reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Upgrade PC v ceně do 5 000 Kč

strucky (8)|5.4.2011 00:04
Co chci upgradovat: Grafika (případně zdroj)

Aktuální konfigurace: AMD Phenom X3 8650, 4.0GB Dual-Channel DDR2 @ 401MHz, GA-MA770-UD3 (Socket M2), ATI Radeon HD 4730 Series

Další komentář: Vzhledem k mé aktuální sestavě přemýšlím o nějakým levnějším upgrade. Nejsem nikteraký expert, ale myslím si, že slabším článkem je grafika, ale raději se chci prvně poradit, zda by případně novou nebrzdil aktuální HW (osobně přemýšlím nad Radeonem 5770 nebo GeForce GTX 550 - ze zvyku preferuji spíše Radeon). Když už jsme u toho, tak mám pocit, že bude nejspíš třeba vyměnit zdroj - nyní tam mám jakýs 400W Fortron (omlouvám se, ale nevím konkrétně a nyní se mi do PC lézt nechce, a ten napájí již uvedený HW + 2 disky (IDE a SATA, pokud to hraje roli - a nevím, zda má cenu uvádět optickou mechaniku).

Dvě zřejmé otázky jsou tedy, zda má cenu narvat něco málo do grafiky (a jestli jsou mnou vybrané vhodné) a co ten zdroj?

PS. PC používám prakticky univerzálně (žádné 3D renderování tedy ani zpracovávání videí), převažují internet, filmy a 3D hry (od starších casual her po ty [nej]novější)... ok, ty hry by možná převažovaly, jinak bych asi nepomýšlel na upgrade.


Předem děkuji za pozornost a případné opovědi.
czhunter (775)|5.4.2011 00:25
Vzal bych Phenom II X4 840 (2100 Kč) a GTX 460 1GB (3700 Kč). Zpátky na 5000 se dostaneš prodejem současného HW.
Zdroj by měl stačit, tvoje CPU i GK jsou relativně žravé už teď.

Před upgradem CPU musíš nejdřív nahrát nový BIOS!

Edit: Nebo i ten Radeon 5770/GF550 Ti. GTX460 je sice o dost výkonnější, ale má trochu horší poměr cena/výkon (to hlavně proto, že proti ní nic od AMD nestojí).
Jandaskunk (2330)|5.4.2011 00:31
Chtělo by to vědět revizi desky, kvůli případnému odemykání Athlonu II X3...v prvé řadě bych totiž upgradoval procesor, poté grafiku.

Zdroj je jak starý? Přesný model? (je to potřeba vědět)

Viděl bych to takto, pokud bude špatný zdroj a v případě revize desky 2.0 a vyšší je možnost na odemčení 4. jádra procesoru (samozřejmě není to ale jistota). Pokud bude zdroj OK, tak bych vzal tu samou GK a nejspíš rovnou Athlon II X4 640.

EDIT: Czhunter: Osobně bych to s tím zdrojem a GTX460 neriskoval. Je tam v zátěži řádově nárůst o 100W oproti HD4730
strucky (8)|5.4.2011 12:48
Ok, zatím moc děkuji, popřemýšlím o tom. Zítra vykoumám detaily o zdroji a MB a potom se znovu ozvu.
strucky (8)|7.4.2011 20:08
Tak jsem se k tomu konečně dostal, o den déle, než jsem plánoval. MB je revize 2.0 a zdroj (Seasonic, ne jak jsem se domníval, Fortron - ten jsem měl asi minule :) ), no mohl bych to sem vypsat, ale přiložený obrázek určitě poslouží lépe - hůře viditelné jsem vypsal přímo do obrázku, tedy hlavně podle mne tu stěžejní hodnotu 500W (ehm, to první mnou vepsané číslo mělo být 408W, ne 400W, ale pokud to dobře chápu, tak těch 500W jako celek pro orientaci vystačí).

Tak, nyní by mne teda zajímalo, zda na nový Radeon HD 5770 bude třeba upgrade zdroje a počítejme tedy rovnou i s koupí toho Phenom II X4 840 / Athlon II X4 640 (který z nich by teoreticky vyšel líp poměrem cena/výkon)?
SNC00270.jpg
16cmfan (2153)|7.4.2011 20:11
[quote=strucky;445110]Tak jsem se k tomu konečně dostal, o den déle, než jsem plánoval. MB je revize 2.0 a zdroj, no mohl bych to sem vypsat, ale přiložený obrázek určitě poslouží lépe - hůře viditelné jsem vypsal přímo do obrázku, tedy hlavně podle mne tu stěžejní hodnotu 500W (ehm, to první mnou vepsané číslo mělo být 408W, ne 400W, ale pokud to dobře chápu, tak těch 500W jako celek pro orientaci vystačí).

Tak, nyní by mne teda zajímalo, zda na nový Radeon HD 5770 bude třeba upgrade zdroje a počítejme tedy rovnou i s koupí toho Phenom II X4 840 / Athlon II X4 640 (který z nich by teoreticky vyšel líp poměrem cena/výkon)?[/quote]

Zdroj to zvládne úplne v pohode :)
strucky (8)|7.4.2011 20:15
Tak trochu jsem to, přiznám se, očekával, když jsem se podíval na ten štítek... jo, neměl bych jen slepě věřit prodejcům v prodejně, co tvrdí, že při dalším upgrade to už stačit nebude. Zřejmě si jen připravoval půdu pro potencionální tržbu, až se rozhodnu do toho zase něco narvat. :-D
lavjoy (1628)|7.4.2011 21:27
Když bys měl štěstí a dodali by ti tuto kartu tak si kup rovnou i Phenoma 955
strucky (8)|7.4.2011 21:51
[quote=lavjoy;445119]Když bys měl štěstí a dodali by ti tuto kartu tak si kup rovnou i Phenoma 955[/quote]

Vypadá to zajímavě, další námět k přemýšlení. Když odpadne zdroj, tak bych si mohl dovolit o něco drazší zbylé dvě komponenty, díky. :-)

Nicméně jsem se taky chtěl zeptat, jestli tato moje podle mě dosti průměrná MB nebude táhnout výkon zbytku součástí dolů?
Jandaskunk (2330)|7.4.2011 21:57
MB se na výkon skoro neprojevuje....může tam být akorát hraniční určitá hodnota Bus Speed (základní frekvence - procesoru) při taktování.

EDIT: Nebude :) Jediný, co ale budeš muset nejspíše udělat bude flashnutí nejnovějšího BIOSu, ještě se starým procesorem
strucky (8)|7.4.2011 21:59
Zarytý "overclocker" nejsem, takže to teda asi nebude hrát moc roli... :-)

EDIT: S tím počítám. I když se toho trochu bojím. Když jsem to dělal naposledy, tak mi nějak exlo PC a vše bylo v pr****. :-D
lavjoy (1628)|7.4.2011 22:21
Rychle ji ale objednej,taková cena nebude dlouho
strucky (8)|8.4.2011 22:30
Tak to bohužel asi nestihnu... holt období před výplatou a tentokrát to ani po ní asi nebude nějak slavné. Čekám na spásu v podobě vrácení daní za 2010, což snad bude tento měsíc (ale buhví kdy konkrétně) a poté budu moct něco pořizovat. Takže je dost možné, že cenu zvednou a já (nikoliv vyloženě zklamaně) sáhnu po Radeonu 5770.

A také bych poprosil ještě nějaké povrchnější porovnání zmiňovaných dvou procesorů? Není třeba detaily, ale raději praktické věci a důsledky pořízení toho či onoho.

Děkuji velmi pěkně :)
Jandaskunk (2330)|8.4.2011 22:43
Ten Phenom 955 se liší pouze L3 cache a vyšší cenou...ještě má odemčený násobič, což není tak důležité. No každopádně trochu vyšší výkon Phenomu 955 oproti Athlonu úplně neodpovídá ceně, takže Athlon je výhodnější (poměr cena/výkon).
strucky (8)|8.4.2011 22:51
A když bychom mluvili o Phenomu II X4 840 a ne 955? Koukal jsem, že ten má nižší L1 a L2 cache, ale to tedy, jak říkáš, není zase tak důležité? A má zase o něco vyšší frekvenci. Jelikož ten je na tom cenově už celkem pěkne a pokud by vycházel líp než Athlon, tak do něj rozhodně nějakou tu stovku navíc investuju.
Jandaskunk (2330)|8.4.2011 22:57
Phenom 840 = Athlon 640....žádný rozdíl v tom není, akorát má trochu vyšší takt...a jinak momentálně vychází s cenou asi trochu líp na takt (základní) než ten Athlon, ale to se dá v pohodě dohnat.