reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Domorobo záchrana chcíplého SSD

tucny (15)|28.3.2011 16:58
Tak se mi poštěstilo, že mi odešlo SSD OCZ Vertex Turbo 120 GB (tohle: http://www.ocztechnology.com/ocz-vertex-turbo-series-sata-ii-2-5-ssd-eol.html). Windows 7 prostě spadly do BSOD a disk pak už nebyl vidět v BIOSu. V jiném počítači BIOS disk taky nezdetekuje a rozpoznání zařízení na daném SATA portu končí timeoutem.

Obrazil jsem dvě pražské firmy zachraňující data. Jedna z nich řekla rovnou, že to nejde či neumí. Druhá potvrdila rozbitou elektroniku a cenu za úspěšné vydolování dat odhadla na 20 tisíc. To se mi při inzerované ceně "od 1500" ve variantě "vadný řídící čip" zdá poněkud dost přehnané. Na disku zas tolik nepostradatelných dat nemám.

Tak jsem pojal ideu, že by nemuselo být až tak náročné prohodit flashky z mrtvého SSD do jiného živého kusu (který tedy nemám, ale pořád se dá sehnat za podstatně méně než 20k, byť dnes už asi jen na eBayi). Nemám ovšem nejmenší ponětí, jak je SSDčko vnitřně hardwarově udělané a zda je vše na jednom plošňáku nebo zda jsou datové flash čipy nějakým způsobem zvlášť. V prvním případě domorobo pokus o opravu zřejmě padá, v druhém případě by to za tu srandu stálo.

Otázka tedy zní, zda jste se tu již někdo o něco podobného pokoušel, s jakým výsledkem a jak je vlastně hardwarově SSDčo řešené? Nechci na to přicházet sám a porušovat kouzelnou "warranty void" nálepku a pokud je to beznadějné, radši ho půjdu reklamovat.

Případně máte někdo tip na firmu, která se tím zabývá a je schopná se pohybovat v cenách cca do 5k?
Salamander (6177)|28.3.2011 17:05
Myslim, ze lepsi se bude smirit se ztratou dat

pajet neco takoveho po domacku asi nepripada v uvahu. Co zaruka? Uz neni?

BTW: ne nadarmo se doporucuje obsah SSD disku zalohovat :)
tucny (15)|28.3.2011 17:11
[quote=Salamander;443651]Myslim, ze lepsi se bude smirit se ztratou dat

pajet neco takoveho po domacku asi nepripada v uvahu. Co zaruka? Uz neni?

BTW: ne nadarmo se doporucuje obsah SSD disku zalohovat :)[/quote]
Dík. Tak s tím se mi pájet fakt nechce. Předně bych si musel koupit páječku :-D

Zálohy mám měsíc staré, důležitá data replikovaná přes Windows Live Mesh, takže mi jde v podstatě o pár OneNote souborů, které mám z části vyreplikované taky.

Disk je zatím v záruce. Tedy, přesněji řečeno, měl by být, jenže v jistém nejmenovaném obchodě mi dali místo objednané a zaplacené verze "Vertex" verzi "Vertex Turbo". Ten "drobný detail" mi unikl, takže se zárukou mám asi smůlu.