reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Výběr nového PC

Maxik97 (2)|4.4.2011 21:52
Zdravím,
od kamaráda jsem se dozvěděl o tomto forku a bylo mi řečeno že se to dozvím pár rad, které by semi teď hodily. :) Stavím si novou sestavu a potřeboval bych poradit, zda tato sestava (http://www.alfacomp.cz/php/basket.php?items=_12YE010JHN011263010TUS040GVS0112OL0111P10114NR0111W701131101) by byla vhodná pro přívržence počítačových her. :) Vybral jsem si intel core i5 na sandy bridge s amd radeon 6950 2BG na desce od asus. Chtěl bych vědě vaše názory a případné +,- této sestavy a taky jestli to do sebe bez problému zapadne... ;) Hlavní mou otázkou taky je jestli zdroj který mám vybraný utáne sestavu.
Díky předem.
Jandaskunk (2330)|4.4.2011 22:24
Jaký je cenový strop? Chybí ti tam skříň. Mechaniku nepotřebuješ? Jinak spousta věcí je špatně, včetně toho zdroje. Postavil bych to kompletně jinak (nechal bych desku, CPU a paměti), ale záleží jaký je cenový strop.

EDIT: Sestava bez mechaniky (tu pastu nebudeš pravděpodobně potřebovat - chladič u sebe pastu mít bude na několik použití -, takže můžeš klidně vynechat) + zdroj
NHKG (1136)|4.4.2011 23:23
Taky se mi ta původní sestava nelíbí, tady je můj návrh: http://www.alfacomp.cz/php/basket.php?items=_0GVS0114NR0112YE011311010Y2S010R7S010YB801147Q0111VK01114J0114QJ01

A co jsem proč měnil:
Deska" OK, ale pokud by jsi koupil MSI, mohl by jsi dost ušetřit.
Chladič CPU: Freezer je mizerný chladič, sice lepší než boxovaný, ale Gelid je výrazně lepší, příplatek není moc velký. Akorát pozor, nevleze do všech skříní!
Procesor: OK, ale pouze pokud budeš taktovat.
Paměti: Na taktování rychlejší paměti nepotřebuješ, ve hrách rozdíl nepoznáš, takže bych vzal pomalejší. A klidně rovnou 8GB, občas se hodí víc pamětí. Nutné mít 64bit systém!
Skříň: Nevím jestli nějakou máš, tahle je docela solidní, ujde i ten Centurion co postoval Janda. Každopádně pořádná skříň stojí výrazně víc...
Monitor: LED monitory jsou marketingovým tahem, rozdíl ve spotřebě při sníženém jasu je 10÷15W. Nic jiného led nepřináší. Příplatek za 24 palců není velký, s LG mám dobré zkušenosti a ten konkrétní model má i pivot.
Mechanika: Asi máš, ale pro jistotu.
Grafická karta: OK
Disk: Dal jsem jenom 1TB, protože 1,5TB jsou jenom Seagejty staré generace nebo pomalé disky. Pokud budeš mít málo místa, můžeš dokoupit časem 2. disk s nižšími otáčkami.
Zdroj: Osvědčená klasika. Ten Coirsair moc neznám, ale podle reakcí na internetu je hodně osekaný a šetřilo se na něm, kde se dalo.
Větráčky: Artic větráčky jsou mizerné, pokud by jsi nějaké kupoval, doporučuju Nexus a nebo Scythe. Ale vidím tam čtyři 80mm. Na co jsou? Pokud ve skříni není možnost dopředu a dozadu osadit 120mm nebo větší větráčky, tak ji doporučuju nahradit novou. A nikam jinam bych větráčky necpal, většinou je to pak spíše ke škodě než k užitku (třeba na bočnici).

Celá sestava bude i s přiměřeným přetaktováním žrát okolo 300W, takže 600W stačí i s bohatou rezervou nebo s klidem můžeš vzít i 500W pokud to bude kvalitní kousek.

EDIT: @ Janda: Nechybí ti tam zdroj?
kevin00 (10238)|4.4.2011 23:46
@NHKG: K čemu u běžného stroje určeného na hraní her 8 GB RAM ? Ty tam jsou relativně k ničemu. Grafickou kartu bych vzal spíše GTX560, která zaostává za Radeonem 6950 o +/- pár FPS podle hry a cenou je níže (rozdíl mezi MSI Frozr je 1.000 Kč). Na co teplovodivou pastu ? Ta je dodávána ke chladiči CPU.
Jandaskunk (2330)|5.4.2011 00:08
[quote=NHKG;444664]
EDIT: @ Janda: Nechybí ti tam zdroj?[/quote]

Nechybí, akorát zrovna 520W verze není skladem, tak jsem dal odkaz zvlášť. Je možno vzít i tu 620W verzi, ale je to celkem zbytečný.

Seagate bych osobně nebral, jsou pomalé a mám špatné zkušenosti (předchozí generace švagrové odešel asi tak nějak po záruce - ani BIOS už ho pak nenačetl, celé to "odcházení" trvalo asi týden, předtím byl v pořádku).

S GK viz. Kevin. Navíc mám dojem že GTX 560 se lépe taktuje? (možná že ne)

Těch malých větráčků jsem si nevšiml, takže nejspíš do nějaké staré (strašné) skříně....doporučuju aspoň toho Centuriona.

Jinak ještě ad sestava od NHKG: Cenou jsi už docela přesáhl původní košík tazatele.

Pasta není potřeba (taky jsem to tam psal), takže tu bych v klidu oddělal (ale zas na druhou stranu se doma neztratí)
kevin00 (10238)|5.4.2011 00:11
[quote=Jandaskunk;444670]S GK viz. Kevin. Navíc mám dojem že GTX 560 se lépe taktuje? (možná že ne)[/quote]

Zde asi vím, kde je kámen úrazu. GTX560 má cca o 20 W horší spotřebu :rolleyes: :D :D

[quote=Jandaskunk;444670]Pasta není potřeba (taky jsem to tam psal), takže tu bych v klidu oddělal (ale zas na druhou stranu se doma neztratí)[/quote]

No ona když doma leží zase dlouho, nedá se pak moc dobře použít. Je lepší při potřebě koupit novou.
Jandaskunk (2330)|5.4.2011 00:13
[quote=kevin00;444671]
No ona když doma leží zase dlouho, nedá se pak moc dobře použít. Je lepší při potřebě koupit novou.[/quote]

No, ona může i dlouho ležet na skladě v krámě. Každopádně je fakt, že když by ji nechal doma omylem otevřenou, tak ji pak může zahodit.
elpsycho (1602)|5.4.2011 02:38
Podle rozpočtu bych zkombinoval ty dva návrhy.

GF 560Ti bude stejně rychlá jako HD6950, jestli tu se nepodaří odemknout na HD6970.

Paměť je dneska za výhodné ceny, ale do herního PC budou 4GB ještě chvíli stačit, takže jestli někde ušetřit, klidně tady.

Skříň - Centurion mě svojí funkčností (chlazení, uchycení mechanik, karet) ani provedením vůbec nenadchnul, za tuhle cenu slušná skříň pořídit nejde. Takže bych vzal buď výborný a osvědčený Chieftec, nebo Lancool K58, který byl v jednom z návrhů. Ten mi sice rukama neprošel, ale vypadá hodně kvalitně a promyšleně.

Disk: Za mě Seagate 7200.12 nebo WD Caviar Blue ve verzích SATA600.

Monitor: Tady je otázka jak moc hraní myslíš vážně a jak jsi vnímavý. Protože na 3D akce a závody je 60Hz obnovovací frekvence většiny LCD prostě zoufale nízká a 120Hz modelů existuje málo a levný je z nich jen Samsung 2233RZ.
NHKG (1136)|5.4.2011 06:33
[quote=kevin00;444668]@NHKG: K čemu u běžného stroje určeného na hraní her 8 GB RAM ? Ty tam jsou relativně k ničemu. Grafickou kartu bych vzal spíše GTX560, která zaostává za Radeonem 6950 o +/- pár FPS podle hry a cenou je níže (rozdíl mezi MSI Frozr je 1.000 Kč). Na co teplovodivou pastu ? Ta je dodávána ke chladiči CPU.[/quote]
Třeba mi nestačí 4GB RAM už teď, stačí mít pár otevřených programů a najednou dostat chuť na hraní něčeho náročnějšího a je problém... Grafika souhlas, nevšiml jsem si toho velkého cenového rozdílu. A pasta se hodí vždycky, navíš nevíš co za šmejd ti dají ke chladiči.

[quote=Jandaskunk;444670]Seagate bych osobně nebral, jsou pomalé a mám špatné zkušenosti (předchozí generace švagrové odešel asi tak nějak po záruce - ani BIOS už ho pak nenačetl, celé to "odcházení" trvalo asi týden, předtím byl v pořádku).
Jinak ještě ad sestava od NHKG: Cenou jsi už docela přesáhl původní košík tazatele.
[/quote]
No mi zase odešel WD asi po roce a půl a to byl používaný jenom jako záložní disk, Samsungy všechny co jsem měl děsně vibrovaly včetně green verze. Každý má jiné zkušenosti, Seagate měl problémy s minulou řadou 11, nová 12 je dobrá a rychlá.
A cena je výše, protože tam mám více pamětí, skříň a mechaniku + pár menších příplatků, které se podle mě vyplatí. Limit nebyl napsán...
kevin00 (10238)|5.4.2011 10:41
[quote=NHKG;444688]Třeba mi nestačí 4GB RAM už teď, stačí mít pár otevřených programů a najednou dostat chuť na hraní něčeho náročnějšího a je problém... Grafika souhlas, nevšiml jsem si toho velkého cenového rozdílu. A pasta se hodí vždycky, navíš nevíš co za šmejd ti dají ke chladiči.[/quote]

Tak to nevím, jak máš "pc nastaven" ale nemám se 4 GB RAM problém ani na ntb, ani na desktopu. Do všech počítačů instaluji standardně 4 GB RAM a zatím si nikdo nestěžoval na "sekání" jehož důvodem byla nedostatečná RAM. Otázkou je taktéž, jaké programy používáš, pokud výhradně otevíráš velké objemy dat, pak se není čemu divit, to ale běžný opravdu nedělá. Na office, net, CAD, hry, apod. bez problémů stačí 4 GB RAM.
Maxik97 (2)|5.4.2011 12:22
Tak ten počítač by se měl vejít do těch 22 tisíc. Taktovat procesor se bude ale bude to dělat někdo zkušenější budu se jenom koukat :) Co se týče té grafiky ještě to ňák promyslím jestli GTX560 nebo radeon 6950. Skříň a mechaniku mám. Skřín mam z plexiskla je dost velká a ty 4 malé větráky byly do skříně protože ty staré už dosluhují, kdyby někdo věděl o levných spolehlivých 80x80 větrácích tak taky prosím řekněte...

Jinak díky za názory :)
Jandaskunk (2330)|5.4.2011 18:58
Seagate řada 12 je o třídu pomalejší než nové disky od WD či Samsungu (teoretický testy neberu). Jinak vibují i Seagate, je to kus od kusu.