reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

asusm2n-e regulace ot. vent. na procesoru

marekpevný (347)|7.4.2011 14:21
Ahoj.Vlastním zákl. desku asusm2n-e.Mám ji osazenou procesorem amd x2 6000 na 3ghz.Zajímá mě zdali se dají nějak regulovat respektive přidat otáčky na chladiči procesoru.Procesor chladím Arctic Freezer 64 Pro.v desce jsou jenom dva kontakty(koncovka chladiče na připojení napájení má 3) tzn. že to podle mě asi nepůjde.Nebo to jde někde jěště v biosu????
DrZelenka (2491)|7.4.2011 15:17
[quote=marekpevný;445069]Ahoj.Vlastním zákl. desku asusm2n-e.Mám ji osazenou procesorem amd x2 6000 na 3ghz.Zajímá mě zdali se dají nějak regulovat respektive přidat otáčky na chladiči procesoru.Procesor chladím Arctic Freezer 64 Pro.v desce jsou jenom dva kontakty(koncovka chladiče na připojení napájení má 3) tzn. že to podle mě asi nepůjde.Nebo to jde někde jěště v biosu????[/quote]

U patice procesoru je 4pin označenej "CPU_FAN". Tam to zapoj a v BIOSu máš HW Monitor, nebo něco podobnýho a tam se dá nastavit regulace větráku (pokud máš 3pin konektor, tak nastav "Voltage", PWM je pro 4pin)
Draczek (33)|7.4.2011 16:02
případně to můžeš regulovat i pomocí programu SpeedFan- libovolně si nastavíš otáčky jak chceš
DrZelenka (2491)|7.4.2011 16:34
[quote=Draczek;445080]případně to můžeš regulovat i pomocí programu SpeedFan- libovolně si nastavíš otáčky jak chceš[/quote]

Záleží na desce ... u mé to např jde pouze u větráků, které jsou regulovány přes PWM a zrovna u procesoru to nedoporučuju.
robky (3195)|7.4.2011 19:56
[quote=marekpevný;445069]Ahoj.Vlastním zákl. desku asusm2n-e.Mám ji osazenou procesorem amd x2 6000 na 3ghz.Zajímá mě zdali se dají nějak regulovat respektive přidat otáčky na chladiči procesoru.Procesor chladím Arctic Freezer 64 Pro.v desce jsou jenom dva kontakty(koncovka chladiče na připojení napájení má 3) tzn. že to podle mě asi nepůjde.Nebo to jde někde jěště v biosu????[/quote]

Jak dva kontakty? Akože jeden(resp. dva) je ulomený?:notsure

Doska má 6 konektorov pre pripojenie ventilátorov: 1 cpu, 4 chassis, 1 power - okrem konektora power sú všetky regulovateľné cez bios

V biose nájdi Power-Hardware monitor - CPU Q-fan control - Enabled + z ponuky zvolíš (performance - optimal-silent)
Detto u Chassis Q-fan control ....
marekpevný (347)|8.4.2011 10:45
Ahoj.mohl by jsi trošičko rozvést to nastavení v biosu?????(CPU Q-fan control - Enabled + z ponuky zvolíš (performance - optimal-silent) performance-optimal -silent-co to znamená?????jak se to projevuje v případném nastavení????
DrZelenka (2491)|8.4.2011 11:45
[quote=marekpevný;445158]Ahoj.mohl by jsi trošičko rozvést to nastavení v biosu?????(CPU Q-fan control - Enabled + z ponuky zvolíš (performance - optimal-silent) performance-optimal -silent-co to znamená?????jak se to projevuje v případném nastavení????[/quote]

Tím nastavením volíš na jakou teplotu se bude snažit deska ten procesor uchladit. Performance je nenižší teplota (za cenu vyššího hluku), silent bude z těch nastavení nejtišší (ale procesor bude mít o trochu vyšší teplotu) a optimal je něco mezi.

Konkrétní hodnoty nevím a ani jsem je nikdy nikde neviděl. Nejlepší bude styl pokus - omyl. Nastav tam nějakou hodnotu, zapni program na monitorování teplot a otáček (např HWMonitor) a zkus ten PC den nechat ,zkoušet zátěž a pozorovat teploty. Pokud to nebude moc hlučný a teploty přiliš vysoké, tak to tak necháš, nebo zkusíš jiné nastavení, ...
marekpevný (347)|8.4.2011 11:52
díkes .to jsem potřeboval vědět.
Javed (17)|10.4.2011 01:06
[quote=marekpevný;445181]díkes .to jsem potřeboval vědět.[/quote]

Jinak: procesor AMD 2x 6000+ 3 Gh.Pracuje na větších teplotách,65-72° ŽÁDNÝ PROBLÉM
DrZelenka (2491)|10.4.2011 11:15
[quote=Javed;445385]Jinak: procesor AMD 2x 6000+ 3 Gh.Pracuje na větších teplotách,65-72° ŽÁDNÝ PROBLÉM[/quote]

To už je na AMD docela dost ... podle AMD webu i moc. Příliš blízko k 70°C bych ho moc nepouštěl.