PC aj keď som prečítal, že tam asi máš HD 5830/50/70 (5800series)... tá bedňa je pre kancelárske nenáročné zostavy.. a nie na herné mašinky...
Milan01 (46)|25.3.2011 11:55
skřín jsem si bohužel nevybíral já ;) a zdroj mám na záručáku napsanej 500W a na zdroji je zase 600W :)
kevin00 (10238)|25.3.2011 11:57
[quote=Milan01;443125]skřín jsem si bohužel nevybíral já ;) a zdroj mám na záručáku napsanej 500W a na zdroji je zase 600W :)[/quote]

Tipnu si ... je dodaný s poč. skříní. Takže také Eurocase.
Milan01 (46)|25.3.2011 12:15
přesně tak :)
kevin00 (10238)|25.3.2011 12:39
Mohl bych pro svou zvědavost vědět co to je za sestavu, kde jsi ji zakoupil a kolik jsi za ní dal ?
Milan01 (46)|25.3.2011 12:43
určitě... http://www.pcsestava.cz/konfigurator/konfigurator/rent-amd-game-line-s199/ jen jsem si změnil procesor na Athlona II X4 640 3.0GHz, HDD z 1TB na 500GB a grafiku HD5850 a zdroj podle listu by měl byt 500W a celkem to stálo 13800
Jandaskunk (2330)|25.3.2011 13:20
Máš to koupeno přes internet? Pokud jo, tak bych využil vrácení do 14 dnů, protože ta sestava je odpad....ta HD5850 se tam fláká (nedostatečný procesor) a skříň se zdrojem to všechno zabíjí (nebo brzy zabije), za ty prachy to jde určitě líp.

OT/: PC s Athlonem X3 a HD5570 do mATX skříně označovat jako "ideální herní počítač" je dobrý vtip.../OT
kevin00 (10238)|25.3.2011 13:29
ZDE jsem narychlo něco naházel do košíku. Sestava by se dala ještě o kousek poskládat lépe, ale je to jen orientačně pro srovnání. Tebou zakoupená sestava je za ty peníze opravdu "hrubá".
mpitman (206)|25.3.2011 13:42
[quote=kevin00;443141]ZDE jsem narychlo něco naházel do košíku. Sestava by se dala ještě o kousek poskládat lépe, ale je to jen orientačně pro srovnání. Tebou zakoupená sestava je za ty peníze opravdu "hrubá".[/quote]

Jen upozornim, ze tazatel psal, ze si v sestave nechal krome grafiky vymenit take procesor za Athlona II X4 640 3.0GHz a disk za 500GB, takze uvedena sestava se lisi predevsim prave v te bedne a zdroji. Rychlejsi pameti se az tak neprojevi, puvodni grafika je dokonce vykonejsi nez navrhovana GTX460, procesor identicky a deska dejme tomu lepsi. Kazdopadne bych netvrdil, ze se se 4jadrem na 3GHz bude ta grafika flakat :-).

Rozhodne bych ale doporucil vymenu bedny se zdrojem a jelikoz jde o tri dny novy PC, je asi nejednodussi opravdu vraceni a postaveni znovu a lepe :-)

Edit: Jinak s tim OT se neda nez souhlasit, ale bohuzel je to naprosto bezna praxe.
kevin00 (10238)|25.3.2011 13:53
[quote=mpitman;443145]Jen upozornim, ze tazatel psal, ze si v sestave nechal krome grafiky vymenit take procesor za Athlona II X4 640 3.0GHz a disk za 500GB, takze uvedena sestava se lisi predevsim prave v te bedne a zdroji. Rychlejsi pameti se az tak neprojevi, puvodni grafika je dokonce vykonejsi nez navrhovana GTX460, procesor identicky a deska dejme tomu lepsi. Kazdopadne bych netvrdil, ze se se 4jadrem na 3GHz bude ta grafika flakat :-).
Rozhodne bych ale doporucil vymenu bedny se zdrojem a jelikoz jde o tri dny novy PC, je asi nejednodussi opravdu vraceni a postaveni znovu a lepe :-)
Edit: Jinak s tim OT se neda nez souhlasit, ale bohuzel je to naprosto bezna praxe.[/quote]

Rozdíl mezi oběma grafikami je +/- 5 % a rozdíl ceny je +/- 500 Kč, což mi přijde lepší investice do GTX460, neboť oněch 5 % nepoznáš. Základní deska je určitě kvalitnější, než-li použitý AsRock, kvalitnější case, kvalitnější zdroj ... to vše se promítne na ceně. Buď budeš mít "desktop Acer" nebo budeš mít desktop, u kterého se nebudeš muset bát každého zapnutí. Tak to prostě je ;)
Milan01 (46)|25.3.2011 15:41
[quote=;][/quote]
takže jsem se při koupi asi unáhlil. Každopádně už jsem provedl zásah do PC tím pádem záruka padá nebo ne? No příští týden objednám jinou skříň a po výplatě snad i zdroj :/
kevin00 (10238)|25.3.2011 15:49
O jaký zásah se jednalo ? Porušil jsi nějakou plombu ?
Milan01 (46)|25.3.2011 15:59
vyměna chladiče na procesoru
kevin00 (10238)|25.3.2011 16:13
[quote=Milan01;443184]vyměna chladiče na procesoru[/quote]

Tam nasaď zpět ten původní a pokud jsi neměl zapečetěnou bočnici, tak nikdo nic nepozná :)
Georginek (2957)|25.3.2011 18:55
Nemuzu si pomoct, ale zacina se to tady zvrhavat a porad se opakuje to stejny.... :D

Jakmile si nekdo koupi EC, ci nejakou papirovou bednu, je to podle "nas" vzdycky spatne. Vykostime ho za EC, ci obdobnej shit a vnutime mu Seasonic ( jako by to bylo neco buhvi uzasnyho ) :D Uz to zacina byt zdejsi kolorit...... Seasonic, nebo si nas neprej :p

Ano, Eurocase, LC,Gembird,Evolve, RexPower, Xilence ( nalesteny pozlatko ), nektere Fortrony jsou vysoky shit. Ale uvedomme si, ze se prodavaji predevsim kvuli sve cenne, a bezny zakaznik na kvalitu zdroje kasle ( takze 80%) prodanych zdroju je smejd......
A reklamaci je tolik, protoze se jich taky proda hodne......

Neni nezbytne, a to rikam z vlastni zkusenosti, ze je EC takovy svinstvo, ze musi nutne znicit desku, ci nevydrzet rok.
Znam spoustu lidi, co prodavaji kancelarsky PC a je to EC, a ty masiny slapou klidne 10 let.....
Ja je taky prodavam, pac je lidi chteji ( jezdej mi uz hotovy bedny - nemusim se s tim montovat, reklamace 1 z 10, vzhledem k cene...... Neni nikde receno, ze ti nemuze odejit Seasonic, Corsair, CM, Zalman, Enermax a ze nevezme treba desku ci disk..... :D
To je pak terpv k nasrani, kdyz Ti drahy zdroj znici desku......

A ke skrinim je to stejne. Vetsina zakazniku, si koupi skrin podle toho, jak vypada a kolik stoji a polovina z nich ma zajem jen o cenu. Pac je to krabice, kterou zastrcim pod stul a nebudu na ni muset hrabnout......
To jenom nadsenci se tim chlubi, porad v tom neco meni, vrtaji se v tom, ale vetsine uzivatelu je uplne jedno, jestli je tam dira jen na 80mm vetrak nebo na 120mm :D

To Milan: Jo, muzes to vratit a nechat predelat, treba podle kosiku od Kevina, ale to neznamena, ze ten zdroj co tam je a hlavne ta skrin, nemusi udelat stejnou sluzbu jako "kvalitnejsi" v kosiku vybranny....
Zaruka Ti nepada, kdyz neporusis pecet treba na bocnici, nebo prelepeny sroub..

PS: Kdyz jsem zacinal delat PC, mel sem EC zdroj, EC skrin, bez OUT,IN, pac driv se na to nehralo jako doted. ( a nerozumel jsem tomu a bylo mi to jedno, dulezity bylo MMX, Voodoo1 Voodoo2 8MB, Geforce2,3ti,4mmx,4ti :D ). A fungovalo to tak jako tak, ale uprime rikam, ze bych se k tomu uz nevratil.
kevin00 (10238)|25.3.2011 19:34
[quote=Georginek;443216]Jakmile si nekdo koupi EC, ci nejakou papirovou bednu, je to podle "nas" vzdycky spatne. Vykostime ho za EC, ci obdobnej shit a vnutime mu Seasonic ( jako by to bylo neco buhvi uzasnyho ) :D Uz to zacina byt zdejsi kolorit...... Seasonic, nebo si nas neprej :p
Ano, Eurocase, LC,Gembird,Evolve, RexPower, Xilence ( nalesteny pozlatko ), nektere Fortrony jsou vysoky shit. Ale uvedomme si, ze se prodavaji predevsim kvuli sve cenne, a bezny zakaznik na kvalitu zdroje kasle ( takze 80%) prodanych zdroju je smejd......
A reklamaci je tolik, protoze se jich taky proda hodne......[/quote]

Levné modely Seasoniců nejsou nic převratného a nikdo to tu co si pamatuji ani moc netvrdil. Vždy se psalo "rozumné minimum". Což je pravda. Levné OEMka od Seasonicu jsou kvalitnější, než-li EC/LC/atd. zdroje a s tím nic neuděláš ani kdyby jsi se na hlavu postavil. A co se týče vyšších modelů Seasonic, tak se řadí ke kvalitním výrobkům, takže zde bych trochu zvážil slova :)

[quote=Georginek;443216]Znam spoustu lidi, co prodavaji kancelarsky PC a je to EC, a ty masiny slapou klidne 10 let..... Ja je taky prodavam, pac je lidi chteji ( jezdej mi uz hotovy bedny - nemusim se s tim montovat, reklamace 1 z 10, vzhledem k cene...... Neni nikde receno, ze ti nemuze odejit Seasonic, Corsair, CM, Zalman, Enermax a ze nevezme treba desku ci disk..... :D To je pak terpv k nasrani, kdyz Ti drahy zdroj znici desku...... [/quote]

U kvalitního zdroje je tato pravděpodobnost menší. Nikdo netvrdí, že nemůže odejít zdroj jakékoliv značky. Samozřejmě, že ano. Ale u kvalitního zdroje je možnost nižší, než-li u lowendového zdroje. To samé platí o "vzetí" komponenty sebou.
Navíc nejde pouze o "umrtvení" zdroje. Zvlnění výstupního napětí zdroje má vliv na chod ostatních komponent, což se projeví na životnosti komponent, lowendové zdroje nedosahují dobrých účinností a to nemluvím o možnosti OC, které je v poslední době dosti populární a není dobré na něj zcela zapomínat.

[quote=Georginek;443216]A ke skrinim je to stejne. Vetsina zakazniku, si koupi skrin podle toho, jak vypada a kolik stoji a polovina z nich ma zajem jen o cenu. Pac je to krabice, kterou zastrcim pod stul a nebudu na ni muset hrabnout......To jenom nadsenci se tim chlubi, porad v tom neco meni, vrtaji se v tom, ale vetsine uzivatelu je uplne jedno, jestli je tam dira jen na 80mm vetrak nebo na 120mm :D[/quote]

Rozdíl je v tom, že ti nevibrují disky, máš možnost cablemanagementu, při montáži si nepořežeš ruce, neprohýbají se Ti bočnice, atd. Nemožnost instalace 120 mm ventilátoru se zase projeví zvýšením hluku či teplot. Tomuto všemu se dá výběrem vhodné case předejít.

Když to shrnu, uživatel přijde na odborné fórum, kde čeká odborné rady. Uživatelé, kteří ostatním radí se snaží v co nejvyšší míře vybrat komponenty, které jsou kvalitní. Jistě nečeká radu ve stylu "skoč do Teska, vezmi to co má hezkou blikající case a budeš ok". Ono něco jiného je kupovat kancelářskou sestavu za 5.000 Kč a něco jiného sestavu za 14 - 15.000 Kč. Zde je šetření na komponentách v této úrovni IMHO naprostý nesmysl.
Milan01 (46)|25.3.2011 20:03
no abych predešel dohadům a vrátil se zpět k mé otázce. Jak jsem psal, při výměně chladiče ma procesoru a přidáním 80 ventilátoru do zadu se teplota snížila o cca 8-10 stupňů a při hraní Crysis 2 (2hodky) PC pořád šlapalo a teploty byli vcelku OK ale u HDD a desky byli kolem 45, čili bude stačit když dokoupim dopředu ještě 120 ventilátor nebo bude lepší koupit i novou skříň?