reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Náhle zmizelá data na OCZ VERTEX 2 - pomoc

mysidiros (4)|30.3.2011 02:09
Zdravím všechny odborníky. Prosím o radu. Používal jsem OCZ VERTEX 2 - 180GB ve VAIO Z (VGN-Z21XN/B). Ráno jsem pracoval na NTB a vše v pohodě. Dal jsem uspat a večer při otevření víka jsem se přihlásil a najednu se počítač restartoval a od té doby píše "file system missing". Zkoušel jsem dát disk do jiného compu a projet jej, ale ukazuje se jako úplně prázdný!, jakoby na něm nikdy nebyla žádná data. Zkoušel jsem jej projet i softem EASEUS, ale nic nenašel, EasyRecovery to samé, disk se stále tváří, jako úplně čistý. Prosím o jakoukoli radu, či zkušenost. Díky moc.
Dojigiri (1629)|30.3.2011 08:32
Zkus PartitionFindAndMount a TestDisk, jestli na něm něco nenajdou.
kevin00 (10238)|30.3.2011 08:43
Jen bych přihodil návod na Test Disk.
mysidiros (4)|30.3.2011 15:48
Zdravím, tak bohužel dneska mi disk projeli i v Datarecovery nejakym special softem a na disku jsou same nuly! Vubec nechapu co se stalo, za 30 let co delam compyn jsem nemel púodobnou zkusenost. Ptakoviny jako MBR a pod. znam. Vypada to jako by system automaticky vymazal celou partition a zapsal nuly na cely disk. Je dost rychly tak verim ze za nejakych cca 10-15 vterin by to mohl zvladnout. Bohuzel protoze je tam zcela prazdno, vubec nejsem schopen rict jestli to je Winama, diskem a nebo nejakym svinstvem. Antivir vse bylo legalni a Winy taky, klasicky pracovni comp kde se neexperimentuje. Nechci se ale jen tak vzdat, takze to nejspis pujde jeste do OCZ.
Sommer (384)|30.3.2011 17:09
Pokud ho tam pošleš, tak sem pak prosím napiš výsledek. Docela by mě to zajímalo, protože o tomto SSD uvažuju :)
mysidiros (4)|30.3.2011 17:53
Zkusil jsem jeste nastroje doporucene prispevkem nahore a take bez jakehokoli vysledku. Disk je uplne cisty, jako by byl vybaleny z krabice :-(
Jasny, kdyz se mi to povede do OCZ dostat, tak dam vedet. Po teto zkusenosti, ale tento disk rozhodne nedoporucuju.
Na webu jsem se docetl statistik, ze az 8% disku vyjude do pul roku vadnych, jeste bych pockal nejakou dobu, az se tato technologie trochu posune. Tohle je prilis drsna zkusenost. Jedine reseni je to pak vse zalohovat kazdy den na externi disk z notebooku nebo mit raid 1.
Co se tyka rychlosti tak to vazne nema chybu, ale rizika jsou dost velka.
Dojigiri (1629)|30.3.2011 21:29
Hmm ... otázka je, jestli ten disk neodešel tak, že elektronika disku prostě vrací samý nuly (ačkoliv původní data tam třeba můžou ještě někde být) ... dalo by se to zjistit např. pokusem zapsat něco v disk editoru do prvního sektoru, jestli to tam zůstane (nebo např. vytvořit nenaformátovanou partition - což je operace probíhající pouze v MBR a neovlivňující, tedy ani nepřepisující, další data na disku).

To je důvod, proč zatím stále nemám důvěru ve flash (tedy ani SSD) - můžou "odejít" během okamžiku (u disků to tak být může taky, ale zpravidla nebývá) ... takže cokoliv dávám na flash, musím mít zároveň ještě někde jinde.
mysidiros (4)|1.4.2011 01:51
Tak mam dalsi zpravy. Napsal jsem do OCZ a popsal problem. Dostal jsem odpoved ze neni problem disk vymenit za novy. To mi bohuzel nestaci, protoze na nem mam dulezita data, tak jsem jim napsal znovu včetně popisu problemu a navrhu, zda by problem nemohl delat controller a zda by nebylo možné s tím něco udělat. Dostal jsem znovu nasledujici odpoved:

Comment: If there was a fault with the controller or with the NAND chips the data is likely gone.
We do not perform any data recovery nor do we have any data recovery utilities for the drive.

Takovouhle odpoved jsem moc necekal. Dost me to zklamalo. Už tyto disky važně nikomu nedoporučím. Během vteřiny je vše pryč.

Nahradil jsem disk timto diskem SEAGATE Momentus XT 500GB a zatím se zdá že to pracuje obdobně rychle. Jakmile se opakovaně spustí jakákoli aplikace, nebo data, tak to jede jako z čistého SSD. Přitom trvalá data jsou na plotně.
Dojigiri (1629)|1.4.2011 08:51
Tak on Windows toho hodně cachuje (i soubory který pouze kopíruje, dokud má paměť, anebo Superfetch ve Vistě dokonce data přednačítá dopředu), takže při druhým spuštění už je hodně věcí v paměti tak se nemusí číst z disku.


Co se týká obnovy ... tam si nemyslím, že u jiných výrobců je to lepší a že některý z nich počítá s nějakou obnovou dat - proto data, který nelze nahradit, je třeba zálohovat (i na norm. discích, nejen na SSD).
Pokud je na SSD systém, ten lze vždycky přeinstalovat (a taky pro systém má SSD největší efekt), ale jiný data (fotky, dokumenty) je potřeba mít zálohovaný.

Něco zapsat na ten disk jsi zkoušel? Např. lze zkusit zapsat do 1. sektoru MBR pomocí programu WinHex, jestli tam data zůstanou anebo jestli tam po zápisu budou opět nuly?
odb (505)|3.4.2011 12:02
[quote=mysidiros;444234]Tak mam dalsi zpravy. Napsal jsem do OCZ a popsal problem. Dostal jsem odpoved ze neni problem disk vymenit za novy. To mi bohuzel nestaci, protoze na nem mam dulezita data, tak jsem jim napsal znovu včetně popisu problemu a navrhu, zda by problem nemohl delat controller a zda by nebylo možné s tím něco udělat. Dostal jsem znovu nasledujici odpoved:

Comment: If there was a fault with the controller or with the NAND chips the data is likely gone.
We do not perform any data recovery nor do we have any data recovery utilities for the drive.

Takovouhle odpoved jsem moc necekal. Dost me to zklamalo. Už tyto disky važně nikomu nedoporučím. Během vteřiny je vše pryč.

Nahradil jsem disk timto diskem SEAGATE Momentus XT 500GB a zatím se zdá že to pracuje obdobně rychle. Jakmile se opakovaně spustí jakákoli aplikace, nebo data, tak to jede jako z čistého SSD. Přitom trvalá data jsou na plotně.[/quote]

Ja som necakal nic ine, na obnovu dat sa specializuju ine firmy. Obnovu dat neriesi asi ziaden vyrobca, ten riesi maximalne vymenu vadnej casti, ak je to rentabilne.
Ako uz tu bolo spominane, tak dolezite data je nevyhnutne zalohovat bez ohladu na typ HDD. Zalohovanie je asi najzanedbavanejsoa vec.