reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Celeron; Pentium MMX; 80486... to je podle vas historie?

koubis (101)|14.5.2007 16:44
Já vám nevím... když jsem prohlížel obsah "Muzea komponent", připadalo mi, že, že snad téměř nikomu nemůže být víc, než 10 let. Protože považovat Cyrix MII za historický muzejní kousek mi prijde ponekud divné. Je vidět, že velká většina lidí o historii počítačů vůbec nic neví. Za muzejní kousky se dají považovat 80286; Comodor apod. Nikoli 10 nebo 15 let staré komponenty, protože mezi 286 a Pentiem je diametrální rozdíl, což se nedá říct například o Cyrixu MII a K7... to mě vždycky dokáže rozesmát, když slyším dva rádo by odborníky, jak se baví o PIII jako o dávné historii. Kdybyste měli ponětí o architektuře procesorů, nikdy byste nemohli vydávat Celerona za historii...

Nevydávám se za žádného veterána, je mi 18 let, ale myslím, že mi prošlo rukama daleko víc počítačů a jejich komponent, než těm, kteří mají svého Pentium I za historický artefakt a ani ho nikdy neviděli při provozu.
Konnor (278)|14.5.2007 20:59
Momentálně ti to možná připadá, že to do muzea nepatří, ale vrať se sem za pět, šest let a přečti si cos napsal znovu. Bude ti to připadat jako blábol. To že to tak docela nepatří do muzea v tuto chvíli, ještě neznamená, že to tam nebude patřit příští rok. Imho, znám hafo lidí co v životě neviděli pentium MMX nebo pentium II na vlastní oči a do obchodu se na něj taky podívat nemůžou protože, PII je již historií a z toho plyne, že by mohla patřit do muzea. Tím, však nechci srovnávat 80286 s celeronem, ale do muzea dřív nebo později budou patřit oba, jen neznám zrovna moc lidí co mají doma 80286 aby ji mohli hodit sem do muzea a tak sem dají aspoň co mají, a jednou tu snad bude i pěkná sbírka PC šrotu ;)

PS
pokud máš doma 80286 nebo něco ještě staršího, tak to sem hoď, ať to víc připomíná muzeum,...
pavel_p (993)|14.5.2007 21:49
Asi takhle. Je mi o polovinu víc než tobě a za hranici historie považuju zhruba to PentiumMMX. Vývoj u počítačů jde/šel tak rychle dopředu, že dnes je tento počítač prakticky nepoužitelný a stojí za to ho zdokumentovat před vyhozením.

Poprvé jsem se setkal s počítači SAPI-1 a Ondra (výrobce Tesla) asi v roce '85, PC jsme doma měli v roce '89 (XTčko, CPU 8086, mechanika 5.25" 360kB, mechanika 3.5" 720kB - double density, monitor CGA 640x200 ČB nebo 320x200 4 odstíny šedé, disk žádný, DOS asi 3.2). Tohle by se do muzea sice perfektně hodilo a nejen sem, ale neznám nikoho kdo by toto skladoval a zdokumentoval.

Prosba pro studenty VUT FEKT: prosím vyfotit v mikroprocesorové technice ty Intel SDK (system development kit) s procesorem 8085, segmentovým LED displeyem a hexa klávesnicí z roku tuším '78, to sem pasuje výborně.
wolf007 (653)|14.5.2007 23:32
muj prvni pocitac bylo sharp mz 821 vlastne 8bit smerujici do polo-profi segmentu se Z80A na palube!
tequilla (1015)|15.5.2007 09:41
[QUOTE=koubis]Já vám nevím... když jsem prohlížel obsah "Muzea komponent", připadalo mi, že, že snad téměř nikomu nemůže být víc, než 10 let. Protože považovat Cyrix MII za historický muzejní kousek mi prijde ponekud divné. Je vidět, že velká většina lidí o historii počítačů vůbec nic neví. Za muzejní kousky se dají považovat 80286; Comodor apod. Nikoli 10 nebo 15 let staré komponenty, protože mezi 286 a Pentiem je diametrální rozdíl, což se nedá říct například o Cyrixu MII a K7... to mě vždycky dokáže rozesmát, když slyším dva rádo by odborníky, jak se baví o PIII jako o dávné historii. Kdybyste měli ponětí o architektuře procesorů, nikdy byste nemohli vydávat Celerona za historii...
Nevydávám se za žádného veterána, je mi 18 let, ale myslím, že mi prošlo rukama daleko víc počítačů a jejich komponent, než těm, kteří mají svého Pentium I za historický artefakt a ani ho nikdy neviděli při provozu.[/QUOTE]

Na to, ze mas 18 let, tak asi neumis cist. Toho Cyrixe MII jsem tam dal ja a z toho trhreadu cituji: "Tento CPU sice neni az tak starej jako predmety mych predchozich prispevku v muzeu (jen 7 let), ale davam to sem spis jako kuriozitku...". Pokud tedy cist neumis a ostatni veci v muzeu povazujes v tvem meritku taky za moc mlady (ode me deska 286, disk znacky Connor, atd.), tak prispej svyma ulovkama. Vsichni to urcite uvitaji...Delat ramena dokaze kazdej. Jinak je mi presne tolik, abych roku 1987 mohl chodit k mame do prace a nechat si od znameho (totalniho pocitacoveho nadsence) vysvetlovat, jak tam fungoval salovy pocitac (derne stitky, pasky, atd.). V ty dobe jsi nebyl mimochodem na svete...:stupid
mech13 (5526)|15.5.2007 10:12
ano, nektere kousky nejsou nejstarsi, jestli mas starsi sem s nimi:stupid
prave proto ze spusta lidi ani nevidela jak vypadalo slotove PII je dobre mit zde i takove exemplare. pro nekoho je historie 4 roky, pro nekoho 20. oblast PC se strasne rychle rozmaha a kdyz na pul roku-rok zustanes mimo tak jsi v historii... nerikam ze bych tu neuvital 20-tilete kousky, ale imho tu zbytecne vyvadis. poneti o historii tu mame dobre, jen nemame doma salove pocitace tak sem davame aspon co muzem a blbe nekecame
Konnor (278)|15.5.2007 14:05
[QUOTE=mech13]ano, nektere kousky nejsou nejstarsi, jestli mas starsi sem s nimi:stupid
prave proto ze spusta lidi ani nevidela jak vypadalo slotove PII je dobre mit zde i takove exemplare. pro nekoho je historie 4 roky, pro nekoho 20. oblast PC se strasne rychle rozmaha a kdyz na pul roku-rok zustanes mimo tak jsi v historii... nerikam ze bych tu neuvital 20-tilete kousky, ale imho tu zbytecne vyvadis. poneti o historii tu mame dobre, jen nemame doma salove pocitace tak sem davame aspon co muzem a blbe nekecame[/QUOTE]


asi tak, neřekl bych to líp, hned jak to půjde máš u mě bod k dobru;)
koubis (101)|15.5.2007 16:50
To tequilla: Na to, že ti je 27, mi přijde poněkud smutný, že se snažíš tímto způsobem se povyšovat a taky jsi kouzelně vztahovačný. Neútočil jsem jsem a už vůbec ne na tebe. Nemam za potřebí se s tebou nebo s kýmkoli jiným hádat o tom, co viděl a žažil, ostatně by to bylo stejně k ničemu. Narozdíl od tebe se nesnažím prosazovat svůj názor, ale jelikož tato část tohotu webu se jmenuje "FÓRUM", pouze jsem jím sem přispěl.
P@pi (1519)|15.5.2007 17:11
To byl neútočný příspěvek?

[QUOTE]"Je vidět, že velká většina lidí o historii počítačů vůbec nic neví."[/QUOTE]
[QUOTE]"Nevydávám se za žádného veterána, je mi 18 let, ale myslím, že mi prošlo rukama daleko víc počítačů a jejich komponent, než těm, kteří mají svého Pentium I za historický artefakt a ani ho nikdy neviděli při provozu."[/QUOTE]
[QUOTE]"to mě vždycky dokáže rozesmát, když slyším dva rádo by odborníky, jak se baví o PIII jako o dávné historii. Kdybyste měli ponětí o architektuře procesorů, nikdy byste nemohli vydávat Celerona za historii..."[/QUOTE]

Proč by ne? Jak se změnilo jízdní kolo za posledních dvacet let? Jak se změnili pneumatiky za posledních X let? Jak se změnily záchody? Záchodový prkýnka za posledních 50 let? Jak se změnily pantofle za posledních 100 let? Furt se dávají na nohy, furt mají podrážku. Stejné je to s CPU. Procesory se také vyvíjí a rozhodně je značný rozdíl mezi Celeronem a Core 2 Duo. Jo, není to nějaký průlom, ale změn je tam až až. Jdi se podívat do nějakého muzea... kolik tam najdeš novější věcí? Většinou jsou tam i novější věci (no samozřejmě nemluvim o dinosaurech, ty se dneska blbě shání :stupid).

Teda je mi stejně jako tobě a podle mého tam tyto procesory právem náleží. Proč by v muzeu nemohly být i nové kousky? Já bych s klidem dal do muzea i Pentia 4. Dají se sehnat nové? Některé typy už dávno ne => muzejní kousky. Copak je Karek Gott sto let mrtvý? Není, je perfektně živý a přitom má muzeum...
tequilla (1015)|15.5.2007 19:49
[QUOTE=koubis]To tequilla: Na to, že ti je 27, mi přijde poněkud smutný, že se snažíš tímto způsobem se povyšovat a taky jsi kouzelně vztahovačný. Neútočil jsem jsem a už vůbec ne na tebe. Nemam za potřebí se s tebou nebo s kýmkoli jiným hádat o tom, co viděl a žažil, ostatně by to bylo stejně k ničemu. Narozdíl od tebe se nesnažím prosazovat svůj názor, ale jelikož tato část tohotu webu se jmenuje "FÓRUM", pouze jsem jím sem přispěl.[/QUOTE]

O tvych "neutocnych" prispevcich se uz rozepsal P@pi, tak to nebudu dale komentovat :mistake. Ja se nad nikym nepovysuji, nemam to opravdu zapotrebi, ani nevim jak jsi na to mohl prijit. Dokaze me ale rozcilit neopravnena kritika a take me dostal agresivni ton, ktery jsem z toho tveho prispevku pochytil. Vztahovacny take nejsem, tvuj prispevek se ale prevazne dotykal meho prispevku na tomto foru a tak jsem se ho logicky snazil branit (primou citaci z nej). Pokud nekdo jiny z fora SHW uzna, ze jsem povysenecky, vztahovacny, atd. tak at mi prosim posle SZ, abych se mohl zeptat cim takovym zpusobem na lidi pusobim (uprimne receno by to pro mne bylo velke osobni zklamani). Timto koncim OT.
koubis (101)|15.5.2007 21:41
To P@pi: Srovnavas nesrovnatelne... nevim, co vic k tomu dodat, protoze cim vice toho napisu, tim vic rozcilim rozcilene a samozrejme rozcilim i dalsi lidi. Ti co jsou proti memu nazoru zacnou na me samozrejme utocit a ti, kteri se mnou souhlasi, nebudou mit potrebu se me jakkoli zastavat. Myslim, ze nemuzu "souperit" s 10ti lidma najednou, jelikoz jejich itelektualni potencial je mnohem vyssi, nez ten muj. Takze to vyresim takhle:

To everybody: OMLOUVAM SE VSEM ODBORNIKUM, KTERYM JSEM SE DOTKNUL JEJICH EGA A ZAROVEN VSEM JIZ DNES NEVYRABENYM KOMPONENTUM, S NAPROSTOU JISTOTOU TO JSOU VECI, KTERE DO MUZEA NEPOCHYBNE PATRI.
wolf007 (653)|15.5.2007 21:53
ja neodmitnu treba kdyz se mi dostane do rukou stara dobra 486 dx4 100,ano jeste lepsi by byl ulovek v podobe 486dx5 133 nebo prvni pentium 60/66 ...
koubis (101)|15.5.2007 22:30
To P@pi: Jeste dodam jednu vec. Zrizovat neco, jako Muzeum Karla Gotta se mi zda jako naprosta zhyralost. Myslim, ze cesky narod ma daleko vice osobnosti, ktere by si to zaslouzili mnohem vice. Staci se jen poohlednout do, skoro se to slovo bojim napsat, historie. Co treba T. G. Masaryk?
Ne, radsi budete do muzea strkat pantofle, Gotta a Celerony.
boboco (1987)|15.5.2007 22:43
Co touto diskuzí sledujete? -Myslím, že své názory jste sdělil jasně a jiní členové fóra na ně patřičně zareagovali. Váš poslední příspěvek na mě dělá pouze ten dojem, že se snažíte vyprovokovat útočnou diskuzi o ničem, neboť vše bylo zodpovězeno. Pokud si myslíte, že se v muzeu komponent nenacházejí kvalitní témata, založte nové a podělte se s námi o své zkušenosti. -Nemyslím to nijak špatně, rád pak tuto diskuzi rozvedu dál, ale je potřeba se také zapojit a ne jen kritizovat. Psal jste, že vám toho rukama prošlo hodně, zalovte v paměti a napište nám třeba něco málo k sálovým počítačům. Myslím si, že nejen mladší členové fóra toto ocení. Pokud tak učiníte, moc rád pak uznám, že jsem se ve Vás mýlil, protože v tuto chvíli na mě děláte dojem člověka, který umí jen kritizovat.
koubis (101)|15.5.2007 23:07
To boboco: Rekl bych, ze je to vec subjektivniho nahledu. Pro archeology taky neni 1. Svetova valka nebo prvni clovek ve vesmiru zadnou historii.

Nejsem si jist, ze jste me tak uplne dobre neodhadl, jak pisu vyse: "Myslim, ze nemuzu "souperit" s 10ti lidma najednou, jelikoz jejich itelektualni potencial je mnohem vyssi, nez ten muj.", takze se tu nechystam rozpoutat zadnou bitvu, ale bohuzel se tak uz stalo...
Konnor (278)|15.5.2007 23:22
Pokud máte doma někdo sálovej počítač, tak ho prosím hoďte sem do muzea, ať je klid. Podle mě patří do muzea všechno co něco znamenalo, nemělo by se na to zapomenout a nebo už se to jen tak nevidí, to jeslti je to starý rok, dva nebo 100 let je celkem fuk,...
boboco (1987)|15.5.2007 23:46
[quote=koubis]
Nejsem si jist, ze jste me tak uplne dobre neodhadl, jak pisu vyse: "Myslim, ze nemuzu "souperit" s 10ti lidma najednou, jelikoz jejich itelektualni potencial je mnohem vyssi, nez ten muj.", takze se tu nechystam rozpoutat zadnou bitvu, ale bohuzel se tak uz stalo...[/quote]
Ano, to jsem četl, ale nesoupeřte s nikým, tohle není aréna ale fórum. Zkuste mě vyvézt z omylu a přispějte svými zkušenostmi do toho muzea. Nechci po Vás článek na profesionální úrovni, nedostatky někdo může doplnit/opravit, od toho je tu diskuze. Zkrátka to zkuste a uvidíme. Nemusíte strávit hodiny googlením, stačí začít vzpomínat a psát: "Jednou s tátou jsem..."

Do té doby to opravdu nemá cenu dále rozpitvávat.
wolf007 (653)|17.5.2007 10:42
je to dano veci pohledu kazdeho uzivatele, ja jsem veteran ery 8bitovych pocitacu,s pc jsem zacal na 386 a postupne jsem si prosel celou skalu platform az do soucasnosti,dnes to maji lide co zacinaji s pc podstatne snadnejsi prijdou k hotovemu, a stareho hw si az na vyjimky moc nevazi. osobne by jsem strasne rad sehnal plne fungujici comodore amiga treba i model 500 ..
Konnor (278)|17.5.2007 11:14
čoveče myslím, že něco hooodně podobnýho má brácha od mé přitelkyně doma, není to tak dávno, co jsme to rozchodili. Bylo sice odpálený trafo, ale to byla oprava na 10 min. pak jsme seštelovali hlavu v kazeťáčku, loupli jsme tam kazetu, přemotali na 58cm dali play pak stop a už jsme pařili, zbytek dne jsme ztvrdli u toho,... :)
je to nějakej comodore, ale nejsem si jistej co je to za typ.
wolf007 (653)|17.5.2007 11:53
nejspise to bude comodore c-64-128m amiga byla na 3.5 diskety DD-720kb a pak az pozdeji mela hardisk ..
boboco (1987)|17.5.2007 12:39
Měli jsme ještě nedávno na půdě Amigu Commodore A500+, plně funkční i s fúrou her, bohužel ale bez myši, která se nikde nedala sehnat. I tak se ale spousta her dala hrát. Bohužel, je to pár měsíců, co nám ji i s trafem někdo z půdy ukradnul, opravdu velká škoda:cry
mecsoun (43)|6.9.2007 03:24
No taky jsem přemýšlel ze začátku, že část těhle kousků do starýho železa nepatří, ale ono to není zase až tak o muzeu ale o nostalgii, kdy si člověk vzpomene, že s tím kdysi pracoval a ono to běželo a na tehdajší sw to stačilo a to mi je o 6 let víc jak tobě koubisi a mluvím o nostalgii o respektu k těmhle věcem, kdy jsem neměl peníze a všude možně jsem sbíral všemožný kousky a upgradeoval si svůj komp. A když jsem někdy v roce 2001 koupil za pár korun PIII 450MHz na MSI desce se 128MB RAM a to bylo pro mě něco nádhernýho, když jsem si mohl zahrát v té době jedny z nejnovějších her. To bylo teprve něco, když jsem mohl hrát konečně GTA a carmageddon. No mám sice už něco jinýho, ale ten počítač běží pořád a věřím, že ještě bude běžet dlouho.

Mimo to se mi stalo, že kamarád donesl v tomhle tisíciletí a roce počítač atari se slovy "že je to jeho první počítač v životě a nedokáže na něj zapomenout" a naladil ho na televizi a můj 5 ti letý bratr na něj koukal jak na zjevení. Ale ten počítač běžel a brášku to dokázalo zabavit jak cokoli jinýho....
Wlcek (379)|18.9.2007 00:24
Sice mam pocit, že tohle tema už je nějakou dobu mrtvy, ale když už se tu objevil novej přispěvek, pisnu sem taky. Uplně souhlasim s mecsounem, u staryho pc de hodně o sentimentalni hodnout. Ja sem měl kdysi Atari XE Game System (už nevim kterej rok, asi něco kolem 91). Byla to skvěla hračka, dokazala mě zabavit na dlouhy hodiny, i když sem na ni měl jen 4 hry a hravalo na tom u nas ještě asi 10 dalšich lidi:) A asi před pul rokem mi ji tata vyhodil do sběru velkoobjemovyho odpadu. Prej si to někdo vzal. Jen škoda, že s nim tata nevyhodil i trafo, aspoň by na něm mohl pařit někdo dalši. Ja osobně sem ho měl furt v provozu. A když už mě omrzely všechny ty novy pařby, tak sem si sednul k tomuhle.
wojta (54)|18.9.2007 13:15
Takovy stroj ma u nas minimalne cenu 1000Kc a v zahranici mozna i 3x tolik. Je opravdu skoda to vyhazovat. Zvlaste pokud je s manualem a prislusenstvim. Sberatelu cim dal tim pribyva.
Wlcek (379)|18.9.2007 15:49
Měl sem ho i s manualem a ještě tkovou optickou puškou, na jednu střilečku. Dalo by se to prodat za mnohem vic. Ale když nejsem doma, abych si to branil, tak by mi vyhodili každej starši kus hardweru. Respektive každej kterej neni zamontovanej v pc.