reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Více particí

nicanikdo (25)|15.5.2007 11:01
Brý den:-)
Po delší době chci zase zkusit LINUX ale... mám na disku dvě partice na jedný je vista na druhý xpčka a nevím co to udělá, když si k tomu přidám linux... co myslíte, pojede to?
Pukeye (28)|15.5.2007 11:15
Porozmýšľaj ešte o VMWare emulátoru PC.
Styryx (351)|15.5.2007 16:21
Mno ... pokud ty partition jsou NTFS, tak tam Linux nedostaneš a musí se udělat pro něj zvlášť partition *). Na FAT ho principielně nainstalovat lze i paralelně s Win, ovšem osobně bych taky doporučil spíš samostatnou partition Ext3 (a partition pro swap). Myslet přitom na to, že na disku můžou bejt jenom 4 primární partition (nebo 3 + extended a v ní neomezený počet logických partition).

Pokud bude Linux na samostatný partition, žádná "kolize" by nastat neměla (a pokud jsou Win na NTFS, nebudou se ovlivňovat vůbec, pokud se nedoinstaluje do Linux podpora NTFS pro zápis - podpora čtení NTFS tam někdy je, ale lze jenom číst a nelze nic ovlivnit zápisem).

Potom jsou 2 (nejjednodušší) možnosti boot (pokud pominu boot manažery) - používat stávající boot loader Windows a z něj startovat Linux (přidání záznamu Linux programem bootpart) anebo nechat linux přepsat MBR svým boot loaderem GRUB a startovat pak Windows z něj. (pokud chceš Linux jen zkoušet, doporučil bych možná spíš nechat zatim MBR Windows a nechat instalátor Linuxu nainstalovat boot sektor do prvního sektoru jeho partition, a pak použít program bootpart). - doporučuju pročíst si něco o dual-boot systémech.


Anebo již zmíněná možnost stáhnout si VMware Player (ten je free) a do něj stáhnout už nějakou předinstalovanou image nějakýho distra Linuxu (např. Fedora jde určitě pod Appliances stáhnout, už jsem jí pod VMware zkoušel, Ubuntu a Mandriva tam myslím taky je), pak neni potřeba dělat žádný čachry s partitions a MBR a běží to z obrazu na disku. Je ale zapotřebí dostatek paměti, aby to běželo rozumně svižně.


*)třeba s PQmagic, ale na zmenšování NTFS velký pozor, už jsem to psal v jiném fóru - jednou jsem tak přišel o komplet partition, z neznámých důvodů se to zaseklo, možná že nějak kolidovalo umístění MFT nebo tak něco - při zvětšování NTFS jsem neměl nikdy problém, ale zmenšování je mnohem riskantnější záležitost - vždy zálohovat vše potřebné!!!!
olsen (17)|16.5.2007 15:58
Hoď tam opensuse, při instalaci ti to hezky zmenší některou z windows particií a pak ti to ještě nastaví zavaděč, aby se widle daly bootovat.
66 (29)|25.5.2007 11:21
Co sa tyka particii, tak v pohode. Mozes mat 4 primarne particie. Len si musis uvolnit miesto na disku pre novu particiu (alebo dve). Skus pouzit nejaky partition magic a uvolnit miesto bez toho, aby si preinstalovaval OS (Vista a XP).
Potom vytvor particiu pre Linux, nainstaluj ho, nainstaluj zavadzac OS, aby si mohol vybrat, ktory OS nabootovat - napr. LILO alebo grub.
Ja som mal isty cas WinXP, WinXP64 a Linux paralelne na jednom disku...
Boin (6)|28.1.2008 16:48
Tak už si to zkoušel?
cmeldas (6)|1.4.2008 21:33
[QUOTE=nicanikdo;35459]Brý den:-)
Po delší době chci zase zkusit LINUX ale... mám na disku dvě partice na jedný je vista na druhý xpčka a nevím co to udělá, když si k tomu přidám linux... co myslíte, pojede to?[/QUOTE]

třeba já mám ubuntu, při instalaci je možnost zmenši oddíl xyz na velikost a do vytvořeného free místa se nainstauje