reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Problém s PC - chvění obrazu a další

zax.cz (6)|6.4.2011 00:58
Zdravím Vás,

mám drobný problém s jedním vrakem ve zhruba následující sestavě:
AMD Sempron 3000+ (1,81 GHz)
2 x 512MB DDR1 (moduly jsou různé - do dneška pouze jeden 512MB modul)
ATI Radeon 9250
MB netuším..

Počítač slouží primárně k prohlížení internetu takže není třeba nějakých upgradů. Předem říkám, že počítač se v podstatě vůbec nevypíná a běží nonstop (i přes noc). Doma mám několik kusů hw k zaplácání tak jsem něco zkoušel, nicméně nepomohlo tak jsem se chtěl poradit před dalším postupem ;)

Problémů je několik:
1. chvění obrazu - obraz se chvěje, poměrně minimálně ale je to nepříjemná záležitost.. Monitorem ani grafikou to s největší pravděpodobností není (oboje odzkoušeno). Nemám tušení kde by mohla být chyba ale obávám se MB.

2. pomalý load nového obrazu - počítač z nějakého důvodu načítá například webové stránky velmi velmi pomalu tak, že se v podstatě rolují zhora dolů, jakoby to nezvládal monitor, jenže tím to jak jsem říkal není a grafikou také ne.
Tohle se momentálně vyřešilo druhým 512 modulem RAM, nicméně nejsem si jist trvanlivostí tohohle řešení, jelikož když jsem testoval jinou grafickou kartu spolu se dvěma 512 moduly tak to efekt nemělo, jen když je tam tato zmíněná grafika.

3. startování PC probíhá tak nějak nestabilně - tohle je pro mě dost nepochopitelná záležitost. Počítač se jak jsem psal nevypíná, takže se tenhle problém neprojevuje za běhu (počítač se samovolně nevypíná, nezasekává aby byl nutný restart ani nic podobného). Problém nastane při vypnutí - tlačítko nereaguje třeba třicetkrát, potřicátéprvní normálně naběhne. Kabely jsou na desku připojený v pořádku a stejně tak proud do desky teče, soudě dle diody. Dokonce bych si troufal tvrdit, že nebude problém v kontaktech nebo ve zlámaných kabelech. Tady bych možná vinil zdroj - pokud bude třeba, ještě zítra skříň otevřu a napíšu Vám co v útrobách dále vězí.

Tak tedy aktuálně je tíživý hlavně 1. problém takže na ten bych rád nalezl řešení..

Předem děkuji za pomoc
NHKG (1136)|6.4.2011 06:30
1. Problém bývá způsobovaný většinou rušením kabelu D-Sub. Pokud máš možnost (monitor i karta mají konektory) a nemáš teď použitý DVI kabel, tak si ho sežeň a zapoj.
Pokud už máš DVI nebo DVI nejde použít, tak to bude složitější...
zax.cz (6)|6.4.2011 12:20
[quote=NHKG;444880]1. Problém bývá způsobovaný většinou rušením kabelu D-Sub. Pokud máš možnost (monitor i karta mají konektory) a nemáš teď použitý DVI kabel, tak si ho sežeň a zapoj.
Pokud už máš DVI nebo DVI nejde použít, tak to bude složitější...[/quote]

Mám a vyzkouším, jakmile přijdu domů, díky.
zax.cz (6)|6.4.2011 22:49
Tak chvění se zdá být s DVI kabelem fuč, nicméně se, jak jsem předpokládal, navrátil problém číslo 2 - nějaké rady tímto směrem?
EditorPO (2819)|6.4.2011 23:25
[quote=zax.cz;444995]Tak chvění se zdá být s DVI kabelem fuč, nicméně se, jak jsem předpokládal, navrátil problém číslo 2 - nějaké rady tímto směrem?[/quote]

typ/model grafickej karty?

sú nainštalované všetky ovládače? teda hlavne čo sa týka grafickej karty
zax.cz (6)|6.4.2011 23:39
[quote=EditorPO;445002]typ/model grafickej karty?

sú nainštalované všetky ovládače? teda hlavne čo sa týka grafickej karty[/quote]

ATI Radeon 9250, ale jak jsem psal výše, grafickou kartou to řekl bych není, ani po vyzkoušení jiné karty nebyl problém odstraněn
lglh4020 (69)|7.4.2011 08:10
A ostatni ovladače ? Třeba chipset ?

Jak dlouho tam máš OS bez reinstalu?

Projel si PC nejákým softem na detekci spywaru?

Fakt težko říct, ale začal bych nahozením čisté instalce OS + nejnovější drivery ( budeš muset otevřít bednu a opsat si typ základní desky)

Případně zkus nějákou distribucí linuxu a udělat z nej live CD/USB, třeba UBUNTU http://www.ubuntu.com/desktop/get-ubuntu/download. Je tam i návod jak na to.

Teda pokud už na linuxu nejedeš, to jsi nepsal, tak předpokladam win ..
zax.cz (6)|7.4.2011 12:12
[quote=lglh4020;445036]A ostatni ovladače ? Třeba chipset ?

Jak dlouho tam máš OS bez reinstalu?

Projel si PC nejákým softem na detekci spywaru?

Fakt težko říct, ale začal bych nahozením čisté instalce OS + nejnovější drivery ( budeš muset otevřít bednu a opsat si typ základní desky)

Případně zkus nějákou distribucí linuxu a udělat z nej live CD/USB, třeba UBUNTU http://www.ubuntu.com/desktop/get-ubuntu/download. Je tam i návod jak na to.

Teda pokud už na linuxu nejedeš, to jsi nepsal, tak předpokladam win ..[/quote]

Ovladače na chipset můžu zkusit nahodit nejnovější, ale aby byla chyba zde, museli by být nějak poškozený, bojim se spíš hardwarovýho odchodu desky nebo procesoru do křemíkového nebe..

OS je bez reinstalu něco mezi půl rokem a rokem a půl, už si vážně nepamatuju (na počítači nepracuju já ale víceméně rodiče), nicméně před reinstalací ani bezprostředně po ní se tohle nedělo

kontrolu spyware zkusim projet terminatorem až dorazim domů, jinak na PC je v od posledního reinstalu pod dohledem ESS takže bych předpokládal, že by v tomhle směru problém bejt neměl, ale za pokus nic nedám.

PC běhá na XPčkách, ubuntu rodiče na starý kolena učit nehodlám ;)
lglh4020 (69)|7.4.2011 13:22
[quote=zax.cz;445059]ubuntu na starý kolena učit nehodlám ;)[/quote]

no myslel jsem to spiš tak, že zkusiš web na tom live cd/usb, pokud to bude delat i tam je podezreni na HW opravněné. pokud to dělat nebude je to problém SW (win, drivery, spyware, whatever..)
DrZelenka (2491)|7.4.2011 14:15
[quote=zax.cz;445007]ATI Radeon 9250, ale jak jsem psal výše, grafickou kartou to řekl bych není, ani po vyzkoušení jiné karty nebyl problém odstraněn[/quote]

Pokud máš špatný ovladače GK, tak tam můžeš házet jakoukoliv grafiku a stejně si nepomůžeš. Přeinstaluj ovladače GK, použij Driver Sweeper.
zax.cz (6)|19.4.2011 13:36
Tak včera jsem byl donucen konečně zase něco vyzkoušet, protože počítač ztratil kontakt s monitorem a očividně byl zádrhel v grafice, tedy jsem jí zkusil opět vyměnit, nainstaloval ovladače a zatím se zdá být vše v pořádku.

Tak prozatím všem zúčastněným upřímně děkuji :)