reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Víkendová diskuze: Má smysl tisknout oboustranně?

husky14 (4214)|25.3.2011 09:48
Tímto Vás zveme na Víkendovou diskuzi na téma:


[SIZE="5"]Má smysl tisknout oboustranně?[/SIZE]



Tiskárny stále častěji umožňují automatický oboustranný tisk. Přestože je tento tisk velkou úsporou nákladů, papíru i místa, není běžně využívaný. Proč? Zvyk tisknout na jednu stranu, pohodlnost, nezájem o životní prostředí? Zapojte se s ostatními do diskuze!


Zúčastnit se mohou i neregistrovaní, stačí stisknout tlačítko Odpověď u levého okraje stránky nad a pod příspěvky.
Georginek (2957)|25.3.2011 09:55
Ja si na svoji osobni tiskarne tisknu oboustranne. I kdyz bych nemusel, pac papir mam zadarmo, ale kdyz se to tak vezme, i kdyz je toho vic, tak je hromadka o polovinu mensi a s tim i naklady na papir......
Oboustranne se netiskne proto, ze vetina lidi ani nevi, ze to jejich tiskarna umi, pripadne to neumi nastavit...... Uz sem se s tim mnohokrat setkal.

Ano, plytvani papirem se da timto eliminovat a ja to povazuju za dobrou vec...... Ale Green desky, Green grafarny, auta na elektriku, solarni elektrarny a sporivy zarovky me rozcilujou :D

Ja vzdycky setril, setril, a videl, jak se kolem me plytvalo. Svym oboustrannym tiskem uz to nezachranim, ale pro dobrej pocit tisknu obracenne, i kdyz mam papir zadarmo :)
ace960 (1)|25.3.2011 12:39
Osobne obojstrannu tlac pouzivam dlhe roky nasledovne.

Ak tlacim nejaky obsah na dlhodobejsie pouzivanie (manual, recepty apod.) tak tlacim obojstranne.
Ak tlacim nieco na kratkodobe pouzitie tak tlacim jednostranne. Po pouziti obsahu je z jednej strany stale volny papier pouzity bud pre mna ako smirak alebo pre deti na kreslenie. Pri pouziti uplne cisteho listu na ucely kreslenia alebo pisania mi viac hrozi, ze druhu stranu nepouzijem.

Co sa mi zda ale viac zajimave pre setrenie je, ze ci uz tlacim obojstranne alebo nie tak takmer vzdy tlacim dve strany na A4, co je podla mna tiez malo vyuzivana moznost uspory. Skusal som aj 4 strany na A4 ale to uz bolo na mna velmi male pismo aj ked niekedy to islo citat tak to velmi namahalo.
Neregistrovaný (0)|25.3.2011 13:13
Souhlasím,
dokud prostě nepřijde osvěta a nevysvětli se všem, že duplex znamená oboustranný tisk a že je to velice easy to use, tak se toho moc nezmění
Zoidik (1405)|25.3.2011 14:15
Význam to má určitě, ale asi ne u všech dokumentů, které se tisknou. Občas to doma využívám s manuálním duplexem. Jen mam problém si zapamatovat jak ty listy otočit :D
Dojigiri (1629)|25.3.2011 14:16
Já tisknu oboustranně všechno co jde, bohužel moje tiskárna neumí duplex, takže musím tisknout sudý/lichý a obracet stránky. Teď už jsem se docela naučil, jak je správně otočit, ale dřív jsem si nebejval moc jistej a občas jsem se nestrefil (tiskárna je totiž ve výstupním zásobníku neskládá úplně intuitivně, jak by člověk čekal při normálním projetí papíru, ale nějak je převrací, takže jsem to ze začátku plet docela často, ačkoliv jsem si byl "jistej" že to tam dávám správně - takže jsem nedělal ani zkušební tisk a pak se divil), tak jsem pak vždycky musel tisknout vše znova (což u vícestránkového dokumentu trochu zamrzelo - spotřeba papíru stejná jako kdybych tisknul jednostranně, a spotřeba toneru dvojnásobná).

A po přítelkyni to vůbec nemůžu chtít, ta by vůbec nevěděla, jak ty stránky otočit. Původně jsem měl vyhlídnutou levnější tiskárnu jiné značky se stejnými funkcemi a navíc duplexem, ovšem ta byla ze strany drahé polovičky zamítnuta, protože to byla "obluda nehodící se do obýváku" :D
randomofamber (21)|25.3.2011 15:52
Ano, má. Jen je třeba rozlišovat případy... Např. když tisknu návody, tak oboustranně, což nejen ušetří papír jako takový, ale i místo a pokud to jde využívám někdy zároveň i možnost vytisknout dvě strany na jeden list... Pokud ovšem tisknu řekněme zadání úkolu, tak jednostranně, protože si pak rozložím papíry vedle sebe a nemusím neustále obracet a hledat... Také prezentace a podobné výstupy se dělají jednostranně... Prostě záleží na tom, kterém případě.
coulomb (4)|25.3.2011 16:00
Oboustranný tisk používám jen při tisku jednotlivých dokumentů. Při tisku vícestránkových se po vytištění např. lichých stran a po obráceném vložení papírů potištěných z jedné strany do zásobníku tiskárny, se někdy stane, že tiskárna vezme dva listy a už je průšvih. Potom nesedí sudá-lichá. Takže jen ručně vkládám jednotlivé listy.
okrizek (2)|25.3.2011 16:49
Taky dost často používám oboustraný tisk, nejen z důvodu úspory papíru, ale hlavně úspory místa. Přece jen polovina papíru místa zabere míň. Z toho důvodu používám i v některých případech tisk tzv. bookletu i když už jsou na mě někdy ta písmenka trochu menší ;)
Neregistrovaný (0)|25.3.2011 20:34
Tiskárna v práci duplex má, tiskárna doma ne. Oboustranně tisknu opravdu výjimečně. Většinou věci ke korekturám nebo něco, do čeho si prostě dělám poznámky nebo úpravy, což se pak na oboustranných tiscích docela špatně dohledává. Když to tak vezmu, abych tiskl něco "k založení", to se běžně nestává.
Jinak jako reálný argument vidím ekologii a úsporu místa. Pokud jde o náklady, stačí si spočítat, kolik stojí list papíru a porovnat to s cenou toneru a amortizací tiskárny. I v případě laseru vychází cena papíru zanedbatelná.
Neregistrovaný (0)|26.3.2011 10:25
Duplex je vhodný pro tisk skladovaných materiálů, jako brožur, dopisů, seznamů. Pro ostatní jako faktury, předlohy nejen pro kopírky, obrázky a různé obaly, vývěsky je zase výhodný jednostranný tisk.
Neregistrovaný (0)|26.3.2011 14:55
Já většinu času tisknu to, co stejně za chvíli (nebo třeba i za rok) vyhodím. Takže používám už jednostranně potištěné papíry co by se stejně vyhodili (a mám jich z jistého zdroje ažaž). Takže to tiskni jednostranně.

Na čistý papíry tisknu když tisknu něco pro někoho, co budu někam odevzdávat. Někdy jednostranně , spíše ale dvoustranně - hlavně kvůli úspoře počtu papírů. Hned je ten štůsek poloviční.
Withy (0)|26.3.2011 21:42
Oboustranný tisk je super - až na výjimky (škola - seminárky atd.) jej používám, dokonce pokud je to menší dokument, tak používám funkci brožura, nebo 4-6 stránek na stránku, je to sice hodně malé, ale vzhledem k tomu, že dané materiály po použití vyhazuji, tak aspoň trochu šetřím papírem (ale možná si pořídím nějakou elektronickou čtečku, sice výrobní náklady, odpad atd. budou možná v konečném důsledku horší než spotřeba papíru, tak si říkám, že budu šetřit aspoň trochu zeleň).
JindraPce (69)|27.3.2011 03:36
Podle mě to smysl má. Ve firemním prostředí je to bez debat. Firma si navíc může dovolit zaplatit za duplex do tiskarny. I když i tak je to na firemní osvětě aby to lidi začali používat. Chtít po nich ale otáčet papíry a tisknout si sudé a liché stránky moc nefunguje :(

Doma je to trochu jiné. Pokud někdo tiskne pár papírů za měsíc, nemá cenu kupovat tiskárku s duplexem a tím pádem je to jen na znalosti uživatele, zda si ten papír umí správně otočit :D

já sám to hojně používám jen v práci. Tam tisknu oboustranně skoro vše nad 4 listy. Samozřejmě pokud to je vhodné a typ dokumentu to dovoluje. Přece jen lidi občas zapomínají otočit papír a přečíst si i zadní stranu:D
Neregistrovaný (0)|31.3.2011 21:08
duplex je super, ale trvá strašně dlouho
(stránka vyjede, okamžik "schne", pak jede zpět a tiskne se na druhou stranu) - hrůza
s rychlostí jednostranného tisku se to nedá srovnat ...
Neregistrovaný (0)|30.3.2012 09:58
To je stejně stupidní otázka, jako se ptát, jestli vyhazovat odpadky na zem nebo do popelnic.